Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
NemanjaOOOO
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2019, 10:43

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od NemanjaOOOO » 04 Jun 2021, 15:48

Ne samo da su otisle cene placeva, nego su otisle i cene gradjevinskog materijala bukvalno u zadnjih mesec dana... Ako nekog zanima, ima drugar na prodaju kucu na glavnom putu u Veterniku, kvalitetno je gradjena, mislim na temelje i slično, ali trazi i sređivanje ima i ulicni lokal. Kako neki komentarisu cena je jaca, ali ipak mislim da je opet lokacija vadi, kome to znaci da je na glavnom putu. Inace 120.000e ispod toga bukvalno ni centa.

Послато са SM-G991B помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od Vladapetr » 04 Jun 2021, 15:52

@pegazbre
Ja kuću tražim već par godina, nemoj odmah da odustaješ doduše, ne tražim konstantno, uglavnom je to par meseci potrage pa par meseci u fazonu "koji će mi ovo k, daj da prodam sve i bežim iz ovog blata".

Osnovni savet za gledanje, prvi put idi sam. Taman se ne moraš zezati sa decom i cimati i njih i gospodju. Kad vidiš da je nešto ok, onda ugovaraj pa povedi i njih. Svakako ćeš kuću barem 3-4 puta obići i zagledati pre nego kupiš.

Što se tiče papira, tako ti je svuda. Kuću su mnogi i uknjižili, ali ostale objekte poput garaže itd... retko ko. A ako ideš na kredit, mora sve biti uknjiženo.

Za oglase guglaj, pored ta 2-3 glavna sajta desi se da neka kuća zvrji na sajtu neke lokalne agencije ili advokata. Ne znam kakve su cene tu i koliki ti je budžet, ali mislim da je 100 kvadrata za kuću malo. Barem iz moje perspektive, u kuću idem da bih imao osetno veći komfor nego u stanu, a 100 kvadrata to nije.

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 861
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od pegazbre » 04 Jun 2021, 16:03

Upravo takva iskustva imam i ja sa gradnjom kuce. Dvojica kolega isli rutom kupovine rusevne kuce i izgradnje nove (doduse kesirali su). Jedan prosao za par meseci (ytong kuca) dok je drugi sa klasicnom gradnjom debelo presisao rok najvise zbog problema sa majstorima. Treci kolega kupio prazan plac i sad polako krece u izgradnju.

Cetvrti kolega pre 5 godina uzeo u Veterniku spratnicu za 59k i do sad ulozio nekih 17k u nju ali bez toliko stresa i natenane po prioritetima (PVC, radijatori umesto gasnih peci, izolacija, sredjivanje unutrasnjih zidova sad dolaze na red ograda i dvoriste).

Sto se tice cena, pa da i Petrovaradin i S. Kamenica su skupi a nekako Veternik ima najbolje povezanost sa NS mada mi najvise naginjemo na Futog tj to je prvo gde gledamo. Nas budzet je daleko manji oko 100k mozda malo vise, videcemo.

Ono sto znam da i te od 250k ne vrede sigurno toliko nego su sredjene pa prodavci na osnovu toga odvale cenu. Uloze 10k u kucu a povecaju cenu za 30-40k. Agentica mi prica kako prodavci popizde jer im kupci zameraju za ovo (uknjizenost, legalizacija...) i ono (losa stolarija, fasada, izolacija, grejanje...) i onda prodavci povuku iz oglasa kuce uloze recimo za nesto 5k evra i podignu cenu za 15-20k.

Da se razumemo ima kuci sa realnom cenom ali ima i sa tako odvaljenom da se i agenti cude (iako njima odgovara visoka cena zbog provizije...).

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od Delija » 04 Jun 2021, 16:19

Kolege su zaje*ani igraci - poput mene :)

To sto su platili - to vredi tu cifru u trenutnoj situaciji. Nema tu jeftinog PVC-a i slicnih pilicarenja - kombinacija drvo / aluminijum, propisna izolacija ("sendvic" zidovi), centralno (podno) grejanje i slicne stvari su uskljuceni u cenu pod obavezno. To sminkanje "macka repom" se prepozna na prvi pogled - kad znas sta da gledas.

