Posao i zaposlenje

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Posao i zaposlenje

Post od passenger » 16 Feb 2019, 19:28

Drugu radi od kuće srećom.
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

Korisnikov avatar
member
Postovi: 3673
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Posao i zaposlenje

Post od member » 16 Feb 2019, 19:38

Posao i zaposlenje je postala vrlo zajebana stvar u 21.veku. Promene su stalne i neprestane. Ono što je bilo juče, danas više ne važi.
Nedavno sam na predavanju čuo da svake godine nestane 20 zanimanja i profesija, a pojavljuje se 20 novih.
Ako se nastavi ovim putem, za 10ak godina kad se pokvari tj.zabaguje auto, nećemo ići kod automehaničara nego kod programera.

Kaže jedna izreka da žena treba da bude pametna samo dvaput u životu, kad bira školu i kad bira muža.
Ako me deca budu pitala koju školu, nemam pojma šta ću im reći.

Sad se sve vrti oko IT .
Nekada davno, medicina, gradjevina, mašinstvo... i veliki broj drugih profesija nisu imale dodirnih tačaka sa IT. Danas je to neraskidivo.
Čak štaviše, razvoj medicine je uslovljen razvojem IT.
O programiranju nemam blage veze, ali očigledno je da se tu vrti 1000x veća lova nego u poljoprivredi. Jebene video igrice zaradjuju milijarde.
Da sam na mestu srdjsnyo-a, svakako da bih pokušao.


ftj
Postovi: 13039
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Posao i zaposlenje

Post od ftj » 16 Feb 2019, 19:46

sebekkg je napisao:To je taj fazon. Druga i treca smena. Placaju taksi kad se vracas u 2-3 ujutru. Mozes misliti.

Poslato sa mog(a) RM-320 koristeći komšijin vajrles
Jbg takav je posao da zahteva trecu smenu ne vidim sta je tu firma kriva. A ti iz ncra sto se zale cesto budu blejaci i krivinari, tamo je atmosfera bukvalno kao u drzavnoj firmi.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3265
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Posao i zaposlenje

Post od Puzo81 » 16 Feb 2019, 19:50

Sinovac u PP, profa engleskog radi sa par kolega online za neku firmu u AmeriKi, 19h-02h svaki dan, 100.000 RSD plata.

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10396
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Posao i zaposlenje

Post od sebekkg » 16 Feb 2019, 19:57


ftj je napisao:
sebekkg je napisao:To je taj fazon. Druga i treca smena. Placaju taksi kad se vracas u 2-3 ujutru. Mozes misliti.

Poslato sa mog(a) RM-320 koristeći komšijin vajrles
Jbg takav je posao da zahteva trecu smenu ne vidim sta je tu firma kriva. A ti iz ncra sto se zale cesto budu blejaci i krivinari, tamo je atmosfera bukvalno kao u drzavnoj firmi.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Ma ima levatora. Ali ima i ok ljudi koji se ne zale direktno vec iz price to skontas. A sto kazes ti imam i primer jedan gde je konstantno kasnio na posao pa nista nije bilo. Generalno firma od 3000 zaposlenih je veliki sistem i moze da se ladi ako hoces.

Poslato sa mog(a) RM-320 koristeći komšijin vajrles

Slika

Korisnikov avatar
Spa-Francorchamps
Pobednik Garaža - Classic lige
Postovi: 577
Pridružio se: 03 Feb 2018, 12:02
Garaža: Hyundai i20 1.2 GL Premium

Re: Posao i zaposlenje

Post od Spa-Francorchamps » 16 Feb 2019, 20:10

Nisam siguran da je Java dobar izbor za početak... Potrebno je dosta vremena da se savladaju osnove, a tek tada si na početku. Onda dolazi neki framework, SQL i rad sa bazama, a sve to se ne može naučiti bez konkretnog iskustva u praksi...

Generalno, što se tiče programiranja u Srbiji, u velikim sistemima, tamo gde se ne koristi outsourcing, koristi se ili Java ili .NET(C#).
Kad je web programiranje u pitanju, tu je već šaroliko, nekada je PHP bio dosta zastupljen, sada sve manje, neki startupi koriste Ruby on Rails ili Django (Python), ponegde je JavaScript i za backend (Node.js), svakako HTML, CSS, JavaScript za frontend.

Što se literature i kurseva tiče mnogo toga ima online, besplatno ili jako jeftino. Za frontend programiranje, besplatan je FreeCodeCamp, mislim da čak postoji i velika zajednica ljudi uz Srbije koji pohađaju ovaj kurs. Gomila kurseva na Edx, Coursera-i, Udacity-ju, Udemy-ju.

