Računari

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Računari

Post od Delija » 16 Okt 2014, 08:00

@codemaker
Nemam zivaca da nastavljam. Skoro sam siguran da ti uopste nisi procitao ono sto sam napisao, a ako ne razumes onda stvarno jbg. Zavrsili smo o ovoj temi, kao sto vec rekoh.
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
nuk
Postovi: 7607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:49
Garaža: Renault Espace 2.0dCi
Lokacija: Ns
Kontakt:

Re: Računari

Post od nuk » 16 Okt 2014, 08:47

Smorili ste, k'o da je bitno čija je zadnja

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Računari

Post od Delija » 16 Okt 2014, 09:13

A samo nam je jos i drveni advokat falio :)
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

ADrei
Postovi: 2699
Pridružio se: 21 Sep 2012, 18:34

Re: Računari

Post od ADrei » 16 Okt 2014, 09:15

methane.master je napisao:
ADrei je napisao:jel ima mozda nekog na forumu da zna da radi u toweru?
ucili smo nesto malo na faxu, ali bi hteo lepo da naucim sve da radim pa me zanima jel moze neko da mi preporuci neku skolu gde bih mogao da idem na kurs

nasao sam samo jednu, ali imaju malo prijavljenih pa nece skoro da krene kurs... evo ga program
http://www.radimpex.rs/about.php?lang=en&id=1
Pre svega, pošto je domaći softver, pretpostavljam licenciran, zar proizvođač ne bi trebao da daje i obuku?

Takođe, na istom tom sajtu imaš i "Lessons and tutorials" -> http://www.radimpex.co.rs/lessons.php?id=1&lang=en
pa ovo su samo osnovne stvari za toliko znam i ja :)
mogao bih verovatno i sam da naucim ali nemam bas mnogo slobodnog vremena pa mi je lakse da odem na neki kurs..
koliko znam proizvodjac nema kurs ali zvacu da ih pitam..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
nuk
Postovi: 7607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:49
Garaža: Renault Espace 2.0dCi
Lokacija: Ns
Kontakt:

Re: Računari

Post od nuk » 16 Okt 2014, 09:23

Delija je napisao:A samo nam je jos i drveni advokat falio :)
Moja zadnja! :)

Korisnikov avatar
codemaker
Postovi: 720
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Audi A6 C6 2.0 TDI (2008)
Lokacija: Beograd

Re: Računari

Post od codemaker » 16 Okt 2014, 12:58

Delija je napisao:@codemaker
Nemam zivaca da nastavljam. Skoro sam siguran da ti uopste nisi procitao ono sto sam napisao, a ako ne razumes onda stvarno jbg. Zavrsili smo o ovoj temi, kao sto vec rekoh.
Ja jesam pročitao sve što si napisao ali ti nisi napisao ništa kompletno. Zainteresovala me je ideja o razbijanju PDF ali šta si mislio sa tim array, nisam vidovit, pa neću ni nagađati.
Niisi siguran šta bi pomoglo byte-array raskupusavanje pa da to i objasniš.
Lako se frljati izrazima. Nisi pomogao ni najmanje ali si uspeo da uneseš negativnu notu u celu priču.

Nikako da objasniš šta ja to ne razumem? Budi malo konstruktivan čoveče!
Da si stvarno imao ideju šta da se uradi, mogao si barem pokušati da objasniš. Možda sa ovo malo mozga i znanja i uspem nešto shvatiti, makar bi se potrudio, da te ne nerviram.
Te fore sa živcima ostavi za nekog drugog, nemoj meni. Postavljaš sebe u situaciju da ti nekom pokušavaš objasniti nešto što ovaj ne može razumeti (jadnik ne razumem dal' zbog malih stručnih kapaciteta, dal' zbog možda nedostajućeg znanja, a možda i nedostatka nečeg još goreg.)

