Vasi omiljeni zimski sportovi; skijanje, bord, klizanje...

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
ftj
Postovi: 12985
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Vasi omiljeni zimski sportovi; skijanje, bord, klizanje...

Post od ftj » 06 Feb 2019, 14:02

https://www.kaerntentherme.com ako ti nije smor da vozis sat vremena u jednom pravcu.

ski pas mozes da vratis, nece ti vratiti sve pare al nesto oce.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21045
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Vasi omiljeni zimski sportovi; skijanje, bord, klizanje...

Post od nidza » 06 Feb 2019, 15:10

Skijajte sa steznicima, drugari, što imate slaba kolena. Ja sam prošle nedelje posle mnogo godina prvi put vozio bez (ijednog) steznika, uspešno, uz par spektakularnih padova. :D

Kolena mogu biti ozbiljan problem i najbolja prevencija je da noge budu jake. Vežbajte, nema izgovora. Druga dimenzija skijaškog odmora je kad je čovek i u kondiciji i u tehnici, još kad pukne lepo vreme. Šanse za nove i obnovljene povrede su višestruko smanjene.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8337
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Vasi omiljeni zimski sportovi; skijanje, bord, klizanje...

Post od grujicd » 06 Feb 2019, 16:45

@ftj
Pitao, ne vraćaju pare za ski pas bez lekarskog izveštaja. A mrzi me da cimam osiguranje i tražim doktora za 2 dana ski pasa, da sam se ozbiljnije slomio morao bi.

Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7026
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Vasi omiljeni zimski sportovi; skijanje, bord, klizanje...

Post od DukeNS » 07 Feb 2019, 16:56

Grujicu, koliko vam je trebalo kolima do tamo?

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8337
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Vasi omiljeni zimski sportovi; skijanje, bord, klizanje...

Post od grujicd » 07 Feb 2019, 18:13

7.5 sati ukupno, sa granicama i kratkom pauzom na pumpi. Pod granicama mislim na HR-SLO jer smo tu čekali pola sata, ostalo je išlo glatko.

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8088
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Vasi omiljeni zimski sportovi; skijanje, bord, klizanje...

Post od Ji 4Tze » 19 Feb 2019, 20:30

Kranjska Gora - 131e hotelski apartman za nas 5, sa pristojnim doručkom. Nije neki, vidi se tamo niko ne pati za fensi smeštajem kao kod nas.
A sve oko nas pristojno, ništa preterano, putevi čisti, mada mrdnuli nismo autom 7 dana. Jedino što su staze kratke ali mi smo vezivali vožnje sa jedne na drugu žičaru.
Cena večere za sve nas 25-40€ (sitna deca ali uglavnom čorbica neka obavezna).
Sledeći put samo da iznajmimo opremu u SRB, srpske cene smeštaja u vreme raspusta su stvarno doviđenja s mozgom...
Na granicama nismo čekali ali koliko sam razumeo, to je zato što smo izbegli glavne prelaze, mada mi je žao što nisam video taj tunel kroz Karawanke.
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8337
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Vasi omiljeni zimski sportovi; skijanje, bord, klizanje...

Post od grujicd » 19 Feb 2019, 20:57

Tunel ko tunel, samo dugačak. I što se plaća :)

Kakva je Kranjska gora sa snegom? Na kojoj su nm skijališta? Ja i dalje ne znam kako ćemo da stignemo do Planice na dan skokova, da li uopšte može da se priđe kolima ili mora da se ide nekim busem.

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8088
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Vasi omiljeni zimski sportovi; skijanje, bord, klizanje...

Post od Ji 4Tze » 19 Feb 2019, 22:50

Sneg je onaj od pre neku nedelju, samo ga mrve i peglaju svake večeri. Možda i topovi rade kasno noću mada nisam baš siguran, po čemu se to vidi?

Radnim danima noćno skijanje je samo na prvoj, Kekec stazi, žičara samo. Vikendom puste drugu, Dolenčev Rut i tu radi i žičara i jedno kraće sidro.
Skijališta su na relativno maloj nadmorskoj visini, četvrta žica, Vitranc, je najviša, sa nje idu crvene i crne staze, dve-tri su takmičarske, FIS staze.

