Beograd

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
ftj
Postovi: 13045
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Beograd

Post od ftj » 08 Nov 2020, 14:21

Naravno, to je ujedno i jedan od glavnih razloga zašto ljudi više žele da žive u gradu a ne u prigradskim naseljima. Mada sad po ovom novom dobu gde može da se radi od kuće možda se situacija malo promeni al ne mnogo, jer i dalje niko ne gotivi da mu prvi komšija gaji svinje i slično.

Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2317
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Beograd

Post od Skipper » 08 Nov 2020, 14:24

Ja sad radim na Vračaru, živim na Karaburmi i to mi sasvim odgovara pošto nemam neke velike špiceve/gužve. Mada često i peške odem do posla.

Korisnikov avatar
Piros
Postovi: 1000
Pridružio se: 13 Mar 2012, 18:00
Lokacija: Beograd

Re: Beograd

Post od Piros » 08 Nov 2020, 14:42


gazza je napisao:zivot van beograda je itekeko vezan za saobracajnu infrastrukturu. ja sam, pre kupovine stana na vracaru, pola godine trazio opcije van grada, ispod avale ili okolina grocke ili sa druge strane (banovci). nazalost sa obe strane je tragicno stanje saobracaja u spicevima, druge probleme da ne pominjem - banovci su vec bili skupi, preskupi a podavalska sela su prica za sebe, treći svet realno, nema sanse da ti komsija ne drzi svinjac, nema kanalizacija i slicno. prilaz preko leštana ili obilaznice realno indija. odustali, uzeli vracar i cao.
Sa većinom iznetih podataka sa slažem, ali si me i lepo nasmejao za ovaj opis podavalskih sela. Ne znam gde su te vodili da kupiš kuću ili plac, ali taj ti nije prijatelj, jer se tačno zna gde je stambena zona, a gde klasično selo. Ja nemam sigurno na 500 metara nikoga ko ima svinjac ili štalu, samo kućni ljubimci. Za kanalizaciju si u pravu, ali to je naša politika, cevi sprovedene još 2008, ali dolaskom naprednjaka zaustavljen projekat. Navodno trebalo bi ponovo da se pokrene, tj izgrade postrojenja za otpadne vode. To je političko pitanje, važnije su fontane nego kanalizacija.
Ne znam ni zašto si išao preko Leštana, ja tamo nisam prošao godinama.
Sigurno je mnogo komforniji život na Vračaru, sve možeš peške da obaviš, tako da mislim da si dobro odlučio
P.S. Ko planira da živi van grada bez auta neka zaboravi na takvu ideju, jednostavno automobil je preko potreban

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka



ftj
Postovi: 13045
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Beograd

Post od ftj » 08 Nov 2020, 15:14

Baš sam juče bio turistički na avali i baš se lepo vidi kad si na malo većoj visini kako je ostatak grada u zagađenju. Idealno bi mi bilo da zimi živim na avali a nakon toga u gradu. Moji baba i deda su imali kuću u Zucu i to je super lokacija jer si bukvalno na 7 minuta od autoputa al tu već nije ta visina, komšije su bili neki cigani, zagađenje od loženja itd.

Korisnikov avatar
Piros
Postovi: 1000
Pridružio se: 13 Mar 2012, 18:00
Lokacija: Beograd

Re: Beograd

Post od Piros » 08 Nov 2020, 15:21

Ja sam bukvalno u podnožju Avale, iznad mene ima jedan red kuća i odmah počinje park šuma. Vazduh je neuporedivo čistiji od centra grada što je i normalno

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka


Korisnikov avatar
stefanan
Postovi: 9518
Pridružio se: 16 Jan 2012, 17:46
Garaža: Fiat Stilo 1.9 mjet

Re: Beograd

Post od stefanan » 08 Nov 2020, 15:29

Kod mene u Barajevu (a nisam na top lokaciji) u krugu od kilometar mislim da je u zadnjih godinu dana napravljeno/pravi se izmedju 7 i 10 kuća.

