Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8814
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od Gaginh0 » 25 Feb 2021, 11:08

jaksa je napisao:
25 Feb 2021, 10:58
Najveći primitivac i prostak vam je rodjen u Beogradu.
Misliš na onog iz Čipuljića kod Bugojna? :kezo:
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od gazza » 25 Feb 2021, 11:18

Mogu samo da ostavim linkove, pisalo se o ovima naveliko. Partijsko zaposljavanje, pronevere, zloupotreba polozaja...

Korisnikov avatar
member
Postovi: 3673
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od member » 25 Feb 2021, 13:13

Što upozorenje, pa nije čovek ništa slagao. :)
Pre godinu dve bivši sportista, a sadašnji sns bot funkcioner parkira crnu Oktaviju tako da je blokirao pešački prelaz pešacima , a parking zvrjao poluprazan. Rekoh, bravo Ljubo, svaka čast! :)

MokicNS
Postovi: 12
Pridružio se: 07 Avg 2020, 11:55
Garaža: Toyota Corolla
Lokacija: Novi Sad

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od MokicNS » 11 Mar 2021, 10:49

Da li znate kakve su praksi obaveze solidarnog dužnika prilikom uzimanja stambenog kredita? Savetnica u banci je rekla da se solidarnom dužniku smanjuje kreditna sposobnost, ali nisam siguran da li je to sve. Šta je najgori scenario za solidarnog dužnika?

ljubitelj
Postovi: 10585
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od ljubitelj » 11 Mar 2021, 11:15

Da isplati ceo kredit, ili koliko već preostane.
Solidarni u prevodu je identično kao da si ti uzeo kredit, sve obaveze mogu da se prevale.

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od Uroš S. » 11 Mar 2021, 20:23

MokicNS je napisao:Da li znate kakve su praksi obaveze solidarnog dužnika prilikom uzimanja stambenog kredita? Savetnica u banci je rekla da se solidarnom dužniku smanjuje kreditna sposobnost, ali nisam siguran da li je to sve. Šta je najgori scenario za solidarnog dužnika?
U načelu banke mogu same da utvrde metodologiju kako računaju kreditno opterećenje klijenta, ali u praksi najčešće se u kreditnom birou za solidarnog dužnika kredit vidi u punom iznosu kao i glavnom dužniku, tj. kao da je uzet duplo veći kredit.

Što se tiče odgovornosti solidarnog dužnika za dug, on takođe duguje ceo iznos duga. Poverilac bira od koga će se naplatiti.

Sent from my SM-N970F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Joker
Postovi: 495
Pridružio se: 23 Jan 2016, 15:43
Garaža: Kamiq Ambition 1.0 TSI DSG
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od Joker » 11 Mar 2021, 20:30

Možda je off topic a možda i nije.
Plaćanje prenosa apsolutnih prava za prodatu nekretninu, ugovorom se obično reguliše da kupac plaća prenos ap. prava i on je solidarni dužnik, Poreski obveznik je prodavac, poreska uprava obično tereti prodavca. Da li postoji način da PU tereti solidarnog dužnika, tj. kupca koji je to ugovorom i prihvatio?

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od Uroš S. » 11 Mar 2021, 20:38

Obveznik je po zakonu prodavac. On popunjava poresku prijavu. Ugovorom kupac samo pristupa dugu, tj. stupa u svojstvo solidarnog dužnika.

Koga će poreska da gazi za slučaj da se ne plati je njihov izbor.

Da, može da pokrene postupak prinudne naplate i uzme sve od kupca, ili prodavca, za koga proceni da je sigurniji za naplatu.

Sent from my SM-N970F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Joker
Postovi: 495
Pridružio se: 23 Jan 2016, 15:43
Garaža: Kamiq Ambition 1.0 TSI DSG
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od Joker » 11 Mar 2021, 20:45

Hvala, znači nema nekog obezbeđenja da će kupac platiti. Jedino uračunati u prodajnu cenu i onda da prodavac plati.

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od Vladapetr » 11 Mar 2021, 21:00

Kako je obveznik prodavac, kad postoji mogućnost da se kupac oslobodi obaveze plaćanja ukoliko je u pitanju prva nekretnina? Po istom šablonu po kojem se oslobadja pdv-a za kupovinu novogradnje, 40 kvadrata za nosioca plus po 15 kvadrata za ostale ukućane.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od Uroš S. » 11 Mar 2021, 21:19

Tako lepo, članovi 25. i 31a. Zakona o porezima na imovinu.

