Fotografija

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
nixa
Postovi: 2076
Pridružio se: 10 Jan 2012, 21:52
Lokacija: Beograd

Re: Koji foto aparat koristite? (iskustva, predlozi, saveti)

Post od nixa » 15 Jan 2012, 15:30

Trenutno koristim malo ozbiljniji digitalni idiot Canon SX130.

Slika

Aparatom sam zadovoljan, pravi dobre fotografije i mislim da je dosta dobra kupovina za nekoga ko dugoročno planira da kupi neki kvalitetniji aparat (jer ima dosta podešavanja koja treba razumeti, naučiti, primeniti), a da ga trenutno ne košta puno (oko 170€ trenutno). Najveća mana ovog aparata su video snimci prilikom lošeg osvetljenja, tu se slika na momente lako zamuti.

Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Koji foto aparat koristite? (iskustva, predlozi, saveti)

Post od BAJKER » 15 Jan 2012, 23:54

Niksa@ Jedan savet, probaj da ga stavis na stativ kada pravis video snimke. Cak i sa slabijim osvetljenjem ne bi trebalo da bude problema prilikom snimanja. Probaj pa nam javi utiske.
Slika

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Koji foto aparat koristite? (iskustva, predlozi, saveti)

Post od Paja » 16 Jan 2012, 00:08

Evo da kažem šta umem i znam o novom aparatu.
Dakle u pitanju je http://www.tehnomanija.rs/katalog/nikon ... -beli.html

Ono što sam primetio za ovih par dana korišćenja je da su slike bez ikakve vidljive zrnaste strukture na tv-u od 42". Aparat ima podešavanja, ali se njima pristupa kroz meni, nema "točkić" kojim bi se brzo promenio režim slikanja. U suštini aparat je klasičan "idiot" što je meni i trebalo. Zum mu je optički 10x i funkcioniše odlično. Ima sumanutih 16 Mpixela što ne vidim baš čemu služi, ali lepo zvuči.

Sam aparat je kompaktan, dimenzija pakle cigareta i bez ikakvih ispupčenja kada je ugašen pa je zgodan za nošenje po džepovima.

Aparat ima jedan uslovno rečeno nedostatak. Nedostaje mu prozorče za nišanjenje (vjufajnder (po Vuku pisano) što bi rekao drug Bajker) već se slika isključivo gledanjem u displej. Kažem da je ovo uslovno nedostatak jer ni na prošlom aparatu nisam nikada glumio Đenku slikajući kroz prozorče pa ne planiram ni na ovom, ali u slučaju kvara displeja aparat postaje neupotrebljiv.

Druga zamerka je glupo mesto mini usb utičnice. Ona se nalazi sa donje strane tako da kada se skidaju slike na komp ili se puni baterija aparat mora da leži. Inače baterija je li-jonska i moguće ju je puniti i preko kompa.

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10571
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Koji foto aparat koristite? (iskustva, predlozi, saveti)

Post od Sloba » 16 Jan 2012, 00:14

Da li si na starom aparatu u optičkom tražilu imao potvrdu fokusa ili je služilo samo za kadriranje?

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Koji foto aparat koristite? (iskustva, predlozi, saveti)

Post od Paja » 16 Jan 2012, 00:17

Slobo, ako mene pitaš ništa te ne razumem :? , ali nema veze. Na starom aparatu nisam nikad primakao oko optičkom tražili (ako nisam lupio)

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10571
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Koji foto aparat koristite? (iskustva, predlozi, saveti)

Post od Sloba » 16 Jan 2012, 00:31

Ni otprilike ne znam kakav si aparat ranije imao pa pitam. Uglavnom, kada kompakti imaju optičko tražilo, ono je samostalno i služi samo za kadriranje te u slučaju otkaza LCD-a, od njega nema puno koristi. Na DSLR aparatima, tražilo vidi isto što i objektiv tako što preko sistema ogledala dobija sliku koju hvata objektiv. U tom slučaju tražilo nije samo "prozorče" kroz koje se gleda, nego uređaj koji pruža sve potrebne informacije o kadru, fokusu i postavci parametara.