Za posao zavisi gde se radi, prevoz je loš generalno rečeno. Kolima je bitna lokacija, parking, može da se putuje od pola sata do sat i po.
Meni trenutno jeste malo cimanje, tj sam odlazak na posao i nazad ne, ali me smara ako treba još nešto da uklopim taj dan. Ko radi od kuće njega boli uvo.

Vazduh neuporedivo čistiji, nerealno koliko lepše spavam kući nego u bgu.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk


Korisnikov avatar
djole155
Postovi: 263
Pridružio se: 19 Avg 2012, 10:54
Garaža: Alfa Romeo 167
Lokacija: Vrcin

Re: Beograd

Post od djole155 » 08 Nov 2020, 15:30

Evo ja mogu da se javim kao neko ko zivi na periferiji Bg-a, tacnije u Vrcinu a radim na Nbg kod SC. Jedini problem sa kojim se susrecem je jutarnji i poslepodnevni spic, izgubim skoro 2 sata vremena svakog dana iako mi realno treba pola sata u oba pravca teoretski bez guzve. Sve ostalo je za mene licno na strani zivota na periferiji. Jeste, postoje neki sitni problemcici ali oni su vise vezani za nesposobnost i nezainteresovanost lokalne samouprave da resi to.Mislim da je najveci problem postojanje redovnog prevoza ka Bg, u svim prigradskim mestima i auto je veca potreba nego u Bg ali nije nemoguce i bez njega svakako. A prednosti su mnogobrojne, tvoja kuca, dvoriste, sloboda,priroda, tisina,garaza,basta,vocnjak....Ne bih menjao slobodu koju imam i mir za 3 stana u Bg

gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: Beograd

Post od gazza » 08 Nov 2020, 15:39

nisam nigde napisao da je vračar idealan za život, naprotiv, s obzirom da ovde živim prvo kao podstanar a onda i kao vlasnik od 1999. mogu da napišem u tri toma roman o tome šta sve ne valja i kako se pogoršava. naša odluka za vračar je bila skup okolnosti jer na obodu grada nismo našli ništa što bi nam "govorilo" da uzmemo, isto je fijasko bila kupovina stare predratne gradnje u zemunu, na kraju je 2004 izleteo stan za renoviranje na uglu molerove i krunske za 1060e/m2 (tada je prosek na vračaru bio 1500 za regularne i 2000 za novogradnje), to nismo mogli da ne uzmemo. svejedno, volim vračar bez obzira na razne negativne trendove i uvek bi se ovde ponovo zabio, prosto nisam još otkrio neki kraj koji volim više od ovog. lični izbor, izvinite koji se ne slažu.

što se banovaca tiče gledao sam nove banovce, ali tada je krenula jagma za placevima na dunavu tamo oko macurinog muzeja, kupovali košarkaši, bogatuni, direktor DHL za srbiju i slično, bilo na kraju van našeg cenovnog ranga. možda smo i mogli, ne znam, tada nije izgledalo tako.

ispod avale sam uglavnom gledao beli potok i okolinu, realno sam video jednu kuću da mi se sviđa, tada je bila napuštena, predratna divna art deko gradnja, bila je nešto vezana za partizane i neki dan ustanka ali zapetljano vlasništvo i moralo je da se čeka a nama se žurilo. osetio smrada i video svinjaca dovoljno da zapalim bez razmišljanja. no hard feelings, nije mi selo strano, leta sam provodio po šumadiji i nisam jednom kopao po stajskom da navatam rovce za pecanje sa štipaljkom na nosu, tako da nisam razmažen. stvarno je smrdelo a čak nije ni to najgore nego taj osećaj kurcobolje i totalni nedostatak saosećanja za okolinu, u fazonu na mom placu mogu da radim šta god hoću i jebe mi se što smrdi.

