RTS - Konačna opomena pred utuženje

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: RTS - Konačna opomena pred utuženje

Post od snork » 13 Jan 2012, 09:02

Ta "pretplata" je u stvari porez za finansiranje državne televizije i nema veze sa gledanjem ili ne gledanjem iste. I ja imam loše mišljenje o RTS-u, kao i celoj državi, uopšte ne gledam televiziju (bilo koju) i kablovsku plaćam samo zbog interneta. ALI: pretplatu za RTS plaćam redovno i pomalo me vređa što se dosta vas ponaša kao da smo mi ostali budale što to radimo. Ne shvatite me pogrešno, ali iskreno se nadam da će država sudskim putem naplatiti potraživanja od svakoga ko joj nešto duguje.
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13409
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: RTS - Konačna opomena pred utuženje

Post od McGruja » 13 Jan 2012, 09:04

Razumem i tvoj stav, ali me nervira što su na ovaj način zloupotrebili lične podatke od EDB-a
I nervira me što je program potpuno debilan

Samo iz tog razloga nisam plaćao "pretplatu"

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: RTS - Konačna opomena pred utuženje

Post od Saša » 13 Jan 2012, 09:19

Ja isto plaćam redovno, navikao... :?

Ovaj način plaćanja jeste malo debilan, liči pomalo na otimačinu tipa hoćeš/nećeš - moraš, no ipak je bolje od sistema inkasatora koji postoji u jednoj susednoj nam državi. Bar ne moraš da gledaš svaki mesec tog čovu u zube i čekaš ga da ti zakuca na vrata... A zakuca po Marfiju baš kad ti ne treba...

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: RTS - Konačna opomena pred utuženje

Post od nikaragva » 13 Jan 2012, 09:47

Zašto lepo ne odjavite TV?
Staviš monitor i gledaš filmove preko njega sa računara, ili neke internet kanale. Na ovim RTS kanalima ne znam ni šta bih gledao. Možda po 500ti put bolji život ili neku tursku seriju.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14189
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: RTS - Konačna opomena pred utuženje

Post od pedja » 13 Jan 2012, 09:49

Postoji rok za zalbu. Ako posalju tuzbu ili resenje, odmah ide zalba, gde se pozivam na Zakon o obligacionim odnosima.

Dok salju te opomene pred utuzenje, ne reagujem.

Filipovicu, pitanje:
Ukoliko znas, da li je Ustavni sud doneo konacnu odluku o ustavnosti naplate RTS pretplate?


i sta se desava ako se procita sledece:
Clan 127 Zakona o radio difuziji
JP `Radio-televizija Srbije` je dužna da do 1. decembra 2002. godine ustanovi evidenciju pretplatnika na području Republike Srbije koji su kao vlasnici radio i televizijskih prijemnika obavezni da, u skladu sa ovim zakonom, plaćaju radio-televizijsku pretplatu.

JP `Radio-televizija Srbije` je dužna da, u roku od 15 dana od dana ustanovljavanja evidencije, svakom pretplatniku u pisanoj formi dostavi obaveštenje o budućoj obavezi plaćanja radio-televizijske pretplate.

Obaveza plaćanja radio-televizijske pretplate nastaje narednog meseca od meseca u kome je dostavljeno obaveštenje iz stava 2. ovog člana.
Sa obzirom da nemaju evidenciju pretplatnika, tj vlasnika uredjaja, vec evidenciju vlasnika el.brojila, da li je to regularno?
Sa druge strane, shvatam ja da je Vlada propisala da EPS mora da ustupi podatke RTSu, ali zar to nije krsenje nasih prava, gde se podaci ustupaju bez licnog odobrenja. Mogli su da ustanove i po maticnom broju - ko god ima maticni broj, ima da plati :besan:
Ujedno, da bi mi neko naplacivao nesto, mora se potpisati Ugovor, sa obostranom saglasnoscu, cini mi se da tako nesto pise i u Ustavu, prava gradjana i tako to... Opet, verovatno je Vlada donela i neki propis koji to ponistava, ali opet...

