Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od Vladapetr » 14 Feb 2021, 17:16

To što sad pričate je potpuno suprotno od onoga što sam čuo kako od direktora filijale tako i od agenata u više agencija za nekretnine. Kažu da sada nema trika da se dobije kredit ako neki pomoćni objekat nije legalizovan.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

MokicNS
Postovi: 12
Pridružio se: 07 Avg 2020, 11:55
Garaža: Toyota Corolla
Lokacija: Novi Sad

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od MokicNS » 14 Feb 2021, 17:22

MiloshNBG je napisao:
14 Feb 2021, 12:27
Moras da zavrsis parcelaciju, pa tek onda u banku za kredit. Dotle ce te odbijati
Može li se parcelacija završiti u nekom normalnom roku, ili to traje godinama kod nas? Situacija je takva da je ceo "kvart" još uvek jedna velika parcela (Adice, Novi Sad). S obzirom da se ni nama a ni prodavcu ne žuri, šta imamo od opcija da rešimo problem sa parcelom (npr u toku ove godine)? Parcelacija je svakako započeta.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od Saša » 14 Feb 2021, 17:34

Vladapetr je napisao:To što sad pričate je potpuno suprotno od onoga što sam čuo kako od direktora filijale tako i od agenata u više agencija za nekretnine. Kažu da sada nema trika da se dobije kredit ako neki pomoćni objekat nije legalizovan.
Evo ja sam ti pravi primer da je moguće. Jedino ako se nije nešto promenilo od oktobra 2019. kada sam dobio kredit. No u principu sve je to na banci i njihovoj pravnoj službi, ako te procene kao pouzdanog klijenta odnosno ponudiš im dovoljno dobre garancije, zašto ne bi odobrili?

Послато са SM-G965F помоћу Тапатока



Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od Vladapetr » 14 Feb 2021, 17:38

Pričam za standardnu varijantu u kojoj daješ 20-30% učešća i hipoteku na kuću koju prodaješ. Za veće učešće bi verovatno odobrili, a uz hipoteku na drugu nekretninu gotovo pa sigurno.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

MokicNS
Postovi: 12
Pridružio se: 07 Avg 2020, 11:55
Garaža: Toyota Corolla
Lokacija: Novi Sad

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od MokicNS » 14 Feb 2021, 17:55

Vladapetr je napisao:
14 Feb 2021, 17:38
Pričam za standardnu varijantu u kojoj daješ 20-30% učešća i hipoteku na kuću koju prodaješ. Za veće učešće bi verovatno odobrili, a uz hipoteku na drugu nekretninu gotovo pa sigurno.
Misliš da se banka ne drži skriktno nekih njenih uslove, već da bi u slučaju većeg učešća mogla da pređe preko nekih nedostataka (plac, pomoćni objekat)? Svakako sam planirao da idem sa najmanje 50% učešća.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd
Birthday

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od Grujic » 14 Feb 2021, 19:55

Saša je napisao:
14 Feb 2021, 17:34
Vladapetr je napisao:To što sad pričate je potpuno suprotno od onoga što sam čuo kako od direktora filijale tako i od agenata u više agencija za nekretnine. Kažu da sada nema trika da se dobije kredit ako neki pomoćni objekat nije legalizovan.
Evo ja sam ti pravi primer da je moguće. Jedino ako se nije nešto promenilo od oktobra 2019. kada sam dobio kredit. No u principu sve je to na banci i njihovoj pravnoj službi, ako te procene kao pouzdanog klijenta odnosno ponudiš im dovoljno dobre garancije, zašto ne bi odobrili?

Послато са SM-G965F помоћу Тапатока
Pa ono, oktobar 2019. nije bio skoro , svašta može se izmeni od tada:)

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od Saša » 14 Feb 2021, 20:12

Meni je to kao da je bilo juče. Veruj mi da sam se i sam iznenadio koliko je vremena već prošlo. Morao sam naći jedan od dokumenata da vidim tačan datum. :D

Послато са SM-G965F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od Uroš S. » 14 Feb 2021, 21:18

Nije ovde sporan objekat nego prethodni zahtev (preparcelacija, tj. izdvajanje prodavčeve parcele iz veće zajedničke). Tako ne bi odobrio rođenoj majci kredit.

