Imali smo, nismo znali ...

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Ikac
Postovi: 1759
Pridružio se: 19 Apr 2012, 22:29
Garaža: Fiat Bravo 198 (2011) 1.6 multijet

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od Ikac » 18 Jul 2020, 15:51

Baš sam pričao sa roditeljima o životu osamdesetih. Kažu da se dobro živelo. Otac '83. kupio novog stojadina, pre toga vozio fiću. Svake godine su išli u Hrvatsku na more, nekad i dva puta i to su ostajali minimum 15 dana. Dobili su i stan, sami ga opremili, kupili belu tehniku i nameštaj. Ne sećaju se da je bilo nekih velikih nestašica i sl. Generalno, kažu da se živelo dosta bezbrižno. Oboje su bili zaposleni u istom državnom preduzeću, otac sa fakultetom, majka sa srednjom školom, obični službenici, nisu bili nikakvi direktori i sl.

Ne znam, možda se situacija razlikovala od grada do grada, pošto tada je Kruševac bio jedan od najjačih gradova u bivšoj Jugoslaviji, bilo je u to vreme dosta jakih firmi. Ako se ne varam, Kruševac je posle Maribora imao najviše automobila po glavi stanovnika. U Kruševcu praktično nije postojala nezaposlenost. Npr. moja majka kada je završila srednju ekonomsku školu, bukvalno je birala gde će da radi. Zvali su je iz dve ili tri firme i jedne banke. Takođe i sve njene drugarice su ubrzo posle završetka škole počele da rade.

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12315
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od shandu90 » 18 Jul 2020, 16:01

Zupa je bila jaka


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Ikac
Postovi: 1759
Pridružio se: 19 Apr 2012, 22:29
Garaža: Fiat Bravo 198 (2011) 1.6 multijet

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od Ikac » 18 Jul 2020, 16:07

Nje samo Župa, već i 14. oktobar, Merima (sada Henkel), Trajal, Rubin, a da ne pominjem ove manje...

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4175
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od carov2 » 18 Jul 2020, 16:09

Heineken je napisao:Imt traktori nisu bas za neke ozbiljne poslove po nasem iskustvu. Sve sem 533 i 539 se zaobilazi u sirokom luku .
Drugov stric je radio u Zmaju, toliko su krali da je svake godine fabrika bila po nekoliko kombajna u manjku. :) Bar on to tako prica

Zato velika Rajka sa mercedesovim motorom i ZF menjacem jede svaki imt za dorucak :D
Teča i njegov otac su dugo radili u poljoprivrednom kombinatu "Ključ", i tamo su imali dosta IMT traktora, najveći su bili 5200 i 5220(ne sećam se tačno, mislim da su u pitanju Mercedes i Perkins)...kaže da su se dosta kvarili ali da su im motori bili super, skoro pa neuništivi, dok ih ostatak nije pratio, tako da se sve ostalo kvarilo.
ZF menjači su se kaže dobro pokazali, gde god su bili.
Dosta se hvali 558, kažu jedan od najboljih IMT traktora, a bilo ih je dosta dobrih, u tu ekipu ulaze i 533 i 539.
565 ne hvale baš tako, ali nam se i on pokazao super.
Hidraulični volan, snaga(direktno ubrizgavanje goriva)...jedino nas kočnice malo mučile.
@Gaginh0
Slika Mi nismo baš na nizbrdici, a što je to ćale radio, ja pojma nemam. Mazohista Slika
Imali smo dva traktora, pa ceo život sa jednim šlepaj drugi, pa to je uvek bio šou ispred naše garaže, pa zovi komšiju da ga šlepa, nema ko, pa ugasi mu se na njivi iz nekog razloga (potroši gorivo) pa idi po njega sa drugim traktorom.
To su doživljaji i psovanje samo takvi. Slika
Ne obrađujemo puno zemlje, sada ja mislim više nego ikad, skoro 10 hektara, tako da traktori i nisu nešto mnogo radili, ali jesu bukvalno svake godine.
Nije bilo pauze...
Deda je ranije avionom dolazio iz Nemačke, da pomogne oko oranja, žetve, više plati avionsku kartu nego što zarade od poljoprivrede. Slika

Sent from my SM-G980F using Tapatalk


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8045
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od OMP » 18 Jul 2020, 16:24

Krusevac je bio mozda i najjaci industrijski grad u YU, 14 oktobar, zupa, merima, trayal, zakicevo, fam, uljara, rubin, dusan petronijevic, savremeni dom, zvezda, metalpromet i itd ka manjim firmama.
npr. "savremeni dom" je opremio pola jugoslavije namestajem i drvenarijom a da ne pricamo o izvozu u afriku i sl. zemlje, znam par ljudi koji su obisli celu Jugu i mnoge strane zemlje sa tom firmom.

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4175
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od carov2 » 18 Jul 2020, 16:30

Mišković je bio direktor Župe, tada su tamo imali relativno velike plate i super su radili.
Kažu da je to bila firma na koju se trebalo ugledati.

