Koji internet koristite?

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
ljubitelj
Postovi: 10606
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Koji internet koristite?

Post od ljubitelj » 28 Jan 2021, 08:36

Napisao je pre 5-6 godina, i naravno da zavisi od lokacije do lokacije ali je mnogo sredjenija xDSL instalacija od bilo koje SBB na koju sam ikada naišao. Kod SBBa nemaju pojma kada zoveš da pitaš za neku lokaciju da li imaju ili nemaju instalaciju, u kakvom je stanju, dokumentaciju vode/imaju ili ne vode/nemaju...jer im instalacije rade neki klinci koje iznajmljuju kao treće firme podizvodjači.
Pišem iz svog iskustva sa oba provajdera sa stanjem na terenu.

Uzgred nije tačno da je nova SBB instalacija optika.
Sveži novo izgradjeni priključak, razvlačeni vazdušno bakarni kablovi sa sve nastavcima po ulici izmedju bandera. I bez gromobranske zaštite, bez noseće sajle...
I ne rade privod do zgrade, samo dovedu signal do bandere i ostave stranku da se snalazi dalje.
Premium lokacija, Dedinje.

Ako ćemo pravo nijedan provajder kod nas nema brzu podršku kao sistem rada, uglavnom je kako se zalomi.

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4880
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Koji internet koristite?

Post od snork » 28 Jan 2021, 11:31

ljubitelj je napisao:
28 Jan 2021, 08:03
Moje poveliko iskustvo kaže da nema zamene za kabl.,i nikakav wireless ne može prići stabilnosti i pouzdanosti kabla, bilo da je parica, coax ili optika svejedno.
Sa VDSL imam odlična iskustva sa Telekomom, ubedljivo najbolja podrška od svih provajdera kada treba rešiti problem. Nije uvek brzo ali barem umeju da završe posao.
Mana sa Telekomom je što zna da bude neslaganja u papirima sa stvarnim stanjem instalacije na terenu.
I što je ogromna firma klasičnog samoupravljačkog nasledja gde je sve izdeljeno na "OOUR-e" tj nekakve direkcije i gde svako radi sam za sebe pa za bilo šta što se traži može da potraje dok se ne usaglasi/ proveri.

U odnosu na SBB instalacije (koje se i sada kao nove postavljaju) Telekom ima takoreći premium kablažu u smislu držanja pravila struke i tehničkih standarda.
Sa SBB je od slučaja do slučaja, nema pravila kakav je priključak koji se isporuči i kako će raditi na nekoj konkretnoj lokaciji.

I ja sam do pre nekoliko godina imao stav da nikad ne bih koristio radio link (plaćao sam SBB kablovski i nisam hteo ni da probam Orion wireless koji sam mogao besplatno da dobijem). Sada, kada radim u nešto manjoj firmi, gde se povremeno bavim i fizičkim slojem (optikom, profi radio relejnim linkovima, "consumer" radio linkovima) vidim da je tačno ovo što je napisao ftj. Profi linkovi (bilo da rade na 7, 13, 23, 80 GHz ili nekom od drugih licenciranih opsega), ako se dobro proračunaju i postave, tipično rade bez greške, prekida i bilo kakvog održavanja, godinama. Latencija 1 ms konstantno, protoci već prema modelu opreme (na 80 GHz može 1 Gb/s full-duplex, u današnje vreme i mnogo više). Iznenadio bi se koliko je baznih stanica mobilne telefonije, ili čak sav saobraćaj manjih mesta (fiksna i mobilna telefonija, internet) realizovano preko radio-relejnih linkova. Ni Telekom Srbije nije izuzetak.

