Koji internet koristite?

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28017
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Koji internet koristite?

Post od Xepoj87 » 04 Apr 2018, 22:42

Ja sa 150/8 na 200/10, a ne koristim, na MTS-u sam, a nikako da povezem kevinu karticu, mada mi ni ne treba brzi download, vise bih voleo da mi ostave 150, a dignu upload na 20 :)
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8760
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Koji internet koristite?

Post od H4wkeye » 04 Apr 2018, 22:46

Da, bilo bi fino da upload bude veci malo. :) I mogli bi da krenu da prelaze na ipv6, vecina IP adresa su im NAT-ovane sad... Ja do skoro nisam bio, ali vec par meseci jeste. Zna da bude dosadno, tipa kad odes na neki sajt stalno ti trazi captcha da unosis.

ljubitelj
Postovi: 10549
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Koji internet koristite?

Post od ljubitelj » 05 Apr 2018, 08:39

snork je napisao:
29 Mar 2018, 22:02
U Bulevaru oslobođenja na Slaviji, Autokomandi ili Banjici? Dugačak je nekih 15 km. :D Za SBB je poznato šta rade, nažalost veći deo tako postavljene mreže su "legalizovali". Taj nakaradni koncept postoji verovatno samo u našoj zemlji i podstiče divlju gradnju objekata i infrastrukture.
Blizu Autokomande, preko puta stadiona Zvezde.
Koncept vazdusne mreze postoji u Nemackoj, u SAD, u vecem delu sveta i nije problem u konceptu mreze nego u nacinu kako se izgradjuje i po kojim normama.

nenad.fil
Postovi: 1378
Pridružio se: 21 Maj 2012, 19:16
Lokacija: Beograd

Koji internet koristite?

Post od nenad.fil » 05 Apr 2018, 20:37

Orion dolazi i uvodi optiku na Voždovcu provereno ako nabavite saglasnost okolnih zgrada i barem još jednog korisnika. Očekujem ovih dana pocetak radova posto sam iste saglasnosti nabavio. 200/20, 150 kanala (50 pinkovih 🤮) i telefon sa popustom akvizitera 1950 DIN. Meni ništa drugo ne treba.

Ps. Možda zadržim SBB televiziju osnovni paket jer žena kuka za pojedinim foxovima i HBO posto Orion to nema...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Koji internet koristite?

Post od snork » 05 Apr 2018, 22:58

H4wkeye je napisao:
04 Apr 2018, 22:46
Da, bilo bi fino da upload bude veci malo. :) I mogli bi da krenu da prelaze na ipv6, vecina IP adresa su im NAT-ovane sad... Ja do skoro nisam bio, ali vec par meseci jeste. Zna da bude dosadno, tipa kad odes na neki sajt stalno ti trazi captcha da unosis.
Svi provajderi imaju IPv6 u core-u mreže i mogu ga relativno lako pustiti korisnicima. Ali džaba kad ga malo ko uopšte traži. Tipično na 1000 komercijalnih korisnika dođu 3 koja traže dual stack (IPv4 i IPv6). Rezidencijalnim koliko znam niko nije pustio. Ja imam IPv6 na poslu i kod kuće i instaliran plugin za firefox koji pokaže ikonicu da li je spojen preko v4 ili v6. Nisam kod nas video sajt (server) da ga koristi, uključujući i glavne sajtove provajdera. Izuzetak je Akademska mreža Srbije, koja je uvela IPv6 još negde 2004. godine i svi ključni serveri same Akademske mreže i Računarskog centra Univerziteta u Beogradu ga koriste. Što se tiče povezanih institucija, i njima je malo kasnije data mogućnost da uspostave IPv6 rutiranje. Napravljena su silna uputstva, organizovani skupovi, ali ne znam koliko ih je to i učinilo. U svakom slučaju stanje je bolje nego kod (naših) komercijalnih provajdera.

