Koji internet koristite?

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
dispy
Postovi: 556
Pridružio se: 13 Okt 2019, 18:01
Garaža: Astra K 1.6CDTi 2019

Re: Koji internet koristite?

Post od dispy » 10 Feb 2021, 14:28

@Vladapetr iako se uglavnom slažem sa tobom za neke stavove, sada mislim da nisi u pravu.

Evo kako je konkretno teklo "pregovaranje" sa orionom. Zovem ih da im najavim da raskidam ugovor jer imam otkazni rok 30 dana. Pitaju zašto raskidam ugovor, obično ih na takva pitanja odjebem ali sam rekao prelazim na mts. Oni zašto, ja kažem dobijam 12 meseci besplatno. Kažu zvaćemo vas. Zovu sutradan i kažu mi možemo da vam ponudimo 13 meseci besplatno. Dakle nisam se nešto navlačio I cimao oko toga, oni sami nude.

A to što ne daju povlastice postojećim korisnicima je po meni bezveze, jer idu na to da je ljudima smaranje promena operatora. Nekoga smara (kao tebe - I to je skroz ok), nekoga ne smara (kao mene). I moje je mišljenje da im ne treba gledati kroz prste za to već stalno menjati i tako ako bude svako radio, verovatno će u nekom trenutku proceniti da im je bolje da daju iste ili makar slične uslove sa sve korisnike.

Što se tiče finansiranja mts-a, pre svega mislim da im je model sa ovih 12 meseci besplatnih neodrživ i da neće dugo trajati. Uvek za sve "povlastice" koje nam daje vlast prihvatam oberučke jer u suprotnom ništa dobro ne radim za sebe, bez obzira što znam da su besmislene. Kao da ne prihvatim 100e od Vučića, ja (svako od nas) će i dalje to vraćati nazad kroz poreze, to što jedna osoba preskoči da uzme ne znači apsolutno ništa kad se podvuče crta.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Koji internet koristite?

Post od Vladapetr » 10 Feb 2021, 14:35

Ne razumem sa čime se ne slažeš, barem 3 puta sam napisao da mi je za priču oko uslova i produženja ugovora (tj. prelaska kod drugog operatera) normalno da se razmeni neka poruka ili poziv i to je to. Početni komentar je bio oko priča da se to navlači iz ne znam koliko puta, prijavljuješ ženu umesto sebe, uzimaš 3 linije telefona pa ih vrtiš u krug.
MTS varijanta sa 12 meseci džabe je tu samo da bi ubila SBB, ništa drugo. Da nema tog jednog medija koji ne kontrolišu dobili bi muda Marjanova, to se nadam da je svima jasno.
Jasno ti je da je taj model neodrživ, ali ti je Orion dao 13 meseci džabe. Kako? Pa tako što će da se koprcaju dok se ne ugase, ulaganje u opremu nula dinara, linije će da deli sve veći broj korisnika pa će i brzina biti manja i nestabilna itd...
Što se tiče pomoći od 100e, ja sam je u roku od 15 minuta prosledio u humanitarne svrhe. Svako nek radi kako misli da treba, jedino u šta verujem je karma.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Ralee
Postovi: 3480
Pridružio se: 13 Jan 2015, 22:09

Re: Koji internet koristite?

Post od Ralee » 10 Feb 2021, 14:41

Au bre Vlado al si ozbiljan. Meni se eto potrefilo da mi svaki stan jedan iznad drugog ima svoju tel liniju, pa vrtim jer me zabole. Ako neko jajari to je mts i mi ga imamo kao po kazni. A pokusaj da postignes da se svi stanari sloze da se promeni provajder, a ima strastvenih pristalica zeksa i ekipe.

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Koji internet koristite?

Post od Vladapetr » 10 Feb 2021, 14:45

To "zabole me" i "pa šta" je najveći krivac što smo i došli ovde gde smo. Osim toga, ne moraju svi stanari da se slože radi uvođenja drugog operatera, ne postoji zgrada u Srbiji u kojoj su svi stanari pristalice iste političke opcije.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Koji internet koristite?

