Brodovi

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Panta
Postovi: 471
Pridružio se: 13 Mar 2012, 11:39
Garaža: Superb 3 karavan
Lokacija: Beograd

Re: Brodovi

Post od Panta » 06 Nov 2015, 18:26

I ja se sećam ovih hidroglisera dok su zujali po Savi. Bili su pojava. A pravili su neke "nekonvencijalne" talase. Uopšte se nisu primećivali na površini vode. Ali zato kada stignu do obale i splavova.....lom naprave. Sećam se da ih je ćale psovao kada god prođu :kezo:

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Brodovi

Post od NexT » 06 Nov 2015, 20:17

Bio jedan na obali kad sam bio klinac. Bio na podupiracima negde oko bloka 70, nbg strana. Video se kad se ide brodicem na adu...

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Brodovi

Post od Uroš S. » 06 Nov 2015, 20:39

Do pre par godina je trunuo tu. Meteor.

P8 Lite TT

goblin
Banned
Postovi: 3364
Pridružio se: 18 Nov 2014, 23:23
Lokacija: Novi Sad

Re: Brodovi

Post od goblin » 06 Nov 2015, 22:46

Moj deda je bio kapetan na tom brodu. Pricao mi je dosta o tome iako se nikada nisam vozio.
Kaze da su prestali sa radom zbog troskova. Valjda su bili nenormalni potrosaci uz ogromne troskove odrzavanja, nikada nisu bili rentabilni...

Korisnikov avatar
aviator
Banned
Postovi: 4112
Pridružio se: 24 Nov 2014, 10:41
Garaža: Peugeot 308 1.6 HDI

Re: Brodovi

Post od aviator » 06 Nov 2015, 23:37

Beograd je imao svoju popularno nazvanu "Belu flotu" hidroglisera na rekama.Koji su bili najaktivniji kraj 70-tih do početka 80-tih godina.Lično sam se Aprila 1983-će vozio jednim manjim modelom, neko je stavio i njegove tt. sa slikama na relaciji pristanište Beograd-Smederevska tvrđava.
Između ostalih glisera bio je i jedan koji je navodno bio namenjen za poseban transport predsednika J.B. Tita.
Svi u floti su bili ruske proizvodnje.Flota je kao nerentabilna privezana još početkom 80-tih inače period uvođenja bonova za gorivo i par nepar sistema u saobraćaju.
Problem je bio u tome što su ruski motori trošili enormno veliku količinu goriva a i ne samo goriva, trošilo se mnogo i pogonskog ulja pa kako su mi neki od kapetana istih rekli na rezervoar goriva išlo je i bure ulja.
Iz tog razloga su poslovični Grci koje su iste sredinom 90-tih pokupovali od raznih socijalističkih republika za male pare, kasnije iste premotorizovali savremenijim "Mercedesovim" turbo dizel mašinama.
Isti model kao i jedan od ovih naših i dan danas saobraća u Grčkoj između Kavale i ostrva Tasos samo sa novim motorom i tamo su ih popularno nazvali "Delfinaki"- delfinčići.
Drugi deo problema eksploatacije na rekama je bio problem sa krhkom konstrukcijom trupa-aluminijum.Zbog jakih zima i leđenja reka tih godina flota je bila na suvom doku od Oktobra do Aprila a kao takva nije mogla da pravi novac.Takođe u konstrukciji nije postojala nikakva razlika između glisera koji su saobraćali na rekama i onih na moru.
Od cele bele flote samo par glisera su preživeli kao brod-restorani, splavovi a ostaliu su otišli na rezanje.

Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Brodovi

Post od BAJKER » 07 Nov 2015, 08:40

Zanimljiv video o nasem recnom brodarstvu.
https://www.youtube.com/watch?v=0QMpE5WwiGA
Slika

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Brodovi

Post od snork » 07 Nov 2015, 09:25

Nažalost, nisam plovio gliserom po Dunavu, ali jesam od Splita do Hvara i Brača (takođe tokom 1980-ih). Mislim da su bili čak i veći od ovih beogradskih, a takođe "sdelani v SSSR". :)
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Brodovi