Sent from my SM-N970F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od Vladapetr » 16 Feb 2021, 23:24

Ove nedelje treba da vidim šta će biti sa pričom oko one kuće koja mi se svidela.

Kuća je na sjajnoj lokaciji, bolju do sada nisam našao. Plus je ulica fina, mirna i uska, komšiluk je ok. Kuća je sagrađena pre neku godinu, uz nju ide i dosta nameštaja, npr top kuhinja sa svim uređajima, ugaona kožna garnitura, sve potpuno novo tj. nekorišćeno. Tu je i špajz sa policama po meri, potpuno sređena 2 kupatila (jedno ima onu masažer kadu, isto novu).
Plac je pravilnog oblika, površine 8a - dakle idealno. Ulaz je dovoljno širok da mogu staviti kapiju sa daljinskim otvaranjem i na ulazu da podignemo nadstrešnicu za automobile, tako da ih može više ulaziti i izlaziti a ostali ne smetaju.

Sporan deo je legalizacija. Tu je bila stara kuća od 70 kvadrata koju su pre neku godinu srušili i digli ovu od 170kvadrata ali je nisu legalizovali. Pošto kupujem na kredit, sve mora biti čisto.
Kad su je zidali, plan je bio da se u nastavku kuće digne još jedan objekat od 80 kvadrata i za njega su podigli temelj, ali tada je sve puklo (neka teška porodična priča) i stalo se sa radovima. Sada je na placu kuća i u njenom nastavku temelj od 80 kvadrata, sve se vidi na satelitskom snimku u geozavodu.

Dakle, neophodno je uraditi legalizaciju. Gospođa je voljna da to pokrene i finansira, ali neće sve dok nema sigurnog kupca. Koliko će to da traje niko ne zna, i ona i agent navodno imaju neke veze u katastru i to bi trebalo da bude gotovo za par meseci, ali naravno - niko ne može da garantuje.

Krajnji rok da se uselim mi je otprilike 1. avgust, kako bi se lagano smestili i da starija može da krene u školu od septembra. Gospođa bi za max 3 meseca oslobodila objekat, treba da odnese tonu svojih stvari i odradi dvorište (rušenje neke stare garaže i da se ceo plac izravna).
Ideja je da što pre (najranije za ta 3 meseca) uđem u posed, kako bih mogao da počnem sređivanje i obavim neke radove koji su neophodni pre nego što se uselim. Nakon što se završi legalizacija bih krenuo u realizaciju kredita, što ne bi trebalo dugo da traje jer bih se par meseci unapred informisao i uporedio ponude, u slučaju nužde možemo staviti i hipoteku na drugi objekat veće kvadrature.

I tu je sad igranka :mrgreen: sve ovo bi trebalo staviti u predugovor koji se upravo radi, do kraja nedelje treba da dobijem gotovu verziju.
Gospođa bi da se osigura tako što ću im dati 10% depozit, što u suštini nije problem. Nakon što se sve završi i banka im isplati pun iznos za kuću, depozit bi mi vratili.
Meni je problem kako da se osiguram, prvenstveno od situacije u kojoj im se za 2-3 meseca pojavi keš kupac kojem ne gori da se završi legalizacija. Vrate mi depozit i onda sam na nuli a izgubio sam par meseci nizašta.
Drugi problem je šta raditi sa tim temeljom. Treba da vidimo da li se on kao takav može legalizovati i kako se tretira.
Temelj je idealan za komforan letnjikovac, štaviše - mogao bih i kuću da "produžim" za nekih 20-ak kvadrata a odatle da nastavim krov za letnjikovac. Na tom produžetku kuće bi umesto krova uradili platformu (kao terasu) sa koje bi se ulazilo na tavan, a na koju bi vodile spoljne stepenice.
Poenta je što bi sve ovo verovatno moralo da čeka završetak kredita, jer će izvršitelj banke sigurno izlaziti na teren. Ako bi sve ovo što sam nabrojao stavili u projekat, verovatno bih nešto od toga morao da odradim pre igranke sa kreditom a to otvara dva problema:
1) finansiranje: to bih plaćao ja, a ne bih da ulažem veći novac u nešto što još nije moje
2) tavan: sad je potpuno izolovan i pristupa mu se putem merdevina. Ako se ovo što sam zamislio ubaci u projekat, šta je sa kvadraturom tavana koji će tada biti recimo pa u potpunosti upotrebljiv?

