Imali smo, nismo znali ...

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
ljubitelj
Postovi: 10590
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od ljubitelj » 18 Jul 2020, 10:54

Pulp Fiction je napisao:
15 Jul 2020, 19:20
Kako onda objašnjavate onaj tekst? yugopapir su tekstovi iz tog perioda...
Kao što vidiš, nema objašnjenja. Kao što neće biti ni za jedan izvorni tekst iz tog perioda....
Ignorisanjem nisu nestale činjenice koje su tada pisane u štampi ili snimljene u TV arhivama.

ljubitelj
Postovi: 10590
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od ljubitelj » 18 Jul 2020, 11:15

http://www.yugopapir.com/2020/05/jugosl ... pe-90.html

Mogli smo da imamo mnogo drugačije sećanje na Jugoslaviju.

http://www.yugopapir.com/2020/04/ante-m ... .html#more

Inflacija 63% mesečno, decembar 1989.
Primiš platu, na kraju meseca ne vredi ni pola.

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od Vladapetr » 18 Jul 2020, 11:22

Svakome sa gramom zdravog razuma i neiskrivljene slike stvarnosti bi konkretni i ovde navedeni primeri bili jasno objašnjenje tog teksta. Novinarska sloboda, isto kao što niko ne pada u nesvest od sreće kad napišu neki previše optimističan tekst, tako ni ovaj pesimistički nije razlog za suicid.

Te 1988. smo otišli na more, isto kao i sledeće godine. Ponoviću, dva profesora levih predmeta, BEZ IKAKVIH dodatnih primanja osim redovne profesorske plate. Išli u sasvim pristojan smeštaj, nije odmaralište u pitanju. Vozili se svojim autom, glanc novom Zastava 128 Skala 55 koja je zamenila Reno 4 iz 1980. godine, isto kupljen nov.
Za novog Stojadina mu je stric (tada u Švajcarskoj) pomogao za učešće, što je kasnije vraćeno. Pošto je pozajmio u francima, dug nije mogla da pojede inflacija.

Nismo se rasipali, nisam imao 5 pari patika niti smo jeli guščiju paštetu i kavijar. Ali smo još manje razmišljali o osnovnoj egzistenciji. Koliko me pamćenje služi (a sa 10 godina si kao radar pa sve upijaš oko sebe) u tim godinama odlazak na more nije bio pitanje novca nego termina, jer je bio običaj da se po 10-20 dana provede u oba sela sa babama i dedama.

Sad kad pogledam, mogu da se zahvalim nebesima što mi roditelji nisu čitali ove novine i nisu imali nekog ljubitelja u okruženju, da im objasni koliko u stvari nemaju.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8050
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od OMP » 18 Jul 2020, 11:41

ja ne znam stvarno sta su pisale novine ali kako sam vec pisao kod mene u kuci situacija nije bila ni blizu ovoga, kao ni kod ljudi iz mog okruzenja i rodbine.
te 89. smo isli u CG na more jedino iz razloga jer su nas neki prijatelji pozvali kod njih u goste, trebalo je posle toga i u grcku da odemo ali moji nisu mogli da se uklope sa odmorima, iste te godine je otac uvezao auto koji je prilicno kostao u to vreme a ako se ne varam te godine smo kupili i prvi video rekorder ili mini liniju ne mogu da se setim, naruceno kod strica u nemackoj, sto je prilicno kostalo.
a da dobio sam i novi bicikl te iste 89. ;)

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8814
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od Gaginh0 » 18 Jul 2020, 11:46

Ma sranje, ja nosio pamucne pelene 89', nije se imalo ni za neki "pampers" :mrgreen:
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
starac vujadin
Postovi: 11396
Pridružio se: 13 Jan 2012, 20:58
Lokacija: Beograd

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od starac vujadin » 18 Jul 2020, 11:46

Različite su to sve priče, ne može se gledati kroz jedan okvir...Jedna je priča o standardu do 60ih pre reforme, druga je od sredine 60-ih do sredine 70-ih, treća je od sredine 70-ih do početka 80-ih (do Titove smrti i malo posle), četvrta je "stabilizacija" do sredine 80-ih, peta je "Ante Marković" priča, šesta su devedesete, sankcije, inflacija...Svaka je imala svoje posebnosti, kako negativne, tako i pozitivne.

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45832
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od Geza » 18 Jul 2020, 12:38

Mislim da je Rakovica izvezla više traktora za Egipat od IMT-a. :)
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
Pulp Fiction
Postovi: 1629
Pridružio se: 19 Jul 2015, 21:52
Garaža: Astra G 1.7 dti

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od Pulp Fiction » 18 Jul 2020, 12:52

Bez obzira na sve, taj IMT je stvarno firma koja je pravila šta valja. Mislim i Zmaj takođe. Pa evo kod nas se i dalje voze oni, kombajnira se sa zmajevima, imt sa kraja 80-ih i 90ih traktori su dosta popularni i cene ne padaju. Recimo belarusi su mnogo jeftiniji, dobar imt 577 sa duplom vučom košta i 10k evra... Pogledajte oglase. A to su traktori stari 30 godina. IMT priključne mašine takođe.
Zmaj kombajni, berači, a prikolice čuvene zmajevke su isto skupe... Ne znam motori u njima čiji su, u tim kombajnima, kažu mečka, i perkins.