Inače je IPv6 mnogo više od "većeg adresnog prostora". Desetine protokola, standarda, autokonfiguracija, roaming, ima svašta i ispalo je mnogo kompleksnije nego što je moglo da bude. Verovatno zato i postoji otpor kod onih koji treba da ga uvode u upotrebu.

ljubitelj je napisao:
05 Apr 2018, 08:39
snork je napisao:
29 Mar 2018, 22:02
U Bulevaru oslobođenja na Slaviji, Autokomandi ili Banjici? Dugačak je nekih 15 km. :D Za SBB je poznato šta rade, nažalost veći deo tako postavljene mreže su "legalizovali". Taj nakaradni koncept postoji verovatno samo u našoj zemlji i podstiče divlju gradnju objekata i infrastrukture.
Blizu Autokomande, preko puta stadiona Zvezde.
Koncept vazdusne mreze postoji u Nemackoj, u SAD, u vecem delu sveta i nije problem u konceptu mreze nego u nacinu kako se izgradjuje i po kojim normama.
Nemam ja ništa protiv vazdušnih vodova, nego kažem da je koncept nelegalnih radova i kasnije legalizacije nakaradan. Ono što je nelegalno izgrađeno, mora biti uklonjeno, a počinilac kažnjen. Sve drugo nema smisla.
Ђенерал Јанковић

ljubitelj
Postovi: 10549
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Koji internet koristite?

Post od ljubitelj » 06 Apr 2018, 09:29

To da, svakako. Uz to primerno kaznjen, recimo na par godina zabrana obavljanja delatnosti samostalno kao nosioca posla.

----------
Nazalost nelegalna gradnja i legalizacija je siroko formiran koncept jos iz 70tih i 80tih godina. Mnogo instalacija JKP je tako radjeno, i sve je legalizovano samo zato sto je drzavno pa se "podrazumeva" da sve moze, a kaznjavanja nije nikada ni bilo koliko ja znam.
Sada zadnjih 20tak godina kada se doda SBB (tj Danijel Sat i drugi koji su se utopili u SBB) uz ostale provajdere to je podignuto ubrzano na visi nivo haoticnosti.

Ipak, mislim da je sada dosta bolje stanje sa tehnickog aspekta i da se korektno izvode radovi, prema pravilima struke.

Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8760
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Koji internet koristite?

Post od H4wkeye » 06 Apr 2018, 12:44

snork je napisao:
05 Apr 2018, 22:58
H4wkeye je napisao:
04 Apr 2018, 22:46
Da, bilo bi fino da upload bude veci malo. :) I mogli bi da krenu da prelaze na ipv6, vecina IP adresa su im NAT-ovane sad... Ja do skoro nisam bio, ali vec par meseci jeste. Zna da bude dosadno, tipa kad odes na neki sajt stalno ti trazi captcha da unosis.
Svi provajderi imaju IPv6 u core-u mreže i mogu ga relativno lako pustiti korisnicima. Ali džaba kad ga malo ko uopšte traži. Tipično na 1000 komercijalnih korisnika dođu 3 koja traže dual stack (IPv4 i IPv6). Rezidencijalnim koliko znam niko nije pustio. Ja imam IPv6 na poslu i kod kuće i instaliran plugin za firefox koji pokaže ikonicu da li je spojen preko v4 ili v6. Nisam kod nas video sajt (server) da ga koristi, uključujući i glavne sajtove provajdera. Izuzetak je Akademska mreža Srbije, koja je uvela IPv6 još negde 2004. godine i svi ključni serveri same Akademske mreže i Računarskog centra Univerziteta u Beogradu ga koriste. Što se tiče povezanih institucija, i njima je malo kasnije data mogućnost da uspostave IPv6 rutiranje. Napravljena su silna uputstva, organizovani skupovi, ali ne znam koliko ih je to i učinilo. U svakom slučaju stanje je bolje nego kod (naših) komercijalnih provajdera.

Inače je IPv6 mnogo više od "većeg adresnog prostora". Desetine protokola, standarda, autokonfiguracija, roaming, ima svašta i ispalo je mnogo kompleksnije nego što je moglo da bude. Verovatno zato i postoji otpor kod onih koji treba da ga uvode u upotrebu.

