TV - Audio - Video - bela tehnika

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Xepoj87
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od Xepoj87 » 13 Maj 2020, 19:33

Sinisa G. je napisao:Upravo to, samo je jedno moguce mjesto za postavljanje spoljne jedinice.
Prokopano je po zidu vec do mjesta gdje sam predvidio unutrasnju jed.
(ytong zid)
Kod "D" je betonski zid, ne bih bas da lupam :)

Fuji bi mogla samo da ima wifi(koristi ce se povremeno stan pa da moze da se drnda
na daljinu)

Mogla bi i ova? https://www.eurus-klime.rs/klima-uredja ... i-inverter
Ne znam zasto si zapeo za tu firmu, ali bas deru sa cenama.
Muse je novi model, dosao kao zamema za Violu, koja je jaci model od Lomo.
U sustini, nijedna klima ti sqma nece rashladiti ceo taj prostor zbog rasporeda, ali mozes to uzeti.

Evo ti ovde, cak i kod uvoznika, Energynet je ta klima 60k.

https://klimauredjaji.com/klime/fujitsu ... aoyg12kpca

HKS je napisao:
Xepoj87 je napisao:
HKS je napisao:Grije li se neko na inverter klimu/e?

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
Ja, na 20ak komada, u stanu gde zivim imam 1 Fujitsu 12luca i 2 Gree 12 Viola.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Mozda sam nekad i pitao, na koliko stepeni moze da zagrije prostoriju i koliko brzo? Koliki ti je stan posto imas 3 uredjaja? I da li istina da je povoljno za upotrebu?

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
Na 30c, kako i pise :)
Kod meme su ozbiljno predimenzionisane klime, ali nisam imao izbora jer je raspored soba ocajan, nepovezan, pa svqkq prpstorija od 10-15m2 ima svoju klimu i 12LU je u mojoj sobi od oko 22m2.

Racun za struju je 3 puta manji od kotla na struju. Bilo mi je 25-30k dinara za januar na kotao, a sa klimama 10-12k.
Opet, ja dosta liftiram, jedan prozor je konstantno na kip preko dana, a generalno grejem na 24 i 25c...vecina ljudi ima manje racune.

U kuci od 360m2 grejem oko 200m2 sa 3 Gree Amber 12ice i jednom 12 Violom.
Racuni su slicni mojima.

Jednu kucu izdajem, pa ne znam koliko je tacno, ali se na invertere greje preko 10 godina i pored toga sto imam ventilaciju sa rekuperacijom i podno grejanje.
Dragan sa foruma se greje na toplotnu pumpu vazduh voda, sto je u sustini velika klima, koja dalje greje vodu u radijatorima i podu i to je verovatno i najbolje resenje za nekoga ko ima mesta i zeli da ulozi malo vise.

Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
Sinisa G.
Pridružio se: 11 Feb 2014, 11:25
Garaža: GTS, EVO500, GSI

Post od Sinisa G. » 13 Maj 2020, 19:43

Nisam zapeo za firmu, svejedno mi je.
Izbacuje mi ju prvu u pretrazi a i cjene su sa montazom pa mi tako lakse.
Slikais cutting carbs bad

Korisnikov avatar
Xepoj87

Post od Xepoj87 » 13 Maj 2020, 19:48

Ako je sa montazom, cena je ok.
Mada bih ti januvek preporucio neke jace firme za to, jer kod invertera cevi moraju biti minimum 3m(makar morale da se naviju i stave napolju iza spoljasnje), treba staviti antivibracione gumice ispod kompresora(ako zelis), svaka cev mora biti posebno izolovana i obavezno uraditi vakumiranje.
90% servisa ti to nece ispostovati.
Ovo sve im napomeni da hoces da bude uradjeno pre nego sto se dogovorite za ugradnju i prati da li si zaista uradili.

Par ljudi je reklo da su zadovoljni ACS na zrenjanincu, da su korektno uradili ugradnju.

