Računari

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Neo
Postovi: 1725
Pridružio se: 16 Mar 2013, 22:11
Garaža: Toyota Rav4
Lokacija: Beograd

Re: Računari

Post od Neo » 30 Jul 2020, 12:33

tlazar je napisao:
Neo je napisao:
26 Jul 2020, 23:06
Doslo vreme da se menja laptop, tj odavno je vreme ali nikako da se nateram. :)

Mislio sam da odem sutra ovaj da uzmem, ako neko misli da ima neki bolji "all-around" laptop za slican budzet, bicu zahvalan za predlog.

https://www.comtradeshop.com/asus-x509j ... -cell.html
Ja sam gledao ovako nesto slicno, ali na kraju nisam uzeo jer je masksimum za ram na tom laptopu 12GB. Generalno izgleda kao dobra ponuda.

[mention]ljuba[/mention] Je l si mozda pogresio oznaku za ovaj i7? Je l je on U ili H?
Uzeo sam ovaj sa linka, to je tacno za RAM, ali trenutno mi 8gb vrsi posao. Solidan laptop za taj novac.

Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2311
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Računari

Post od Skipper » 05 Avg 2020, 12:30

Ima li neka preporuka za 24' 1080p monitor? Najviše bih ga koristio za gledanje serija sa netflixa.
Cena tu negde oko 150 evra.

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4175
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Računari

Post od carov2 » 12 Avg 2020, 19:10

Da pohvalim MX Keys tastaturu, pre neki dan je stigla i MX Master 3 miš.
Pre ovoga sam koristio MX Master i ovaj treće generacije mi je osetno bolji.
Senzor, scroll wheel, nešto bolja ergonomija. Vredi doplate.
Tastatura je takodje super, jedina mana mi je što je preteška, a stalno imam potrebu da je pomeram.SlikaSlikaSlika

Sent from my SM-G980F using Tapatalk


Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10393
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Računari

Post od sebekkg » 13 Avg 2020, 00:21

Sa bežičnom tastaturom mu dodje kao sa satom. Što teže to bolje. Ja imam negu logitech za oko 3-4000 uzeo komplet. Radi posao radi ali zqkucava u prenosu signala. I to npr na pola metra ponekad. Stvarno debilizam. Tako da mora skuplje od logitecha da bi valjalo.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Slika

Korisnikov avatar
Spa-Francorchamps
Pobednik Garaža - Classic lige
Postovi: 577
Pridružio se: 03 Feb 2018, 12:02
Garaža: Hyundai i20 1.2 GL Premium

Re: Računari

Post od Spa-Francorchamps » 13 Avg 2020, 09:29

Koristim ovaj combo https://www.logitech.com/en-us/product/ ... oard-mouse, tastatura je odlična i nisam imao nikakvih problema, evo već tri meseca od kupovine. Miš nije ništa posebno, više kao jeftini dodatak uz tastaturu.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8367
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Računari

Post od grujicd » 13 Avg 2020, 09:50

Onaj minijaturni Logitech Unifying primopredajnik radi sigurno i bez prekida i na 5-6 metara. Ali zna da zeza i na pola metra. Neki saveti iz prakse:

- eksperimentisati sa lokacijom Unifying dongla - najgore je da ga ubodeš iza kompjutera. Napred nije loše, ali može npr. i na monitoru ako ima USB portove, ili uzeti produžni kabl i staviti ga negde gde nema metalnih objekata.

- Primetio sam da krene dosta da baguje ako u port pored ubodem flash ili prenosni HDD, moguće da oni prave EM smetnje.

Korisnikov avatar
Nikolaa
Postovi: 1316
Pridružio se: 09 Feb 2014, 10:58
Garaža: Reasonably Priced Car
Lokacija: Beograd

Re: Računari

Post od Nikolaa » 13 Avg 2020, 10:29

carov2 je napisao:
12 Avg 2020, 19:10
Da pohvalim MX Keys tastaturu, pre neki dan je stigla i MX Master 3 miš.
Pre ovoga sam koristio MX Master i ovaj treće generacije mi je osetno bolji.
Senzor, scroll wheel, nešto bolja ergonomija. Vredi doplate.
Tastatura je takodje super, jedina mana mi je što je preteška, a stalno imam potrebu da je pomeram.
Sent from my SM-G980F using Tapatalk
Ja juce vratio MX Master 3, gesture dugme radilo svaki 10i pokusaj :)

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10393
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Računari

Post od sebekkg » 13 Avg 2020, 18:08

Lepe pare kosta taj mx master.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Slika

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4175
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Računari

Post od carov2 » 15 Avg 2020, 08:54

Kod nas su osetno skuplji. Preko često može da se nadje za manje od 90e.
Evo na primer trenutno u Nemačkoj.

https://www.mediamarkt.de/de/product/_l ... 90562.html

https://www.mediamarkt.de/de/product/_l ... 90570.html

Uglavnom se slažem sa Grujićem...na poslu imamo neke Logi setove koji su bili između 3k i 4k rsd, oni imaju onaj veći risiver, kao neka fleška i baš znaju da prave problem, dok kod ovog unifying risivera je stvar osetno bolja i ja nisam do sada imao nikakvih problema.
Preko njega sam povezivao samo MX Master, a tastaturu K810 preko bluetooth-a, dok sada preko jednog unifying risivera povezujem i tastaturu i miš.
K810 preko bluetooth-a zna da ima odredjeni lag, dok za sada na MX Keys nisam primetio nikakav problem, sve je super.