Post od snork » 14 Feb 2021, 07:08

Rade je napisao:
28 Jan 2021, 14:43
Ja sam pre par dana uveo Beotelnet optiku sa mereno kablom 109/10 i 3 tv u paketu. Ugovor na dve godine prvih 12 meseci po dinar a posle toga 2490 din. Trenutno vodim bitku sa mtsom za prevremeni raskid ugovora za box paket i brzinom 10/1 iris tv ne moram ni da pričam. Ugovor mi ističe 14 marta i po njihovom traže da isplatim preostale rate + 2739 dinara za naknadu štete za prevremeni raskid. Za uslugu kakva je teško da će dobiti sačekaću mart da se razilazimo. Tehnička podrška je očajna i ne bih nikom preporučio. Beotelnet je zasad ok nadam se da će tako i ostati. Jedino što fale neki dokumentarni kanali na tv tipa Discavery i Animal planet zato pinkovih za izvoz SlikaSlika
Rade, ako te ne mrzi, slobodno ih zovi telefonom ili napiši email, navedi da proslede onome ko je odgovoran za izbor ponude TV kanala (da ne završi kod nekog klinca iz rezidencijalne podrške) i reci/napiši šta ti smeta i šta bi želeo. Navedeni kanali su izbačeni iz osnovne ponude pre oko dve godine (ne znam da li postoje uz doplatu). Tehnički se korisnicima može pustiti bilo šta što postoji od TV kanala, ali suština je da su prava na emitovanje skupa, a ona i inače "pojedu" dobar deo pretplate.

ljubitelj je napisao:
28 Jan 2021, 20:02
@ snork, profi linkovi su nešto sasvim deseto od internet provajder wirelessa za home priključak.
I da, znam koliko dobri mogu da budu.
Ja sam montirao i pustio u rad prvi set digitalnih profi linkova u sinhronoj mreži u doba SFRJ, sa američko kanadskom opremom Glenayre-Motorola. To je bio jedan od 3 takva u Evropi tada.
Snabdevao bazne stanice. I bio ogledni, drugi pa i stranci dolazili da gledaju i uče se.
Profe sa ETFa dolazile na obuku, nekoliko radova studenata je bilo tome posvećeno, kao i merenj EM polja na terenu sa pokretnom antenom (na vozilu) radi stvaranja tačnijih mapa propagacije.
A koristio je licencirane kanalne frekvencije, tačno dodeljene jednom jedinom korisniku na korižćenje.
Da, sećam se da si jednom u temi o terenskim vozilima pisao o skidanju kardana radi povećanja klirensa tokom penjanja na neki planinski vrh i pomenuo da to bilo zbog penjanja na telekomunikacioni stub. :)

Sinhrone (SDH) mreže sam nekada zamišljao pre svega u konekstu prenosa kroz optičke kablove, ali kad sam počeo da radim, video sam da sve isto može da ide i kroz RR linkove. Inače, u Jugoslaviji je prvi optički kabl postavljen u Beogradu 1984. godine, na relaciji TK centar (Katićeva) - ATC Konjarnik. Može se reći da smo išli u korak sa svetom, a ubrzo smo imali i sopstvenu proizvodnju optičkih kablova u Novom Sadu i Svetozarevu (Jagodini). Pretpostavljam da je i odgovarajuća radio tehnika uvedena u to vreme.

Nekada se znalo: SDH "sistemi prenosa" su bili za WAN, a Ethernet je bio za LAN. Međutim, od 2000-ih Ethernet dobija optičke implementacije koje omogućavaju velike daljine prenosa, kao i sve veće i veće brzine. Tako da je danas praktično potisnuo SDH mreže. SDH ima inherentni QoS, jer se zna koji vremenski slot pripada kom virtuelnom kolu. S druge strane, to je rasipanje mrežnih resursa, jer je vremenski slot zauzet čak i kada se ništa ne prenosi. Ethernet ima frejmove promenljive veličine, koji se šalju samo kada postoje podaci za prenos. S druge strane, to se radi na nedeterministički način, pa je, u slučaju da bilo koji link između izvorišta i odredišta može doći do 100 % zauzeća, potrebno korišćenje posebnih QoS mehanizama.

