Život u malom gradu i život u većem gradu: prednosti i mane

Razne teme, pitanja, iskustva
Zaključana tema
Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Život u malom gradu i život u većem gradu: prednosti i m

Post od Floyd » 30 Nov 2015, 23:19

Dobra odluka kad ti je već posao tu gde jeste.

goblin
Banned
Postovi: 3364
Pridružio se: 18 Nov 2014, 23:23
Lokacija: Novi Sad

Re: Život u malom gradu i život u većem gradu: prednosti i m

Post od goblin » 30 Nov 2015, 23:38

Ja sam odrastao na selu, isao u srednju skolu 15km... i tamo sam ziveo do 18 godine, tako da znam neke prednosti i mane.
I pored toga sto smatram da sam imao lepse detinjstvo nego vecina vrsnjaka u velikim gradovima, sada za svoje dete vise zelim da odrasta u gradu.
Razlog je sto ni mala mesta i sela vise nisu sto su nekada bila, apsolutno sve negativno je postalo dostupno svima, tako da nema nikakve prednosti sa te strane.
A za dete u gradu ima mnogo vise mogunosti i sadrzaja, pocevsi od zabave do edukacije i sporta... pa dete moze mnogo lakse da se "trazi" u onome sto mu odgovara, dok su u manjim sredinama mogucnosti dosta ogranicene.

Sto se tice posla, naravno grad nudi mnogo vise mogucnosti i tu ne neuporedivo.
Sto se tice zdravog zivota, odavno ni u manjim mestima i selima vise nema govora o zdravom zivotu a o tome mozemo i nasiroko pisati, tako da je mnogo bitnije da ljudi jednostavno vode racuna o zdravim navikama (ishrani prevashodno) a nije presudno vazno u kojem mestu.
Sto se tice apsolutno svega ostalog (drustveni zivot, sadrzaji svih vrsta, obrazovanje....) grad je u velikoj prednosti, a kada god se zazelis prirode i sela to se lako nadoknadi.

Npr. moji roditelji su ziveli na selu punih 60 godina. Na selu se rodili, odrasli, obrazovali, zasnovali porodicu, radili.... i nakon 60 godina se preselili u centar grada. Mnogi su mislili kako nece dugo izdrzati u gradu i da ce se vratiti na selo gde jos uvek imamo veliku kucu.
Medjutim, ni jednog trenutka im nije palo na pamet da se vracaju i oboje su prezadovoljni zivotom u gradu.
Jednostavno imaju ispunjenije dane, vise sadrzaja u cemu uzivaju a sto im na selu nije bilo dostupno.
Interesantno, posto ljudi obicno u tom dobu prelaze iz gradova u sela, ali kod njih je bilo obratno.

Meni licno Novi Sad fantasticno odgovara za zivot. Kada sam planirao da se zenim i kada smo resavali ta neka krucijalna pitanja, imao sam tu slobodu da izaberem mesto stanovanja prakticno gde god pozelim.
Posao mi je takav da 5-6 meseci svakako provodim u BD odakle u letnjem periodu ne postoji mesto na svetu gde bi vise zeleo da boravim (ne samo zbog grada vec zbog cele price koju sam sebi tamo skockao), a preostali deo godine sam imao potpuno odresene ruke gde god pozelim da se skrasim sa porodicom.
BD smo odpisali posto van senoze nije najpogodnija za zivot, BG mi isto ne odgovara za porodican zivot (ziveo sam nekoliko godina u BG i vrhunski mi je za provod i za posao, ali za porodicu i neko svakodnevno funkcionisanje mi bas i ne odgovara). Gledali smo cak i neke varijante u inostranstvu, opcije su bile Bec, Cirih, Majami... odlazili smo svuda ali kada sam sklopio sve kockice da zelim da ostanem u blizem kontaktu sa uzom porodicom, nekim prijateljima, poslovima.... NS mi je ispao nekako bas idealna opcija i nisam se pokajao. Stvarno sam prezadovoljan sa zivotom u NS.