DA napomenem, laik sam po tom pitanju, ali nemoguce je da je neko u zemlji Srbiji doneo Zakon, Pravilnik ili Uredbu, koji nisu u koliziji sa drugim Zakonima. DOnosno, nemoguce je da nema neke rupe koja je u nasu korist :lol:

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: RTS - Konačna opomena pred utuženje

Post od Texonja » 13 Jan 2012, 10:01

snork je napisao: pretplatu za RTS plaćam redovno i pomalo me vređa što se dosta vas ponaša kao da smo mi ostali budale što to radimo. Ne shvatite me pogrešno, ali iskreno se nadam da će država sudskim putem naplatiti potraživanja od svakoga ko joj nešto duguje.
A da li oni nama nesto duguju? Recimo poneku noviju seriju, ne daj Boze neki film mladji od 5 godina? Da li nam duguju nekomercijalnu drzavnu televiziju bez reklama i politicke "obojenosti"?

A sad malo o postenoj drzavi i navijanju za sudstvo protiv ogorcenih gradjana. Druze, ja sam dobio za proslu godinu da platim odvodnjavanje nekih 12.000 din (dobijaju svi koji imaju poljoprivredno gazdinstvo). Ja platio racun u roku od par dana, a oni nakon mesec dana obaveste sve poljoprivrednike da je taj dug za odvodnjavanje "oprosten". A ja? Magarac? Pare nazad dobio nisam. U pretplati takodje nisam. Gde su pare? Dal' sam ja budala sto sam platio?
Pa JESAM budala, jer u ovoj drzavi ne treba placati nista, treba se ponasati kao najgora stoka i onda ces najbolje proci, jer drzava afirmise takvo ponasanje. Evo oko ove legalizacije objekata. Tu sam pokrenuo da se zavrsi to sa kucom, uknjizi i ucrta sve. Bila je prica da je to par desetina hiljada dinara... i jeste... ali za prve dve stavke. A onda su dosle razne komisije, inspekcije, qrci i palci... Evo pre 3 dana sam platio 18.000 din za neku taksu, vise ne znam ni koju. I nije jos gotovo! Rekli su da ce me obavestiti pismeno sta dalje. Nemoj da mi kazes kako je to trebalo moj pokojni otac da uradi jos cim je sazidao kucu 70-tih, jer 95% Srbije nije to uradilo. I znas sta ce da bude sad sa ovom legalizacijom? Ja cu da platim jedno 1500-2000 eur kada saberem sve troskove... Oni koji ne legalizuju ce proci bolje jer ce za par godina drzava sniziti cenu pa ce oni moci da legalizuju za svega par stotina eura... Ali i oni ce ispasti magarci, jer ce opet kroz nekoliko godina sve biti besplatno za one najbezobzirnije gradjane koje zabole za legalizaciju.
Da sam znao koliko me saplitanja i troskova ceka, ne bih ni ja zurio pred rudu da budem posten gradjanin. :pravilnik:

Jos jedna stvar u vezi onog poljoprivrednog gazdinstva. Placam to odvodnjavanje, a poslednjih 20 godina nisu ni navodnili ni "odvodnili" jednu jedinu kap vode. Dalje, za 3 godine sam dobio oko 250.000 din da platim na konto zdravstvenog osiguranja i penzionog, a imam svega 5 jutara registrovano (nisam poljoprivrednik, nego sam ih registrovao misleci da je ok ideja da imam neki staz i osiguranje). Ove godine cu im platiti sve djuture i odjavljujem gazdinstvo. Pa kako oni misle da obican paor plati 250.000 din za 3 god? Da ima te pare kupio bi traktor koji je "samo" 15 godina star, a ne 35-40 godina. I zasto da plati? Za penziju od 4.000 din, AKO je dozivi?