Dobro, možda bi neko rekao pa kad su nam siromašni poljoprivrednici, oni koji su jači kupuju new hollande, john deer, steyr, deutz...Ima i toga, ali opet mnogo puta sam čuo novi kineski vs stari imt. Da je pouzdaniji imt.

ftj
Postovi: 13042
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od ftj » 18 Jul 2020, 12:56

Nije da su imali neki tezak zadatak i konkurenciju u poljoprivrednoj zemlji ili da su ne daj boze sami smislili traktor pa da im se nesto skine kapa. I pored toga uspeli su da propadnu.

Korisnikov avatar
Pulp Fiction
Postovi: 1629
Pridružio se: 19 Jul 2015, 21:52
Garaža: Astra G 1.7 dti

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od Pulp Fiction » 18 Jul 2020, 13:39

Pa malo je nacija koje svojom pameću mogu nešto da smisle u potpunosti, barem u toj sferi tehnike... I pored toga mogli su da fušare, ali se kvaliteno pravilo, dobar čelik itd...Priključne mašine su barem pravili sami. A bio je IMR, IMT, Torpedo.
A što su propali ne znam. Da i sada prave sliče mašine samo modernije iz manju cenu nego ovi svetski poznati bilo bi potražnje.. Evo Slovenci imaju i dalje tehnostroj, a mi ne možemo prikolicu napravit u ZMAJU, jebote 4 točka i kutija, sa hidraulikom...jaka stvar.

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4176
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od carov2 » 18 Jul 2020, 13:44


Pulp Fiction je napisao:Bez obzira na sve, taj IMT je stvarno firma koja je pravila šta valja. Mislim i Zmaj takođe. Pa evo kod nas se i dalje voze oni, kombajnira se sa zmajevima, imt sa kraja 80-ih i 90ih traktori su dosta popularni i cene ne padaju. Recimo belarusi su mnogo jeftiniji, dobar imt 577 sa duplom vučom košta i 10k evra... Pogledajte oglase. A to su traktori stari 30 godina. IMT priključne mašine takođe.
Zmaj kombajni, berači, a prikolice čuvene zmajevke su isto skupe... Ne znam motori u njima čiji su, u tim kombajnima, kažu mečka, i perkins.

Dobro, možda bi neko rekao pa kad su nam siromašni poljoprivrednici, oni koji su jači kupuju new hollande, john deer, steyr, deutz...Ima i toga, ali opet mnogo puta sam čuo novi kineski vs stari imt. Da je pouzdaniji imt.
Do 90. godine, su stvarno pravili dobre mašine.
Mi imamo 558 iz 1976. sa IMR motorom, i nikada motor nije otvaran, a jedno 20 godina je vožen bez akumulatora. Slika
Danas se takodje koristi, ima akumulator. Slika
Drugi traktor koji imamo je 565 iz 1987. koji je navodno radjen za izvoz, sa plavom bojom umesto sive na felnama i motoru, feleričan je bio hidraulični volan navodno, pa je zato vraćen.
Oba traktora se i danas koriste, dobro su čuvani, garažirani i dobro su služili.(služe)

Sent from my SM-G980F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45832
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od Geza » 18 Jul 2020, 13:52

Imamo Majevicu za prikolice.
https://majevica.co.rs/proizvodi/
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
Pulp Fiction
Postovi: 1629
Pridružio se: 19 Jul 2015, 21:52
Garaža: Astra G 1.7 dti

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od Pulp Fiction » 18 Jul 2020, 13:55

Da da majevica je jaka, i dubrava radi KPZ SM :D
Taj 565 je jedan od popularnijih ima ih baš dosta.

Korisnikov avatar
Heineken
Postovi: 6243
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:34
Garaža: Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm-2 150
Lokacija: Šid, Srbija

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od Heineken » 18 Jul 2020, 14:12

Imt traktori nisu bas za neke ozbiljne poslove po nasem iskustvu. Sve sem 533 i 539 se zaobilazi u sirokom luku .
Drugov stric je radio u Zmaju, toliko su krali da je svake godine fabrika bila po nekoliko kombajna u manjku. :) Bar on to tako prica

Zato velika Rajka sa mercedesovim motorom i ZF menjacem jede svaki imt za dorucak :D

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8814
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od Gaginh0 » 18 Jul 2020, 14:40

Svako, kome je dvoriste nizbrdo, nema akumulator u traktoru :mrgreen:
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Odgovori