Alat

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
nuk
Postovi: 7607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:49
Garaža: Renault Espace 2.0dCi
Lokacija: Ns
Kontakt:

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od nuk » 15 Jan 2014, 21:23

Metabo ima ozbiljan alat, cesto bolji od plavog Boscha dok je Ryobi kineska firma sa japanskim poreklom i imaju i dobrog i loseg alata.

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od Floyd » 15 Jan 2014, 21:39

Iz mog iskustva Metabo nije nista posebno. Mislim da je daleko od plavog Bosch-a.
Ryobi je sasvim solidan alat u odnosu na cenu.

Hilti je dobro izvikan. Naravno, kvalitetan je ali nista vise od konkurencije a kosta daleko vise.
paja je napisao:Da imam zeleni. Nije bilo svrhe davati 3x više para za nešto što mi je trebalo da napravim kuhinju i plakare i što će se kasnije retko koristiti. Lepše mi je da svakih 5 godina dam 100€ za novu šrafilicu nego da kupim jednu od 300€ koja neće hteti da crkne. :D
Ma naravno...zeleni je hobi alat i kao takav sasvim solidno zavrsava posao. Samo sam hteo da naglasim da nema nikakve veze sa plavim.

Korisnikov avatar
nuk
Postovi: 7607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:49
Garaža: Renault Espace 2.0dCi
Lokacija: Ns
Kontakt:

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od nuk » 15 Jan 2014, 21:58

U ovoj oblasti, kao i sa tehnikom generalno, je svaka generalizacija besmislena. Sve zavisi od trzista do trzista, od primerka do primerka. Proizvodjaci imaju fabrike sirom sveta sto podrazumeva razlicite standardizacije samim tim i kvalitet. Dovoljno je pomenuti da odredjeni proizvod iste oznake modela cesto ima po desetak podvarijanti tj. naizgled isti uredjaj bude sastavljen od potpuno razlicitih delova. Te razlike su najizrazenije na nerazvijenim trzistima kao sto je nase gde se uvozi sta se stigne i odakle se stigne bez ikakve kontrole kvaliteta pa otuda i potpuno razlicita iskustva potrosaca.

EDIT:

Ovbo je najizrasenije kod ozbiljnih brendova pa je zato veca verovatnoca da ce se pre naleteti na fus Bosch nego na fus Metabo koga obicno uvozi samo jedan uvoznik iz jedne fabrike za razliku od Bosch-a koji se dovozi ko zna odakle i koji ce kao takav uvek imati prodju na konto imena

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od Floyd » 15 Jan 2014, 22:52

U pravu si...ne treba generalizovati.
Ja iskreno i nemam puno iskustva sa Metabo alatima ali cim ih prodaju "uradi sam" radnje, ne mogu da ga smatram za profi alat.

A cinjenica jeste da je plavom Bosch-u (kao i Hilti-ju) opao kvalitet od kad su preselili proizvodnju u Aziju.

Korisnikov avatar
swemir
Postovi: 3836
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:52
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od swemir » 15 Jan 2014, 23:25

Po mom iskustvu hilti jeste stvarno najbolji...
Izdrzavaju pun beton puno radno vreme. Dobri su sa metalima ankere prave najbolje A i hemiju koja vezuje mostovske veze..

Drugo mesto makitta.
Trece plavi bosch.

Inache hilti pravi ubedljivo najbolje sekace za beton i zidove. Tu nema konkurenciju.

Dewalt starijih serija je bio korektan...


Sent from my GT-I9105P using Tapatalk

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od Xepoj87 » 16 Jan 2014, 02:42

Imamo metabo,hilti,bosch... Reci cu samo da se razlika primeti cak i u rukama laika koji ukupno 5 rupa nije probusio.
Hilti je sve,samo ne izvikan.