Što se tiče nelicenciranog opsega od 5 GHz, i za njega postoji profi oprema. Jeftinu "consumer" opremu (npr. Mikrotik, Ubiquiti), neki koriste čak i za vrlo ozbiljne stvari, kao što su međuprovajderski trunkovi fiksne telefonije, ili dotur TV kanala sa nacionalnom frekvencijom do Emisione tehnike. Ja lično ne bih išao toliko daleko (niti to radimo u firmi), ali za "last mile" do korisnika, ako se dobro napravi, može biti iznenađujuće dobro. Naravno, 5 GHz opseg mogu svi da koriste i samim tim prave smetnje, a komunikacija preko baznih stanica je "point to multipoint". Čak i kad je direktno između dva uređaja (point-to-point), medijum je half duplex (koristi se ista Rx i Tx frekvencija, osim u nekim specijalnim slučajevima). Sve to utiče da je latencija veća i promenljiva., u odnosu na profi linkove. Ja npr. imam Mikrotik link do stana, sa bazne stanice (znači nije PtP samo za mene). Radi bez prekida i problema od kad je instaliran pre tri godine, a ping do provajderovog core-a je jednocifren, često ispod 5 ms. Svaki npr. dvadeseti ping bude oko 20 ms, ali to je normalno na multipoint half duplex linku. Istovremeno, na SBB-ovom kablu je ping do SBB-a bio uvek 25-35 ms, nikada manje.

Verovao ili ne, postoje trase gde se RR veza ispostavila kao mnogo pouzdanija od optike. Recimo, u poslednjih godinu dana su "graditelji" na Savskom trgu 7 puta slučajno (odnosno iz krajnjeg nemara) sekli kablove internet provajdera koji tu prolaze (uključujući i one Telekoma Srbije). Što je još gore, tehničarima koji bi došli da ih poprave po nekoliko sati nisu dozvoljavali pristup.

Heinz je napisao:
28 Jan 2021, 08:21
Video sam kako su u centru grada razvukli optiku, nikakve razlike nema u odnosu na SBB (iz podruma jedne zgrade na terasu druge pa u stan).
Zvao sam ih u decembru da proverim šta nude, kažu imate uslove. Kuća u pitanju, optika samo prošla kroz šahtove Telekomove, jedno 15 metara dalje od kuće.

Svakako, ne želim ih finansirati ni da daju 24 meseca po 1 din.
Slažem se. Više im nije dovoljno što imaju monopol na kablovsku kanalizaciju i mogu da rade šta hoće, već su u poslednjih godinu-dve počeli da funkcionišu po pricipu "divljeg zapada". Kao državna firma, oni su ogledalo vlasti. Nekada su bili bahati monopolisti, ali su se bar, kao što kaže ljubitelj, znala pravila struke. Ovo danas je haos, posebno u izvođenju ćerke-firme Supernova.
Ђенерал Јанковић

Extender
Postovi: 160
Pridružio se: 19 Dec 2020, 01:41

Re: Koji internet koristite?

Post od Extender » 28 Jan 2021, 11:53

Meni kad su uvodili optiku to su radili bas klinci iz neke leve firme koji nos da obrisu ne znaju. Kablovi idu sa bandere na banderu. Podrska odvratna, samo da molis Boga da se nista ne kvari. Televizija u odnosu na SBB tragicna, od kad su uveli ovaj sugavi Iris. Da mi nije odgovarao Box zbog telefona i 100gb nikad ga uzeo ne bih.
Sa SBB-om sam bio mnogo zadovoljniji.

Sent from my SM-A520F using Tapatalk


Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10415
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Koji internet koristite?

Post od sebekkg » 28 Jan 2021, 12:00

Pa SBB da je normalno radio i da nije dizao cene u nebesa ne bi se ovo desavalo da ljudi masovno prelaze kod drugih. Mene nervira sto npr ako potpises ugovor sa njima ili drugim operaterima na odredjenu cifru i 2 godine, oni ti sledece godine povecaju za 100 dinara jer kao povecavaju paket, ali stave obavestenje na oglasnoj tabli sajta pa ako vidis ti idi i raskini ugovor. Sto tu nisu revnosni sa obavestenjem da jednostavno posalju poruku na d3/eon kao sto srade za druge stvari. Nemoj mi dirati nista i povecavati cenu.
Slika

Rade
Postovi: 325
Pridružio se: 19 Apr 2012, 16:28
Garaža: škoda octavia 1.9 tdi
Lokacija: Sremski Karlovci

Re: Koji internet koristite?