ljubitelj je napisao:
05 Apr 2018, 08:39
snork je napisao:
29 Mar 2018, 22:02
U Bulevaru oslobođenja na Slaviji, Autokomandi ili Banjici? Dugačak je nekih 15 km. :D Za SBB je poznato šta rade, nažalost veći deo tako postavljene mreže su "legalizovali". Taj nakaradni koncept postoji verovatno samo u našoj zemlji i podstiče divlju gradnju objekata i infrastrukture.
Blizu Autokomande, preko puta stadiona Zvezde.
Koncept vazdusne mreze postoji u Nemackoj, u SAD, u vecem delu sveta i nije problem u konceptu mreze nego u nacinu kako se izgradjuje i po kojim normama.
Nemam ja ništa protiv vazdušnih vodova, nego kažem da je koncept nelegalnih radova i kasnije legalizacije nakaradan. Ono što je nelegalno izgrađeno, mora biti uklonjeno, a počinilac kažnjen. Sve drugo nema smisla.
Interesantno, nisam znao ovo, hvala za info. :thumbup: Sta mislis, kada ce IPv6 postati neki standard?

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19189
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Koji internet koristite?

Post od Heinz » 06 Apr 2018, 13:09

Kako se dobija ipv6 @home?

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Koji internet koristite?

Post od snork » 06 Apr 2018, 17:18

H4wkeye je napisao:
06 Apr 2018, 12:44
Interesantno, nisam znao ovo, hvala za info. :thumbup: Sta mislis, kada ce IPv6 postati neki standard?
Standard je usvojen 1998 (https://www.ietf.org/rfc/rfc2460.txt). Što se tiče podrške u operativnim sistemima, prvo su je dobili razni *BSD Unixi, ali ubrzo i Linux i Windows. Oni su iskoristili dosta BSD koda - kao što su pre više decenija uradili i sa IPv4. U svakom slučaju, licenca BSD-a to dozvoljava. Ideja i jeste bila da se napravi dobra referentna implementacija IPv6-a, kako bi ostali ako hoće uzeli, koristili, i što pre uveli IPv6 podršku. Rad su finansirale japanske firme, a originalna strana projekta je: http://www.kame.net/ (ako kornjačica na slici maše nogama - sajtu pristupaš preko IPv6, ako miruje - preko IPv4 :D - jednostavna i malo neozbiljna naslovna strana jednog jako velikog i ozbiljnog projekta :D ).

Mislim da originalni cilj - da IPv6 potpuno zameni IPv4, pa da se svetsko IPv4 rutiranje ugasi i "ode u istoriju", nikada neće biti ostvaren. Problem je što je reč o dva posebna, međusobno nekompatibilna protokola. Sve dok postoji i jedno mesto na Internetu koje koristi samo IPv4, ako ostali hoće da mu pristupaju, moraju do njega imati IPv4 vezu. Zbog toga većina sadašnjih korisnika IPv6 koristi "dual stack" (veze i rutiranje za oba protokola) i tako troši duplo više napora i vremena na konfiguraciju i održavanje. Ni oprema inicijalno nije podržavala IPv6, pa je onda išla postepena nabavka i zamena, uz velike troškove. I dalje je u upotrebi dosta uređaja koji ne podržavaju IPv6.

Postoji čitav niz standarda i protokola za povezivanje IPv6 segmenata preko IPv4-only mreža, pristupanje IPv4 mrežama sa IPV6-only uređaja i razne druge egzibicije, ali oni se zovu "tranzicioni mehanizmi" i nisu namenjeni kao trajno rešenje. Jedino "pravo" rešenje za pristup i IPv4 i IPv6 Internetu je dual stack, ali onda nije ništa postignuto... osim dupliranja posla.

Možda je da rešenje se za IPv4 pristup korisnicima daju NAT-ovane adrese, ali i jedinstvene javne IPv6 adrese, čime bi se podstaklo sve veće korišćenje IPv6. Kod nas prvi deo (CG-NAT) Telekom Srbija i SBB već žestoko sprovode. Samo je problem što nisu sproveli drugi deo (IPv6 za rezidencijalne korisnike). :D

Bilo je još pre više od 15 godina IPv6-only mreža - npr. u Japanu, a bio je i jedan univerzitet u Švedskoj (ne mogu da se setim koji). IPv4 pristup je omogućen samo preko nekog od tranzicionih mehanizama na ulazu u mrežu. Lako je eksperimetisati na studentima i ostalima koji dobijaju "besplatan internet", ali bojim se da bi slično u komercijalnom provajderu izazvalo pobunu korisnika i masovno raskidanje ugovora. :)

Heinz je napisao:
06 Apr 2018, 13:09
Kako se dobija ipv6 @home?
Naši komercijalni provajderi ga rezidencijalnim korisnicima još ne nude. Jedini način je ako si sam konfigurisao obe strane svoje kućne veze, a u firmi na drugom kraju veze imaš IPv6.

