Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od Delija » 03 Nov 2013, 22:50

To se ceni ;)

Mozda bi moderatori mogli da premeste diskusiju oko nekretnina u novu temu, posto pretpostavljam da ima zainteresovanih da se prica nastavi... :muzika:
Poslednja izmena od Delija u 03 Nov 2013, 22:52, izmenjeno 1 put ukupno.
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
methane.master
Postovi: 21560
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:30
Garaža: Clio III ph2 1,2 16V

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od methane.master » 03 Nov 2013, 22:51

Floyd je napisao:
methane.master je napisao:Nego... jel može tamo stranac da bude vlasnik nekretnine? :cool!:
Moze svaki koji ima boravisnu dozvolu ali oni koji nemaju stalnu dozvolu ili EU pasos, mogu da kupe samo kucu u kojoj bi ziveli ali ne i izdavali.
Dobro, ali kako da živim u objektu ako nemam boravišnu dozvolu...?
:zbunjen:
Sent using Tapatalk
Širim haos!

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od Floyd » 03 Nov 2013, 22:59

Pa da bi uopste kupio nekretninu, trebas da imas boravisnu dozvolu.
swemir je napisao:Odgovorno tvrdim da je puno bolja opcija zidana kuca.
Eto i info iz prve ruke :)
I ja sam licno za zidanu kucu...

Korisnikov avatar
methane.master
Postovi: 21560
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:30
Garaža: Clio III ph2 1,2 16V

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od methane.master » 03 Nov 2013, 23:13

Floyd je napisao:Pa da bi uopste kupio nekretninu, trebas da imas boravisnu dozvolu.
Znači ipak moea boravišna, pošto si gore rekao
... ali oni koji nemaju stalnu dozvolu ili EU pasos, mogu da kupe samo kucu u kojoj bi ziveli ali ne i izdavali.



Sent using Tapatalk
Širim haos!

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od Floyd » 03 Nov 2013, 23:19

Naravno da treba s tom razlikom da za EU drzavljane sa dozvolom boravka vaze ista prava kao i za Svicere dok za ostale postoje neka ogranicenja.

Korisnikov avatar
methane.master
Postovi: 21560
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:30
Garaža: Clio III ph2 1,2 16V

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od methane.master » 03 Nov 2013, 23:24

Eh znači prvo moram da sredim boravak. :cool:

Sent using Tapatalk
Širim haos!

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od Floyd » 03 Nov 2013, 23:54

Ma teoretski moze i bez boravka ali veoma zahebano i ogranicno.
Salje se molba kantonalnim vlastima pa oni odlucuju da li ce odobriti kupovinu.

Stranci koji ne zive tu uglavnom kupuju kuce ili apartmane za odmor u nekom od turistickih cenatara.

dgajic
Postovi: 112
Pridružio se: 17 Jul 2012, 21:03

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od dgajic » 04 Nov 2013, 21:38

Zanimljiva tema, ja se isto razmisljam da se bacim na izgradnju kuce. Vec neko vreme trazim plac, blizu grada, pre svega Veternik.

E sad, posto po ceo dan sedim za kompom, razvio sam tehniku online potrage. Google map, potraga za praznim mestom, na sajtu geosrbija imate ucrtane parcele za NS i okolinu, tu vidite broj parcele a u katastru online na osnovu tog broja ko je vlasnik i adresu. Onda bele strane i preko adrese broj telefona, ja sam zvao jedno 20 ljudi. U katastru se takodje vidi tip i namena zemljista.

Uglavnom, ja jos ne nadjoh odgovarajuci, i neki moj zakljucak je da je mozda bolje uzeti plac sa kucom za rusenje posto ne mora da se radi konverzija zemljista, i moze dosta da se ustedi na komunalijama.

Bilo bi dobro da neko podeli prakticna iskustva, ja sam dosta citao ali mislim da nema sanse da bih bio u stanju da sacunam ukupne troskove pred samu gradnju. Ima dosta stvari i na sajtu ZIG-a, recimo takse za uredjenje gradjevinskog zemljista i kako se racuna po zonama.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 2

Korisnikov avatar
Martin
Postovi: 2867
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:38
Garaža: 2021 Dacia Logan Comfort Eco-G
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od Martin » 04 Nov 2013, 21:55

Bio sam "zagrejan" da uzmem montažnu kuću, ali....nije to kod nas taj kvalitet. Možda ako radi neka strana firma, ali što se tiče naših domaćih - ne.
Najsigurniji i najisplativiji vid "skućivanja" jeste zidanje kuće.
Napominjem da ne pričam napamet, nego nakon skoro dve godine kalkulisanja.
Kvm montažne kuće košta oko 300 e, a zidane takođe oko 300 e - obe varijante su ključ u ruke (sa centralnim grejanjem!!!!).
Plac na nekoj periferiji (Sremska Mitrovica, Ruma, možda Vršac, Sombor i slični manji gradovi) košta od 5000 pa do 10000 e u zavisnosti od lokacije, dokumentacije i infrastrukture (voda, struja, dozvole).
Za sve dozvole i konverzije treba (bar za SM) oko 3-4000 evra (sa uračunatim "vezama" i podmazivanjima, a verovatno i manje).
Dakle, neka gruba računica - za najviše 50000 e, mogu da izgradim kuću od oko 120 kvm, da kupim plac, rešim papire i ostane mi za uređenje dvorišta, nameštaj i slično.
Za istu količinu novca, mogu uzeti i stan od 80 kvm, u širem centru Sremske Mitrovice. Hm.... :think:
Ma kuća, je kuća..... :muzika: :muzika: :muzika: :muzika:

Igor
Postovi: 495
Pridružio se: 26 Jun 2012, 10:33
Garaža: Skoda Octavia MK3 TDI, BMW 320D E90 LCI
Lokacija: Apatin

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od Igor » 04 Nov 2013, 22:48

Ja sam trazio sebi u Apatinu plac i nista nema odgovarajuce.. Tako da sam uzeo staru kucu, ukupna povrsina placa je 1600kvm, a par kuca je samo od moje porodicne. Srusicu je komplet i onda zidanje kako mi uslovi budu dozvoljavali, tj posao uvek ima primarno mesto za ulaganje.