Mada, tesko je ovu temu generalizovati. Sve zavisi od previse faktora i individualnih potreba i mogucnosti.
Ono sto je meni savrseno nekom drugom moze biti katastrofa i obrnuto.

Korisnikov avatar
AcaKayak
Postovi: 4865
Pridružio se: 18 Jan 2012, 11:13

Re: Život u malom gradu i život u većem gradu: prednosti i m

Post od AcaKayak » 01 Dec 2015, 00:18

Dva sata u transportu, 5 dana u nedelji, 50 nedelja godišnje je 500 sati što je malo više od mesec dana (budnog vremena), a ko je spreman da izgubi mesec dana efektivnog vremena u autu na godišnjem nivou, onda da, super je da se putuje.

To što nam je banana država bar iskoristite da ne gubite vreme na gluposti (ako se ima mogućnosti naravno, govorimo o ljudima koji imaju izbor), a Moskva i NY i nisu baš neki dobri primeri.

Ti Vlado pišeš kako je školstvo u Beogradu katastrofa, na osnovu učenika kojima predaješ, opet učenika koji te mrze (bar na osnovu onih do kojih sam ja došao, a bilo ih je par) i zezaju na času, a to imaš u svakim mestima. I kod nas u odeljenju su svi drugačije prilazili različitim profesorima, ko je dobar profesor poštuju ga, ko je banana zajebavaju ga i uvek će biti tako. Imaš i više nego uspešne dece u školama u Beogradu, i ne mislim da ti je školovanje bilo šta drugačije u nekom manjem mestu, osim veće šanse da znaš profesora pa da detetu pokloni ocenu.

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Život u malom gradu i život u većem gradu: prednosti i m

Post od Vladapetr » 01 Dec 2015, 00:32

Svaka rečenica u kojoj ti napišeš "mislim da..." je osuđena na propast :rofl: I najbolje da ću sa tobom megadenserom da pričam o tome šta ne valja u obrazovanju :kuku:

Nešto si mi danas štur sa tim bljuvotinama o mom privatnom životu, daj neku sliku ili detaljniji info, kako su te to naučili u online časopisima za mlade japije :rofl: :loool:
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Život u malom gradu i život u većem gradu: prednosti i m

Post od Xepoj87 » 01 Dec 2015, 02:16

Ma svi iz NSa i BGa operisani, sve nam geniji dolaze skolovani sa strane :D

Sent from my Sony
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
Milos
Postovi: 8564
Pridružio se: 04 Feb 2012, 23:30
Garaža: tedeijevi geteijevi

Re: Život u malom gradu i život u većem gradu: prednosti i m

Post od Milos » 01 Dec 2015, 02:32

Covek je Tito za sve nas :kezo:
Xepoj87 je napisao:
03 Feb 2023, 11:30
Sve je poslo naopako kada sam prodao prvi Mercedes.

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Život u malom gradu i život u većem gradu: prednosti i m

Post od Vladapetr » 01 Dec 2015, 02:36

Evo ga i ovaj tapšač po ramenu, bez njega da prođe ne bi moglo :kezo:

Nisu svi iz BG i NS operisani, ali vi samoprozvani mudraci jeste :loool:
Zaista sam frapiran vašim stavovima i porivima. Šta vas boli ćošak oko toga šta ja za sebe i svoju porodicu mislim da je najbolje, zašto tako mislim i na osnovu kojih iskustava? Interesantno je da ljudi koji su iskusili nešto od ovoga što sam pitao nemaju tako isključive stavove, to je privilegija samo "gurmanska i pomfrit" elite ;)
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Život u malom gradu i život u većem gradu: prednosti i m

Post od Xepoj87 » 01 Dec 2015, 02:40

Kada mi ****** poput tebe kaze da sam operisan, ja ne znam da li da mi bude simpaticno, smesno ili da se ponosim sto sam drugaciji od takvog coveka.