Nemam toliko iskustva kao ti u programiranju, jbg, moj rad u IT traje samo onoliko godina koliko ti imaš. One godine kad si rođen, pisao programe koristeći od prvih i najjelementarnijih jezika, počev od assemblera, pa do nekih danas bitnih jezika. Radio sam i radim mnogo drugih stvari sem programiranja (od web dizajna, grafičkog dizajna, HTML, JavaScript, PHP, baze različitih vrsta, povezivanje uređaja i kontrola udaljenih procesa preko njih, da ne pominjem mreže i sve oko toga i naravno IIS i sve oko toga) Nezavisni izvori kažu, dosta uspešno. Eto, ispade maltene opis "lika i dela" ali želim da znaš sa kime razgovaraš, nisam ti ja neki "mali sa 5. sprata" kom je tata kupio kompIjuter

I sad ćeš ti nakon adhok pominjanja byte-array meni da kažeš da ja ne razumem tebe, koji eto, nema načina da mi objasni ništa jer nisam izgleda sposoban da razumem pa se nerviraš i trošiš svoje dragoceno vreme.
Hajde pročitaj malo unazad- šta si objasnio? Ništa. Pomenuo si nešto što nisi definisao ili si samo pokušao da zvučiš moćno. To je sve. A i nema veze sa izvorom problema (FF ne prepoznaje orijentaciju PDF kako je taj PDF kreiran, bez obzira na moju aplikaciju, jer sam probao i nezavisne PDF, isti problem) To ti nećeš da shvatiš. I hajde sad da se frljamo sa byte-array. Svako, pa i onaj mali sa 5. sprata, ume da bilo koji fajl prespe u array. Ono što nisi objasnio je - šta ti je bila ideja koja bi mogla možda pomoći.

Nemoj da se ljutiš mladi kolega ali tek kad budeš imao desetine kompleksnih aplikacija napisanih i ne samo napisanih već instalisanih i rade u hiljadama firmi na dva kontinenta, onda možemo da popričamo. Do tada, očigledno, nažalost, nemamo šta da razgovaramo.

Imaš jako zanimljiv pristup diskusiji i shvatanje o pomoći.
Inače sam čovek koji rado diskutuje o svemu što čini IT, sa bilo kime (to mi je veliki deo života), pa i sa onima koji me vide kao junior programera (još kad bi mogao i godine da mi skineš saglasno, rado bih krenuo od početka) :D
Pomislio sam u momentu da možemo nešto učiniti povodom problema koji sam pomenuo jer sam uvek i svuda umeo da slušam i usvajam ono što može biti korisno. Isto tako sam za sve ove godine pomogao desetinama mladih ljudi koji su počinjali ili trebali savet i pomoć. Nemam dakle problema da se raspričamo o svemu što čini IT. Kao ni da priznam da nešto ne znam i pokušavam saznati.

Ono što ne dozvoljavam nikome da se ponaša na način kao što to ti činiš kad si pokušao, svojim nekompletnim i nekorisnim savetom koji nisi dalje objasnio. Taj sistem ostavi za članove tvoje ekipe sa kojom i gde radiš. Nemoj trošiti živce kad nešto ne umeš da objasniš, ne ide to.

Što se mene tiče, nažalost, sa ovim smo završili, ionako ne možeš da pomogneš.

Ja se na tebe ne ljutim, jedino ću ti dati savet - kad nešto pokreneš, teraj i objasni do kraja - čemu služi, šta se očekuje i kakve su modifikacije moguće. To si propustio, i otud sav ovaj nesporazum.

Svako dobro ti želim.
:thumbup:

BTW: ne pišem da "moja bude zadnja" - to imam kod kuće kad završavam priču sa "da draga"
Nemam nameru da se prepucavam, pišem kad imam šta da kažem ili kad mislim da treba.
Naravno da pričam sam sa sobom... I meni je ponekad potreban savet stručnjaka.
( Crtice iz života jednog srpskog programera )

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Računari

Post od Uroš S. » 19 Okt 2014, 11:33

Izabrao sam iove komponente, ipak sam izašao iz okvira multimedije, ako imate neku zamerku, šta da se oduzme ili doda recite:

Matična ploča: Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Procesor: Intel i3 4160
RAM memorija: 2x4Gb Kingston HyperX
Grafička kartica: Gigabyte GTX 750-Ti (model: N750Ti 2GD5/OCV1)
Hard Disk: Seagate Barracuda ST100DM003 1TB
SSD: Samsung 840EVO 120GB
Napajanje: Thermaltake SMART SE SPS-630M
Kućište: ne znam koje

Da li je bolji najjači i3 ili najslabiji i5? Ili ipak uzeti FX8320 (ili 8350), jer FX6300 je barabar sa i3 4160, osim veće razlike u TDP-u, oko duplo čini mi se, 55 vs 95W.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19260
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Računari

Post od Heinz » 19 Okt 2014, 11:39

Nemoj Samsung EVO, i uzmi ploču sa H97 čipsetom jer nećeš overklokovati CPU. Bolje i5 nego i3, ako lova nije problem.

