BusPlus i Komunalna policija

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14140
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

BusPlus i Komunalna policija

Post od pedja » 18 Jan 2012, 17:37

Verovatno vec znate da od 01.02.2012. godine stratuje BusPlus sistem naplate karata unutar beogradskog ITSa prevoza.

Ko ne zna: BusPlus web
Inace, na sajtu nema gomile informacija koje bi mogle biti korisne.

E sad, da nije drzava kakva jeste, i da neko nije trebao da uzme pare, mnogo toga bi bilo apsolutno nejasno.
Ovako, manje nejasno mi je: Zasto teraju ljude da se "validiraju " pri svakom ulasku u prevoz, iako imaju pretplatne karte (markica)?
Kazu da je to radi uvida u kretanje gradjana, tj laks eshvatanje navika, kako bi uveli dnevne, nedeljne, kao i karte na sat... Kako oni znaju koliko se vozim, ako se validiram samo na ulazu?
Uz to, validacija traje samo dok je bus u stanici. Znaci, dok svi ne bipnu na ono cudo, nema da se krece... A sami uredjaji su posebna prica. Bas takvi su nam bili potrebni... Ima da ih izlome, sto namerno, sto nehotice... Ko ce pojasniti silnim polupismenim ljudima kako to radi...
Jedina korisna stvar je ta sto su spojili zone i sada su pretplatne karte po ceni prve zone (jeftinije). Naravno, skocice cena uskoro, ali bar na kratko je nesto jefitnije :mrgreen: Doduse, nije fer da neko za tri stanice, placa istu cenu kao i neko ko prevali 20km i promeni tri prevoza do posla... [negde u Skandinaviji, mislim Oslo, postoji dosta dobro resenje zona]

I tako, ima tu mnogo stvari o kojima se moze pricati...
Verujem da se vicena ljubitelja automobila krece sopstvenim kolima, ali da li imate misljenje o ovome?


p.s. moram naci nekoga ko ima nalog na FBu, pa da vidim ima li neka grupa tipa "onesposobimo validatore" i sl :lol:

Stjepa
Postovi: 2200
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:36
Kontakt:

Re: BusPlus

Post od Stjepa » 18 Jan 2012, 18:49

Je li iko od clanova foruma izvadio povlasticu?
Jesu li se smanjile guzve u redovima za cekanje vadjenja iste?
Sta sve treba poneti sa sobom pri vadjenju povlastice?
Citao sam ja na sajtu sta treba poneti, ali znam da smo mi Srbi i situacija na salteru kada ti kazu da ti fali... :bokser:

Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23290
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: BusPlus

Post od Day Walker » 18 Jan 2012, 18:55

JA sam izvadio, cisto da bih imao... Kad krenem na predavanja (bez kola)

Stjepo, samo poneses licnu kartu, ukoliko imas onu biometrijsku sa cipom, i to ti je to... I mislim da sam nosio i overenje sa faxa.. Naravno, platis tamo kolko ti traze, vec sam zaboravio :pijemcaj:
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14140
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: BusPlus

Post od pedja » 18 Jan 2012, 19:14

Kao zaposlenom, trebala mi je samo LK i 250din.
Verovatno ostalim kategorijama trebaju neke potvrde.

U doba najvecih guzvi, odlucio sam se za taktiku vrebanja pravog vremena, iz iskustva prolaska pored "prodajnih" mesta. Sa obzirom da rade do 19h, stao sam u red u 18:35, i vec za desetak minuta bio gotov :D

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10885
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: BusPlus

Post od Uroš S. » 18 Jan 2012, 19:38

Ja sam bio prekjuče, za studente, čip lična ili nečip lična sa fotokopijom, potrvrda da si redovan student ali friška, i 250 dinara. Poneo sam i indeks ali nije bilo potrebe. Čekao sam oko 75min u Beograđanci, red je poražavajuće veliki ali dosta se brzo kreće.

Validacija ipak neće biti samo dok bus stoji nego će moći i u toku vožnje da se izvrši.
Mislim da je ovaj sistem naplate dobar za efikasnost, ali opet ništa bez revizora u fluo prslucima. :D

Samo nek me neko smara što nisam validirao mesečnu markicu pri svakom ulazu ;)

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14140
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: BusPlus

Post od pedja » 18 Jan 2012, 19:43

Dok ne objave zvanican dokument o overi mesecne karte pri svakom ulasku u bus, necu ni da je overavam.
Isto tako, nigde ne pisu koje su posledice ako se ne overi. Moram da priupitam, one koji se razumeju, da li to se to krsi sa pravima nas kao gradjana, odnosno zasto bi oni imali info o mom kretanju...
Jaoj, bice zanimljivo :sreckovic:

Vec vidim kako ce raja da unisti validatore, pa nekog sa secicama kako cvika kablove (koji vire iz poda, uz svaki stub)... Ma ima da im validiram kartu na svakoj stanici, nece da me mrzi :D

Korisnikov avatar
Modesty
Postovi: 568
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:28
Garaža: 207 1.4 HDI
Lokacija: Bgd

Re: BusPlus

Post od Modesty » 18 Jan 2012, 22:25

Ne znam kako izgedaju, ali sigurno postoji mogucnost "falsifikacije" (nasa posla), pa stoga i potreba za validiranjem (jesam dobro rekla?).
Koliko sam cula na tv ti automati se iskljucuju prilikom ulaska "zelenih", tako da nema mogucnosti za naknadno validiranje, sto ne znam da li utice i na pretplatnike ili samo na korisnike nepersonalizovanih kartica sa dopunama
Kada je neko glup, ne možete mu to ni dokazati... D. Radović

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: BusPlus

Post od NexT » 18 Jan 2012, 22:34

Meni samo jedna stvar nije jasna...