Ali opet, koga god da zoves, obavezno napomeni i insistiraj na svemu ovome, i ako ce te vecina ubesjivati da nesto nijebobavezno, pogotovo vakumiranje, jer im to oduzima vreme i moraju da nosaju vakum pumpu sa sobom.

Korisnikov avatar
Sinisa G.

Post od Sinisa G. » 13 Maj 2020, 20:00

Xepoj87 je napisao:
13 Maj 2020, 19:33

Evo ti ovde, cak i kod uvoznika, Energynet je ta klima 60k.

https://klimauredjaji.com/klime/fujitsu ... aoyg12kpca

Kod njih cu vjerovatno i uzimati(gree muso), posto drugar kaze da moze dobije popust
kod njih. A i bez popusta kosta isto 500 + ugradnja ~ 570+-

ljubitelj
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16

Post od ljubitelj » 13 Maj 2020, 22:07

Ja sam uzeo jesenas MIdea 12icu inverter sa opcijom za WiFI /ima mesto za USB modul, kupuje se posebno/ bez ugradnje za nekih 39,000 dinara u Domingu.
Imaju jedan model u ponudi, pod brendom je njihove matične firme /ne piše na njoj Midea ako je to nekome bitno/.

Ugradnju sam sam uradio, i naravno ono što je Heroj 87 naveo pod obavezno / i ja sam isto uradio, i još neke detalje- dodao grejač u odvodnu cev i na dno tacne/.

Nije neka lepota, daljinskji je plastka onako bapš econony, unutrašnja nije bučna, ali spoljna u nekom režimu rada ume da bude pomalo neprijatna. Inače se ne čuje unutra.
Korektno greje, doduše i ova zima je bila slabašna praktično bez ozbiljnog minusa. Probano je i zagreje bez problema 21m na +30C.

Odlično radi defrost.

Za hladjenje ne znam još nisam probao ali to tek ne bi trebalo da bude problem za bilo koju klimu, bilo obični bilo inverter.

Za te pare dobije se sasvim dovoljno. muzike.

ljubitelj

Post od ljubitelj » 13 Maj 2020, 22:18

Xepoj87 je napisao:
13 Maj 2020, 12:12
ljubitelj je napisao:Piše na dnu stranice kapacitet hladjenja 3,2kW.
To je rang prosečne 9ke invertera. U cenu ne ulazim, meni deluje da je jača za to što nudi /na papiru/.

Što se tiče mogućnosti hladjenja nekog prostora, to najviše zavisi od samog prostora i koliko iznosi njegov toplotni dobitak/ izolacije i osunčanosti/ a vrlo malo od same površine. Od značaja je i visina na kojoj će se motnirati kao i visina prostora pri odabiru.
U toplotne dobitke treba uračunati i ono što ljudi koji borave u tom prostoru emituju shodno fizičkoj aktivosti koom se bave.

12ica može /ali ne mora/ da bude adekvatna za prostore od recimo 15 do 100 kvadrata zavisno od karakteristika i položaja prostora tako da je tvoje pitanje nedovoljno definisano.

Za montažu 18-ice uzmi u obzir da je neophodna minimalna dužina slobodnog duvanja za distribuciju vazduha od 6-7 metara da bi se lepo formirala cirkulacija po slojevima i bilo dovoljno ugodno za trajni boravak u prostoriji dok klima radi.

Za 60+20 kvadrata obično je bolje 2 x po 9ka ili 2x12ica. Obično su inverteri 9 i 12 ustvari identične i jedan te isti model hardverski koji se samo razlikuju u softveru tj čipovanju što bi rekli kod auta.
Koja prosecna 9ka u toj ceni ima tu jacinu?

Apsolutno je netacno da bilo koja 12ica i 9ka imaju isti hardver, a to ti moze potvrsiti i uvek razlicita tezina spoljasnje jedinice.

9-ke su 2,7-3,2kW, Midea, Galanz, Panaosnic, Toshiba, MItsubishi...

Identična u gram je teđina i sve dimenzije spoljašne jedinice 9ke i 12-ice, identičan kompresor i identični brojevi rezervnih delova za sve komponente osim EEPROM-a.

