Računari

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
marketman
Postovi: 503
Pridružio se: 01 Okt 2015, 11:52
Garaža: Toyota Rustolla 1.6 astmo

Re: Računari

Post od marketman » 26 Feb 2018, 03:52

Ralee je napisao:Kako vam se cini ovaj lap top? Treba zeni da uzmem za posao.

Da li sam dobro shvatio ovo za ram memoriju. Ima ima 8gb, i ima slot za jos jednu 8gb, koju ja kasnije mogu da kupim i da nadogradim?


https://www.gigatron.rs/laptop_racunari ... 6es-106437
1. Cini mi se skupo za taj i5 proc.
2. Tako je, imas jedan slobodan slot za ram.

Ps. Deluje mi da isto to ima povoljnije https://www.emmi.rs/laptop-ra%C4%8Dunar ... ctId=63341

Ali ja bi licno za te pare isao na noviji i5:
https://www.emmi.rs/laptop-ra%C4%8Dunar ... ctId=67435
Samo dodas ssd i ram.

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28017
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Računari

Post od Xepoj87 » 26 Feb 2018, 04:29

Ni ne videh da je Rale postavio upit.

Slazem se, taj poslednji je bas kidac, ima 4/8 procesor, dok ostali imaju satro i5, 2/4.
Taj procesor sam vredi jedno 250e. I posto je izasao pre par meseci, znas da ti je laptop najsveziji moguci model.
Neintegrisana graficka, koja je oko 2-3 puta jaca od onog integrisanog pustaca slike.
Dodas jedan SSD i to je to, imas duplo bolji komp od druga 2.
Pogotovo sto ko zna koje krljave SSD-ove ubacuju fabricki, a ti mozes lepo da kupis Samsung i da budes siguran da si izabrao najbolje.
Istina je da imas 1 stik od 8GB, ali sam rasklopio par laptopova koji su imali 1 slot za memoriju, radi ustede prostora, pa moras proveriti da li je bilo gde nadogradivo.
Ali svakako, ne vidim za sta ces da koristis vise od 8GB rama?

Proveri i da li moze SSD da se doda, jer cisto sumnjam da moze da se rokne pored HDD-a, vec ces morati da zamenis.
Sve to neka ti oni urade, ako je moguce i ako ce da ti naplate SSD po standardnoj ceni, a ne "monterskoj".
Kod Madjara je u odnosu na prodavnice SSD850 EVO koji sam skoro uzeo za igre, samo oko 15-20e jeftiniji, pa se svakako ne isplati.

Bas super preporuka od strane marketmana, nisam imao pojma da sada mogu tako solidni laptopovi da se pazare za ispod 800e.
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
marketman
Postovi: 503
Pridružio se: 01 Okt 2015, 11:52
Garaža: Toyota Rustolla 1.6 astmo

Re: Računari

Post od marketman » 26 Feb 2018, 04:42

Drugar se nalozio da zameni desktop sa time :)

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14138
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Računari

Post od pedja » 26 Feb 2018, 07:42

Isti laptop (Lenovo), kao i slični HP i DELL (isti proc i odvojena grafika) imaju istu cenu u Gigatronu, sa tim što je večeras 18% popusta - na njihove mp cene, što mu dođe oko 8% realno, pa su oko 82.000

Sa večerašnjim popustom, DELL sa SSDom je 91k. Sličan HP je par hiljada skuplji.

TT


Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Računari

Post od Laki021 » 26 Feb 2018, 09:58

Nemojte Lenovo samo...
Xepoj87 je napisao:
26 Feb 2018, 01:14
Laki021 je napisao:S Laptopa?
Ne, ne radi ni sa mobilnog, a ni telefona :D
Ako izbace sa 2 disoly porta neki laptop, moci ces i njega da prikljucis :)

Ali ono, das 5k evra na 8k monitor i koristis ga sa laptopa? Pa ne zezaj me Laki :)

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Pa laptop je skroz realna varijanta koja se sve vise koristi. Ako ti ne treba jaka grafika za posao, zasto bi uzimao desktop a ne laptop?
U mnogim firmama se koriste iskljucivo laptopi makar se nikada ne pomerali. Tako i kod nas, svako ko je u zadnje dve god nabavljao racunar je dobio laptop, sta ce nam desktop kad novi laptopi imaju 6 jezgara procesore i 32 GB rama...