TT

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10392
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Računari

Post od sebekkg » 19 Okt 2014, 11:52

na kojim si drogama urose danas :D

FX8320 je 8-o jezgarni procesor, i3 ima 2, al 4 thread-a. Ja jesam intelov fan, ali imas lepo napajanje i onda bolje idi na fx kombinaciju, sve ostalo je ok.

ako hoces i dalje da ides na intel, a da ti cpu bude i blizu fx-a, onda trebas ici na i5 4590 minimum, a on je 190e :kuku:
Slika

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19260
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Računari

Post od Heinz » 19 Okt 2014, 11:54

Drži se Intela, kakav AMD ;-)

TT

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Računari

Post od Uroš S. » 19 Okt 2014, 12:01

Heinz imam skoro godinu dana FX6300 OC-ovan na 4.1ghz i radi ekstra, ne greje se, napajanje izduvava vazduh sobne temperature. Pre toga sam imao Phenom I X4, a pre toga Burton 2500+, a pre njega 2000+ tako da sam AMD guy :)

Sviđa mi se ovaj octacore, a cena mu je odlična. Nije problem da se uzme i TT od 730W, nije neka razlika u ceni.

Šta da uzmem ako ne Samsung Evo? Vidim da Patriot SSD imaju dobru cenu. Razmišljam da li da uzmem 240GB, on je ~100-110e Patriot.

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10392
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Računari

Post od sebekkg » 19 Okt 2014, 12:10

crucial m550 ili intel 530.

evo je dobar, ali nekom zapadne po koji primerak kome opadne brzina, ali vec je pre 3-5 dana izasao fix za to, i taman i da uzmes takav primerak za ovim fixom je stvar resena.
Slika

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45800
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Računari

Post od Geza » 19 Okt 2014, 14:34

Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

nixa
Postovi: 2076
Pridružio se: 10 Jan 2012, 21:52
Lokacija: Beograd

Re: Računari

Post od nixa » 22 Okt 2014, 20:23

Rešio sam malo da upgradeujem moj sada već stari računar (ima oko 5 godina)...

Postojeća konfiguracija je:
Intel Core2Quad na 2.40Ghz,
8GB RAM na 800Mhz
Asus P5K P35 ploča
HD 640GB

I ono što mene najviše brine - grafička karta - Ati Radeon 4670, 512MB 128bits pci-express v2.0

Mišljenja sam da vredi da uložim malo para u grafiku, jer je ostalo na računaru OK i radi bez nekih problema, iako ima oko 5 godina...

Može neka preporuka koju grafičku da kupim, do nekih 70-80e, da li da gledam 64 ili 128bit, koliko je danas rama ok... Nisam gejmer u smeru pucačina, ali nije lose da pokrene PES ili NBA :)

Mislim da je napajanje isto potencijalno slaba tačka jer ima oko 450W - Cooler Master, kućište je isto Cooler Master, neki DOminator, ne znam tačno koja serija.

Ako se odlučim da ulažem u ovu konfiguraciju, sledeći je verovatno SSD, a postojeći hard jer je već mator - radim redovan back-up na externi ili cloud.
Računar prevashodno koristim za virutelne mašine i to radi bez problema, ali kontam da bez mnogo para mogu da imam solidnu mašinu za narednih 2-3 godine.

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Računari

Post od Uroš S. » 22 Okt 2014, 22:54

Sve preko 1GB GDDR-a je bacanje, na toj, a i na jačim mašinama. Za te pare bih uzeo neku npr R7 250X Radeon, ona je oko 10.000. Mada se nećeš usrećiti ni sa čim od 70-80e, tek od 130-150 je prava stvar koja može da izgura nešto kako treba. Bolje uzmi nešto duplo jače, ostaće ti za sledeći komp. Većina tih novih igrica koje bi ti igra su GPU-intensive.

S druge strane, upitna je kompatibilnost Radeon PCIE 3.0 kartica sa 2.0 slotovima, ja sam imao taj problem da neće da radi, pisao sam ovde, a i po netu sam posle čitao da se na to masovno žale. To je danak niskoj potrošnji struje tih kartica u odnosu na nVidiju te generacije. Ako bi uzeo nVidiju čip 6xx, ona troši više struje, tako nešto što bi ti uzeo ima TDP i po 100W, ne znam kakvo ti je napajanje. 7xx čip troši već manje, ali su i cene malo jače, tu bi mogao za te pare da uzmeš neki GT 740, mada su one po 11+ hiljada. Gt 730 je pa ~6000-7000.

Odgovori