To je izuzetak od pravila.

Porez se ne plaća u slučaju prenosa prava svojine licu koje stiče prvu nepokretnost.. bla bla bla.

Dakle, i dalje je prodavac oslobođen.


Sent from my SM-N970F using Tapatalk




Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 861
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od pegazbre » 04 Jun 2021, 13:51

Iznenadio sam se kad sam na ovakvom forumu nasao ovakvu temu :-)

No i mi smo krenuli u potragu za kucom da pobegnemo iz stana u NS. Mi pretezno gledamo Veternik i Futog, prizemne kuce 100-120m2 (trosobne-cetvorosobne, nas je cetvoro, zena i ja + dvoje male dece).

Oni sto smo se iznenadili, koliko je malo ovakvih kuca na trzistu (sve su spratnice sa 5-6 i vise soba), pola nije ni uknjizeno do kraja a o legalizaciji da ne pricam (planiramo preko kredita). A cene, majko mila koliko znaju da odvale cenu to je strasno. 99% je preko agencija i tu ima razlicitih cena i po 30k evra razlike!!!
A slike i opisi kuca? Neke su slikane digitronom, ono wc solja, deo stepenista, nenamesten krevet, a u oglasu: "kuca ima prelepo dvoriste" a dje su slike tog dvorista!!! Opis u fazonu "prodajem kucu", neki oglasi bez teksta i slika...pa da li ti ljudi zele da prodaju kucu ili ne? Pa ja sam stavljao 10 puta vise slika i opisa kad sam ocu prodavao stare gume od Juga na KP.

Isli smo par kuca da gledamo na blef da tako kazem, vuci malu decu sa nama jer nema ko da ih cuva i odes tamo a ono nema veze sa slikama i onim sto je kao napisano. Od sada od svakog agenta trazim da se raspita za kucu pre nego sto idemo da gledamo...

Ja gledam kuce nekih dva meseca, oglasi.rs, ns group najcesce pratim. Moje pitanje za ljude koje mozda duze prate oglase, da li jos negde da gledam na oglasima i da li je realno da trazimo ovakvke prizemne kuce jer ih ima bas malo i retko se pojavljuju a i u izgradnji je uvek skuplja veca prizemna nego spratnica pa ih verovatno ljudi i nisu puno gradili.

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45801
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od Geza » 04 Jun 2021, 14:07

Mislim da ćeš više sreće imati u Petrovaradinu.
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 861
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od pegazbre » 04 Jun 2021, 14:15

Verovatno, ali za sad Petrovaradin i S. Kamenica nisu u razmatranju, vise nam ogovara Veternik a Futog nam se svidja jer dosta podseca na Apatin odakle zena i ja dolazimo.

Ostaje pitanje da se prebacimo na gledanje vecih kuca, koje nam realno ne trebaju i pola kuce bu zvrljilo prazno ili da podignemo budzet ali opet prizemnih kuca je malo.

Razmatrali smo i izgradnju ali za tu opciju treba dosta zivog kesa cak i kad se ide na kredit za izgradnju, dugo moze da traje, kako zbog papirologije tako i zbog majstora i rokova a naci dobar plac danas je mozda i teze nego kucu.

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od Delija » 04 Jun 2021, 15:24

O ukusima se ne raspravlja - ali Veternik ima samo jednu prednost u odnosu na Petrovaradin i Kamenicu, a to je cena. Apsolutno nista vise - da ne ulazim u detalje.

A to da li nesto moze da se nadje - zavisi dobrim delom od budzeta. Dvojica kolega su u skorije vreme pazarili sasvim fine kuce, ali su i cene "fine" - 250+ k i dobrano su se "tukli" oko cene. S druge strane, kada se pogleda cena stanova to i ne izgleda vise uopste toliko skupo.

Ja svoju pricu oko zidanja kuce sve vise odlazem - par drugara se time bavi u poslednje vreme (zavrsavaju radove koji su se oduzili na skoro 2 godine) i ne da se njima smuclio, nego se meni smucilo :) A i cene placeva su otisle u tri lepe.
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Odgovori