Midea, Toshiba i još podosta drugih. Raspitaj se malo, ili pogledaj u poslednje strane servisnih uputstava gde su tabelarno navedeni kataloški brojevi rezervnih delova.

Već sam radio čipovanje sa 9-e na 12-icu, identičan hardver u fabričkim paparma kao što sam napisao a što se lako vidi i fizički kada se otvori i uporedi.

Korisnikov avatar
Xepoj87

Post od Xepoj87 » 14 Maj 2020, 04:41

@ljubitelj
Daj primere tih istih klima u 09k i 12k btu verzijama, jer se Gree i Midea razlikuju 10-20% u tezini, da ne ispadne da izmisljas.

Koja Midea 9ka ima 3.2kW, a posebno Galanz, kojima ja mislim Chigo proizvodi klime, za koje znam da su oko 2.6kW? Sve Midea koje ja znam su na oko 2.6kW?
Daj primere klima tog cenovnog ranga, da opet ne ispadne da izmisljas.
Ako spominjes klime koje kostaju oko 2 puta vise, Gree Amber hladi 5kW u 09 velicini, ali kosta kao 2 te Lomo i ima spoljasnju velicine i tezine prosecne 18ice, sa trostrukim izmenjivacem...

Takodje, klime koje neki proizvodjac pravi za domace firme se obicno razlikuju od originalnog proizvoda.
Isto tako je Bergen nas proizvod koji proizvodi Gree, ali nisu iste klime u pitanju.
Zapravo, oko 30% brendova prave Midea i Gree za druge brendove.
Bosch je takodje Midea recimo, kao i Vivax.

Ne kazem da ce nuzno biti losije u praksi, ali samo da se zna da to nije ista klima, a samo nalepnica razlicita.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG

Post od pedja » 14 Maj 2020, 07:09

Xepoj87 je napisao: Par ljudi je reklo da su zadovoljni ACS na zrenjanincu, da su korektno uradili ugradnju.
Veoma ljubazni i profesionalni, od ljudi u maloprodaji (Roda Zmaj), do projektovanja i ugradnje. Brzp su izašli na teren, snimili situaciju, predložili i ugradili nam plafonsku klimu u kancelariji, a uzeli smo i neke prečišćavače vazduha, sve Daikin.

T-T

ljubitelj

Post od ljubitelj » 14 Maj 2020, 10:28

Midea 9ka MOAB30-09HFN8-QRD0GW pri hladjenju 3,1kW. Cena je 350 evra, jefitnije inverter teško da može.
Skuplje i bolje/ veći izmenjivač/ 9-ke su i jače od ove, opet katalozi sa podacima se lako nalaze tako da mislim da se bez potrebe iščudjavaš za mogućnosti 9-ki.
Podrazuemva se da pričamo o maksimalnom rashladnom kapacitetu.
Konkretno poredjenje hardvera
Midea Forest 9 - Midea Forest 12

kompresor KSK89D53UEZ -KSK89D53UEZ
kapacitet 2780W - 2780W
ulazna snaga 712W- 712W
nominalna jačina struje 4,9A-4,9A

motor unutrašnje jedinice
YKFG-13-4-38L-YKFG-13-4-38L
snaga 40W-40W
broj obrtaja 1030/850/750 -1130/950/750
izmenjivač 595x273x23.2-595x273x23.2
u 2 reda sa 4 kruga- u 2 reda sa 4kruga
protok vazduha 520/460/360-600/500/360
težina 7,5kg-7,5kg

spolljna jedinica

ventilator 66W-66W
izmenjivač 680x504x22-680x504x22
razmak cevi 21mm-21mm
krugova 2-2
protok vazduha 1700m3- 1700m3
dimenzije 700x275x550-700x275x550
težina 22,7kg-22,7kg
R32 0,5kg-0,5kg

Boldovao sam razliku 9-e i 12-ice. To se reguliše softverom. hardver je identičan. Druge serije Midea slična priča, razlika u EEPROM-u kao jedina razlika u spisku kataloških brojeva rezervnih delova.