Sent from my SM-G980F using Tapatalk


dispy
Postovi: 556
Pridružio se: 13 Okt 2019, 18:01
Garaža: Astra K 1.6CDTi 2019

Re: Računari

Post od dispy » 17 Sep 2020, 08:58

Naiđoh na "zanimljiv" problem. Drugar doneo neku brend lenovo mašinu (desktop) na kojoj je navodno crkla ploča. Zamisao je da kupi polovnu ploču i da prebaci komponente koje rade. Ima ddr3 memoriju, testirana, radi, SSD radi, napajanje... Hmm. Napajanje Ima 14 pin konektor za ploču, sa kojim se nisam susretao, a imajući u vidu cenu napajanja danas, bilo bi šteta da se ne iskoristi. Da li neko ima ideju kako da se ovo napajanje iskoristi sa klasičnom atx pločom sa 24 (ili 20) pin konektorom? Verujem da je neki adapter rešenje, ali kad gledam pinout za ovo napajanje vidim da nema 3.3V rail što nisam uopšte znao da je moguće. Napajanje je fsp450-50ent.

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk


Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Računari

Post od Saša » 14 Okt 2020, 13:52

Saša je napisao:
12 Maj 2020, 11:33
Može li neko da mi preporuči neki vrhunski mali laptop (13-14 inča), cena nije bitna, poželjno je što duže trajanje baterije, da bude lagan, tanak (stalno će se nositi kojekuda) veoma brz i ultra-pouzdan na neki relativno duži rok (radiće se na njemu uglavnom u Excelu i ERP sistemu). Do sada je za te (poslovne) svrhe korišćen HP Envy sa i5 procesorom ali posle 3 godine baterija mu je slaba, stradao kabl punjača, sporo radi, koči itd... Moguće da bi reinstal Windowsa od nule pomogao, ali verovatno je bolje uzeti noviju spravu. :) Imaju li Dell ili Sony neku takvu dobru spravicu? Ne može Apple zbog kompatibilnosti softvera koji se koristi.
Samo da vam napišem šta je ovde na kraju kupljeno. Iako je moja preporuka bio Dell XPS, na kraju je kupljena (na tuđu preporuku) Lenovo Yoga sa 14 inča sklopivim tač ekranom, i7 procesorom 10-te generacije, 16 GB RAM-a i 1 TB SSD diskom. Prvo je stigla srebrna koja je počela praviti probleme posle par dana, treperila je nešto slika i neke se vertikalne crtice pojavljivale preko ekrana (verovatno neki problem sa grafičkom kartom), pa je zamenjena kroz par dana za drugu u tamno-sivoj boji. Za sada fino radi, videćemo kako i dokle. :)


Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6749
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Računari

Post od ljuba » 14 Okt 2020, 15:27

Evo ja koristim Dela XPS vec mesec i nesto dana... Prilicno sam zadovoljan i9 10 generacije 32GB rama i 1TB disk, ali za takvu konfiguraciju ume da koci... Ekran je fantasticnih boja, ali 4K na 15 inca je nocna mora za Windows, to je najgora stvar, ali sta da se radi :) Sve u svemu nije lose. E da, pozitivno je da je jako solidno napravljen i minimalnih dimenzija u odnosu na ekran, ali zato je bas ozbiljno tezak...

ftj
Postovi: 13036
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Računari

Post od ftj » 14 Okt 2020, 15:33

U kom smislu nocna mora? Imaš da podesiš skaliranje, čak bi to trebalo i automatski da bude podešeno.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6749
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Računari

Post od ljuba » 14 Okt 2020, 15:48

Da, da teorija i praksa :) Svaka druga aplikacija pogresno resajzije, ikone neki put smanjui, neki put ne... Remote desktop jako ruzno poveca, plus kurzor ne smanji, i tako beskonacno mnogo malih problema sa svim aplikacijama... A tek kada prikacim jos 2 QHD monitora, pa prebacivanje sa jednog na drugi monitor uz polu rescal i slicna sranja... To na Appel-u radi lose, a tek na windowsima je bas na granici upotrebljivosti. Na zalost nisam mogao da biram... Docking station d6000 je bas dobar, lepo radi i lako se povezuje... Jos jedna pozitivna stvar... Plus dosta perferija sa mac-a se koriste na njemu bez problema, jedino imam malo problema sa tastaturom i misom...

ftj
Postovi: 13036
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Računari

Post od ftj » 14 Okt 2020, 16:43

Ne znam bas da li je 4k tu uzrok problema.

Ako kacis na doking, podesi dodatni monitor kao main display, meni tako radi sve u fulu, i rdp i skaliranje i prebacivanje sa jednog na drugi monitor. Jedino se zabaguje kada ukljucim laptop pa ga naknadno stavim na doking, tad mora reboot da se displeji dobro prikazuju.

Odgovori