Kad sam pre dve i nesto godine prelazio na kombinaciju laptop i 4k monitor, imao sam gomilu problema, prva tri meseca sam morao da koristim na 30Hz dok nisu izasli odgovarajuci kablovi (USB C na Display Port). Ovo mi sada sa 8k deluje kao nemoguca misija.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14138
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Računari

Post od pedja » 26 Feb 2018, 10:17

Moje iskustvo sa Lenovom je katastrofa. To kažem na osnovu reklamacija na iste, kao i one koje viđam u okruženju. Ipak, neki tvrde da su do oo, pa da se ne mešam :D

Doduše, ni HP se nije nešto proslavio u poslednje vreme. Moj HP iz 2008. je nadživeo većinu novih. Jeste da se bar pet godina koristi za dečije zamlaćivanje, bar radi :D

TT


Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29862
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Računari

Post od trojanac » 26 Feb 2018, 10:23

I ja bih preskočio Lenovo. HP isto nije što je bio ali opet je generalno među boljima.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Računari

Post od Laki021 » 26 Feb 2018, 10:31

Lenovo su kantastrofa u svakom pogledu. Oni zive od stare IBM slave i tromosti velikih kompanija koje ih koriste da predju na nesto drugo.

Lenovo je mislim otpustio komplet dizajnersko odelenje kada je preuzeo posao od IBM-a, lepo ljudi nemaju nikakve troskove dizajna, vec 20god furaju identican arhaicni izlged, iste skrnave materijale. Nema da zafali kucista, ako je neka netasica nadjes iz magacina neke delove koje su montirali pre 15 god i to je to...

Materijali od kojih izradjuju racunare su kriminalni, ruzna, jeftia plastika.
Tastature su im isto ostale u proslom veku.

Ekrani su mislim najgori na trzistu, neverovatno je kako lose ekrane ugradjuju, boje uzas, uglovi gledanja neverovatno losi, takodje ostalo iz prosle decenije rekao bih. Kraljevi su u jednom trenutku pravili 4k laptope koji nisu imali nijedan izlaz koji moze da podrzi 4k u 60Hz!!! Potpuno sjjano, imas 4k laptop koji nije moguce povezati ni sa jednim 4k monitorom.

Pored na prvi pogled primetnih problema, ljudi se zale i na pouzdanost i stabilnost Lenovo racunara. Kod zene u firmi su sada presli na Lenovo Yoge, kostaju zlo mnogo ali odmah postase glavna tema sprdacine u firmi... ruse se non stop a ruzni su u pm. Kad stavi svoj novi racunar pored mog vise od 2 god starog DELL XPS, tuzno izgleda (prethodni Lenovo da ne poredim, ono je bilo potpuno neverovatno na sta je licio, kakav je ekran imao)...

Dosta firmi je pocelo da prelazi na DELL i HP, ali bas treba vremena da se to realizuje.

U sustini, danas po meni samo DELL (po mogucstvu XPS), HP (po mogucstvu Spectre ili Envy) ili ako je neko malo avanturistican i zeli malo egzoticnije resenje onda i ASUS moze da prodje.

Ralee
Postovi: 3478
Pridružio se: 13 Jan 2015, 22:09

Računari

Post od Ralee » 26 Feb 2018, 10:54

Hvala vam na preporukama. Ono sto sam zaboravio da kazem je da na mp cenu ovog hp-a ide i 25% popusta u gigatronu jos danas i sutra. Sto mu dodje 83k. Kaze mi prodavac da hp jedini ima garancija 6 god uz ciscenje hardvera. Njoj ce trebati za neke programe, pravljenje, odrzavanje sajtova i obradu slika, nista nesto prezahtevno. Sta preporucujete za to? Mislim da je danas generalno neki minimum i5 sa 8gb i ssd. Koliko sam je ja razumeo manje joj je bitna graficka, samo sto veci ram. Zato bih uzeo ovaj sto kasnije moze da se nadogradi. Jedino jos mozda malo bolju rezoluciju i vecu dijagonalu (17) ekrana zbog te obrade slika? Ja za moje osnovne potrebe imam i3 4gb ram-a i osetim da je bas malo, pa se prema tome orjentisem.