Post od BAJKER » 23 Maj 2016, 00:39

PRVO PUTOVANJE NAJVEĆEG BRODA NA SVETU

"Harmonija mora", najluksuzniji i najveći kruzer na svetu, danas će prvi put ugostiti putnike na četvorodnevnom krstarenju.
Slika
Prva plovidba: "Harmonija mora" će na prvoj plovidbi povezati Sautempton i Roterdam
Četvorodnevna plovidba prvo je zvanično krstarenje najvećeg putničkog broda na svetu, nakon što je prošle nedelje prvi put napustio luku Sen Nazer u Francuskoj gde je sagrađen i stigao u Sautempton u Engleskoj gde su se prvi putnici ukrcali.
Sa 362 metra dužine i neverovatnih 226.963 tone težine ovaj brod prestigao je kruzer "Privlačnost mora", doskorašnjeg vlasnika rekorda u veličini kruzera.
Slika
"Harmoniju mora" impresivnom ne čini samo veličina. Sadržaji koje ovaj brod nudi putnicima mogu se meriti sa turističkom ponudom jednog grada. U sedam tematski podeljenih delova broda smeštena su četiri bazena, kazino, simulator surfovanja, dve stene za penjanje, klizalište, košarkaški tereni i amfiteatar koji može da primi 1.400 ljudi.
Slika
U izradi zabavnog sadržaja i tematskih parkova učestvovala je i umetnička grupa "Skils divižn" iz Beograda.
Izgradnja "Harmonije mora" trajala je dve i po godine, a "Rojal Karibijan" uložio je milijardu dolara da bi se najveći kruzer ikada napravljen otisnuo na otrvoreno more.
Slika

"Harmonija mora" duža je za 110 metara od čuvenog Titanika. Ovaj brod pripada klasi "Oaza", baš kao i "Privlačnost mora" čiji je rekord u veličini oborio.
Kompanija "Rojal Karibijan", specijalizovana upravo za najluksuznija krstarenja, već najvaljuje obaranje rekorda koji je "Harmonija mora" postavila. Do kraja 2018. godine, megakruzer čije ime se još uvek drži u tajnosti, trebalo bi da isplovi na otvoreno more i prema najavama vlasnika, biće još luksuzniji.
Slika

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29961
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Brodovi

Post od trojanac » 23 Maj 2016, 18:22

Nisu normalni. Ne volim preterivanje.

Tapatalk @ Desire 626
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8093
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Brodovi

Post od Ji 4Tze » 23 Maj 2016, 21:47

Zar ovo nije veći od Oasis of the Seas? Ili je to isti brod?
Tu je prvi put napravljena centralna promenada - da bi mogli da naplate malo skuplje te unutrašnje sobe otvorili su "promenadu" kroz ceo kruzer te postoje sobe s pogledom i na tu "ulicu"
Imam negde animaciju sa renderima, koje smo pravili 2005. čini mi se, tad je još bio "concept Genesis" ili tako nešto, okačiću ako nekog zanima.
Slične su i boje u enterijeru...
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Brodovi

Post od dragan » 25 Maj 2016, 07:26

Impresivno, ali ovo je vašar na moru.


Sent from my D5503 using Tapatalk

Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Brodovi

Post od BAJKER » 25 Maj 2016, 10:45

Ji 4Tze je napisao:Zar ovo nije veći od Oasis of the Seas? Ili je to isti brod?
Pripada istoj klasi Oasis je dugacak 361.6 m i tezak 225,282tona, harmony je dugacak 362.12 metara i tezak 226,963 tona.
Slika

goblin
Banned
Postovi: 3364
Pridružio se: 18 Nov 2014, 23:23
Lokacija: Novi Sad

Re: Brodovi

Post od goblin » 25 Maj 2016, 16:57

Krsterio sam na Freedom of the seas iste kompanije Royal Caribbean, u to vreme (pre 6-7 godina) to je bio najveci brod na svetu i krstarili smo Karbima.
Nakon njega su dosli ovi kruzeri sa otvorenim sredisnjim delom da bi i unutrasnje kabine lakse mogle da se prodaju.
To su gradovi na vodi na kojima apsolutno nemas osecaj da se nalazis na brodu sve dok ne izadjes na neku terasu.

goblin
Banned
Postovi: 3364
Pridružio se: 18 Nov 2014, 23:23
Lokacija: Novi Sad

Re: Brodovi

Post od goblin » 25 Maj 2016, 19:32

Imam dosta slika raznih jahti od drugara na kojima boravimo leti, mogu okaciti ako je to uopste nekom interesantno da ih ne trazim i kacim bez potrebe...

Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Brodovi

Post od passenger » 25 Maj 2016, 19:34

Meni nije pravo da ti kažem. Prijatelj ima neki gliser ili kako se to već zove. Motor je V8, fino ide. Ima unutra kabina za spavanje. Par sati se vozikali, sedeli na sred jezera i tako u krug. Nikad se više nisam smorio, čak i kada sam ja vozio. Prvi i poslednji put.
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

Odgovori