Beograd

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
perfiko
Postovi: 2213
Pridružio se: 16 Jan 2012, 07:53
Garaža: Fiat Croma
Lokacija: BG

Re: Beograd

Post od perfiko » 07 Okt 2018, 22:02

A evo nam ga novi simbol grada...
Prikladno... :kezo:
Biti zaljubljen, to je isto kao kad se usereš u gaće...Svi vide, ali samo ti imaš onaj poseban osećaj topline.
Iskustvo je predivna stvar. Omogućava vam da prepoznate grešku kada je ponovite.
Mogu ja to tebi objasniti, ali ti to ne možeš shvatiti!

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Beograd

Post od Xepoj87 » 07 Okt 2018, 22:27

Pa dobro, moderna Beogradjanka.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
superboss
Postovi: 3771
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:09
Lokacija: Speck in the Sea

Re: Beograd

Post od superboss » 08 Okt 2018, 08:35

Woodoo je napisao:
02 Okt 2018, 23:41
Kada gondola bude osposobljena, cena karte trebalo bi da bude 2,5 evra za decu i 3,6 evra za odrasle (u dinarskoj protivvrednosti).
Preskupe su karte.
Preskupe za naš standard-poptpuno ok za EU recimo.


Mnogo stvari u SRB mi uzimamo zdravo za gotovo, da je Kalemegdan negde u EU-teško da bi se moglo ući tamo na dž. Ilki barem ne bi moglo na ceo.

Pri tome ne mislim da je to išta loše-naprovtiv. Istorijski je spomenik, od tih sredstava bi mogao lepo da se održava itd
What i do for the livin'? I live for the livin'.

Korisnikov avatar
igor_harris
Postovi: 2210
Pridružio se: 12 Jan 2017, 13:47
Garaža: 2004 Mazda 3 (1.6CD)
Lokacija: Beograd

Re: Beograd

Post od igor_harris » 08 Okt 2018, 09:02

Naplacuju oni ulaz, ali u dino park koji veze sa zivotom nema. Zamisli da odes u Senbrun ili Topkapi i unutra zateknes dino park? Ali to je verovatno neki njihov pajtas otvorio pa to opravdava situaciju.

Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13409
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Beograd

Post od McGruja » 08 Okt 2018, 09:14

Zašto bi se Kalemegdan naplaćivao?
Ikada ikome

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6747
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Beograd

Post od ljuba » 08 Okt 2018, 09:34

Gde to u EU naplacaju ulaz u stari grad? Ne racunajuci ekstreme - Dubrovnik npr... Parking naplacuju svi i to prilicno krvavo, ali to je neka druga prica...

Korisnikov avatar
igor_harris
Postovi: 2210
Pridružio se: 12 Jan 2017, 13:47
Garaža: 2004 Mazda 3 (1.6CD)
Lokacija: Beograd

Re: Beograd

Post od igor_harris » 08 Okt 2018, 09:38

Tvrdjava i stari deo grada u kom neko i dalje zivi nije isto.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6747
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Beograd

Post od ljuba » 08 Okt 2018, 09:52

Kada niko ne zivi obicno se zove park... Imas takvih primera svuda... Mada ne mora da znaci. Obicno naplacuju samo ulazak unutar (ili ispod :)) gradjevina kao i na Kalimegdanu.. Najsveziji primer mi je grad Rodos, nenaseljeni deo je jedno 3x veci od Kalimegdana a ne naplacuju ulaz...

Korisnikov avatar
igor_harris
Postovi: 2210
Pridružio se: 12 Jan 2017, 13:47
Garaža: 2004 Mazda 3 (1.6CD)
Lokacija: Beograd

Re: Beograd

Post od igor_harris » 08 Okt 2018, 11:03

Na Akropolju ne zivi niko pa se ne zove park i naplacuje se ulaz. Topkapi isto tako.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6747
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Beograd

Post od ljuba » 08 Okt 2018, 11:09

Porediti Akropolj i Kalimegdan :) Inace kada sam bio na Akropolju '98 nisu naplacivali ulaz :)

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9060
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Beograd

Post od Darko » 08 Okt 2018, 11:19

Mesta kao akropolj ili rimske arene da se ne naplacuje ulaz cekale bi se kilometarske kolone da se udje i izadje. Ovako skupom naplatom ipak odustane dobar deo ljudi. Ja sam u rimu odustao od ulaska u koloseum da ne bi placao vec sam obisao samo okolo. Ne vidim drugi nacin da se kontrolise masa.