Isto je kod Toshibe Daisekai 10-ka vs 13-ica.
Mrzi me da prepisujem iz uputstva, bukvalno sve isto stavku po stavku od hardvera.
S obzirom na znatnu razliku u ceni ovde se čipovanje maltene podrazumeva u startu, masovno se radi :)

Slično kod Panasonica 9 vs 12
I još gomila drugih, ako želiš možeš se i sam uveriti prema podacima sa Eurovent sajta ili iz iskustva servisera koja iznose sa pojedinim modelima u pogledu čipovanja na varmepumpen.se forumu.
Tamo ima vrlo ozbiljnih iskustava i vrlo ozbiljnih servisera tako da su informacije dovoljno pouzdane, i ne moram ja ili ti svaki uredjaj da otvoriš i porediš sastav po komponentama.

Za Gree ne znam i njima se nisam bavio.

I dalje da ne zamaram ostale, napisao sam da sam već radio čipovanje sa 9-ke na 12-icu. A ti i dalje veruj da je to što ljudi rade po svetu i prenose iskustva sa identičnim 9 vs12 hardverom kako si napisao apsolutno netačno.

ps. ne isplati se fabrici da posebno razvija i pravi komponente za 9 i 12, kada se jednostavno softverom može po želji ostvariti deklarisani kapacitet

Ono što nije isto kod 9-ke i 12-ice sa istim hardverom a različitim softverom je COP koeficijent, i tu je kvaka nači čipovanjem dobar kompromis termičke snage i efikasnosti prenosa toplote.

Sam EEPROM je 4kb kod ovih što sam radio.

Da dodam. Midea Blanc II ista priča 9-12 isti hardver.

Korisnikov avatar
Xepoj87

Post od Xepoj87 » 14 Maj 2020, 13:39

Midea 9ka MOAB30-09HFN8-QRD0GW pri hladjenju 3,1kW. Cena je 350 evra, jefitnije inverter teško da može.
Skuplje i bolje/ veći izmenjivač/ 9-ke su i jače od ove, opet katalozi sa podacima se lako nalaze tako da mislim da se bez potrebe iščudjavaš za mogućnosti 9-ki.
Podrazuemva se da pričamo o maksimalnom rashladnom kapacitetu.
Koliko dugo provedes guglajuci da bi nasao ove prakticno "nepostojece" modele koje spominjes?
Daj link na kome ta klima kosta 350e, molim te.

Ta Midea ima pdesign 2.1kW, a ako pricamo o maksimalnoj snazi, ne znam zasto si onda pricao o nominalnoj ranije...kao sto rekoh, Lomo ima 3.6kW.
A ti nisi ranije pricao o maksimalnoj snazi, jer bi sigurno znao da Lomo 12 ima 3.6kW, posto sigurno proveravas sve svoje informacije.
I opet, lako je naci jacu 9ku, ali ne u toj ceni, jer je Lomo pocetni Gree model, kao sto je i Midea slicne snage u toj ceni.

I sto bi ti rekao, pogotovo za ove "postojece" klime postoji koliko hoces kataloga.
Lomo:
Kapacitet hlađenja: od 600 do 3600 (3200) W
Kapacitet grejanja: od 600 do 4600 (3500) W

Konkretno poredjenje hardvera
Midea Forest 9 - Midea Forest 12

kompresor KSK89D53UEZ -KSK89D53UEZ
kapacitet 2780W - 2780W
ulazna snaga 712W- 712W
nominalna jačina struje 4,9A-4,9A

spolljna jedinica

ventilator 66W-66W
izmenjivač 680x504x22-680x504x22
razmak cevi 21mm-21mm
krugova 2-2
protok vazduha 1700m3- 1700m3
dimenzije 700x275x550-700x275x550
težina 22,7kg-22,7kg
R32 0,5kg-0,5kg[
Tezina 12ice Forest modela je 27.5 ili 30kg, ne 22.7kg.
Kazem 27.5 ili 30, jer to zavisi od trzista, a vise ne znam gde ti gledas te klime.