Sent from my SM-G980F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Heineken
Postovi: 6242
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:34
Garaža: Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm-2 150
Lokacija: Šid, Srbija

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od Heineken » 18 Jul 2020, 17:03

@carov2
Popularna "krava" lomila je menjace kao dobar dan. IMT traktori pocevsi od 560 pa navise su smece za iole neku vecu povrsinu. Hidraulika jako losa i veoma skupa na njima.
Kroz nasu zadrugu proslo je mnogo toga, najlosije se pokazali IMT traktori i Torpedo radjeni u Hr. Oni su jos i meksi od IMT.
Od tih prostijih traktora koriste se mtz 82, jeftino odrzavanje, solidan kvalitet, hidraulika pet u glavu za IMT po kvalitetu i snazi. Izmisljen traktor za akanje i povrsine do 50ha
Velike poslove rade teski John Deere traktori proizvedeni devedesetih kupljeni novi pred rat i preziveli 99u. Neki su unisteni u bombardovanju nazalost. Noviji teski dzondiri kupljeni 2004+ se nisu tako dobro pokazali cak sta vise stalno neki problemi, a od cena usi otpadaju..

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8045
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od OMP » 18 Jul 2020, 19:39

carov2 je napisao:
18 Jul 2020, 16:30
Mišković je bio direktor Župe, tada su tamo imali relativno velike plate i super su radili.
Kažu da je to bila firma na koju se trebalo ugledati.

Sent from my SM-G980F using Tapatalk
nije samo zupa, sve su bile jake i za primer, meni je majka radila u merimi, uvek su bili jaki pa i posle kad ih je henkel kupio

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8814
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od Gaginh0 » 18 Jul 2020, 20:19

A koji je bio najveci IMT traktor?

Ovaj 52xx bas lici na krmacu, impozantan je, nisam ga nikada video uzivo...
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
Heineken
Postovi: 6242
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:34
Garaža: Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm-2 150
Lokacija: Šid, Srbija

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od Heineken » 18 Jul 2020, 20:33

IMT 5500 , Mercov V12 bi turbo motor 520 konja. Nekada najjaci traktor proizveden u Evropi. Napravljena samo tri komada.

5360 isto V12 motor ali nije bio bi turbo i imao je oko 360 konja. Njih je vise napravljeno.

Poznati po tome sto snagu motora ostale komponente nisu mogle da prate, pogotovo 5500 .

Rajka je mama , mercedes motor + ZF menjac. Zvuk motora uzivo da se smrznes


Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4175
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od carov2 » 18 Jul 2020, 21:06

Može se reći da je najjači IMTov traktor bio 5360.
5500 retko ko je video...taj traktor je baš misterija.
Evo jednog na oglasima:

http://www.polovniautomobili.com/trakto ... 3/imt-5360

Ja sam subjektivan i 565 i cela serija sa takvim izgledom su mi jedni od najlepših traktora uopšteno.
Alfa je od njih ukrala dizajn za 159ku. Slika
Rakovica mi je smešna pored njih. Slika
Vidim da kolega Heineken poštuje Rakovicu, vidim da je u suparničkom taboru. Slika
Ima IMT dosta suparnika za tu Rakovicu 120. Slika

565 inače ima IMR motor i generalno je bolji traktor nego Rakovica 65.

Sent from my SM-G980F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Pulp Fiction
Postovi: 1629
Pridružio se: 19 Jul 2015, 21:52
Garaža: Astra G 1.7 dti

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od Pulp Fiction » 18 Jul 2020, 22:47

Te rakovice slabo ko voli, te obične, svi više imt koriste. Znam da kod nas svi kažu da je užasna za voziti, takođe i belarusi iako ih ima dosta i dobri su, ali onaj izgled i ogromni točkovi i uske kabine...
U Mačvi je popularna to sam isto čuo :)
Ja nemam zemlje, ali ovi što imaju tako do 50-ak jutara obično imaju fergusona i neki veći imt ili ursusa/zetora. Ursusi su teški i moćni. Naravno to je sve prastaro :)

Korisnikov avatar
Heineken
Postovi: 6242
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:34
Garaža: Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm-2 150
Lokacija: Šid, Srbija

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od Heineken » 18 Jul 2020, 23:16

Ova velika Rajka je generalno ispred svakog IMT sto se tice kvaliteta izrade. Imala ih je nekad sumarija kod nas , svaki IMT je sahranila Jos ako je mercedesov motor u njoj, nema sta da se prica :kezo: . Sve je to ok da neko voli IMT ali iskustvo je pokazalo da su to losi traktori za neke ozbiljnije povrsine i radove. Od IMT jedino sto se dokazalo je 533, 539 ( sa linijskom pumpom ), stare verzije 542 i naravno 558.
Ove manje Rakovice ne volim.

@ Pulp Fiction

Pa dobro da ti stariji belarusi su imali male kabine pa je osecaj kao da si u tenku. Devedesetih su poceli sa velikom kabinom i ona je bas ok . Mada ti stari belarusi su duplo kvalitetniji od novijih verzija ali ajde za te novije bar je odrzavanje jeftino. U sumi su ti stariji zver, oni gde mogu da prodju i kroz kakvo blato tesko koji traktor moze. Naravno tu ne racunam nove generacije traktora namenjene iskljucivo za takvu vrstu posla.

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8814
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od Gaginh0 » 18 Jul 2020, 23:40

Cek, Merc je pravio motore za IMT, a nije imao svoje traktore ili sta?
Totalno sam neobrazovan u ovom smeru :D
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
Heineken
Postovi: 6242
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:34
Garaža: Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm-2 150
Lokacija: Šid, Srbija

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od Heineken » 18 Jul 2020, 23:44

Uzimali su motore od Mercedesa za odredjene serije .

Imao je merc svoje masine :D




Odgovori