Post od Rade » 28 Jan 2021, 14:43

Ja sam pre par dana uveo Beotelnet optiku sa mereno kablom 109/10 i 3 tv u paketu. Ugovor na dve godine prvih 12 meseci po dinar a posle toga 2490 din. Trenutno vodim bitku sa mtsom za prevremeni raskid ugovora za box paket i brzinom 10/1 iris tv ne moram ni da pričam. Ugovor mi ističe 14 marta i po njihovom traže da isplatim preostale rate + 2739 dinara za naknadu štete za prevremeni raskid. Za uslugu kakva je teško da će dobiti sačekaću mart da se razilazimo. Tehnička podrška je očajna i ne bih nikom preporučio. Beotelnet je zasad ok nadam se da će tako i ostati. Jedino što fale neki dokumentarni kanali na tv tipa Discavery i Animal planet zato pinkovih za izvoz

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka


ljubitelj
Postovi: 10606
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Koji internet koristite?

Post od ljubitelj » 28 Jan 2021, 20:02

@ snork, profi linkovi su nešto sasvim deseto od internet provajder wirelessa za home priključak.
I da, znam koliko dobri mogu da budu.
Ja sam montirao i pustio u rad prvi set digitalnih profi linkova u sinhronoj mreži u doba SFRJ, sa američko kanadskom opremom Glenayre-Motorola. To je bio jedan od 3 takva u Evropi tada.
Snabdevao bazne stanice. I bio ogledni, drugi pa i stranci dolazili da gledaju i uče se.
Profe sa ETFa dolazile na obuku, nekoliko radova studenata je bilo tome posvećeno, kao i merenj EM polja na terenu sa pokretnom antenom (na vozilu) radi stvaranja tačnijih mapa propagacije.
A koristio je licencirane kanalne frekvencije, tačno dodeljene jednom jedinom korisniku na korižćenje.

I za umeravanje koristio Motorola R2600 testni uredjaj sa full dekoderom svega tada postojećeg što se tiče radio protokola. Sve to obavljao za provajdera, i sva oprema koja je korišćena je profi.
Pa su tako i antene koštale po par hiljada dolara komad, nekih 3-4kg materijala a ostatak vrednosti je znanje u projektovanju antena i njihovom faziranju po vertikali zračenja.

Da, slažem se sa tim što si napisao ali smatram da to nema veze sa temom koji internet koristite kao pojedinac, kao alternativi žičane kućne internet konekcije.

Doduše, nisu ni sve žičane internet kod nas kako treba uradjene, pa ne rade uvek pouzdano.
I takve dolaze na dijagnostiku, Wireshark je čudo izmišljeno iz raja :)

ps. za Orion, tj SezamPro znam skoro od samog početka ekipu koja je stvarala, a i sam sam imao potrebu za wireless u jednom periodu pa je ponuda mogla da prodje na papiru i kao može sigurno po adresi a kada je dat zahtev da da se ipak proveri ispalo da je u reklamnoj kampanji može sve, ako razumeš poentu :)

Korisnikov avatar
noodles
Postovi: 946
Pridružio se: 21 Jun 2016, 19:54
Garaža: KIA Sportage 1.6 GDi
Lokacija: Beograd

Re: Koji internet koristite?

Post od noodles » 29 Jan 2021, 20:57

Ima i nas koji smo bili na (pra)starom Sezamu, pa kad se Ristanović odvojio od ekipe iz Bigza, bili paralelno i na SezamNet-u i na SezamPro-u ;)
Sa budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo, a onda te dotuku na iskustvo!

ljubitelj
Postovi: 10606
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Koji internet koristite?

