Posao i zaposlenje

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
HKS
Postovi: 11164
Pridružio se: 14 Jan 2013, 17:31
Lokacija: Soba

Re: Posao i zaposlenje

Post od HKS » 22 Nov 2019, 12:35

@ljuba

Koliko sam vidio jednostavnije je od C++ i Pythona, a jedno od trazenijih. Motiv zarada novca, ne unapredjenje poslovanja firme :D

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6749
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Posao i zaposlenje

Post od ljuba » 22 Nov 2019, 12:54

Nisam siguran zasto uopste ides u smeru programskih jezika? A posebno kada pominjes C++ :) Jezici su laki ako imas dobru bazu za njih, ali ako je nemas onda su skoro nemoguci, plus da ponovom, jezici su samo osnova za dalji rad, nadogradnja je ono sto se placa... Malo mrzim poredjenja, ali to bi bilo kao kada bi rekao da si naucio da radis mehaniku sa alatima, ali sta tacno radis nemas pojma :) ni kako ce ispasti... ali da zategnes sraf moze, ili da procitas neki parametar...

Ja bi prvo isao na posao Testera, posle Hardverasa (prodaja komponenti i konfiguracija), tek onda Mrezno / Korisnickog Administratora i na kraju DB admin ili pak eksperta za neku IT oblast gde znas da ima para, (npr Application ekspert za neki program, naucis ga i prodajes znanje)... I to bas tim redom... A najvaznije je da imas primenu (direktni ulaz u neku firmu) i nezni uvod u posao (da te korektno obucavaju / pomazu i ne stresiraju previse) inace u suprotnom tesko... Suva teorija ne radi u ITu (barem ne da ja znam), osim ako neces da radis u skolstvu :)
Poslednja izmena od ljuba u 22 Nov 2019, 12:57, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8367
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Posao i zaposlenje

Post od grujicd » 22 Nov 2019, 12:56

Evo konkretnije. Samo sa JavaScriptom ne možeš skoro ništa da radiš. Obavezno je i znanje HTML (+DOM) i CSS, a skoro obavezno je i da znaš bar ponešto od: React, Vue, JQuery, Bootstrap, bild sistemi, Github, TypeScript, itd, ali to već zavisi šta konkretno koristi firma u kojoj bi radio.
Ono što je olakšica je i da ni iskusni programeri nemaju to u malom prstu. Tehnologija se menja, naročito web, na svakih par meseci bude nešto novo. Pri tom to niko ne može drži sve u glavi, podrazumeva se da stalno guglaš ili gledaš u dokumentaciju. Tebi kao početniku je teško da odrediš šta sve trebaš da znaš da bi se računalo da "plivaš". Da kreneš da učiš sve a da ne primenjuješ samo će da ti se pomeša sve, i plus može da se desi da učiš nešto što ti neće trebati. Drugar koji je prelazio iz druge profesije je uložio godinu dana, i te svoje beleške i skripte objavljivao na ovom sajtu:

https://www.webprogramiranje.org/

Inače u zadnjih godinu dana radi android, znači ništa vezano za web u koji je uložio toliko vreme ali to ti je programiranje, ako naiđe dobar posao učiš po ceo dan i prebacuješ se što brže možeš. Ako nisi spreman na to nemoj ni da ulaziš u celu priču.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Posao i zaposlenje

Post od nikaragva » 22 Nov 2019, 14:30

Manje vise su svi vec odgovorili :)
Javascript je sirok pojam, a pri tom nema veze sa javom :D

Neka uvod od kog mozes da krenes, ako bas zelis, jeste nodejs/jquery, kao neki predstavnici bekenda i frontenda. Typescript vrlo pozeljan da te usmeri u pravom smeru :)

Podrazumeva se da znas osnove programiranja, ciklus web stranice, da znas da koristis alate, npr. najjednostavniji visualcode i da znas da debagujes u chrome taj javaskript i jos neke stvari koje mi nisu pale na pamet, a koje nemaju konkretne veze sa javascriptom.

Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2311
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Posao i zaposlenje

Post od Skipper » 22 Nov 2019, 14:41

Ja sam u poslednjih 20-tak dana pravio neka rešenja što mi trebaju za posao a koriste se u AutoCAD-u i primetio sam da kod nas izgleda ne postoje programeri koji bi radili neke komande ili dodatke za Autodesc softver. Najčešće nalazim da su rusi tome posvećeniji.

Sent from my S10e using Tapatalk Pro


Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Posao i zaposlenje

Post od nikaragva » 22 Nov 2019, 14:44

To su sitni poslovi, te pretpostavljam da nisu interesantni sirim narodnim masama. Kome treba nauci sam i odradi :)
Isto kao sto ja znam da zamenim termostat i usisnu granu na mjet, a nisam automehanicar :)

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Posao i zaposlenje

Post od ikac2000 » 22 Nov 2019, 20:36

Ja sam pravio kod u AutoCADu za projektovanje dizalica i kompletnu tehnicku dokumentaciju i crteze, na trecoj godini fakulteta :-) Zaboravio sam i kako se zvao taj jezik, bilo pre 20ak godina :-)

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk



pedjaks
Postovi: 82
Pridružio se: 27 Avg 2013, 21:07

Re: Posao i zaposlenje

Post od pedjaks » 22 Nov 2019, 21:43

Lisp

Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2311
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Posao i zaposlenje

Post od Skipper » 22 Nov 2019, 22:02

Ja sam pravio neku kombinaciju lispova, filed-ova i dinamičkih blokova i dobio ono što mi treba za posao. A prethodno sam proveo par dana tražeći gotovo rešenje ili pak nekog ko bi odradio to što meni treba ali nema.

Sent from my S10e using Tapatalk Pro


Korisnikov avatar
havijer
Postovi: 3076
Pridružio se: 28 Mar 2015, 07:55
Garaža: I30 mk1 1,4
Lokacija: Kragujevac/GM

Re: Posao i zaposlenje

Post od havijer » 09 Feb 2021, 19:02

Da li je neko konkurisao ili radi u firmi Wurth?

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Rolla
Postovi: 834
Pridružio se: 06 Feb 2018, 15:00

Re: Posao i zaposlenje

Post od Rolla » 09 Feb 2021, 20:21

Ako se dobro secam od bivseg kolege kum radi tamo kao komercijalista mislim..ako treba neki info mogu ga kontaktirati..

Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3258
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Posao i zaposlenje

Post od srdjanyo » 12 Sep 2022, 06:41

Imamo li nekog kolegu koji je zaposlen u kompanijama koje trguju matičnim ćelijama, a koji ih prevozi? Zanimaju me uslovi i da li ima nekog slobodnog mesta za vozača?

Послато са SM-A528B помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
havijer
Postovi: 3076
Pridružio se: 28 Mar 2015, 07:55
Garaža: I30 mk1 1,4
Lokacija: Kragujevac/GM

Re: Posao i zaposlenje

Post od havijer » 21 Okt 2023, 14:16

Kakva je situacija za Japan Tobacco znate li nekog tamo?

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk


Odgovori