Ali smajli kojim se smejes svojim recima mi je ipak vrhunac ;)

Sent from my Sony

EDIT by mod: obrati paznju na izrazavanje!
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Život u malom gradu i život u većem gradu: prednosti i m

Post od Vladapetr » 01 Dec 2015, 02:43

Prepoznao si se u ovome "samoprozvani mudrac", sve ostalo je manje bitno ;)

Naravno, preskočio si najbitniji deo posta: na osnovu čega ti možeš nekome da držiš predavanje o tome kako i gde da organizuje život sebi i svojoj porodici?

Kolika je to količina sujete u jednom čoveku, da naprosto nije u stanju da prihvati "alo otkači, ne interesuje me tvoje mišljenje, smaraš" nego i dalje ide kao dokona baba i samo dobacuje :mrgreen:
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
Milos
Postovi: 8564
Pridružio se: 04 Feb 2012, 23:30
Garaža: tedeijevi geteijevi

Re: Život u malom gradu i život u većem gradu: prednosti i m

Post od Milos » 01 Dec 2015, 02:46

Ne,ali Vlada je car,covek pita pitanje i ima svoj stav,i svako ko ima drugacije misljenje je budala/samoprozvani mudrac/megadenser/tapsac po ramenu/strani placenik/laminat ...

Vlado ti si avangarda,ljudi te jednostavno ne razumeju u ovom vremenu.Ali istorija pamti,buduci narastaji ce citati ove postove i videce kako je sudbina bila prokleta da te baci medju nas inferiorne / kompleksase / stagod vec.

Kad se vec u sve razumes daj napisi kako da napravimo velike pare,sto trosis svoj intelekt i vreme na zapocinjanje rasprava na forumu.
Xepoj87 je napisao:
03 Feb 2023, 11:30
Sve je poslo naopako kada sam prodao prvi Mercedes.

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Život u malom gradu i život u većem gradu: prednosti i m

Post od Xepoj87 » 01 Dec 2015, 02:51

Care, odgovaras na moj post sa "vi"... Dakle i ja sam u tom "vi" na koje ti mislis.
Mislim, ja kapiram da ne razumes tudje reci, ali kada ne razumes svoje, to postaje problem.


Ja tebi nesto krojio???
Usao u temu da navedem realne mane malog mesta, od.kojih sam neke jako neprijatne i sam iskusio, a naisao na ismevanje i prozivanje da banalizujem(eto, jos jedna rec kojoj ne znas znacenje), da bi doslo do par izjava da moje reci i iskustva ne znace nista, moli me neko ko nema prava to da radi, da ne pisem u temi na javnom forumu, pa na kraju dobijam i pohvalu da sam operisan.

I ja tebi krojim gde ces da zivis?
Ja ikome ikada rekao gde treba da zivi?
Mane neke lokacije sam rekao, ali nisam nikome rekao da je budala sto radi nesto za sta on ima svoj rezon.
A prica da je to sve zbog dece i loseg odgajanja u BGu je prosto netacna.
Ili to onda dosta govori o tvom okruzenju i roditeljskim sposobnostima ljudi iz tvoje blizine.

Sent from my Sony
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Život u malom gradu i život u većem gradu: prednosti i m

Post od Vladapetr » 01 Dec 2015, 03:00

Milos je napisao:Ne,ali Vlada je car,covek pita pitanje i ima svoj stav,i svako ko ima drugacije misljenje je budala/samoprozvani mudrac/megadenser/tapsac po ramenu/strani placenik/laminat ...

Vlado ti si avangarda,ljudi te jednostavno ne razumeju u ovom vremenu.Ali istorija pamti,buduci narastaji ce citati ove postove i videce kako je sudbina bila prokleta da te baci medju nas inferiorne / kompleksase / stagod vec.