Ako ti se neki kraj bas svidja - mozes i da popricas malo sa komsijama i raspitas se da li neko mozda ima ideju da prodaje kucu. Tako je drugar pre 10-ak godina pazario ekstra kucu u Kamenici.
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 861
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od pegazbre » 04 Jun 2021, 16:31

Vec sam pricao i sa svojim kolegama iz Veternika i Futoga (isto tako zena sa svojima) ako naidju na nesto ili poznanik/komsija/rodjak prodaje da jave. Dosta kuca ima ono, zabodena tabla "na prodaju", nema ih u oglasima ili tek planiraju prodaju pa jos nisu dosli do oglasa ali treba znati za takve nekretnine.

Mi sad zivimo u nasem stanu od 55m2, dnevna, kuhinja, kupatilo, mali hodnik i dve manje spavace sobe. Nama prelazak na kucu od 100-120 (neto) m2 jeste veliki skok pogotovo ako je dvoriste vece, decu neces moci uterati unutra :) . Problem je sto posle tih 100-120m2 nema nista izmedju nego krecu kuce od 170 i vise kvadrata spratnice gde bi imali po 2-3 i vise soba viska. Zena se najezi kad pomisli na sredjivanje takve kuce :).

Iskreno, sad vidim da nam mozda ne gine spratnica jer na trzistu gotovo i nema ono sto trazimo...

gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od gazza » 04 Jun 2021, 16:34

tako je, najbolje se kombine prave van agencija i oglasa nego osvajanjem informacija na terenu od komšija poznanika itd. prijatelji kupili savršenu nemačku kuću sr.karlovcima bukvalno za siću i prenadrkano je renovirali sa stilom, duhom i atmosferom originalne. preselili se tamo iz najužeg centra beograda (kondina). bukvalno kao muzej. čak su i našli nekoga ko im je uradio stolariju alu-drvo po uzoru na original što sam mislio da ima samo u nemačkoj.

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od Delija » 04 Jun 2021, 17:21

Nece ljudi ni da oglase javno da im ne dolaze svakakvi.
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13026
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od Saša » 04 Jun 2021, 18:16

Vladapetr je napisao:Kuću su mnogi i uknjižili, ali ostale objekte poput garaže itd... retko ko. A ako ideš na kredit, mora sve biti uknjiženo
Ne mora, ja sam dobio kredit za kuću iako na placu imam još dva nelegalizovana pomoćna objekta. Uslov banke je bio samo da nisu povezani ili naslonjeni na kuću.



Послато са SM-G965F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 861
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od pegazbre » 04 Jun 2021, 18:23

Meni su u Intesi rekli da mora sve da bude legalizovano inace nece da odobre kredit. Moguce da je u drugim bankama drugacije. Znam da su ranije dozvoljavaliu nekim bankama ali je onda kamata bila visa ali pre nedelju dana sam proverio u Intesi i klasican stambeni i kredit za izgradnju i za klasican mi rekose da mora biti legalizovano.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13026
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od Saša » 04 Jun 2021, 19:01

Kredit sam uzeo u Societe Generale banci, sada OTP banci, i to baš u momentu preuzimanja od strane OTP-a. To sam ih prvo pitao da li će biti problem, da ne ulazim u proceduru ako neće moći zbog toga. Rekli su da nije problem pod gore navedenim uslovima. Drugo šta su oni pitali da li je kuća uknjižena kao vikend kuća ili stambeni objekat - za vikend kuće (tako se neke vode u katastru) ne daju kredite. Slažem se da je dosta toga i do poslovne politike određene banke, ali eto čisto da se zna da nije nemoguće.

Послато са SM-G965F помоћу Тапатока




Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 861
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od pegazbre » 11 Jun 2021, 12:31

Da li bi vi uzeli kucu koja vam odgovara ali koja se nalazi na 10 metara od repetitora mobilne mreze sa jedne strane a sa druge strane kuce 2 metra od ograde dvorista se nalazi trafostanica u onoj kucici od armiranog betona?

