BusPlus i Komunalna policija

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: Javni prevoz - BusPlus

Post od Texonja » 20 Sep 2012, 09:36

Po zakonu, ako ti pandur (saobracajac, policajac, interventna, komunalna) naredi da napustis vozilo, objekat, stagod - ti to moras da ucinis. Nema zapitkivanja i objasnjavanja. Ako ne ucinis, ima pravo da upotrebi silu. Ovde mozemo samo da pricamo o prekoracenju sile koje je evidentno tu jer nije morao da ga udara, vec da ga izvuku napolje, a ako ne mogu onda da pozovu pojacanje i iznesu ga, a nema price da li je imao pravo da je upotrebi. Naravno da je imao.
Kad mene zaustavi policija i kaze da izadjem iz vozila, ja izadjem. Kad udju u klub i kazu "svi napolje", svi izadjemo bez ubedjivanja. Kad kazu utisaj muziku, utisamo. A vi??

Stjepo :bravo:
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Javni prevoz - BusPlus

Post od Grujic » 20 Sep 2012, 09:47

Pa cekaj malo, ne treba se ni tako zaleteti, oni cesto izdaju naredbe iako za to nemaju pravo. Naravno da u nekim okolnostim smeju, al sigurno i to ima granice

Korisnikov avatar
superboss
Postovi: 3771
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:09
Lokacija: Speck in the Sea

Re: Javni prevoz - BusPlus

Post od superboss » 20 Sep 2012, 09:50

Ja mislim da je trebalo odmah zaustaviti autobus, pa nek ga rulja lincuje...to je najbolje resenje :ccc:


Ovo je toliko nezahvalna tema za komentarisanje, jer ima milion razloga zbog kojih covek moze da se postavi i na jednu i na drugu stranu.

Ok znaju se pravila ponasanja u Javnom prevozu, nadleznosti svih sluzbi i postoji zakon uovoj drzavi. Ali niti je neki javni prevoz, u "sluzbe" se primaju svakakvi,a drzavu da komentarisem-banovan bi bio s' foruma(iako u pravu :mrgreen: )
Poslednja izmena od superboss u 20 Sep 2012, 10:05, izmenjeno 1 put ukupno.
What i do for the livin'? I live for the livin'.

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: Javni prevoz - BusPlus

Post od Texonja » 20 Sep 2012, 10:04

Grujic je napisao:Pa cekaj malo, ne treba se ni tako zaleteti, oni cesto izdaju naredbe iako za to nemaju pravo. Naravno da u nekim okolnostim smeju, al sigurno i to ima granice
Tako je! Ali ako cemo "po pravu", on ima pravo na to u tom momentu, pa ti kasnije mozes traziti svoje pravo. Ako mislis da si ostecen, zalis se, tuzis, stagod...

Superboss i Grujic, vas dvojica volite pravdu u svoje ruke da uzmete? Pa zamisli kada bi svako radio onako kako on kao pojedinac misli da je ispravno, a ne po zakonu?? Zakon kaze kada ti pandur kaze da izadjes - izadji! Niko ne voli sto mora tako da postupi, bilo da je u pravu ili ne. Ni ja ne volim kad me uhvati radar jer sam isao 90 km/h gde je limit 80 km/h i smatram da je to izdrkavanje. Da li to znaci da imam pravo da iskuliram patrolu i ne stanem? Ili ako hoce da mi naplate kaznu za to da odbijem da platim jer JA MISLIM da to nije nista strasno?

Prekoracenje sile postoji, ponavljam, ali je sila morala biti upotrebljena. Dakle, izneti ga iz busa, a ne udarati. Ovaj komunalac sto bije i ovaj dzulov sto se vozi za DZ su isti. Obojica su primer kakav covek NE treba da bude.
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Korisnikov avatar
superboss
Postovi: 3771
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:09
Lokacija: Speck in the Sea

Re: Javni prevoz - BusPlus

Post od superboss » 20 Sep 2012, 10:15

Prvo bio sam sarkastican. Uopste nisam nikada bio(niti sam ikad pokusavao) za uzimanje "zakona" u svoje ruke.

Sto se tice primene sile, nisi u pravu. Ne zato sto je to nepotrebno(za mentalni sklop naseg naroda ponekad jedino delotvorno) nego sto u situaciji kakva je sada, necu da kazem u drzavi-nego oko nas, veoma opasno.

Filuju nas svaki dan sa svih strana, i samo neduzni imaju da najebu. Posle ovakve medijske hajke, nozevi, bejzbolke i ko zna sta jos imaju da postanu obavezni rekviziti u GSP-u. Zbog dvojice bilmeza, koji su OCIGLEDNO prekoracili svoja ovlastenja.