Pošto smo bili u Alpini, koji je do staze, ali nije na dnu, mi smo obično išli na prvu koja je baš kratka, pa se spustimo do druge. Tu se spustimo par puta, pa se onda spustimo na treću, Bedančev Dom, pa siđemo do te najviše, mada s klincima izbegavam crne jer ima leda pa ne mogu da pratim šta rade jer obično idem prvi. Onda se popnemo na Vitranc, najdužu i vraćamo na drugu, koja je najudobnija.
Ona treća je baš brza pri ukrcavanju, bukvalno te odnese, jednom mi je i izbila štap iz ruke, baš je onako neprijatna.
Tamo dalje na one plave nismo ni išli...
Nisko je, nije ni bio neki minus ali se sneg baš drži, verovatno zato što je padina ka severu, na pola dana je već sve u hladu.


https://www.kranjska-gora.si/media/doku ... ce2017.pdf


Boringly average, but also perfect for school run mums

termcent
Postovi: 8
Pridružio se: 29 Jan 2019, 17:01

Re: Vasi omiljeni zimski sportovi; skijanje, bord, klizanje...

Post od termcent » 20 Feb 2019, 17:25

Ako ste smešteni u Kranjskoj gori, moja preporuka vam je da obavezno odete do Tarvisia u Italiju (18 km). Fenomenalno skijalište. Selo na vrhu skijališta treba videti, jer je veoma atraktivno turističko mesto. Takođe, možete otići do Gerlizena u Austriju (40km). Skijalište vrlo slično Kopu.
Nekoliko puta sam bio u Kranjskoj gori i većinom smo išli u Tarvisio i u okolna skijališta u Austriju. U Kranjskoj gori skoro nismo ni skijali.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8088
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Vasi omiljeni zimski sportovi; skijanje, bord, klizanje...

Post od Ji 4Tze » 05 Mar 2019, 14:42

Dodatak na kratki opis odozgo, da prepišem i ovde...

Dakle, bili smo tamo porodično sredinom raspusta na 7 noćenja... Žena, ja i troje dece, 9 i po ,7, i skoro 4
“Snega” ima sasvim dovoljno a nisam ni video da su radili topovi. Sva skijališta su na padini koja gleda na sever tako da je od pola dana hlad pa i kad je bilo toplije, ima snega sasvim dovoljno na stazi. Pretpostavljam da ratracima uveče zdrobe i ispeglaju, ne znam. Kasnije od podneva kad krene hlad, bude malo i leda gore pri vrhu na početku staza. I hupstera praškastog snega.
Bordera je bilo, ali u manjoj meri, nije mi baš ono mesto za bordere sa onoliko dece svugde... Što se skijaša tiče, staze su kratke ali ima i ozbiljnih spustova.
Slika
Na prvoj stazi, Kekec (1), tačnije pored te prve staze ima i deo sa zastavicama, ograđen, gde može da se meri vreme, 1€ je spust a za više ima i popust. Ima i rampa za skakanje. Ta Kekec staza je široka ali idealna za početnike.
Druga staza tj žičara, Dolenčev Rut (5), je najpopularnija bila, ponajviše zbog baš širokog kraja. I što može sa se probere i levo i desno ako se želi na druge žičare. A i najudobnija je, i što se silaska i penjanja tiče. Deo te druge staze (levo na ilustraciji, crvena) se povremeno zatvara za trening mlađanih skijaša koji lete po stazi, stvarno ih je milina gledati - 7-10 godina, ko neki mali vanzemaljci :)
Slika
Slika

Između prve i druge ima 3 sidra (2,3,4) od koje je jedno, najkraće, rezervisano za Ski Škole kojih ima 3-4. Ima i neki baby lift kad smo kod škola, za one koji tek počinju.
Ta druga se otvara za noćno skijanje od 19-22h ali samo vikendom. Radi i treće sidro, i za skijaše i za sankaše. A radnim danima za noćno radi samo prva staza.
Slika
Meni su obe bile ok, mada smo brzo i klinci (9 i po i 7) i ja prešli na drugu jer je prva prekratka. Pošto je hotel na stazi (Alpina) tu smo samo počinjali i završavali skijaški dan.
Meni najzanimljivija je treća (7), Vitranc 1 (ili Bedančev Dom, čini mi se da se tako zove) jer vodi na raskršće kojim se stiže i na četvrtu, Podkoren. Jedino što odvaljuje kad se sedne, tri put brža je u bazi nego neka normalna. Kad se popne do kraja tom trećom, tu je raskrsnica kojom se spušta preko crvenih i crnih koje su FIS staze do Podkorena (tako se zove i mesto u pozadini), ali nisam uspeo da se popnem i siđem od vrha do podnožja - to je i najduža žičara i najviše penje (14), nekih 500ak m visine razlike.
Slika
A klince nisam hteo da vodim niz te crne jer nisam nešto vešt da pazim i na njih i na sebe. Recimo ta jedna crna pri dnu je takve konfiguracije da kad padnem, pola te jedne padine se spustim ležeći, bar 20-30m.