Tako sam ja juce gledao jednu kucu u Futogu, slikao je sa svih strana (i na prvoj slici se vidi toranj), reko to je to, izlazim iz dvorista srecan sto smo verovatno nasli kucu a ono neki stub crvene boje prekoputa ulice, pogledam na gore kad ono predajnik mobilne mreze. U PM...

Uopste ga nisam primetio a prosao sam kolima pored njega i cak na par slika koje sam slikao se isti vidi. Sto je najgore, pricam sa agentom kako su nekad ljudi bezali od trafostanica i sedam u kola, pogledam u desni retrovizor kad ono trafostanica na dva metra od ograde dvorista :) Znaci kuca je u blizini kojekakvih izvora zracenja :) Sto je najgore u daljini se vide jos dve bazne stanice/repetitori/tornjevi sta god da su sa cak i vise antena. Vice vlasnik (posto je elektricar) merio je zracenje sa nekim uredjajem i teleskopskim stapom (ili cime vec), ispred kuce gotovo da nema ali gore kod antena je strasno ali kaze one antene sto se vide u daljini su jos gore...

Znaci, skenjali smo se i zena i ja, jer kuca je spratnica pa kad se popnes na sprat teoretski si jos blize toj anteni koja je prekoputa jer jelte zracenje opada sa kvadratom razdaljine...a kuca je imala ocajne slike otisao ja da vidim, islikao sa svih strana, mislio to je to i sad ce mo zbog tih antena da odustanemo...

dispy
Postovi: 556
Pridružio se: 13 Okt 2019, 18:01
Garaža: Astra K 1.6CDTi 2019

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od dispy » 11 Jun 2021, 12:41

Od trafostanice ne treba da se plašiš, naizmenična struja ne zrači, dakle ni trunku. Ono što je bezveze su dalekovodi ako su nadzemni, ako ti prelaze preko placa, ali samo zbog eventualne buduće gradnje i estetike. I teorijski može da se desi da pukne vod i padne ti u dvorište, ali to se praktično ne dešava, dakle tu je u pitanju samo estetika.

Što se mobilne mreže tiče, ja nešto ne verujem u to da je opasno, imaš na zgradama u gusto naseljenom području bazne stanice pa se izdaju dozvole za to, ne samo u Srbiji. Ako te baš plaši, vidi koji je operator pa im pošalji dopis da tražiš da ti daju na uvid dozvolu za postavljanje bazne stanice i koju vrstu opreme tu koriste, pozovi se na Informacije od javnog značaja i uticaj na zdravlje. Trebalo bi da ti daju to bez problema, ali obavezno na pisarnicu predaj taj dopis, da ti stave pečat da su primili.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk


ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od ikac2000 » 11 Jun 2021, 12:42

Imas i u gradu na mnogim zgradama predajnike mobilne, koji su blizu ljudima u susednim zgradama.

Edit: Dispy bio brzi.

Gesendet von meinem SM-T510 mit Tapatalk



lami
Postovi: 3264
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od lami » 11 Jun 2021, 12:57

Ja iskreno ne bih. Znam tamo na bezaniji izgradili stanove gde su neki viskonaponski kablovi i cini mi se trafo stanica.
Da li ima nekog uticaja, ne znam, ali bih izbegao. Neretko se prica koliko zrace i sami mobilni telefoni.
Druga stvar je da li ta trafo stanica proizvodi buku - zujanje. To ces najbolje da cujes nocu kada nema saobracaja i buke.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 861
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od pegazbre » 11 Jun 2021, 12:59

Sve je to meni jasno, kao i to da je zracenje najmanje ispod bazne stanice a da je najace u pravcu gde su okrenute lopatice (kao snop svetlosti iz lampe). Najveci problem je sto je ovo preko puta kuce i sto niko ne zna sta u buducnosti jos mogu da nakace na taj stub, ipak je ovo Srbija. Posle sam saznao da su se ljudi iz Futoga bunili i trazili da se te stanice izmeste iz delova gde ima kuca, skola, vrtica i decijih igralista ali izgleda nista od toga (a ovde je decije igraliste/tereni tacno ispod stanice).

Ne znam, ova bazna stanica ispred nosa kao i blizina ostale dve su nas nekako odbile od ove kuce, ipak imamo dvoje male dece a kuca je spratna sa sobama na spratu...

Odgovori