prolaz kroz leštane (zvuči ko naslov za film ;)) - rekao sam da smo gledali grocku i rejon oko nje, tu ima lepih stvari ali ljudi traže bolesne pare, jedna zapuštena kuća iz 70-tih na kojoj je verovatno trebalo da se sve razštemuje, lik je tražio pare dvosobnog stana u centru. pa ne ide tako, prijatelju. pre par godina prijatelji su naleteli na kuću pokojnog arhitekte mitrovića (ovog što je izgradio pola beograda u 70-tim), predivno, čovek gradio iz gušta za sebe, bilo za džabe - mislim 30,000 sa sve borovima od 20 metara voćnjakom itd - nisu imali pare a nisu mi rekli, ja bi to uzeo da imam ovde kad mi treba mir i zelenilo a grčka mi daleko.

glupo je da se ubeđujemo, ovo su sve lični izbori - a od izbora žene i stana/kuće za život ne postoji ličniji. pozdrav svima.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19278
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Beograd

Post od Heinz » 08 Nov 2020, 15:46

Ako pod "podavalskim" smatrate i deo oko Jajinaca, tamo ima svega. Bio sam relativno skoro na padini ispod Enmona (ka Miljakovcu valjda), izgradilo se ludilo. A to je par minuta od Banjice.

Nego, vi što živite na 30 km od BG: imate li decu, kako hendlujete vrtiće, škole, treninge, bazene, školice...?

gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: Beograd

Post od gazza » 08 Nov 2020, 15:49

Jajinci su oduvek bili ludilo kakvih je sve sega mega dvoraca bilo tamo. Pa ne bi naš precednik tamo imao hacijendu da nije tako. To je počelo još ranih osamdesetih... Živeo sam dugo na Banjici da taj kraj dobro znam. Ono što je dobro je baš skupoooo, zbog te blizine grada.

Korisnikov avatar
Piros
Postovi: 1000
Pridružio se: 13 Mar 2012, 18:00
Lokacija: Beograd

Re: Beograd

Post od Piros » 08 Nov 2020, 15:56


Heinz je napisao:
Nego, vi što živite na 30 km od BG: imate li decu, kako hendlujete vrtiće, škole, treninge, bazene, školice...?
Nisam baš u toj kategoriji, ali ajde slično, vrtić i škola uvek ima i lokalno, ma da smo vozili decu u vrtić kad podjemo na posao. Ostale dečije aktivnosti podrazumevaju da roditelji postaju taxi služba za svoju decu


Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka


Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8375
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Beograd

Post od grujicd » 08 Nov 2020, 16:48

Pa i na NBG možeš da budeš taksi služba ako deca iole imaju više aktivnosti. Ali posle par godina takvog taksiranja gledaš da im nađeš bliže aktivnosti, da mogu i sami da odu. Razlika je koji izbor aktivnosti i kvaliteta imaš u tom prigradskom naselju?

Ali znam i primer kako se dobro nosi sa tim. Imam drugara iz Vršca koji je bio par godina u Bg, ali rešio da se vrati u rodni grad. S tim što je u glavi postavio da mu Beograd nije daleko. Koncerti, pozorišta, dolazio je na sve živo. Posle je i klinca vodio na privatne časove klavira jer je prevazišao nastavnike u Vršcu. Ipak je to sve u glavi, izabereš šta ti je najbitnije u životu i koje si žrtve spreman da podneseš za to i onda sve može.

