Računari

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
ftj
Postovi: 13024
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Računari

Post od ftj » 02 Jun 2020, 16:03

Pre neki dan u kafani etna probam speedtest na laptopu i izvuce 450 mbita, nisam imao pojma da wifi moze da bude tolko dobar.

Korisnikov avatar
Spa-Francorchamps
Pobednik Garaža - Classic lige
Postovi: 577
Pridružio se: 03 Feb 2018, 12:02
Garaža: Hyundai i20 1.2 GL Premium

Re: Računari

Post od Spa-Francorchamps » 02 Jun 2020, 16:52

grujicd je napisao:
02 Jun 2020, 15:06
Da li neko ima proporuku za dobar wi-fi ruter? Znači nešto bolje i stabilnije od SBB-ovog uređaja, da se ne prekida wi-fi, da ne mora da se resetuje s vremena na vreme...
Zavisi za šta ti treba, koji prostor pokrivaš, koja brzina, koji uređaji se kače... Za stan, za brzine do 100Mbs (teorijski, radi i na mnogo većim brzinama), za stabilan internet dovoljan ti je bilo koji npr. Tp-Link koji radi na 2.4 GHz i košta oko 20 EUR (ja korsitim za tu namenu TP-LINK Ruter TL-WR840N)

Nakačiš ga na SBB-ov modem kablom, isključiš wifi na SBB ruteru, ovaj novi podesiš da radi kao access point i to je to.

Ako hoćeš mrežu na 5GHz, mnogo veće brzine, onda i cena rutera raste...

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8362
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Računari

Post od grujicd » 02 Jun 2020, 17:10

SBB-ov ruter mi je Ubee. Stan nije prevelik, bude ponekad malo problematično u ivičnim sobama ali mislim da nije strašno. Glavni problem je što zna nekad da nestane wifi na par sekundi, ponekad i skroz pukne ili da ne može novi uređaj da se zakači dok ne restartujem ceo modem. LAN u tim situacijama uglavnom radi, pa bi rekao da nije do linka već da je access point deo problematičan.

Problem je postao akutniji sad za vreme pandemije, kad nas četvoro ponekad u isto vreme ima čas jezika, joge, preko zooma, gleda se youtube, a istovremeno se igra fortnajt, zakačeno nekoliko mobilnih, kompjutera, ipad, nintendo switch, itd. Znači više je problem paralelna upotreba sa više uređaja i to za real time potrebe gde je poženljno što manje gubljenja paketa, nego što je domet problematičan. Vidim iz kraćeg pretraživanja da se Ubiquiti uređaji smatraju kao top rešenje ali ne znam ništa više o njima.

Baciću pogled i na podešavanja ovog Ubee, mislim da kanali stoji na auto a da je aktivna i 2.4 i 5GHz mreža.

Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2297
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Računari

Post od Skipper » 02 Jun 2020, 17:23

Mene isto zezao sbb-ov i kupio sam ovaj
https://m.gigatron.rs/ruteri/dlink_clou ... 605l-16730

Radio nepun mesec dana, posle prešao na eon box a on ima ugrađen wifi pa d-link skuplja prašinu.
Meni je sad višak a možda tebi odgovara pa ako si zainteresovan pusti pm.

Sent from my SM-G970F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28020
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Računari

Post od Xepoj87 » 02 Jun 2020, 17:38

grujicd je napisao:SBB-ov ruter mi je Ubee. Stan nije prevelik, bude ponekad malo problematično u ivičnim sobama ali mislim da nije strašno. Glavni problem je što zna nekad da nestane wifi na par sekundi, ponekad i skroz pukne ili da ne može novi uređaj da se zakači dok ne restartujem ceo modem. LAN u tim situacijama uglavnom radi, pa bi rekao da nije do linka već da je access point deo problematičan.