Kad se vec u sve razumes daj napisi kako da napravimo velike pare,sto trosis svoj intelekt i vreme na zapocinjanje rasprava na forumu.
Ono što me je interesovalo sam čuo iz korisnih i argumentovanih postova koje su napisali grujicd, Martin, Dragan, DayWalker, dragvorl, nikaragva, aleksa... ako sam nekoga zaboravio, izvinjavam se.
Budalom nisam nazvao nikoga, tapšač po ramenu si ti koji si došao ne da napišeš išta korisno nego samo da se uvučeš u bulju svom drugaru, samoprozvani mudrac ti je drugar a megadenser onaj koji je svoje ogromno znanje pokupio na Mega densu. Nema potrebe banalizovati, niti prosipati floskule da se namakne neki kez kod čitaoca. Sve je vrlo jasno i precizno navedeno :mrgreen:

Xepoj87 je napisao:Usao u temu da navedem realne mane malog mesta, od.kojih sam neke jako neprijatne i sam iskusio, a naisao na ismevanje i prozivanje da banalizujem(eto, jos jedna rec kojoj ne znas znacenje)...
Nisi naišao ni na kakvo ismevanje i prozivku, iskulirao sam tvoju prvu propoved u uzaludnoj nadi da će ti to biti dosta. Pošto nisi dobio reakciju, onda si malo naoštrio jezik ;) Ja sam odrastao u malom mestu i i dalje sam prilično upućen u to kako malo mesto funkcioniše, ali mi trebaš ti da navedeš kako je malo mesto njesra jer fali insulina i ima samo 3 vrste hleba :mrgreen: To se zove banalisanje, to ti je trademark. Banalisanje je i komentar kako ja samo tražim gde jeftinije da živim, pa mi treba neko da me potapše po ramenu. Prika, kada ti budeš zarađivao za svoj život i život svoje porodice, onda bi možda mogli da pričamo o tome ko na čemu i kako štedi.

Xepoj87 je napisao:I ja tebi krojim gde ces da zivis?
Ja ikome ikada rekao gde treba da zivi?
Mane neke lokacije sam rekao, ali nisam nikome rekao da je budala sto radi nesto za sta on ima svoj rezon.
A prica da je to sve zbog dece i loseg odgajanja u BGu je prosto netacna.
Ili to onda dosta govori o tvom okruzenju i roditeljskim sposobnostima ljudi iz tvoje blizine.
Da, rekao si da život u malom mestu nema nijednu prednost i da ih samo možemo izmišljati ako nam tako treba. Opet, ja prednosti znam jer sam ih iskusio - ti nemaš pojma o tome. Ponesi insulin ako ti je već neophodan, to se npr zove vaspitanje i odgovornost o čemu toliko znaš iako nit žene ni dece nemaš.
Poslednja izmena od Vladapetr u 01 Dec 2015, 03:12, izmenjeno 1 put ukupno.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
Milos
Postovi: 8564
Pridružio se: 04 Feb 2012, 23:30
Garaža: tedeijevi geteijevi

Re: Život u malom gradu i život u većem gradu: prednosti i m

Post od Milos » 01 Dec 2015, 03:08

Otvorio si mi oci.
Xepoj87 je napisao:
03 Feb 2023, 11:30
Sve je poslo naopako kada sam prodao prvi Mercedes.

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Život u malom gradu i život u većem gradu: prednosti i m

Post od Vladapetr » 01 Dec 2015, 03:09

Ne zanosim se da je tako nešto moguće, još su stari mudraci rekli da je ljubav slepa :rofl:
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
Milos
Postovi: 8564
Pridružio se: 04 Feb 2012, 23:30
Garaža: tedeijevi geteijevi

Re: Život u malom gradu i život u većem gradu: prednosti i m

Post od Milos » 01 Dec 2015, 03:11

Ti si nase intelektualno blago.
Xepoj87 je napisao:
03 Feb 2023, 11:30
Sve je poslo naopako kada sam prodao prvi Mercedes.

Zaključana tema