Mi u firmi imamo samo nekoliko korisnika koji i dalje koriste prenos podataka preko SDH (u pitanju su međunarodni vodovi). Uglavnom se koristi za ono za šta je prvobitno i napravljen, a to je prenos telefonskog saobraćaja. S tim da se i te veze polako ukidaju, a prelazi se na SIP preko IP preko Etherneta za međuprovajderske voice trunk-ove. Mislim da smo s Telenorom već prešli na SIP, s Telekomom Srbije je u toku prelazak (mislim da je mobilna prebačena, a fiksna i dalje na SDH), a VIP je valjda i dalje na SDH linkovima. Sve u svemu, kompletna paralelna infrastruktura, gde se neka vlakna (ili određena talasna dužina po istim vlaknima) koristi za vezu SDH multipleksera, a druga za Ethernet/IP svičeve/rutere. Profi radio linkovi tipično imaju i jedne i druge portove, pa se koriste ili za SDH ili za Ethernet.

ljubitelj je napisao:
28 Jan 2021, 20:02
I za umeravanje koristio Motorola R2600 testni uredjaj sa full dekoderom svega tada postojećeg što se tiče radio protokola. Sve to obavljao za provajdera, i sva oprema koja je korišćena je profi.
Pa su tako i antene koštale po par hiljada dolara komad, nekih 3-4kg materijala a ostatak vrednosti je znanje u projektovanju antena i njihovom faziranju po vertikali zračenja.
I dalje dobre antene (npr. Andrew) koštaju toliko. One od 3 m prečnika što sam pominjao u drugoj temi su koštale oko 15-tak hiljada i pravljene su po porudžbini.

ljubitelj je napisao:
28 Jan 2021, 20:02
Da, slažem se sa tim što si napisao ali smatram da to nema veze sa temom koji internet koristite kao pojedinac, kao alternativi žičane kućne internet konekcije.
Apsolutno. To je ili za velike firme ili za vezu sa korisnicima koji su i sami internet provajderi (npr. u ruralnim delovima zemlje). Za jednog takvog smo imali link sa planine na planinu, na razdaljini od 93 km. :) Ali demontiran je nedavno, stigla optika i u njegov kraj.

ljubitelj je napisao:
28 Jan 2021, 20:02
ps. za Orion, tj SezamPro znam skoro od samog početka ekipu koja je stvarala, a i sam sam imao potrebu za wireless u jednom periodu pa je ponuda mogla da prodje na papiru i kao može sigurno po adresi a kada je dat zahtev da da se ipak proveri ispalo da je u reklamnoj kampanji može sve, ako razumeš poentu :)
Razumem i srećem se često sa tim u praksi. Za radio link koji radi u nelicenciranom opsegu je vrlo teško dati procenu mogućnosti i cene, dok tehničari ne izvrše izviđanje na terenu.
Ђенерал Јанковић

ljubitelj
Postovi: 10588
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Koji internet koristite?

Post od ljubitelj » 14 Feb 2021, 09:02

Nisam hteo da budem grub, prosto Orion je lažnim marketingom obećavao priključak za koji apsolutno nikakvih uslova nemaju tj nisu mogli da realno uspostave. Uprošćeno, pravara korisnika sa namerom pa ako prodje.
Prevara jer kada potpišeš ugovor moraš ga plaćati bez obzira da li dobijaš uslugu, nema probe nema vraćanja ako ne radi.
Tada bilo tako, sada postoji drugačiji pravni okvir na nivou države pa se nadam da je kod svih provajdera rešeno.

Što se tiče radio mreže, ne radi se o SDH a ni optici. Nije telefonija u pitanju.
U Jugoslaviji se nisu proizvodili ni bakarni kablovi, koaksijalni za profi primenu, i svi su bili uvozni zajedno sa opremom. Čak ni antene nisu bile u domaćem programu, Ei Pionir je imao obične dipole kao proizvodni domet uz stakloplastično kućište i običan 239 konektor.
Kada sam išao u fabriku sa papirima od američke antene i raspitivali se da nam naprave kopiju, nije bilo mogućnosti.
Ove profi antene su bile neuporedivo boljeg dijagrama zračenja, imale dobit, konektor N tipa. Koax 7/8 inča smo koristili zbog dužine od predajnika dole u objektu do antene na vrhu tornja.

Obični program bakarnih kablova za kućne potrebe je bio domaće proizvodnje, twin lead 300 oma, koax 75 oma itd.