Problem je postao akutniji sad za vreme pandemije, kad nas četvoro ponekad u isto vreme ima čas jezika, joge, preko zooma, gleda se youtube, a istovremeno se igra fortnajt, zakačeno nekoliko mobilnih, kompjutera, ipad, nintendo switch, itd. Znači više je problem paralelna upotreba sa više uređaja i to za real time potrebe gde je poženljno što manje gubljenja paketa, nego što je domet problematičan. Vidim iz kraćeg pretraživanja da se Ubiquiti uređaji smatraju kao top rešenje ali ne znam ništa više o njima.

Baciću pogled i na podešavanja ovog Ubee, mislim da kanali stoji na auto a da je aktivna i 2.4 i 5GHz mreža.
Trazi da ti donesu Technicolor, to je Cisco i 5 puta je bolji.
Ovaj:
Slika

Ja kroz 2 zida i oko 7m vazdusne linije, imam 300mbps...kod modema ide i 400.
Na slici ispod, manje brzine sam izmerio kada sam testirao limite na torrentu.
Nikada ne prekida i rade 2.4Ghz i 5Ghz.


Slika
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2297
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Računari

Post od Skipper » 02 Jun 2020, 17:46

^
Potvrđujem za Tehnicolor, ja sam taj dobio kad sam prešao na eon.

Kod mene u sad izmerio 243/25 a u eon full paketu bi trebalo da bude 150/10.



Sent from my SM-G970F using Tapatalk


Poslednja izmena od Skipper u 02 Jun 2020, 17:46, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8362
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Računari

Post od grujicd » 02 Jun 2020, 17:48

@Skipper taj DLink nema 5GHz, hoću da imam obe frekvencije.

@Heroj ne volim da tražim bilo šta, i još će onda da me smaraju da pređem na Eon, a to neću.

Pošto bar mesec dana provedem u CG tazbini gde je kuća van grada, nosio bi ruter / access point i tamo. Tamo sam koristio neki TP Link ruter, imam još jedan u ofisu, nisam presrećan. Nisu pokidali sa stabilnošću kad se više uređaja nakači. Hoću nešto kvalitetnija što dugo radi bez resetovanja, nije problem da se plati više.

Korisnikov avatar
LukaMaletin
Postovi: 1393
Pridružio se: 31 Maj 2015, 23:43
Garaža: Renault Clio 1.5 dci 2015
Lokacija: Novi Sad

Re: Računari

Post od LukaMaletin » 02 Jun 2020, 17:59

https://www.tp-link.com/us/home-network ... her-c1200/
Ja imam ovaj
50e kod Mađara pre godinu i po.
Imam zakačen extremni hard disk i pristupam mu sa svih uređaja. Može taj port da se koristi i za deljenje štampača.
Jednom sam morao da ga restartujem za sve ovo vreme , radila mreža ali se nije video hard disk.
Strremujem na Chromecast 5ghz , nikad laga nije bilo.
Istina ,stan je ~50 kvadrata ..

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk


ljubitelj
Postovi: 10567
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Računari

Post od ljubitelj » 02 Jun 2020, 18:38

Za takve stvari gde je truput bitan zbog istovremenog korišćenja više od 3 uredjaja ja stavljam Mikrotik Hex750gr u kombinaciji sa wAP ako treba veći prostor da se pokrije. Uredjaj je high power, domet je oko 80 metara, glatko pokriva kuće do 3 sprata tj nivoa i negde 400-600 kvadrata površine.
Multipraktik, gigabitni ruter, svič sa miroringom, WiFi AP, Wi FI roaming server,firewall i preko USB mrežni server ako zatreba.
Pozatvaraš portove i servise koji ne trebaju i miran si uz pravila filtera u firewall-u. Možeš da filttiraš saobraćaj pa tako blokiraš po potrebi kome treba pristup FB,ili nekom sajtu koji nije za gledanje i slično.

Ako treba lako se namesti da radi sa 2 WAN porta/ provadjera tako da imaš i failover backup ako koristiš internet osim zabave i za neki posao. Po potrebi lako se namesti i IP Sec interkonekcija sa sertifikatima izmedju 2 Mikrotika tako da imaš i bezbedni udaljeni pristup svojoj mreži.
Stabilno radi, namestiš i zaboraviš. Cena kako gde, oko 60tak evra sa PDVom.