Dodatno, to nisu inverter klime, ne znam zasto spominjes nesto sto prakticno izumire, on/off klime.
A cak i one, evo Blanc Midea modela:
09:
https://klimauredjaji.com/klime/midea/m ... 09hrn1-ma1
12:
https://klimauredjaji.com/klime/midea/m ... 12hrn1-ma1

To sto pricas za Toshibu je tacno kada bi Toshiba svoje klime rangirala po BTU sistemu, a posto to ne radi, kod njih ne postoji BTU jacina i samim time nude jednu klimu u 3 razlicite jacine.
Ista ta klima kosta oko 1400-1800e, a realno je prosek po snazi u sve 3 varijante i snaga zavisi bukvalno od protoka vazduha spoljasnje jedinice, pa se lako pojacanjem toga dobija i vise energije.
Konkretno, najjaca 16 verzija od 1800e je jaka kao Gree Amber 9ka za 800e, a vec 12ica je skoro 50% jaca, a kosta isto 800-850e.
Daisekai 8
https://www.toshibaclim.com/Portals/0/D ... %20_EN.pdf
Gree Amber
https://www.energynet.rs/file/4283/down ... n=ASwdTMNr

Nema tu posebnog razvijanja, prosto se stavi manji izmenjivac i vec je fabrika ustedela na 09 klimi.
I generalno je vecini proizvodjaca bitan cop, a ne jacina, hoce da ponude ekonomicnu klimu, ali da ih kupis dve umesto jedne i tripujes da stedis, a zapravo je dosta toga do marketinga i klime se od najjeftinije do najskuplje malo razlikuju u ekonomicnosti u odnosu na razliku u ceni.

ljubitelj

Post od ljubitelj » 14 Maj 2020, 15:40

Ne znam što se upetljavaš i širiš prču na Lomo i Gree kada ja ih nisam ni pominjao ni u jednom smislu.
Pitao si konkretno i napisao sam ti za ono što mi je prošlo kroz ruke i što sam lično video.
NIkakvo guglanje, iskustvo.
I ne radi se ni o kakvoj on/off već inverter klimi.
Nije nikakav nepostojeći model nego se prodaje kod nas, u Rumuniji, Poljskoj, Ukrajini....
Ko je pominjao Pd, nominalnu? Naveo sam ti da 9-ke idu do 3,2Kw hladjenja, dao sam ti primer za 3,1kW.
Naravno da može i manje, pa inverter je.

Jasno sam napisao da nisam radio sa Gree, ne znam Lomo i nisam ni pominjao. Bezveze da se vataš za nešto što uopšte nije ni pisano.

Težina jeste kao što sam napisao 22,7kg -22,7kg za obe. Jer su apsolutno identične unutra.
27,5kg-27,5kg je takodje isto za obe i navodi se kao bruto težina.
Ja sam napisao neto. I to je deklaracije same fabrike.

BTU je ekvivalent kW, i naravno da Toshiba kao i svaki proizvodjač daje klimu ili u BTU ili u kW,. Tako Toshiba kategoriše 10,000BTU, 13,000BTU, 16000BTU.

10000BTU /iliti 9-ka/ i 13000BTU /iliti 12-ica/ su apsolutno identičan hardver.
To kaže fabrika a tako se vidi i kada otvoriš.

Do sada si tačno napisao da snaga prati protok vazduha, to važi kako za spoljnu tako i za unutrašnju jedinicu. Vazduh je transportni medijum. Upravo se čipovanjem menja protok vazduha, slično kao što na autu čipovanjem menjaš protok vazduha kroz turbinu.

Ne stavi se manji izmenjivač u 9-ku već manji izmenjivač se stavi u 12-icu i na tome je ušteda.
Upravo sam i napisao da se razlikuju po COP/ ili EER, i po pravilu je 9-ka nešto efikasnija od 12-ice, upravo zbog toga što koriste jedan te isti izmenjivač, i koji je usled toga nešto manji od optimalnog za 12-icu.
To se opet lako vidi iza fabričkih servisnih uputstava gde je dati 1 dientičan kataloški broj i za 9-ku i za 12-icu ili ako otvoriš klimu i pogledaš.