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od dragan » 04 Nov 2013, 23:50

Martin je napisao:Bio sam "zagrejan" da uzmem montažnu kuću, ali....nije to kod nas taj kvalitet. Možda ako radi neka strana firma, ali što se tiče naših domaćih - ne.
Najsigurniji i najisplativiji vid "skućivanja" jeste zidanje kuće.
Napominjem da ne pričam napamet, nego nakon skoro dve godine kalkulisanja.
Kvm montažne kuće košta oko 300 e, a zidane takođe oko 300 e - obe varijante su ključ u ruke (sa centralnim grejanjem!!!!).
Plac na nekoj periferiji (Sremska Mitrovica, Ruma, možda Vršac, Sombor i slični manji gradovi) košta od 5000 pa do 10000 e u zavisnosti od lokacije, dokumentacije i infrastrukture (voda, struja, dozvole).
Za sve dozvole i konverzije treba (bar za SM) oko 3-4000 evra (sa uračunatim "vezama" i podmazivanjima, a verovatno i manje).
Dakle, neka gruba računica - za najviše 50000 e, mogu da izgradim kuću od oko 120 kvm, da kupim plac, rešim papire i ostane mi za uređenje dvorišta, nameštaj i slično.
Za istu količinu novca, mogu uzeti i stan od 80 kvm, u širem centru Sremske Mitrovice. Hm.... :think:
Ma kuća, je kuća..... :muzika: :muzika: :muzika: :muzika:
potpuno se slazem. s tim sto je novogradnja po mitrovici uglavnom losa, u najboljem slucaju osrednja. radovi izvedeni nekvalitetno, zakidano gde se stigne, retko koja zgrada ima garazu ili podrum sa parking mestima ispod itd...
bg i ns su tu malo bolji, ali su i kvalitetne nekretnine bas skupe, bas veceras pricam sa kolegom, za 80kvm kvalitetne gradnje bi trebao istresti 150tak kiloevra, a za te pare mozes u sm napraviti za pola vecu kucu sa garazom, rasporedom po zelji i kupiti jos 3 do j.ja automobila da se vozas sledecih 20g na posao :kezo:

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10571
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od Sloba » 05 Nov 2013, 07:28

Cena od 150.000€ za m2 se verovatno odnosi na neke lokacije u BG posto za te pare u NS nema sve i da hoces. Ovde za novogradnju ide 800-1.200€ za tu pomenutu povrsinu.

Sto se plaveva u Novom Sadu tice, ako se i nadje neki prazan, dakle da nije njiva u Veterniku, Velikom Ritu i slicno, to kosta 30.000-50.000€ za 500-700m2. Ako nema prikljucaka, treba dodati još blizu 10.000€. Kuce za rusenje na dobrim lokacijama su isto skupe i idu od 50.000€ na više. Ja sam 3-4 godine trazio plac za gradnju i naponon odustao i kupio stan.

Sent from my HTC One V

Korisnikov avatar
dunx81
Postovi: 5578
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:20
Garaža: Civic 1.8
Lokacija: Zrenjanin
Birthday

Re: Одг: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od dunx81 » 05 Nov 2013, 08:12

dragan je napisao:....s tim sto je novogradnja po mitrovici uglavnom losa, u najboljem slucaju osrednja. radovi izvedeni nekvalitetno, zakidano gde se stigne, retko koja zgrada ima garazu ili podrum sa parking mestima ispod itd...
Ni u ZR nije bolja prica. U komsiluku imam nekoliko zgrada starih par god.i zale se ljudi na fuseraj...od poda pa do krova,sto spolja sto iznutra. U jednoj od zgrada su sva unutrasnja vrata ona uska ‘‘kupatilska‘‘ pa imaju problema sa unosenjem namestaja. Svacega ima.

sent using Tapatalk

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10571
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od Sloba » 05 Nov 2013, 08:21

Fuša je naročito bilo u periodu 2000-2008. godine dok je građevina cvetala pošto je potražnja za naše uslove bila nenormalno velika, možda i 3-4 puta veća nego u periodu 2009. do danas. Tada su zidali i Kurta i Murta. Zbog prirode posla ušao sam u puno stanova po NS i stvarno se svašta može videti. Malo je reći za neke zgrade i stanove da su nekvalitetni, pre su zajebancija koju je neko debelo platio. Sada se malo situacija razbistrila, bar nešto pozitivno od krize. Sada ima solidnih i jako dobrih zgrada.

Korisnikov avatar
Misha
Postovi: 3689
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:55
Garaža: RAV4 2.2 D4D 4WD Executive
Lokacija: Novi Sad

Re: Nekretnine, kupovina, saveti, iskustva

Post od Misha » 05 Nov 2013, 08:49

Slobo ne bih se slozio,fusa u novogradnji ima vise u zadnjih 5-6 godina,od kako je kriza udarila nego ranije. Zbog prirode posla,koji je vezan za gradjevinu imam lose misljenje o novoizgradjenim stambenim objektima u NS. Naravno postoje izuzeci ali je to veoma mali procenat.
Live TODAY as each breath is precious and will never come again.

Odgovori