EDIT: U stvari, ima i drugi način, koji svako može da proba - a to je konfigurisanje IPv6 tunela do stranog provajdera koji besplatno nudi tu uslugu. Na primer: https://tunnelbroker.net/
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8760
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Koji internet koristite?

Post od H4wkeye » 06 Apr 2018, 19:03

Detaljno objasnjenje, hvala. Znaci ta dva protokola nisu medjusobno kompatibilna. I da, SBB cepa CG-NAT samo tako....

Korisnikov avatar
noodles
Postovi: 946
Pridružio se: 21 Jun 2016, 19:54
Garaža: KIA Sportage 1.6 GDi
Lokacija: Beograd

Re: Koji internet koristite?

Post od noodles » 08 Apr 2018, 10:20

nenad.fil je napisao:
05 Apr 2018, 20:37
Orion dolazi i uvodi optiku na Voždovcu provereno ako nabavite saglasnost okolnih zgrada i barem još jednog korisnika.
Voždovac je planiran za realizaciju u 2018. za prelazak (sa bakra) na optiku (GPON, ftth) i preko Telekoma. To je ovo što se trenutno radi u Mirijevu, delovima NBG-a, Bežanije, Zemuna, Vršac, itd.
Sa budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo, a onda te dotuku na iskustvo!

ljubitelj
Postovi: 10549
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Koji internet koristite?

Post od ljubitelj » 08 Apr 2018, 10:49

IPv4 uz NAT ima brojne prednosti u zaštiti interne/lokalne mreže. Neće skoro ipv6 da bude masovan, uopšte nije zgodno da se ima direktan pristup uredjajima sa neta za većinu korisnika i primena.

nenad.fil
Postovi: 1378
Pridružio se: 21 Maj 2012, 19:16
Lokacija: Beograd

Re: Koji internet koristite?

Post od nenad.fil » 10 Apr 2018, 14:58

noodles je napisao:
nenad.fil je napisao:
05 Apr 2018, 20:37
Orion dolazi i uvodi optiku na Voždovcu provereno ako nabavite saglasnost okolnih zgrada i barem još jednog korisnika.
Voždovac je planiran za realizaciju u 2018. za prelazak (sa bakra) na optiku (GPON, ftth) i preko Telekoma. To je ovo što se trenutno radi u Mirijevu, delovima NBG-a, Bežanije, Zemuna, Vršac, itd.

Da, ali kada sam ih zvao nisu imali pojma kada će poceti radove na Voždovcu i stalno su mi naglašavali da je rok za uvođenje do kraja 2021. Takođe, po onim cenama ne znam ko je lud da uvodi mts optiku. Orion daje trio 200/20 tv i tel sa popustom akvizitera za 1950 rsd mesečno. Manje nego sto trenutno plaćam SjeBB


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28017
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Koji internet koristite?

Post od Xepoj87 » 11 Apr 2018, 02:17

Meni bi odgovarao ovaj njihov 1000/100, to mi je dosta jeftinije od SBB-a 200/10 koji ce sada da mi pojacaju, ali koliko je dobra podrska, koliko im je stabilan internet, koliko su dobri i sta treba da se ispuni da se uvede optika?
Sada citam...pa znas kada bih ja dobio saglasnost par zgrada da se uvede Orion...
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29864
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Koji internet koristite?

Post od trojanac » 11 Apr 2018, 07:04

Kažu i za SBB da ima lokacija gde ne radi kako treba. Ja nemam takvo iskustvo. A upravo što kaže Heroj, imaju pouzdanost, podršku, prosto nivo usluge koji se očekuje. Kod drugih je sve to upitno, pa čak i kod Telekoma koji bi trebao biti 5 nivoa iznad svih.

Sent from my HTC Desire 626 using Tapatalk

Posetite www.garaza.rs !

Odgovori