Sent from my HTC One using Tapatalk
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

ftj
Postovi: 13042
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od ftj » 16 Jan 2014, 03:09

Kupovati plavi bosch ili bilo koju drugu profesionalnu varijantu ima smisla samo ako se alat i koristi u profesionalne svrhe(svakodnevno), za kucnu periodicnu upotrebu je po meni cisto bacanje para. Takav princip vazi i za gomilu drugih alata/uredjaja.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od nikaragva » 16 Jan 2014, 08:04

U pravu si, ali onda bi ovde vecina bila realno zadovoljna sa punto klasikom. Vecini ljudi sa foruma bi taj auto zadovoljavao potrebe, cak i dosta ustedeli :)
Ali opet, ljudi kupuju i druga auta, dzipove koji nikad ne sidju sa asfalta i slicno :)


Obicnom korisniku, koji se iz hobija bavi nekim majstorisanjem, taj neki dobar alat moze trajati jaaaaako dugo. Dok ce mu hobi varijanta kad tad zveknuti jednom.

Ali i tu zavisi od alata do alata. Npr. ja sam kupio womax busilicu sa cekicem, koja mi savrseno odrajuje posao vec godinama. A i shvatio sam da je burgija ta koja radi posao, pa sam kupio najkvalitetnije koje sam u tom trenutku nasao, neke metabo i zavrsio posao na duze vreme.
Medjutim, tzv akumulatorski odvijac womax i neki plavi bosch su takva razlika, da je to nepojmljivo. Cak i za amatersku upotrebu cu radije kupiti neki plavi bosch, najjeftiniji model, da ne preterujem, nego najskuplju hobi varijantu koju nadjem.
Idemo dalje, motorna testera, tadodje kao i sa akumulatorskom busilicom. Ogrooomna razlika, izmedju nekih hobi modela i pro modela. Imam kuci stihl ms 341 koji je pro model, moze da radi po ceo dan mesecima, iako ja secem drva sa njim 2,3 puta godisnje, ali ga nikad ne bih menjao ni za kakvu jeftiniju varijantu. Probao sam i oseti se ogromna razlika u radu, koja bi posle odredjenog vremena stremila ka zestokom nerviranju:)
Trimer za kosenje trave i kosacica na guranje, savrseno mi odradjuju posao dva alko modela. Prezadovoljan sam. Ovde mi stihl nikako nije potreban, ne kosim velike povrsine (do 1000m2 ukupno) i nije to prezahtevan posao, kao kada uvalis alatku u neku bukovinu ili bagrem.
Ono sto takodje izdvajam i kupujem kvalitetnije, jesu kljucevi, odvijaci, klesta, ..... Tu sve imam unior, koji mi je sasvim ok po pitanju svega, i znam da ce mi trajati verovatno ceo zivot te stvari i ne zalim sto sam ih platio 3,4 puta vise od nekih mtech i slicno.

Eto neko moje misljenje, mada malo je offtopic, jer nije u pitanu bela tehnika :)

Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13409
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od McGruja » 16 Jan 2014, 08:07

Sivo plava je :)

ftj
Postovi: 13042
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od ftj » 16 Jan 2014, 09:07

@nikaragva

Ok ali konkretno moj utisak je da će zeleni i plavi bosch odraditi identičan posao sa tom razlikom da plavi bosch može da se koristi svaki dan više sati dnevno i da traje godinama dok će zeleni u takvoj upotrebi crći mnogo brže. Moguće da je u nekim drugim slučajevima velika razlika i u samom radu al moj neki laički utisak je da ćeš isto izbušiti rupu ili zašrafiti šraf sa zelenim i plavim boschom.

Ista je priča recimo i sa printerima gde plaćaš veću cenu za neki office printer ne zato što će on nešto mnogo bolje ili brže da isprinta stranicu već zato što je njegova preporučena dnevna upotreba mnogo veća nego onaj jeftini printer koji košta 1/10 cene. Padaju mi na pamet i slušalice sa mikrofonom(za telefon, mobilni, komp) čije se cene kreću u rasponu od 10 do 350 evra s tim da ove od 10e mogu da posluže za periodičnu upotrebu skajpa i slično dok su ove od 150+ namenjene za call centre i svakodnevnu višečasovnu upotrebu.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od nikaragva » 16 Jan 2014, 09:12

Ne znam, nisam probao zeleni bosch. Imao sam u rukama womax i plavi bosch u istom trenutku, na istom poslu. Razlika je ogroooooomna. Pricam o aku odvijacima.
Ako je to jedina, ali zaista jedina razlika, kao sto kazes izmedju zelenog i plavog, jedan je heavy duty, a drugi nije, onda ok, to moze da prodje.

