Isplativost rent-a-car agencije

Razne teme, pitanja, iskustva
Korisnikov avatar
MadMike82
Postovi: 208
Pridružio se: 03 Nov 2017, 13:32

Isplativost rent-a-car agencije

Post od MadMike82 » 03 Nov 2017, 15:36

Postovanje svima. Prolazila mi je kroz glavu ideja o otvaranju rent-a-car agencije. Uslovi su mi vrlo dobro poznati. Jasni su mi i principi poslovanja itd., ali jedna stvar se ne moze prosto izguglati, vec treba kucati na vise vrata u trazenju informacije. Radi se o stanju na trzistu, tj. potraznji za ovakvim vozilima. Poceo bih npr. sa 4 nova, manja vozila (fieste, corse...). Radi se o Beogradu. Da li je neko koliko-toliko upucen u problematiku? Ima li potraznje? Da li je neki segment (klasa) vozila trazenija od ostalih? Da li bilo ko zna bilo sta o ovome? Listajuci forum, video sam da je vise clanova koristilo ove usluge, pa su i njihova zapazanja dobro dosla.

Послато са SM-J730F уз помоћ Тапатока


Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45827
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Isplativost rent-a-car agencije

Post od Geza » 03 Nov 2017, 19:31

Potražnje uvek ima, a verujem da će sa većim otvaranjem našeg tržišta mesta za rent-a-car agencije uvek biti. Za konkretnu računicu će se neko drugi javiti.
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8373
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Isplativost rent-a-car agencije

Post od grujicd » 03 Nov 2017, 20:11

Glavni problem skoro svakog novog biznisa je kako da "nabavi" mušterije. Ja bi pre svega o tome razmišljao. Zamisli da već imaš kola i registrovanu firmu. Kako će bilo ko da sazna za tebe? Ako napraviš sajt šta vredi ako će biti na trećoj strani gugla. Ako ćeš da plaćaš reklamu, gde će to biti, koliko će da košta i koliko mušterija možeš da nabaviš tako? Da li vredi i da li je moguće sklapati saradnju sa hotelima ili turističkim agencijama? Neki peti način akvizicije klijenata?

Korisnikov avatar
igor_harris
Postovi: 2210
Pridružio se: 12 Jan 2017, 13:47
Garaža: 2004 Mazda 3 (1.6CD)
Lokacija: Beograd

Re: Isplativost rent-a-car agencije

Post od igor_harris » 03 Nov 2017, 20:17

Mozda nije lose otvoriti fransizu koja kod nas ne postoji. To je najsigurnije ako neces da se bakces sa marketingom, ali sigurno da je profit manji.

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Isplativost rent-a-car agencije

Post od Delija » 03 Nov 2017, 20:22

Za fransizu su potrebne ozbiljne pare.
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
MadMike82
Postovi: 208
Pridružio se: 03 Nov 2017, 13:32

Re: Isplativost rent-a-car agencije

Post od MadMike82 » 03 Nov 2017, 21:46

@grujicd te varijante su u glavi vec razradjene, sto se tice saradnje sa pravnim licima (hoteli, agencije, firme itd.). Iz svoje pozicije bih teze dolazio do fizickih lica, ali ulaganje u marketing nikad nije bacen novac, pa se ispostavlja da ni to nije problem. Dakle, uzmimo situaciju da trziste vec zna za tebe, ali je osnovno pitanje: da li je to trziste dovoljno veliko da mogu u njemu i mali da rade ili su na uspeh predodredjeni samo veliki i izvikani, koji diktiraju polunenormalne uslove, jer ima se moze. Delimicno cu sebi odgovoriti na pitanje, kada kazem da je sasvim normalno da na trzistu izaberes povoljniju ponudu u kojoj bi npr. sama cena rentiranja bila slicna, ali bi neki drugi troskovi bili znatno nizi, tipa depoziti, osiguranja i sl. Vozila-nova, neki ih imaju, neki ih nemaju, ali i tu bih bio medju "vidjenijima".


Послато са SM-J730F уз помоћ Тапатока


@delija da li imas neku predstavu o kojim ciframa je rec?

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Isplativost rent-a-car agencije

Post od ikac2000 » 03 Nov 2017, 21:57

Juce u avionu su komentarisali gasterbajteri situaciju u AVISu.

Zakazali su rent na niskom aerodromu, prilikom rezervacije nisu im trazili karticu.

Kada su se tamo pojavili, trazili su da im preautorizuju karticu na iznos od 1250 eur. Ovi nisu hteli ni pod razno, pa se osoba iz agencije svadjala sa njima.