Jesmo civilizovano drustvo? Kao, jesmo. Napisi mu kaznu, zamoli ga da izadje. Nece. Pozovi policiju. Nema posovanja, udaranja po prstima, gasenja cigarete.

Druga stvar je sto te kazne ne budu naplacene iz ovih ili onih razloga....
Poslednja izmena od superboss u 20 Sep 2012, 10:20, izmenjeno 1 put ukupno.
What i do for the livin'? I live for the livin'.

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: Javni prevoz - BusPlus

Post od Texonja » 20 Sep 2012, 10:19

superboss je napisao: Jesmo civilizovano drustvo? Kao, jesmo. Napisi mu kaznu, zamoli ga da izadje. Nece. Pozovi policiju.
Pa komunalni policajac je POLICIJA.

IV. OVLAŠĆENjA KOMUNALNE POLICIJE

Vrste ovlašćenja

Član 16.
U obavljanju poslova komunalne policije, komunalni policajac ima sledeća ovlašćenja:
1) upozorenje;
2) usmeno naređenje;
3) provera identiteta;
4) dovođenje;
5) pregledanje lica i predmeta;
6) privremeno oduzimanje predmeta;
7) video nadzor;
8) upotreba sredstava prinude, i to fizičke snage, službene palice i sredstava za vezivanje.


Jel' sad jos uvek ima Natasi Kandic i Sonji Biserko? :)
Ili "zakon ne valja"?
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Javni prevoz - BusPlus

Post od Grujic » 20 Sep 2012, 10:26

Pa lepo, ocigledno nisu mogli dvojica da ga savladaju, pozovu pojacanje i lepo ga izbace cetvorica. A ako ne smeju da ga izbacuju kao sto izgleda da ne smeju, onda ne vidim sta kog djavola ima da to pokusavaju.

Korisnikov avatar
superboss
Postovi: 3771
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:09
Lokacija: Speck in the Sea

Re: Javni prevoz - BusPlus

Post od superboss » 20 Sep 2012, 10:27

Zakon se meni svidja tebi ne ili obrnuto. Ali je zakon. SVako od nas vecinu postuje, ali isto tako svako od nas i dosta zakona krsi.

Kazem opet, mislim da upotreba nasilja ne donosi nista dobro i sigurno je da ''Nasilje radja nasilje''

U ovakvoj drzavi tesko je reci sta je pravo resenje. Verovatno drakonski zakoni, policijski casovi i slicno. Ali tesko da bilo kome to odgovara.

Narocito vecini ljudi koji su normalni i rade sve po PS-u.
Texonja je napisao: 8) upotreba sredstava prinude, i to fizičke snage, službene palice i sredstava za vezivanje.
Vrlo interesantno i naravno, odlicno NEdefinisiano. Upostreba sile ide od zavrtanju usiju do pendrekanja po tintari. Krajnji rezultat je verovatno slican, ali je efekat u drugom slucaju daleko bolji.
What i do for the livin'? I live for the livin'.

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: Javni prevoz - BusPlus

Post od Texonja » 20 Sep 2012, 10:32

Grujic je napisao:Pa lepo, ocigledno nisu mogli dvojica da ga savladaju, pozovu pojacanje i lepo ga izbace cetvorica.
Bravo! Ovo od pocetka govorim. Oni su krivi jer su preterali sa upotrebom sile, a on je kriv jer nije hteo da postupi onako kako mu je policajac naredio.
A ako ne smeju da ga izbacuju kao sto izgleda da ne smeju, onda ne vidim sta kog djavola ima da to pokusavaju.
Zasto ne bi smeli? Oni su policija.
Problem je sto ljudi ne vole komunalnu policiju (kao i ja sto ih ne volim) i smatraju da su oni Mickey Mouse (kao sto i jesu), pa onda tretiraju kad im oni nesto kazu kao da im je to rekla baba iz komsiluka. "Pusti budalu" i teraju po svome. Ali zakon kaze drugacije. On je policajac i ima pravo da ti naredjuje sve i svasta, kao sto ce posle da odgovara za to sve i svasta ako je preterao.