Ubiqiti je odličan ali i višestruko skuplji ali hoće da se zaglupi onaj okrugli sa plavim svetlom, a taj se najčešće nudi zbog cene. Iksustvo sa njim je od prošlog leta, možda mu nije prijala ni nešto viša temperatura u prostoriji u kojoj je radio.

Sa Mikrotikom nema greške, čak dobro rade sa njim i Apple uredjaji na a/c bandu koji su ianče izbirljivi na wi fi mrežu što se tiče dostizanja pune brzine.

Ima i TP Link rutere sa jačmi protokom ali i oni koštaju skoro isto kao MIkrotik a ipak nisu toliko fleksibilni u finim setovanjima. Mirkotik možeš lako da namestiš da ti se WifFI gasi ili pali u toku nekog perioda tokom dana ili tokom nedelje što je zgodno da ograničiš pristup ako treba a i kao zašita.

Po meni Mikrotik, tri mesta prazno pa sve ostalo u toj klasi cene 60-70-80 evra. Puno muzike za malo para.

ftj
Postovi: 13024
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Računari

Post od ftj » 02 Jun 2020, 19:02

A usput da uplati i kurs neki o mrezama i mikrotiku to moras da uracunas u cenu.

ljubitelj
Postovi: 10567
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Računari

Post od ljubitelj » 02 Jun 2020, 20:51

Zašto kurs, Mikrotik je jednostavan dovoljno a za ono što njemu treba ima ugradjen već gotov samokonfigurišući wizard. Par klikova mišem i već je u punom pogonu za kućno korišćenje..Praktično je već prekonfogurisan čim se izvadi iz kutije za kućni rad. ne više od minuta potrebno. Ovaj model.

Ali da, za fina podešavanja i neke specifičnije želje treba dosta više znanja, vremena i udubljivanja u njegovu wiki dokumentaciju. Ili praćenje video uputstava.

Sve je besplatno dostupno da se ovlada postepeno i prema potrebama.

Ono što je bitno meni, stabilno radi, veliki domet, ne prekida, dobro se slaže sa SBBom, a opet može se potpuno prema individualnim potrebama podesiti. I kada je 20 uredjaja nakačeno radi bez smetnji koje su pominjane sa drugima.

A šta bi mu predložio za slične pare da makar približno ima karakteristike u radu?

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19246
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac
Birthday

Re: Računari

Post od Heinz » 02 Jun 2020, 21:02

Onaj AC1200 ima integrisane antene za 5 GHz, externe su za 2.4. Ako ne grešim, mislim da imam isti. Radi odlično.

ftj
Postovi: 13024
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Računari

Post od ftj » 02 Jun 2020, 21:15

@ljubitelj

ti tamo navede mnogo vise stvari od pukog povezivanja nekim wizardom i na to se odnosi moj komentar. Jeste sve moze da se nauci i nista nije tesko al za kucne potrebe prosecnog korisnika neki tp link radi poso.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29962
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Računari

Post od trojanac » 03 Jun 2020, 06:09

Technicolour se i meni puno bolje pokazao, a dobio sam ga sa Eon Light paketom, ako nećeš full Eon. Ostao mi D3, samo su zamenili ruter.

Ranije sam imao dodatni tp link da bi pokrio ceo stan, sad nema potrebe.

Slika

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Posetite www.garaza.rs !

ljubitelj
Postovi: 10567
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Računari

Post od ljubitelj » 03 Jun 2020, 08:22

@ftj, TP link već ima i to je ok ali njemu treba nešto bolje i za više korisnika jednovremeno da radi i ne zaglavljuje. Jeste, puno toga može taj Mikrotik dodatno na ono osnovno, u tome i jeste poenta da se mnogo dobije za te pare a po potrebi se aktivira šta treba bez dodatnih troškova i/ili zamene rutera. Jednom se kupi proveren ruter i to je to.Šta ti predlažeš da približno slično dobro radi zahtevano?

Odgovori