Korisnikov avatar
starac vujadin
Postovi: 11396
Pridružio se: 13 Jan 2012, 20:58
Lokacija: Beograd

Re: Beograd

Post od starac vujadin » 08 Okt 2018, 11:24

Gde je granica "značaja" da bi se nešto moglo bez škrgutanja naplaćivati ili ne? Ili ne treba da cenimo ono što imamo? Akropolj ili Efes su bitniji i značajniji od Kalemgdana u svakom slučaju, ali recimo u Manili se naplaćuje ulaz u kolonijalni stari centar koji je tvrđava slična Kalemegdanu, samo mnogo manja i mnogo manje bitna i bogata nego Kalemegdan. Što se tiče značaja Kalemgdana preporučujem da uzmete profesionalnog vodiča u nekkj organizovanoj turi, pa kada potrošite najmanje 4 sata na oblizak i objašnjenja onda vidite šta imate pred sobom, a pored čega ravnodušno prolazite i ne primećujete šta se sve tu nalazi.
Stvar je principa. Ako usvajamo praksu i principe iz zemalja kojima težimo onda ima jakog osnova da naplaćujemo posete. Meni bi bilo žao i imao bih jači motiv za negodovanje i nostalgiju od većine ljudi jer sam iz tog kraja i Kalemegdan je bio moja svakodnevnica i sada često idem tamo, ali npr. kad već ne mogu da primirišem basket terenima gde sam nekad igrao džabe kad sam hteo, ne vidim što ne bi naplaćivali ulaz. Vremena se menjaju. Ne možemo samo od savremenog sveta da uzimamo samo krtinu, mora malo i kosti...samo što nama uglavnom samo kosti preostanu :)

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9060
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Beograd

Post od Darko » 08 Okt 2018, 11:47

I to je tacno.
Ja kalemegdan znam samo po setnji do pobednika i nazad u centar. I nedavno bila na rts neka emisija o tom kompleksu. Iznenadio sam se sta sve ima tu da se vidi i cuje van te pesacke linije do spomenika. Pojma nisam imao. Definitivno cu ici sa nekim vodicem sledeci put.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6747
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Beograd

Post od ljuba » 08 Okt 2018, 11:57

Ceniti ono sto imamo? Pa odlika siromasnih zemalja je da naplacuju svoje atrakcije, ne bogatih. Bogatije otvore sve svoje od istoriskog / kulturnog znacaja za dzabe ili jako jeftino - barem za lokalce ili cesto ceo EU, (u najgorem slucaju za studente / djake i sl....) I onako se ubiru veliki porezi od poseta / trosenja, pa ne vidim nikakav razlog ekstra naplacivanju osim cistog filtriranja ljudi / smanjivanje pritiska na odredjenu atrakciju (ako postoji potreba). Slicno kao i sa parkinzima. Posle odredjenog vremena to preraste u privrednu granu pa ne moze niko da se izbori sa njima i svi zaborave zasto je to napravljeno tako na prvom mestu...

Korisnikov avatar
igor_harris
Postovi: 2210
Pridružio se: 12 Jan 2017, 13:47
Garaža: 2004 Mazda 3 (1.6CD)
Lokacija: Beograd

Re: Beograd

Post od igor_harris » 08 Okt 2018, 12:10

Pa dobro, mi smo siromasna zemlja, u cemu je onda problem?

Ja nesto nisam cuo da je u Italiji bilo sta besplatno da se vidi, sta vise, deru za ulaznice na svakom koraku. U bogatom Stokholmu sam isto placao ulaznicu za sve.

Pritom, u slucaju Kalemegdana nemas ni privrednu granu a ni svest o znacaju objekta.

Odgovori