Optika nije bila ni u teoriji tema, borili smo se da obezbedimo struju...da je ima svih 24 sata makar na ključnim lokacijama. Čak ni Avala i Crni Čot čvorišta nisu imali rešeno stalno napajanje koje funkcioniše a kamoli sporedne lokacije.
Terenom su se najviše prevozile antene (glomazne ne možeš nositi) i akubaterije (teške ne možeš nositi) vozilima a ljudstvo nekada peške a nekada u vozilu.

Mislim da je optika koju pominješ bila francuske proizvodnje a kod nas bilo prepakivanje za domaće kupce.

Uvoz je bio zabranjen firmama, ja sam radio za stranu firmu (formalno sedište) i sva oprema je bila tretirana kao strano ulaganje što je nešto drugačija situacija po pitanju nabavke, carine, atestiranja i svega ostalog vezano za uvoz.
I prvi put tada oprema vidjena ovde, uvezena, postavljena, puštena u operativni rad...
Jedino su ljudi iz emisione tehnike po Vojvodini imali pojma o čemu se radi, naročito je u Novom Sadu bila jaka ekipa baš stručnih ljudi u RTV NS. Kao i u Bačkoj Topoli u MUPu.

U Beogradu je bila uglavnom tabula rasa stanje u službama koje su se bavile radio linkovima.
Bilo je par ljudi u VTI Žarkovo koji su itekako imali pojma o čemu se radi ali za komercijalnu upotrebu praktično neupotrebljivi (zabranjen rad sa civilima, firmama).

No možemo o tome nekom drugom prilikom...dodji na neki skup na primer :)
Po mom shvatanju iz današnje perspektive i sa vremenskom distancm tada smo imali izuzetnu priliku da uhvatimo korak sa zapadom i imali smo jasnu naklonost da nas integrišu u svakom smislui ali ispalo je drugačije.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8367
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Koji internet koristite?

Post od grujicd » 14 Feb 2021, 10:18

ljubitelj je napisao:
14 Feb 2021, 09:02
Nisam hteo da budem grub, prosto Orion je lažnim marketingom obećavao priključak za koji apsolutno nikakvih uslova nemaju tj nisu mogli da realno uspostave. Uprošćeno, pravara korisnika sa namerom pa ako prodje.
Prevara jer kada potpišeš ugovor moraš ga plaćati bez obzira da li dobijaš uslugu, nema probe nema vraćanja ako ne radi.
Klasično pucanje samom sebi u nogu. Orion je prvi došao sa bržim internetom u moju zgradu, ali sa ugovornom obavezom. Solidan rizik za korisnika, bez lakog načina da se izvučeš ako se ispostavi da je usluga loša. Da su imali mogućnost bez ugovorne obaveze (za više para!), možda bi im sad bio višegodišnji korisnik. Ovako - ništa.

ljubitelj
Postovi: 10588
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Koji internet koristite?

Post od ljubitelj » 14 Feb 2021, 14:20

Ovde je bila u pitanju wireless ponuda, ispostavilo se da je najbliža operativna tačka bila oko 25km udaljena, bez optičke vidljivosti. Šanse da proradi su težile nuli. Pitao koga treba, van prodaje, i dobio iskreno mišljenje da zaboravim dalje razmataranje.
Ne mogu da se setim tačno, mislim da je recimo pre 8-9 godina bilo aktuelno pitanje. Možda i koju godinu ranije, izbrisao iz memorije kao nebitno. Delili flajere po raznim sajmovima tipa tehnike, automobila, gradjeivarstva... baš vukli maltene za rukav.

U to vreme otprilike je i Telekom Srbije počeo da nudi svoje wireless rešenje kao paket tlf. linija sa 011 numeracijom i net ali i to je kljakavo radilo, čini mi se da je 64k bila brzina ali je često "zaglavljivalo".
Bila neka ideja da umesto obnove klasične žičane mreže za pristup (priključke) i ukidanja dvojnika postave taj neki tzv. ruralni bežični sistem.
Ne mogu da se setim kako se zvala ta usluga, nije dugo potrajala ponuda i odustalo se od toga barem u Beogradu.