Ako neko nije siguran da li je programiranje za njega ili nije, može da proba (besplatno) CS50, odličan kurs. Kurs se bavi osnovama računarstva, zatim C jezikom, nakog toga HTML, CSS, JavaScript, Python. Težak, ali odličan uvod.

Naravno, skoro svi resursi su na engleskom.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Posao i zaposlenje

Post od nikaragva » 16 Feb 2019, 20:15

member je napisao:
16 Feb 2019, 19:38
Posao i zaposlenje je postala vrlo zajebana stvar u 21.veku. Promene su stalne i neprestane. Ono što je bilo juče, danas više ne važi.
Nedavno sam na predavanju čuo da svake godine nestane 20 zanimanja i profesija, a pojavljuje se 20 novih.
Ako se nastavi ovim putem, za 10ak godina kad se pokvari tj.zabaguje auto, nećemo ići kod automehaničara nego kod programera.

Kaže jedna izreka da žena treba da bude pametna samo dvaput u životu, kad bira školu i kad bira muža.
Ako me deca budu pitala koju školu, nemam pojma šta ću im reći.

Sad se sve vrti oko IT .
Nekada davno, medicina, gradjevina, mašinstvo... i veliki broj drugih profesija nisu imale dodirnih tačaka sa IT. Danas je to neraskidivo.
Čak štaviše, razvoj medicine je uslovljen razvojem IT.
O programiranju nemam blage veze, ali očigledno je da se tu vrti 1000x veća lova nego u poljoprivredi. Jebene video igrice zaradjuju milijarde.
Da sam na mestu srdjsnyo-a, svakako da bih pokušao.
Nisam baš siguran. Neke it firme u NS koje su uzele lovu kupuju zemlju i kreću u poljoprivredu.

Korisnikov avatar
Kuzmanovic
Postovi: 15137
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Alfa Romeo MiTo 1.4 TB MultiAir
Lokacija: Beograd

Re: Posao i zaposlenje

Post od Kuzmanovic » 16 Feb 2019, 20:17

sebekkg je napisao:Smucio joj se support za 600e. Kao ncr sto drnda ljude uzduz i popreko pa ako se svide sefu onda ladis jaja jer je sistem prevelik pa se sve ispegla. U moju firmu je doslo preko 50%. Svi su se zalili na njih.

Poslato sa mog(a) RM-320 koristeći komšijin vajrles
Svako ko predje u drugu firmu ce se zaliti na prethodnu firmu, sto je i logicno, zato je i otisao dalje.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6885
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Posao i zaposlenje

Post od blaugrana » 16 Feb 2019, 20:17

Sve prolazi, ali zemlja ostaje

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk


Korisnikov avatar
member
Postovi: 3673
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Posao i zaposlenje

Post od member » 16 Feb 2019, 20:38

Nikaragva, vrlo moguće ali to će verovatno biti da im je poljoprivreda bekap , a ne baza za ostvarivanje velikih prihoda.
Takodje sam negde pročitao da je samo jedna jedina IT firma napravila veći izvoz nego što je bio celokupni izvoz jabuke svih proizvođača u Srbiji.
Pa ti sad vidi...

Kabal
Postovi: 2885
Pridružio se: 05 Avg 2015, 10:01
Garaža: Volvo XC60 D5 AWD
Lokacija: Novi Sad

Re: Posao i zaposlenje

Post od Kabal » 16 Feb 2019, 21:02

Jel istina da je neki momak iz NS prodao firmu za 100 miliona dolara? Nesto vezano za filmsku industriju, softverska firma


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23807
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Posao i zaposlenje

Post od dragvorl » 16 Feb 2019, 21:31

Bio je ovaj sto je radio animacije za neke igre.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10396
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Posao i zaposlenje

Post od sebekkg » 16 Feb 2019, 21:35

Mozda mislis na ekipu sto je radila u unreal engine-u?

Poslato sa mog(a) RM-320 koristeći komšijin vajrles

Slika

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12316
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Posao i zaposlenje

Post od shandu90 » 16 Feb 2019, 21:51

Svaka im cast

Sent from my P10 Lite using Tapatalk


Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3258
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Posao i zaposlenje

Post od srdjanyo » 16 Feb 2019, 21:56

Čuo sam. Platili su porez 170 miliona RSD.

Послато са SM-A605FN уз помоћ Тапатока


Odgovori