Korisnikov avatar
Piros
Postovi: 1000
Pridružio se: 13 Mar 2012, 18:00
Lokacija: Beograd

Re: Beograd

Post od Piros » 08 Nov 2020, 17:05

Ma generalno to nije nikakav problem. Moja deca su bili sportisti, ovaj najmladji je i sad sportista i nama stvarno nije bio problem da provodimo vikend na njihovim utakmicama. Dok su bili baš mali vozili smo i na treninge i druge aktivnosti, a već sa 11-12 god su sami išli na svoje aktivnosti.
Ako ništa drugo lepo su se razvili kroz sport, stekli puno prijatelja, a ćerka dobila i stipendiju pa se školovala u Americi tri godine. Tako da je lepo da se roditelji malo žrtvuju za decu, jer im kasnije to može doneti samo nešto dobro.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka


Korisnikov avatar
djole155
Postovi: 263
Pridružio se: 19 Avg 2012, 10:54
Garaža: Alfa Romeo 167
Lokacija: Vrcin

Re: Beograd

Post od djole155 » 08 Nov 2020, 17:33

Sto se tice vrtica, jos uvek nemam decu ali konkretno kod mene u mestu postoje 2,drzavni i privatni.Privatni je bas u mojoj ulici, iz dvorista gledam bas na njega tako da ce to biti veliko olaksanje.Sto se tice skoli sporta, ima skola karatea, aikidoa, fudbala i kosarke sto mislim da je sasvim ok mada uvek moze bolje.I Vrcin je konkretno na 17-18km od Bg-a tj.10-15 minuta autoput voznje max sto mislim da je sasvim ok.I povezan je sasvim dobro u svim pravcima,kroz neku godinu i obilaznica ce biti gotova.Blizu je Ikea, bice za god-2 izgradjen i trzni centar i jos nekoliko znacajnih objekata izmedju Ikee i Vrcina kao dopuna sadrzaja koji fale(hipermarket, hotel-motel i jos svasta nesto)Avala je blizu kao izletiste, Dunav je na 15km(Grocka).I dalje se smatra selom ali ovde zivi 20k ljudi i retko ali jako retko ima nekog ko se bavi stocarstvom(kome smetaju mirisi). Naravno daleko je od idealnog ali s'obzirom da smo deo Grocke, koja je najzaostalija Bg opstina stanje je odlicno. I uvek bi svima preporucio ko trazi plac ili kucu da se raspita jer ima prelepih delova. I infrastruktura je dovedena u red poslednjih godina, mada uvek moze mnogo bolje, ali s' obzirom ko je vladao i da nije bilo para za nase mesto odlicna je.

kod
Postovi: 321
Pridružio se: 16 Jan 2012, 19:19
Lokacija: Pancevo

Re: Beograd

Post od kod » 12 Nov 2020, 16:10

grujicd je napisao:
08 Nov 2020, 16:48
Pa i na NBG možeš da budeš taksi služba ako deca iole imaju više aktivnosti. Ali posle par godina takvog taksiranja gledaš da im nađeš bliže aktivnosti, da mogu i sami da odu. Razlika je koji izbor aktivnosti i kvaliteta imaš u tom prigradskom naselju?

Ali znam i primer kako se dobro nosi sa tim. Imam drugara iz Vršca koji je bio par godina u Bg, ali rešio da se vrati u rodni grad. S tim što je u glavi postavio da mu Beograd nije daleko. Koncerti, pozorišta, dolazio je na sve živo. Posle je i klinca vodio na privatne časove klavira jer je prevazišao nastavnike u Vršcu. Ipak je to sve u glavi, izabereš šta ti je najbitnije u životu i koje si žrtve spreman da podneseš za to i onda sve može.
upravo tako. pre 10 godina sam se preselio u pancevo i kupio nekretninu za koju mi je u beogradu trebalo 3x vise novca. secam se da su mi se svi smejali kad sam kupovao stan sto idem iz beograda i svi su kupovali stanove znacajno manje od mog a placali ih 3x vise. sada sledi prodaja jer vise ne mogu da stanu zbog porodice u 40 / 50 kvadrata.

zivot u manjem gradu je realno bolji za svakodnevni zivot i za decu - ukoliko se stvari postave upravo tako - da te ne mrzi da odes u beograd koji je 15ak minuta udaljen da se vidis sa drustvom, da odse u pozoriste , na veceru itd. realno, i u pancevu sve to ima jer nije mali grad a sva egzotika nije daleko (beograd).

Odgovori