Obično su nam vožnje bile takve da se popnemo na prvu, spustimo se ka drugoj, tu se spustimo par puta i onda odemo na treću, pa se spustimo do četvrte pa nazad na treću ili drugu.
Kratke su staze pa se ovako malo produže :)
Na sidra su klinci išli sami, ali nismo ni probali druga sidra sem ova prva tri.
A na one plave tamo desno u Zelencima nismo ni išli (15,16,17,18)

Slika

Skoro je izašala i SAT emisija, obavezno treba da je pogleda svako ko ide tamo, pola emisije je o samom mestu Kranjska Gora.
Što se rente tiče, iznajmite ovde i ponesite tamo, 2-2.5x je skuplje tamo.

[youtube][/youtube]
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8337
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Vasi omiljeni zimski sportovi; skijanje, bord, klizanje...

Post od grujicd » 24 Mar 2019, 09:31

Planica, slika ne može da dočara koliko je velika, visoka, strašna skakaonica.
Stigli smo pre 9 pa su nas redari sproveli do parkinga na samoj Planici, blizu skakalnice :)Slika

Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Vasi omiljeni zimski sportovi; skijanje, bord, klizanje...

Post od passenger » 24 Mar 2019, 09:39

Kakav trip, mislio bih da će na glavu da mi skoči :)
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8337
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Vasi omiljeni zimski sportovi; skijanje, bord, klizanje...

Post od grujicd » 31 Jul 2019, 13:25

Pošto me @masaivan pitao za ski skokove na Planici na PM, računam da je bolje ovde da napišem, možda još nekom bude koristilo, a ovakve servisne informacije nisam našao nigde kad sam tražio.

Nije bila preterana gužva iako je vreme je bilo super. Pošto ne pratim aktivno ski skokove nisam 100% siguran ali mislim da se ove godine nije lomio šampionat na kraju, niti su Slovenci imali nekog skakača u samom vrhu. U suprotnom možda bi gužva bilo mnogo veća pa ova saveti ne bi važili.

Pošto smo spavali blizu Škofja Loke morali smo da poranimo, krenuli malo posle 7, stigli pre 9. Zadnjih par kilometara te sve redari usmeravaju, nas su uputili na veliki parking na kraju puta, koji je dosta blizu skakaonice. Oko 9 je parking bio poluprazan, posle se napunio, tako da preporučujem da se dođe ranije. Na sajtu piše da se izbegava dolazak kolima ali alternative nisu baš dobre ako si iole dalje smešten. Iz mog iskustva, kolima je skroz ok, samo da se gleda da se stigne do 9. Inače skokovi su počinjali od 10, ako se dobro sećam. Nije nikakav smor čekanje do početka, ima štandova sa pićem, hranom, suvenirima, stalno neko skače, makar omladinci, početnici, nije ni bitno, sve je to zanimljivo. Ono što ne znaš dok gledaš prenos je da je uživo to veća fešta, voditelj stalno nešto loži masu, ima muzike, prava žurka.

Mi smo imali karte za Tribinu A, što je pored doskoka, sa desne strane kad se gleda od gore. Tu se odlično vidi doskok, ali ne vidiš prvi deo leta već ga pratiš na ekranu, vidiš skakača tek kad izleti iza brda i onda zadnjih 5-10 sekundi leta. I sunce je iza leđa, ta tribina je dosta dobra za gledanje. Međutim, karte za to moraju da se kupe dosta ranije. A karte za "brdo" tj veliki prostor na dnu skakonice si mogao da kupiš i na licu mesta, tj. mogao sam te nedelje da prelomim da idem na skokove, a ne da planiram 2 meseca unapred. I još su jeftinije. Na toj našoj tribini nije bilo pića i hrane, svi ti štandovi su tu na tom velikom prostoru. Kad smo na pauzi izašli sa tribine po piće, i kad smo shvatili smo da se i odatle dobro vidi, drugu seriju smo pratili sa tih jeftinijih mesta. Prednost je što tu vidiš ceo let, a mana je da si ipak dalje pa ne vidiš doskok iz blizine kao tamo. Ali u oba slučaja se jasno vidi ko leti daleko.

Karte sam kupio u Kompas poslovnici na Obilićevom vencu, a stigle su elektronski. U mailu je pisalo da treba da se zamene za fizičke karte međutim to nismo ni našli gde se radi, a ispostavilo se da ove odštampane rade sasvim ok. Skeniraju ti bar kod i to je to, samo treba da držiš kartu sa sobom jer je skeniraju i na ulasku u tribinu, ako imaš kartu za to.

Na kraju je bilo jedno pola sata čekanja na parkingu, jer su kola napakovana kao sardine, i tek na 5-6 redova ostvae prostor za izlaz. Tako da smo čekali pored auta dok nije dovoljno ovih pored otišlo da možemo da se isparkiramo. Posle nije bila frka. Organizacija je bila dobra, a sam događaj nešto što treba videti.

Odgovori