@Superboss, polako dolazimo na ono sto sam rekao u prvom postu. Imaju pravo da upotrebe silu, ali je pitanje da li su je prekoracili. A nemojte mi braniti onog gmaza i vecitog studenta kao da je siroma' nevinasce...
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Javni prevoz - BusPlus

Post od snork » 20 Sep 2012, 10:41

Stjepa je napisao:Samo jedna stvar:
Kada ti napisu kaznu duzan si da napustis autobus na prvoj narednoj stanici, odnosno ako autobus stoji dok se vrsi kontrola duzan si da napustis na toj.
Tako je bilo 10000% sa prethodnim sistemom karata u BG-u, tako je u UE-u, ne znam jesu li to pravilo promenili uvodjenjem busplusa pa da sad i ako ti napisu kaznu ti mozes da se vozas ceo dan.
Stjepo, gledao sam pre nekog vremena taj pravilnik GSP-a (sad ne mogu da ga nađem) i pisalo je da se putniku bez karte "izdaje doplatna karta, sa kojom on može da završi započetu vožnju". Od 1. 2. ove godine je za naplatu zadužena privatna firma BusPlus i ne znam kakva su njihova pravila (a trebalo bi da ih znamo, jer svaki put kada uđemo u vozilo gradskog prevoza praktično potpisujemo ugovor sa njima).
Stjepa je napisao:Ali ovaj vid prevoza nije jedini. Mogu biciklom, svojim autom, taksijem... ako mi ne odgovara. KAda sam vec usao u autobus samim tim prihvatam pravila igre i stvar jasna. Imam busplus mesecnu, cesto koristim autobus i ne odgovaram mi kad se kadkad zakuje u cekanju na "kontolnom punktu" kao sto je rekao i clan samopolako (ako nisam pogresio). Ali eto to su pravila... Ne svidja ti se? Sipaj gorivo u rezervoar i teraj gde si krenuo. :pardon:
To je bio i moj stav u nekim diskusijama kada je uveden BusPlus, ali su mi onda pravnici objasnili da to pitanje nije tako jednostavno... Za dobar deo građana, gradski prevoz (iz ovih ili onih razloga) predstavlja u praksi jedini način da se kreću sa jednog na drugi deo grada. Drugo, GSP nije obična (kapitalistička) firma, već javno preduzeće. Šta to znači, može da napiše neko od pravnika (ako ga ne mrzi).
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23308
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Javni prevoz - BusPlus

Post od Day Walker » 20 Sep 2012, 10:42

Vec sam kacio da silu mogu da upotreba samo ako su ONI prvi napadnuti i u slucaju da se grujic i ja lemamo npr, oni tu ulete i ispendrekaju nas...
Lepo pise u nastavku tih clanova o zakonu... samo treba sve iscitati..

Dakle, komunalac nije smeo da primeni silu u treba da nahebe.. Da je bio pravi pandur, prica bi imala drugi tok..

Svi palamudimo ovde, ko kurva o postenju, a ti komunalci imaju preceg posla nego da uteruju pare privatnoj firmi.. Ali eto, zna se ko vodi nas grad i ciji je Bus Plus... :thumbdown:
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Korisnikov avatar
superboss
Postovi: 3771
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:09
Lokacija: Speck in the Sea

Re: Javni prevoz - BusPlus

Post od superboss » 20 Sep 2012, 10:46

@Tex

Ma ne sporim da nemaju pravo. Niti imam nameru da branim bilo koga. I mene nerviraju takvi problemi i slicni tipovi, mada necu da gresim dusu iz kojeg razloga doticni putnik nije kupio kartu.

Meni vise smeta sto se po sluzbama koje imaju povelika ovlastenja, primaju kojekavi likovi i napaljenici koji jedva cekaju BILO kakav razlog da izgaze nekog.
Day Walker je napisao: Dakle, komunalac nije smeo da primeni silu u treba da nahebe.. Da je bio pravi pandur, prica bi imala drugi tok..
Nema drugog toka sem privodjenja. Mada bi tesko moglo da prodje da bez batinjanja, znajuci nase ''plavce''
Poslednja izmena od superboss u 20 Sep 2012, 10:49, izmenjeno 1 put ukupno.
What i do for the livin'? I live for the livin'.

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: Javni prevoz - BusPlus

Post od Texonja » 20 Sep 2012, 10:47

Walkeru, koliko sam citao komunalna policija je dosla jer se ovaj svadjao sa kontrolorom, a potom ga "udario u medjunozje".
Inace se slazem da je gubljenje vremena svako napisano slovo u ovoj temi. :)

sent from my HTC Sensation
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Korisnikov avatar
Филиповић
Postovi: 543
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:21
Garaža: Фијат Пунто Емоушн АБС
Lokacija: Ja, Srb

Re: Dobro veče

Post od Филиповић » 20 Sep 2012, 10:50

cozmo je napisao:Ne moraju uopste da ga privode kad ima VALIDAN dokument. Krivicno delo nije napravio a za prekrsaj takav se ne privodi a koliko znamo NIJE odbio da se legitimise.