Edit: Laki slazem se za Dell, ja moj imam vec 7 godina inspiron i zaista sam prezadovoljan. Mislim da im nema ravnih. Njih sam prvo gledao ali skupi su poprilicno. Hp mislim da je tu najbolji odnos. Lenovo bih izbegao, skeptican sam.
Poslednja izmena od Ralee u 26 Feb 2018, 10:54, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14138
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Računari

Post od pedja » 26 Feb 2018, 11:02

Ja od te 2008. nosim samo 17ice.
Kakav auto, takav laptop :kezo:

Šalu na stranu, veća mi je dobit 17", od muke sa nošenjem.
Sada imam neki Acer, sa SSDom.
Slika
Daleko je od onoga kako "zvuči" na papiru, ali meni radi posao.

Dakle, meni je bitnija dijagonala, nego specifikacije.Ovde se samo potrefilo da je i7.

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Računari

Post od Laki021 » 26 Feb 2018, 11:08

17" se zove desktop :)

Bolje uzmite manji laptop i monitor.

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Računari

Post od Laki021 » 26 Feb 2018, 13:31

passenger je napisao:
25 Feb 2018, 22:17
uh Laki :glavomuzid: bio je ugašen, pa nisam ni obraćao pažnju, samo na brzinu u 6 ujutru izmerio :mrgreen:

imaš li na poslu kontakt sa 12.9'' ili barem 10''?
Imam 10" kuci. Odlicna sprava.

Korisnikov avatar
speedy stikis
Postovi: 2103
Pridružio se: 01 Jul 2016, 12:27

Re: Računari

Post od speedy stikis » 26 Feb 2018, 13:56

Gledam samo novi 8th i5-8250u jer je skoro iste jacine kao 7th i7 7700k
Ralee je napisao:
26 Feb 2018, 10:54
Ja za moje osnovne potrebe imam i3 4gb ram-a i osetim da je bas malo, pa se prema tome orjentisem.
Imas ssd?

Ja imam iskustva sa Dell-om +10god, ti modeli i dalje rade bez stucanja za neko normalno koriscenje.

Nisam imao nikada iskutva sa Lenovo, ali koliko sam citao i gledao one skuplje serije thinkpad (X i T ) su hvalili ali nisam imao skoro ni kontakt sa njima, pa me cudi da su losije serije toliko lose. (samo njihov dizajn mi se nikako ne svidja i materijali su isto...)

HP skoro kao i Dell ali bih ipak licno ipak pre uzeo Dell

ASUS po meni najbolji odnos ulozeno dobijeno




BTW

Neverovatno koliko su bezobrazni nasi sa najjacim masinama
1.Veliku vecinu ni nemaju u ponudi
2.Ako imaju 20-30% skuplje od cene EU
3.Imaju neke masine npr 3 god star model DELL XPS 9350 oni drze cenu kao novog :glavomuzid:



Blago amerima za koje cene dobija masine :(

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Računari

Post od Laki021 » 26 Feb 2018, 14:01

I najbolje Lenovo serije su uzasne. Na njih se loze samo oni koji hoce da glumataju da su kao neki ozbiljni poslovni ljudi. Nekima je Ruzno == Poslovno.

Nama je poslednji naruceni Lenovo od 3000e stigao mrtav, nikakve znake zivota nije davao. Oni mrtvi ladni poslali lika sutra da zameni plocu, no comment.

Korisnikov avatar
speedy stikis
Postovi: 2103
Pridružio se: 01 Jul 2016, 12:27

Re: Računari

Post od speedy stikis » 26 Feb 2018, 14:14

Sta da rade, da zamene plocu na novom laptopu? :losevidim: :palica:

Ne znam nisam imao skustva sa Lenovo zato pitam?

Meni je DELL XPS #1

Mada sam se susretao sa Dell-ovim slabijim serijama sa losim osvetljenjem, mozda je samo on bio problem ne znam :zbunjen:

Odgovori