Post od ljubitelj » 29 Jan 2021, 21:27

Eh ta modemska vremena. Po sluhu pratiš pištanje i ceniš da li će se veza ukačiti :)
E kada se rešavalo zaglupljivanje modema u S Pro-u, pa blokada PABX serije...svi zovu, sve slobodno a protok skoro nula.
Pa kada je stigao ISDN, pa neće 2 kanala zajedno a naš PTT kupovao falš ploče van standarda, pa dok se upecalo kako podesiti opremu na strani korisnika...
Baš dobra ekipa se bila okupila, koliko je državni ptt bio zaostao je bilo stravično, i koliko je ZJPTT bio van modenih tokova i pojma nisu imali o telekomunikacijama u realnom svetu a upravljali i donosili propise.
Ništa bolji ni ETF, puka teorija i istorija šta je nekada bilo. Nikakva praksa ni spoznaja o realnom stanju u svetu i koja se sve oprema instalira i koristi.
U svetu već VSAT (u oba smera prenos) sistemi rade, Fuba. Kathrein i izraelci uveliko nude tu opremu a naši pričaju kako to nije zapravo moguće i ne daju dozvole za uvoz i rad te opreme. A taman sam imao dobru priliku da takav sistem prvi montiram u zemlji, samo da su dozvolili.

Prvi modem koji sam koristio je bio celih 1.200 bps, upravo na prvim digitalnim Motorolama. A Toshiba laptop sa zelenim ekranom i hardom od celih 10megabajta, boja i laptop još je bila budućnost...
Običan Wyse ili VT 100 terminal se povezivao preko RS232 na glavni server, što bi rekli ekran i tastatura danas.

A pre toga packet radio, kod amatera još 80tih pokrenut za prenos podataka...

Ovo danas je smešno koliko se lagano sve instalira, sve dokumentovano unapred, postoji YT i google..veoma se ubrzalo saznavanje stvari i obuka. A opet toliko je ogroman napredak po funkcionalnosti da je to čudo jedno šta se sve danas može i sa koliko minijaturnim uredjajima koji su uz to energetski visoko efikasni i štedljivi.

Korisnikov avatar
noodles
Postovi: 946
Pridružio se: 21 Jun 2016, 19:54
Garaža: KIA Sportage 1.6 GDi
Lokacija: Beograd

Re: Koji internet koristite?

Post od noodles » 30 Jan 2021, 14:07

Da, da... ja sam među zadnjima dočekao sve lepote tonskog biranja, do tad, pulsno, pa ispadne na petoj cifri, pa ponovo... pa off-line rideri za poruke, slanje resume-a, al' vrhunac je bio zvanje posle 21h uveče, zbog "jedan poziv, jedan impuls" :-)
Sa budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo, a onda te dotuku na iskustvo!

Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3266
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Koji internet koristite?

Post od Puzo81 » 03 Feb 2021, 12:04

dispy je napisao:
24 Jan 2021, 06:31
Puzo81 je napisao:MTS sam imao pre SBB, dooosta lošija slika i kanali koji su im 1080p nemaju ni 480Ap što na 55" izgleda užasno.

Još 2 meseca SBB i ćaoooo. Čudno ne zovu :kezo:

Uzeću samo net, verovatno Orion jer kod sestre 3god extra šljaka za 1700 mesečno.
Zanimljivo da je na speedtestu taj Orion od 1700 brži od ovog što imam preko SBB za 4000 tj EON full.
Ako uzimaš orion, traži im prvo ponudu da li mogu da ti daju nešto ispod cene zvanične. A onda im reći ipak neću, daje mi mts 12 meseci besplatno. Na to su meni ponudili 13 meseci besplatno, i 20% popusta na paket. Tražio sam internet 1000/100 i nudili su za 2560 dinara čini mi se, plus ti besplatni meseci, ugovor na 2 godine.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk
Poslao im mail, zvali odmah :kezo:

Tražio im ponudu za Net standard tj 100/10 1700RSD.

Nude 2godine 1700RSD-20% mesečno ili prvih 10meseci 999RSD a ostalih 14 1700RSD redovno.
Onu opciju prvih 12m po dinar kaže ona nema u ponudi sem možda neke druge kolege.

Njihove optike nema i mojoj zgradi ali ako želim za 3nedelje će uvesti samo zbog mene :think:. To mi nešto čudno budući da su za uvođenje optike MTS Nova tražili čini mi se da 51 ili 60% stanara potpišu odobrenje. Naravno nisu uveli jer nas je 5/60 stanova potpisalo.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13090
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Koji internet koristite?