Pre 6 godina stigla kablovska, brzina 256k/2mega tada najbrža ponuda, lokalni kablovski provajder.
Onda preuzeo Ikom pa je to sada SBB koji zadržao 1/20 mega.
Uglavnom, SBB je tek nedavno pre par meseci sistematski sredjivao kablažu i menjao opremu po banderama a do tada ih bilo baš briga kako radi, da li radi, kojom brzinom radi.
Uspostavili i podršku na terenu od treće firme, sada makar rešavaju unutar nekoliko dana, nije vieš 3 nedelje prijavljivanja smetnje potrebno.

Znatno je napredovalo zadnjih 10tak godina sve u svemu mreža kod svih provajdera ali ja i dalje mislim da tek kada do svake parcele dodje optika može da se računa na besprekoran rad mreže mada sada i 3G/4G gde postoji odlično radi.
Još kada bi se ceo Beograd pokrio mobilnom mrežom ali ajde nešto treba i da ostane narednih decenija da se radi :)

danijel00
Postovi: 361
Pridružio se: 17 Jun 2014, 04:51
Garaža: Suzuki SCross
Lokacija: Novi Sad

Re: Koji internet koristite?

Post od danijel00 » 14 Feb 2021, 14:54

Ovako to izgleda u zemlji sa najbržim internetom na svetu po glavi stanovnika :)))Slika

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk

Using Tapatalk

Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3265
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Koji internet koristite?

Post od Puzo81 » 14 Feb 2021, 16:27

Saša je napisao:
03 Feb 2021, 16:08
Iznajmljuju od Telekoma, nemaju oni ništa od svoje infrastrukture. Tako će i kod tebe iznajmiti to što je Telekom uveo i prodati ti uslugu.

Послато са SM-G965F помоћу Тапатока
Zvaše me iz Oriona da uvedu optiku u moju zgradu. Upravnik zgrade mora potpisati saglasnost za uvođenje neta i ako Orion ide preko krova moram lično prikupljati potpise 50%+1 glas odnosno ako idu odozgo ne moraju potpisi.
Reče da idu kroz šahte ili šta već tako da ne moram da sw maltretiram oko potpisa.

U zgradi imamo SBB, KDS(postoji li), MTS i Supernovu.

dispy
Postovi: 556
Pridružio se: 13 Okt 2019, 18:01
Garaža: Astra K 1.6CDTi 2019

Re: Koji internet koristite?

Post od dispy » 15 Feb 2021, 09:17

Orion je super varijanta, ja bih ih na keca prihvatio. Imao sam 2x po dve godine na dve lokacije njihov net, neki trojka paket, 200mb, fiksni i neka televizija, s tim da fiksni i televiziju nikad nisam koristio. Cena bila 100din veća od samo interneta pa sam uzeo. Internet je uvek super radio, za sve vreme možda 3 prekida, nijedan nije trajao nešto dugo.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3265
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Koji internet koristite?

Post od Puzo81 » 31 Mar 2021, 11:21

Isteče mi juče ugovor sa SBB, nestade net i eon .Ala su napredovali, daljinski me isključiše dok su pre morali kabel na spratu il splitera koliko se sećam.


Za 1080 i 2160p sadržaj (Youtube i Netlfix) koja brzina neta (optike) je ok da ne štuca? Da li je ok 50/5 ili 100/10mb/sec?


Do sada sam imao SBB eon , vodi se kao do 150mb/sec ali na testovima down/upload nikada nije prešao 30/12.

Rade
Postovi: 325
Pridružio se: 19 Apr 2012, 16:28
Garaža: škoda octavia 1.9 tdi
Lokacija: Sremski Karlovci

Re: Koji internet koristite?

Post od Rade » 31 Mar 2021, 11:39

Ja sam od januara na beotelnet optici vodi se pod 100/10 a realno na WiFi merenju ide od 40 - 50/11. Radi posao ne koči radi ok u odnosu na mts čista 10

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka


Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19262
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Koji internet koristite?

Post od Heinz » 31 Mar 2021, 11:41

Puzo81 je napisao:
31 Mar 2021, 11:21
Do sada sam imao SBB eon , vodi se kao do 150mb/sec ali na testovima down/upload nikada nije prešao 30/12.
Zašto to nisi isterao da radi kako treba?

lami
Postovi: 3272
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Koji internet koristite?

Post od lami » 31 Mar 2021, 12:03

Ja dobio pre neki dan mts optiku 100/20. Pojma nisam imao koliko je tanak kabl, ne vidi se uopste gde je provedeno.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока



Odgovori