Gastos kaze da nisu ispali profi jer su trebali da kazu da su im takva pravila, umesto sto su se svadjali.

Sent from my SM-T113 using Tapatalk


Korisnikov avatar
MadMike82
Postovi: 208
Pridružio se: 03 Nov 2017, 13:32

Re: Isplativost rent-a-car agencije

Post od MadMike82 » 03 Nov 2017, 23:38

Dobro, sve sto je netransparentno, moze se okarakterisati kao nefer. Takav nacin odnosa sa ljudima mi nije svojstven, tako da bi i tu postojala odredjena prednost.
Eto, bolji sam od AVIS-a i cenom i transparentnoscu

Послато са SM-J730F уз помоћ Тапатока


Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Isplativost rent-a-car agencije

Post od Vladapetr » 03 Nov 2017, 23:50

Letos mi je kolega izašao sa sličnom idejom o rent-a-car agenciji, dobio je info o navodnoj potražnji koja je dobra i daje mogućnost za zaradu. Imali bi i varijantu za povoljnu nabavku kvalitetnih vozila (nova ili sa poznatom servisnom istorijom itd...). Malo sam razmišljao na tu temu, moja procena je bila da se u to ne upuštamo.
Npr Balkan auto je veoma veliki uvoznik polovnih automobila, a imaju i rent-a-car odeljenje. Da postoji tolika potražnja za iznajmljivanjem vozila, makar i samo tokom sezone, logično bi mi bilo da je isprate povećanjem flote rent-a-car odeljenja jer mogu bukvalno u istom danu da prebace vozilo kakvo im treba (malo ili veliko, lux ili standard, itd...) Pošto ne vidim da se nešto mnogo bakću sa time nego je ponuda uglavnom standardna, cenim da tu i nema toliko para koliko deluje kad se gleda spolja. Naravno, ovo ne važi ako napraviš neku siguricu sa dobavljačem koji ti garantuje određeni promet preko nekih svojih aranžmana.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
MadMike82
Postovi: 208
Pridružio se: 03 Nov 2017, 13:32

Re: Isplativost rent-a-car agencije

Post od MadMike82 » 04 Nov 2017, 09:08

Zanimljivo. Hvala na odgovoru.

Послато са SM-J730F уз помоћ Тапатока


Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23308
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Isplativost rent-a-car agencije

Post od Day Walker » 04 Nov 2017, 10:15

Rent firmama je recimo dobar posao.
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Isplativost rent-a-car agencije

Post od ikac2000 » 04 Nov 2017, 12:13

Da. Na primer u firmi u SRB gde sam radio, kada steknes uslov za benefit auto, konfigurises ga i cekas par meseci na isporuku, a za to vreme si na rent-u, s tim da su uglavnom uzimani Passati na rent.

Taj rent sredjuje neka Fleet Management agencija koja se brine i o redovnim autima firme.

Korisnikov avatar
MadMike82
Postovi: 208
Pridružio se: 03 Nov 2017, 13:32

Re: Isplativost rent-a-car agencije

Post od MadMike82 » 04 Nov 2017, 12:31

Vidjam po gradu dosta vozila iz renta. To sam poceo da primecujem malo vise od kada sam se zainteresovao za ovo. E sad prepoznatljivi su samo ovi iz vecih kuca, zahvaljujuci okvirima za tablice (Europcar, Budget...) i to su uglavnom vozila tog ranga ( passat, octavia, insignia itd.).
Kada si ozbiljna firma, koja je nasla racunicu da ne kupuje nego iznajmljuje auto, logicno je da "vidjenijim" zaposlenima uzme i neki ozbiljniji auto od ovoga o cemu ja pricam, tako da ne znam koliko firme imaju potrebe za manjim autima.
Послато са SM-J730F уз помоћ Тапатока



ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Isplativost rent-a-car agencije

Post od ikac2000 » 04 Nov 2017, 12:34

Ta moja bivsa firma je uzimala samo jace aute D klase na rent u tim situacijama.

Manji, C klase, su isli uvek na lizing.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14196
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Isplativost rent-a-car agencije

Post od pedja » 04 Nov 2017, 12:47

Balkan radi malo drugačije. Menjaju automobile, ali u okviru asortimana koji prodaju. Polovni su, imaju kilometraže, ali su i povoljniji, sa manjim depozitima. Nije da nemaju posla, bar kada sam ih ja zvao, a i rentirao sam. Tokom leta su registrovali sveže iz uvoza, kad je zafalilo, pa će posle svakako da se prodaju.

TT


Odgovori