Ko ce mene (hipoteticki, posto nemam BusPlus) da natera da ja provucem to sranje preko onog uredjaja pri ulasku u autobus?

Ja mogu lagano da prodjem, i da odradim to kasnije, ili ne uradim uopste, ili nemam, ili necu da uradim...

Drugo, kako ce oni to da gase kad udje kontrola, kad oni ne mogu izmedju dve stanice da pregledaju ceo autobus?

Trece, kad je guzva, i kad ne moze niko da dise, a kamoli da se pomeri, da vidim ko ce da "validira" karticu u svoj onoj gunguli...

Da ne pricam da nema sanse da me natera da se setam po autobusu dok ne nadjem neki uredjaj koji radi...

Korisnikov avatar
Modesty
Postovi: 568
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:28
Garaža: 207 1.4 HDI
Lokacija: Bgd

Re: BusPlus

Post od Modesty » 18 Jan 2012, 22:44

Drugo - kao i do sada, koga ne stignu do sledece - ne stignu, koga stignu - stigli su ga... Rade na procenat, dovoljan je jedan, pa u sledecoj turi jos jedan, da ne koce saobracaj... Ne traze oni sve bez karte u busu.

Trece - mozda kada bi nas narod kulturno jedan-po-jedan ulazio i ne bi bilo tako tesko. Ne znam da li kontrole ulaze kad su velike guzve?

I pod jedan - mozes, ali platis kaznu, kao i do sada...

Meni samo nije jasno zasto se validiraju (jesam dobro rekla? :mrgreen: ) mesecne karte, pa u eri tehnologija svih vrsta mogli su da naprave neki rucni aparatic - citac kartice i svima olaksaju... :nemampojma:
Kada je neko glup, ne možete mu to ni dokazati... D. Radović

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29864
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: BusPlus

Post od trojanac » 18 Jan 2012, 22:47

Ništa ja vas ne razumem. :mrgreen:
Nego, ako mi zatreba nekad da idem busom, jednokratno. Kako i gde kupujem, kakvu kartu? Ne treba mi valjda lična karta za to?
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Modesty
Postovi: 568
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:28
Garaža: 207 1.4 HDI
Lokacija: Bgd

Re: BusPlus

Post od Modesty » 18 Jan 2012, 22:58

Ja se upravo informisem, nista mi nije jasno, ali mi je ovo zapalo za oko: Izvadite BusPluskarticu na vreme i ostvarite ODMAH 5% popusta pri kupovini, od ponedeljka do petka, u **** centrima u Beogradu...

Pazi sad: * Popust ne važi za akcijske artikle, artikle označene redovnom cenom i cigarete i štampu.

Za sta onda vazi??? :lol:
Kada je neko glup, ne možete mu to ni dokazati... D. Radović

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14140
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: BusPlus

Post od pedja » 18 Jan 2012, 22:58

POenta je da se mesecna karta dopunjuje. Uemsto markice se u nju upucava info da ste platili za neki mesec.
Kada dodje kontrola, prislone je na svoj rucni citac i dobiju info da li je placeno ili ne. Zasto bi ja sebe validirao kada udjem u bus, kada imaju jasnu informaciju da sam platio mesecnu kartu...


@trojanac
Postoji vise vrsta karata. Ove plasticne su u RFID tehnologiji i dopunjuju se.
Mogu biti personalizovane i neperonalizovane. Dopunjuju se po ceni markice (mora biti personalizovana) ili za neki iznos, kao dopuna za mobilni. KAda capnes na aparat u busu, on ti skine kredit (moras i zonu da biras, ako nemas markicu, a zalazis u drugu zonu).
Postojace i papirne karte, za jednokratnu upotrebu, koja se takodje "validira" na aparatu.
Papirna karta kod vozaca se ne ponistava, jer je automatski ponistena pri prodaji.


Jedva cekam taj pvi, pa da vidimo na sta ce to izaci. Verujem da ce gdja Macura imati raznih izvestaja u Beogradskoj hronici :sreckovic:

Stjepa
Postovi: 2200
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:36
Kontakt:

Re: BusPlus

Post od Stjepa » 18 Jan 2012, 23:40

E 'fala ljudovi na informacijama.
Ja cu to morati da kupim. Koliko ustedim do faxa kolima, toliko a ponekad i vise potrosim da nadjem parking; pa paltis zonu ili garazu ispod Vuka ako se ostaje duze na faxu (nemoguca misija naci besplatan parking kod mog faxa, eventualno nakon 16-17h u krugu faxa, pod uslovom da portir ode kuci pa udjes na kvarnjaka). Tako da suma sumarum = mnogo me kosta auto ako cu njime na fax. Ili u prevodu tih ~1000din koliko ce me kostati, kroz auspuh i parking servis ode ocas posla.

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: BusPlus

Post od NexT » 18 Jan 2012, 23:46

I meni parking postaje problem -.- ALI, zimi ionako najcesce ostavim auto u Uscu (pogotovo kad je sneg, mraz itd), odem na fax (jedna stanica) i posle mi je spreman auto za posao, ne moram da se za*ebavam i cistim sneg :mrgreen:

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29864
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: BusPlus

Post od trojanac » 19 Jan 2012, 04:57

Slika
Posetite www.garaza.rs !

Odgovori