Post od Saša » 03 Feb 2021, 16:08

Iznajmljuju od Telekoma, nemaju oni ništa od svoje infrastrukture. Tako će i kod tebe iznajmiti to što je Telekom uveo i prodati ti uslugu.

Послато са SM-G965F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
pankoz
Postovi: 711
Pridružio se: 09 Avg 2014, 21:05
Garaža: Citroen C4 Grande Picasso 1.,6 hdi , Citroen C3 1,4 hdi
Lokacija: Vojvodina

Re: Koji internet koristite?

Post od pankoz » 03 Feb 2021, 16:50

Koristim već malko jače od 2 godine Sattrakt-ove usluge.U opticaju je optika i putem nje imam telefonski priključak,kablovsku tv i internet.
U odnosu na Mts-ov box paket gde sam imao protok od max 20 Mb/s ovde sada imam paket sa garantovanih do 100/10 Mb/s i zaista retko kada ide brzina ispod 50 Mb/s.
Konkretno,upgrade kao "svemirski" brod.

Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3266
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Koji internet koristite?

Post od Puzo81 » 03 Feb 2021, 17:12

1360RSD 100/10 će mi biti ok i ako supruzi budu trebali tv kanali onu FR varijantu svi kanali sveta godišnje za 90jura i to je to.

Torenti, YT, Netflix i meni više ne treba, jedva stižem pogledati nešto.

Bitno mi je da skida 10-12Mb/sec zbog fimova, toliko je ovaj SBB 150/20 skidao. Na speedtestu nikada nije pokazao preko 22/2 :think:

Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3266
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Koji internet koristite?

Post od Puzo81 » 09 Feb 2021, 19:18

Zvali me iz SBB, kao starom korisniku nude max maximuma EON full (4000RSD)kao što sam imao 4 meseca otključani kanali bla bla ili prelazak na neki premium od x dianra a da mi ostane stara pretplata!

Hvala Vam, ne odgovara mi.

Otkazni rok je mesec dana reče tako da za par dana najavljujem odjavu. Nek se hebu slobodno.

Korisnikov avatar
Rolla
Postovi: 842
Pridružio se: 06 Feb 2018, 15:00

Re: Koji internet koristite?

Post od Rolla » 10 Feb 2021, 06:11

Da prenesem moju sagu sa telekomom.

Pre dve godine supruga potpisala ugovor na 2g, box4 neki, ne znam koji.
Odemo do telekoma da ona otkaze sa nje a ja da potpisem novi ugovor kako bih dobio pogodnosti koje imaju novi korisnici, starim daju 4x manje nego novim.

Prvi odgovor da necu imati pogodnosti novog korisnika ako je na istoj adresi.
Ok, pre par meseci ulica promenila naziv i sada hocu uslugu na novoj adresi, ne na staroj.
Medjutim, oni u sistemu su vec promenili i trenutna usluga se vodi na novu adresu, opet nisam novi korisnik.
Onda nadje kod njih u istom tom sistemu da nam je ponudjeno produzenje za 4 meseca po din. Reko ok, ali hocemo da predjemo na box3 bez televizije sa brzim internetom. Finansijski identicno kao box4 koji imamo. E ali u tom slucaju ne moze 4 meseca gratis nego 1 jer idem na "manji" paket, manji broj usluga.

Meni tu vec krene para na usi od rasprave ko sta i ko je novi korisnik a ko nije. Operaterima na prodajnim mestima po tim pitanju su poprilicno vezali ruke, ne smeju nista da urade van onog zvanicnog.
A zvanicno je mnogo nelogicno napravljeno. Ja ako sutra izadjem iz stana, a prekosutra dodje neko drugi u taj stan i hoce uslugu interneta on je za njih postojeci korisnik iako se mi npr ni ne poznajemo.

Na kraju pitam kako da postanem novi korisnim?
Treba da prodje 30 dana bez usluge na toj adresi.
Odlicno, raskidaj ugovor i vidimo se za mesec dana.

Do ovoga nebi ni doslo nego idiotski investitor je dozvoljava drugim operaterima da predju preko njegovog placa kako bi dosli do nasenzgrade.

Odgovori