Dakle, osnova za privodjenje nema - pokazao licna dokumenta, nije napravio krivicno delo, nije se opirao osim kad su fizicki nasrnuli na njega sto moze da se racuna kao samoodbrana (podsecam: POKAZAO JE LICNA DOKUMENTA, postupio je po zakonu).
Као прво, опет ниси прочитао пажљиво - он је странац у Србији који има валидан документ, али и законску обавезу да се пријави у року од (чини ми се) 24 часа надлежној ПУ. Та чињеница треба да се утврди након привођења, а не валидност његове л.к.

Као друго, он се итекако опирао, јер службеном лицу можеш пружити пасиван и активан отпор. У сваком случају, није поступио по обавезујућем налогу службеног лица, што је довољан разлог за привођење, у комбинацији са чињеницом да је страни држављанин, сумњивог статуса, према коме постоји потраживање домаћег правног лица.

А што се тиче истинитости објављеног чланка, хајде да сачекамо...можда време демантује једну или другу опцију...

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Javni prevoz - BusPlus

Post od NexT » 20 Sep 2012, 10:58

Stjepa je napisao:Samo jedna stvar:
Kada ti napisu kaznu duzan si da napustis autobus na prvoj narednoj stanici, odnosno ako autobus stoji dok se vrsi kontrola duzan si da napustis na toj.
Tako je bilo 10000% sa prethodnim sistemom karata u BG-u, tako je u UE-u, ne znam jesu li to pravilo promenili uvodjenjem busplusa pa da sad i ako ti napisu kaznu ti mozes da se vozas ceo dan.

Tako da ako neces da kupis kartu izadji napolje, neces da ti pisu kaznu izadji napolje, napisu ti kaznu izadji napolje.
Obrni okreni ako nemas kartu ides napolje. Sto zdravorazumski i jeste tako. Eto neki clanovi zauzimaju drugaciji stav, koliko ja vidim. A recimo da oni obavljaju privatnu delatnost prevoza putnika od A do B i danadju slepog putnika, kako bi tada sami reagovali u toj situaciji? Vas 'leb, vi ga tako zaradjujete (prevozeci od A do B)... Bas kao komentari koje je Tex okacio ranije "jedes u restoranu a neplatis".

Jedino dali su smeli policajci da primene ovaj nacin izbacivanja...
Kazem policajac jer komunalni, saobracajni, interventni... To je policajac i da je nekog reda i zakona jednako postovanje bi moralo da se pokaze prema svakom od njih. A ne fore "mene moze samo interventna da istera a za tebe me stojko". E tada bih ti iz principa pozvao interventnu da vidis njihove metode izbacivanja i trazis granicu prekoracenja sile. Trazio-izvoli.

Kao kada bi te pijanog saobracajac uhvatio da vozis i na njegov zahtev da se iskljucis iz saobracaja ti bio u fazonu "uhvatio si me, napisao kaznu, a sada me pusti da nastavim dalje vako pjan da vozim". Ako ti je receno da se pomeris u stranu i iskljucis iz saobracaja ne cekaj da ti se dva puta kaze jer postoje i "efikasniji" nacini da ti se stavi do znanja.
A jok svaki gradjanin je serif, a policajac bandit.
mesas babe i zabe. Zapravo, primer za alkoholisanje je ocajan. NJega iskljuce iz saobracaja jer ugrozava bezbednost saobracaja. A kad te zaustavi zbog prekoracenja i napise ti kaznu, on te pusti da ides dalje ;)

Isto tako, hvala Bogu, nije svaka policija ista, niti svaka policija ima ista ovlascenja.
Kada platis kaznu u autobusu nastavis dalje da se vozis. Isto kao kad ne platis parking, pa dobijes doplatnu, ona traje 24h ;)

Vi se ovde postavljate kao da je pitanje "da li je debili u pravu ili ne", a pitanje je odakle pravo djubretaru da prekoraci ovlascenja.

Tex, banalizujes. Ono sto si ti izvukao iz konteksta je ili iz nekih novina (oni imaju obicaj da pisu polovicne informacije) ili je samo nabrajanja, a dole je objasnjeno. Tj, komunalni pandur ima pravo da te udari, tj da koristi silu prinude SAMO i ako treba da odbrani napad od treceg lica ili od sebe.
Ni obicna policija nema neku specijalnu "skolu", a kamoli ovi klosari koji su bili 15 dana na kursu i onda im podelili baterijske lampe i palice, i sad su oni panduri... I onda naravno neces tim likovima dati isto ovlascenje kao obicnoj policiji. Uostalom, da li se sklanjas djubretarskom kamoinu kad ide iza tebe? ne? Pa onda se ne sklanjas ni komunalcima kad upale zutu rotaciju... Dovoljan dokaz koliko su oni u stvari nebitni...
Poslednja izmena od NexT u 20 Sep 2012, 11:00, izmenjeno 1 put ukupno.

Odgovori