Opet, ako sve ovo čeka završetak kredita onda ulazim u kasnu jesen, a tada su radovi teži plus sve ostalo (sređivanje dvorišta, kapije itd...) mora da sačeka.

Sve u svemu, komplikovano do maximuma :rofl: da lokacija i plac nisu ovako dobri, digao bih ruke na prvu. Ali realno su male šanse da u skorije vreme nađem nešto slično ovome, tako da ćemo se verovatno daviti do iznemoglosti.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7069
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od DukeNS » 17 Feb 2021, 00:25

Ako ti se ovo toliko dopada, strpi se sa tim radovima ako treba i do proleca...

Sto se depozita tice, stavite na papir da u slucaju njenog odustajanja mora da ti vrati duplo...

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od Saša » 17 Feb 2021, 08:05

Ako je kuća zaista dobra, odnosno to je ono što hoćeš i vidiš sebe i porodicu tu, vredi rizika i upuštanja u sve to. Kakvu sam ja dramu imao oko kupovine svoje kuće mogao bih knjigu napisati ali imao sam čvrstu volju da je kupim, istrajao sam i prebrodio sve probleme. Možda vam jednom i napišem šta se sve dešavalo. :)

Konsultuj dobrog advokata oko svega, a naročito oko legalizacije.

Послато са SM-G965F помоћу Тапатока



Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14192
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od pedja » 17 Feb 2021, 08:07

Ako uspe sve to da završi legalno, za šest meseci ili u ovoj godini, sve sa vezom u Katastru, svaka joj čast.

Možda tamo to ide brže...




TapaT


sasha015
Postovi: 1215
Pridružio se: 04 Maj 2012, 10:59
Garaža: kia ceed 1.4, pezo 206 1.4 hdi
Lokacija: Loznica

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od sasha015 » 17 Feb 2021, 08:24

Au Vlado,al ce tu biti sexa.
Oko svega.
Prioritet ti je legalizacija i kuca na tvoje ime.
Bez toga nikakva ulaganja u "kule i gradove".
U sustin,ti dobijas funkcionalan objekat.
Sredis ga za stanovanje,pare skupljas i cekas papir da je tvoje.
Imas celu godinu da isplaniras sta i kako.
Samo polako,bez srljanja...

Ne znam kako je tamo,ali ovde i za molera treba veza ili cekas par meseci.
Zato ja pustam zenu da zove majstore :D

Ralee
Postovi: 3480
Pridružio se: 13 Jan 2015, 22:09

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od Ralee » 17 Feb 2021, 08:54

Vlado ne bih da plasim, ali zelim ti svu srecu sa katastrom u Pazovi.

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od Uroš S. » 17 Feb 2021, 08:55

Traži u predugovoru klauzulu kapare kao odustanice. Ukoliko zbog razloga na strani prodavca ne dođe do zaključenja ugovora on ti vraća 2x iznos kapare.

A što se tiče te legalizacije možeš da mi se javiš da vidimo šta može da se uradi. Trebalo bi da mogu i to baš brzo, ali su mi potrebni detalji.

Sent from my SM-N970F using Tapatalk



Odgovori