Upravu si da ima varijacija ugradjenih delova prema različitim tržištima za jedan te isti po imenu model klime, zato i insistiram na konrektnim primerima gde sam proizvodjač u svom zvaničnom dokumentu napiše identične po brojevima za 9-ku i 12-icu po svim pozicijama ugradjenih delova.

Pošto tvrdiš da apsolutno ne postoji isti hardver 9 i 12,, Toshiba navedeni model sam dao kao očigledan primer jednog istog hardvera sa različitim softverom i različitom snagom bilo izraženo u BTU bilo izraženo u kW. Toshiba je sve samo ne neki levi proizvodjač.

Ne razumem tu tvoju priču kupiš 2 klime umesto 1 da uštediš.

Lepo sam ti napisao gde možeš da se informišeš naravno ako želiš da saznaš. Ako je tebi ok da si zakucao stav da apsolutno ne postoji isti hardver, okje i meni da ostaneš na tom nivou.

Inače, upravo marketing razlozi i time formirane cene jesu razlog za čipovanje.
Prosto, ljudi kupe Toshiba 10,000BTU model za 300evra manje, čipuju i dobiju model od 13000BTU bez da išta drugo urade., I praksa pokazuje da to jeste tako, ma kako ti bio sumnjičav da je moguće da postoji.

Da ne ostanem dužan, cena Midea 9-ka inverter koju sam naveo je 36902 dinara sa PDV, 12-ica isti model inverter 38427 dinara sa PDV. Kodna oznaka MSAFBU-09HRDN8-QRD0GW

Meni je jasno da ti lično iz svojih ruku nemaš prakse ni sa ugradnjom klime ni sa čipovanjem elektronike generalno i da ti stoga baziraš svoja saznanja na guglanju.

Šta god da sledeće napšeš što izguglaš negde sve si u pravu, unapred. Nas neznalice što čipujemo i bavimo se sitnim crevcima pusti da ostanemo ćoravi i ne vidimo te razlike u kuitiji, koje marketing pompezno izdvaja i naravno naplaćuje ekstra:)

Nema sumnje da si ti fan Gree modela i da te dobro služe, što mi je drago. želim ti da tako i ostane.

Kažem, šta god da napišeš sve si u pravu, nemam vremena za model po model analizu. :thumbup:

Korisnikov avatar
Sinisa G.

Post od Sinisa G. » 14 Maj 2020, 20:08

Uzeta muse 12. 54000din.
Slika

Korisnikov avatar
Xepoj87

Post od Xepoj87 » 14 Maj 2020, 23:10

Ne znam što se upetljavaš i širiš prču na Lomo i Gree kada ja ih nisam ni pominjao ni u jednom smislu.
Pitao si konkretno i napisao sam ti za ono što mi je prošlo kroz ruke i što sam lično video.
NIkakvo guglanje, iskustvo.
I ne radi se ni o kakvoj on/off već inverter klimi.
Nije nikakav nepostojeći model nego se prodaje kod nas, u Rumuniji, Poljskoj, Ukrajini....
Hahaha, sada vidim da ti zapravo svo vreme pricas o klimi koja nije Midea, kao da je Midea.
Sada je jasno zasto nisi hteo link da okacis :)

Ok, Romitel (rekao bih rumunski brend po imenu, kom Midea proizvodi klime) je ocigledno trazio od Midea-e da im pojaca 9ku preko sigurnih limita da bi dala 12btu i ako sama Midea to ne radi, a ti si napisao da znas za Midea klime koje su identicne.
Isto tako i Bergen, domaci brend ima sve jace klime od Gree uredjaja, i ako im Gree pravi klime na bazi starijih modela, kao sto i Midea radi za mnoge "proizvodjace".
https://doming.rs/novosti/monosplit-inv ... bitat-r32/

Nasao si jedan realan primer toga sto tvrdis(Toshiba) i tu smatras da ostaje tacna tvoja tvrdnja "Obično su inverteri 9 i 12 ustvari identične i jedan te isti model hardverski koji se samo razlikuju u softveru tj čipovanju što bi rekli kod auta."? I dalje hoces da kazes da su "obicno" te klime identicne samo zato sto imas jedan primer?