Slika

Slika

nixa
Postovi: 2076
Pridružio se: 10 Jan 2012, 21:52
Lokacija: Beograd

Re: Koji foto aparat koristite? (iskustva, predlozi, saveti)

Post od nixa » 16 Jan 2012, 03:36

BAJKER je napisao:Niksa@ Jedan savet, probaj da ga stavis na stativ kada pravis video snimke. Cak i sa slabijim osvetljenjem ne bi trebalo da bude problema prilikom snimanja. Probaj pa nam javi utiske.
Hoću, svakako! Baš sam juče kupio neki mini stativ, pa jedva čekam da samo malko otopli, pa da ga testiram :D
Inače, sliku je mutio pri zaista ozbiljnom pomeranju, tu prevashodno mislim na snimke sa žurki, koncerata, itd... :)

Scuderia
Postovi: 13495
Pridružio se: 22 Jan 2012, 20:20

Fotografija

Post od Scuderia » 22 Jan 2012, 21:09

Video sam ovu temu, ali da je ne bi spamovali i da bi bilo preglednije predlazem da ostavimo ovu u kojoj ce clanovi postavljati svoje radove i diskutovati o samim fotografijama i tehnikama, a ne o 'alatu' kao sto je to slucaj u navedenoj temi.

Evo nekih mojih random radova, pa vi nastavite...

Slika

Slika

Slika

I jedna u duhu foruma...

Slika

Taman kad sam krenuo da napredujem morao sam da prodam fotic pa sam u krizi vec godinu ipo dana i mislim da mi je to jedan od najglupljih poteza ikada. Zivim za dan kad cu skupiti neku sicu i nabaviti sebi bar 550D sa bilo kakvim staklom. A i nadam se da nisam zaboravio ono sto sam dosad naucio po pitanju fotografije :glavomuzid:

Korisnikov avatar
methane.master
Postovi: 21560
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:30
Garaža: Clio III ph2 1,2 16V

Re: Fotografija

Post od methane.master » 22 Jan 2012, 21:34

Vidim ja poznate mi slike. :pivo:
Širim haos!

Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Fotografija

Post od BAJKER » 22 Jan 2012, 21:41

Scuderia@ Pod hitno kupuj aparat jer imas smisla za fotografiju a i obrada u PS ti dobro ide. Samo napred! :pivo:
Slika

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Koji foto aparat koristite? (iskustva, predlozi, saveti)

Post od Uroš S. » 22 Jan 2012, 21:44

Kakav je PowerShot G5(Canon)?

Korisnikov avatar
FitnessGuy
Postovi: 278
Pridružio se: 15 Jan 2012, 13:56
Lokacija: Smederevo;

Re: Koji foto aparat koristite? (iskustva, predlozi, saveti)

Post od FitnessGuy » 22 Jan 2012, 22:11

Canon 550D sa kit objektivom 18-55mm IS + 55-250mm IS. A, u torbici, za "svaki dan" mi je Canon Ixus 300HS. :)

Slika
Slika
You think "roid rage" is bad? Try taking away a habitual coffee drinker's morning java, then see what happens!

Scuderia
Postovi: 13495
Pridružio se: 22 Jan 2012, 20:20

Re: Fotografija

Post od Scuderia » 22 Jan 2012, 22:57

methane.master je napisao:Vidim ja poznate mi slike. :pivo:
:pijemo: :pivo:
BAJKER je napisao:Scuderia@ Pod hitno kupuj aparat jer imas smisla za fotografiju a i obrada u PS ti dobro ide. Samo napred! :pivo:
Hvala. :understand: Prvi evri viska idu na to. Pitanje je dana. Opasna kriza me ufatila :plac:

Scuderia
Postovi: 13495
Pridružio se: 22 Jan 2012, 20:20

Re: Koji foto aparat koristite? (iskustva, predlozi, saveti)

Post od Scuderia » 22 Jan 2012, 23:14

FitnessGuy je napisao:Canon 550D
:prstgore:

Scuderia
Postovi: 13495
Pridružio se: 22 Jan 2012, 20:20

Re: Fotografija

Post od Scuderia » 23 Jan 2012, 14:33

Slika

Odgovori