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od Xepoj87 » 16 Jan 2014, 09:25

Nije isto,vidis razliku kada treba negde da zapnes,pa zeleni stane,a plavi nastavi da busi...
Kao i mobilni... Ne mozes ocekivati super slike od telefona od 100e,dok onaj od 600 vec moze da ti zameni digitalac za neku normalnu upotrebu.
Bas u tim majstorskim spravama vredi kupiti dobar uredjaj.
Ako ti treba kucni srafciger za sklopis ormare i slicno,naravno da ti ne treba ozbilja oprema,ali ako cesto nesto pravis,busis,pozeljno je imati bolje.
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od nikaragva » 16 Jan 2014, 09:32

Pda, na to sam mislio kada smo spomenuo motorne zage. Neki jeftini model, ne znam mu ni ime, je stalno zapinjao u drvetu, sto godina mu treba da prereze deblo precnika 40cm, pa se zaglavi, gusi se nema snage. Ok, i sa njom bih uradio posao, mozda za tri puta vise vremena, ali bih uradio. Malo rezes, pa malo odmoris alat, i tako.
Stilovka prolazi kroz drvo kao kroz puter, sekao sam i debla od 100-130cm precnika, kao puter :)
I jedino stajes kada se TI umoris, a ne alat :)

Dok za kosenje trave je to nekako overkill, sto bi rekli englezi. Kosi travu i alko, isto kao i stihl :)
Ok, u komunal projektu kose svaki dan po 8h, dobro drzavna firma je - ne bas 8h :), i njima treba stihl, jer bi ih vise zivaca i vremena kostao neki alko, koji ne bi verovatno izdrzao taj ritam u sezoni.

ftj
Postovi: 13042
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od ftj » 16 Jan 2014, 09:38

Šta znam šrafilica je šrafilica dok za mobilni nije baš ista analogija. Možda ste previše zahtevni kućni korisnici pa vam zeleni bosch nije dovoljan ali onda je pitanje i da li će vam i plavi vršiti posao :) Moj bivši mehaničar je koristio zelenu šrafilicu i sad je napravio autoservis sa 4 dizalice. Sigurno da je razlika između nekih kineza i krštenih marki velika al bilo bi lepo da neko napiše iz ličnog iskustva kolika je razlika u radu između plavog i zelenog boscha, naravno u poslovima za koje je zeleni predviđen jer za mnoge plave modele ne postoji ekvivalent zeleni.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od nikaragva » 16 Jan 2014, 09:48

Zaista ne znam. Nisam nikad imao ni koristio zeleni aku odvijac bosch. Njih nekako odvajam od obicnih elektricnih busilica.
Imam Womax busilicu, kao sto sam rekao, i odlicno mi odradjuje posao. Zaista ne znam sta bi mi plava elektricna bosch busilica vise pruzila, sem tog rada po 10h svaki dan ...
Sa tim Womaxom nisam jos nijednom zapeo negde, kao uh ne ide dalje, daj bolju busilicu. Busio sam sve sa njom, od zemlje do betona. Znam da sporije busi od neke makite ili hiltija, ali busi. Meni tu brzina ne igra ulogu, bitno je da ne staje i da vidim kako ulazi u materijal, a ne da mi se cini da stoji i pali burgije :)

Dok womax aku odvijac mi je tesko sranje, poceo sam sa njim nesto da radim, smorio se najstrasnije i rekao jebem ti ove odvijace ovo nije ni za k...c. I uzeo srafciger :) Onda mi je kolega doneo plavi bosch. Misljenje o aku odvijacima se promenilo drasticno. To sam hteo da kazem. Mozda bi se isto desilo i sa zelenim boschom, nemam pojma.

Odgovori