Ti si spomenuo on/off klime, prati malo ono sto pises, nisam napisao za tu rumunsku klimu koju si kupio da je on/off, vec za Midea Forest za koju si napisao da ima istu tezinu spoljasnje i ako nema.
Ko je pominjao Pd, nominalnu? Naveo sam ti da 9-ke idu do 3,2Kw hladjenja, dao sam ti primer za 3,1kW.
Naravno da može i manje, pa inverter je.
Ti licno si spomenuo 3,2kW za Lomo, cija je maksimalna 3.6kW, odatle je i krenula prica i o Lomo i o snazi i o tome da su "obicno" 09k i 12k btu klime iste.
A ovo sto si upravo napisao mi govori koliko malo znas o temi, verovatno je ne pise na linku proizvodjaca.

Gree Amber 09 ima sledece podatke:
Kapacitet hlađenja: 2,7 kW
Kapacitet hladjenja: 5 kW

Kapacitet grejanja: 2,9 kW
Kapacitet grejanja: 5.5kW

Sta mozes da mi kazes na osnovo toga, na kojim temperaturama i koliko jako zapravo ova klima hladi i greje?
Jasno sam napisao da nisam radio sa Gree, ne znam Lomo i nisam ni pominjao. Bezveze da se vataš za nešto što uopšte nije ni pisano.
Jasno je da ti nisi radio ni sa cim, vec da citas sta su drugi radili, a da si iskustva imao sa svojom "Midea" klimom.
Spomenuo si Lomo, kada si i posle mog posta gde sam ti rekao da ima 3.6kW maksimalno, nastavio da tvrdis da je vecina 9ki slicne snage i kao primer dao tvoj model klime koja ima 3.1kW.

Dodatno, zasto si uzeo 12icu, zasto nisi uzeo tu 9ku i cipovao, posto drugima to preporucujes i ocigledno je da si to radio na dosta klima uredjaja???

Dodatno, nisi se ranije hvalio da se bavis rashladnom tehnikom, a sada si radio sa mnogo brendova i klima izgleda.
Ne stavi se manji izmenjivač u 9-ku već manji izmenjivač se stavi u 12-icu i na tome je ušteda.
Upravo sam i napisao da se razlikuju po COP/ ili EER, i po pravilu je 9-ka nešto efikasnija od 12-ice, upravo zbog toga što koriste jedan te isti izmenjivač, i koji je usled toga nešto manji od optimalnog za 12-icu.
Znaci, Toshiba je zapravo stavila mali izmenjivac i uspela od toga da napravi kako ti kazes, 16k btu klimu sa 5.5kW?
To nema veze sa zivotom, vec su napravili jaku klimu i smanjili je da bude tisa i ekonomicnija od jacih varijanti.
To je suprotno tvojim Rumunima, koji su pojacali 9ku da bi vise naplatili za slabiji hardver.

Ta Toshiba je izuzetak od pravila, a mozda postoji i jos koji izuzetak, to ne znaci da je to ucestala praksa, kako ti tvrdis.
Ne razumem tu tvoju priču kupiš 2 klime umesto 1 da uštediš.
Sta ti tacno u ovoj recenici nije jasno?
"I generalno je vecini proizvodjaca bitan cop, a ne jacina, hoce da ponude ekonomicnu klimu, ali da ih kupis dve umesto jedne i tripujes da stedis, a zapravo je dosta toga do marketinga i klime se od najjeftinije do najskuplje malo razlikuju u ekonomicnosti u odnosu na razliku u ceni."
Forsiraju vecu ekonomicnost klime umesto snage, jer time zavaravaju korisnika da ce da ustedi, a na kraju mora da kupi 2 klime koje po pravilu vise trose od jedne jake koja je manje ekonomicna.

Nema sumnje da si ti fan Gree modela i da te dobro služe, što mi je drago. želim ti da tako i ostane.
O Gree klimi se otpocetka prica, ja ne znam o cemu si ti i iz kog razloga pricao onda.
Tih 8 Gree klima, posto su uzimane sa 10% popusta i bez poreza, kostale su kao 4 od 10ak LG ogledalo klima koje smo imali u kuci, tako da imam daleko vise razloga da budem LG fan.
Takodje, par Fujitsu smo platili blizu cene svih tih Gree klima. Pored toga imamo par Panasonic, pa cak i Galanz klimu.
Apsolutno nemam nikakav podstrek da budem Gree fan.

Problem je kada kazes da je skupa klima za ono sto nudi(3.6kW hladjenje i 4.6kW grejanje sa grejacem tacne i wi-fi), jer Lomo 12, kao i Midea Mission 12 manje, vise imaju najbolji odnos ulozeno/dobijeno na nasem trzistu.
Dodas na tu tvoju rumunsku Mideu 12icu 50e za wi-fi, ona kosta 400e. Pa onda dodas i cenu ugradnje tog grejnog kabla i koliko bi to nekoga kostalo da mu serviser ugradi, pa dobijes da je ta tvoja overklokovana 9ka sa tim daljinskim od pre 20 godina jako skupa u odnosu na Gree Lomo, za koju si rekao da je precenjena sa cenom od 400-420e.
Meni je jasno da ti lično iz svojih ruku nemaš prakse ni sa ugradnjom klime ni sa čipovanjem elektronike generalno i da ti stoga baziraš svoja saznanja na guglanju.
Vecina mog inicijalnog znanja je od caleta koji je 30ak godina drzao servis rashladne tehnike, a ja nadgledao ugradnju barem 200, 300 komada od ne znam koliko hiljada ugradjenih od strane naseg servisa, gde su klime medju prostijim stvarima, a bio je svojevremeno ovlasceni servis za LG, Toshiba, Vivax, Crypton(posle Tesla), Chigo i Haier klima uredjaje.

Sve ostale informacije, poput specifikacija, naravno da nalazim na internetu, bas kao i ti.

Ali dobro, ti si "ugradjivao" i "cipovao" klime, pa si zato sada kupio najjeftiniju 12icu na trzistu, koja je zapravo zaista cipovana 9ka fabricki i platio je vise...jer si takav strucnjak.
Zanimljivo je da sam ja uvek mislio da klimu mora da ugradi sertifikovani servis da bi se garancija priznala i da se samorucnom ugradnjim i samorucnim menjanjem softvera klime gubi garancija...ali opet, sta ja znam, ja nikada nisam cipovao klimu, moram priznati.

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49

Post od Geza » 14 Maj 2020, 23:24

Baš te nije mrzelo. :)
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

ljubitelj

Post od ljubitelj » 15 Maj 2020, 10:27

Kao što sam pretpostavio, složio si neku svoju priču i meni ubacio u usta nešto što nije ni rečeno, poput tih Lomo klima i procene koliko koštaju...pa sve do iznenadjenja da kao ne znaš koliko dugo sam direktno svojim rukama u montaži i servisu, pre svega elektronike.
Ne kao ti, gledanjem kako drugi rade.

I da, sve si u pravu, i da apsolutno ne postoji isti hardver u klimama različitih BTU kao što piše u fabričkoj dokumentaciji, i da Toshiba sa onoliko miliona komada je nešto izuzetno retko, i da ne postoje druge 9-ke sa 3+kW maksimalne snage /Mitsubishi, Panasonic, njih ćemo zaboraviti naravno/, i da nema čipovanja po svetu, tvoje analize cena proizvodnje i prodaje i ...upiši po želji i potrebi.

Ma sve 5, napisao sam pusti nas neuke servisere što se bakćemo uživo onim što je unutar kutija i dolazi nam na rešavanje problema da ostanemo uskraćeni za briljantne analize šta za koliko para. :doubleup:

Odgovori