A ti navijaj i dalje za drzavu i RTS... Mora neko i to. I kada su gradjani rusili Milosevica bilo je van izbora, na ulici, sto bi se reklo nelegalno (jer baja je dobio izbore zvanicno, zar ne?). Tada je bilo onih kojima se nije dopadalo to i koji su navijali da policija i vojska pucaju u te gradjane na ulici, siguran sam.

EDIT - preterao sam sa ovim poredjenjem za navijanje da se puca u ljude i mozda uradio upravo ono sto si rekao (shvatio te pogresno), a to vidim sada kada sam se malo smirio. :roll: Sustina je da bih sada ja trebalo da navijam da se svima naplati dugovanje za odvodnjavanje i da svi moraju da prijave svoja gazdinstva i svi da legalizuju objekte, u suprotnom da idu na sud i da im crkne krava. OK, ja sam se zajeb'o, drugi nisu i to je to... Drugi put necu ni ja. Odjavljujem gazdinstvo, odvodnjavanje neka im placa njihov ćaća i idemo dalje... :nonono:
Poslednja izmena od Texonja u 13 Jan 2012, 10:28, izmenjeno 1 put ukupno.
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Korisnikov avatar
nuk
Postovi: 7607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:49
Garaža: Renault Espace 2.0dCi
Lokacija: Ns
Kontakt:

Re: RTS - Konačna opomena pred utuženje

Post od nuk » 13 Jan 2012, 10:26

nikaragva je napisao:Zašto lepo ne odjavite TV?
Staviš monitor i gledaš filmove preko njega sa računara, ili neke internet kanale. Na ovim RTS kanalima ne znam ni šta bih gledao. Možda po 500ti put bolji život ili neku tursku seriju.
ja sam odjavio u lokalu koji se vodi kao privatna kuca, napise se dopis rts-u sa izjavama dva svedoka (tako e bar bilo pre par godina), naravno da niko ne proverava da li imas tv u kuci ili ne

Korisnikov avatar
Филиповић
Postovi: 543
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:21
Garaža: Фијат Пунто Емоушн АБС
Lokacija: Ja, Srb

Re: RTS - Konačna opomena pred utuženje

Post od Филиповић » 13 Jan 2012, 11:28

Окрени, обрни - немамо баш много опција на располагању.
Ако нас туже надрљали смо.
До тада, а имајући у виду који је хаос у РТС-у (судио сам се са њима пословно па знам), надајмо се да ће застарети што више рачуна.
Немам податке о одлуци уставног суда по том питању, пробаћу да пронађем уколико постоји...

Korisnikov avatar
Филиповић
Postovi: 543
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:21
Garaža: Фијат Пунто Емоушн АБС
Lokacija: Ja, Srb

Re: RTS - Konačna opomena pred utuženje

Post od Филиповић » 13 Jan 2012, 13:29

Проверио - у регистру судске праксе нема ниједне одлуке уставног суда по том питању...

Korisnikov avatar
jaksa
Postovi: 3567
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:15
Garaža: Jugo 45

Re: RTS - Konačna opomena pred utuženje

Post od jaksa » 13 Jan 2012, 13:40

Филиповић je napisao:Е, овако:
....9) чињеница да је некима од вас скинуто задужење са рачуна је помало забрињавајућа, јер предузећа то раде углавном када дуговања пребацују на посебан конто за потраживања за која су у току судски спорови и може значити да су почеле припреме за ваше утужење
Baš tako, bio čika na TV i objasnio da je to prebačeno na taj poseban konto. Ništa nije otpisano.

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: RTS - Konačna opomena pred utuženje

Post od snork » 13 Jan 2012, 19:43

Texonja je napisao: A ti navijaj i dalje za drzavu i RTS... Mora neko i to. I kada su gradjani rusili Milosevica bilo je van izbora, na ulici, sto bi se reklo nelegalno (jer baja je dobio izbore zvanicno, zar ne?). Tada je bilo onih kojima se nije dopadalo to i koji su navijali da policija i vojska pucaju u te gradjane na ulici, siguran sam.
Ne navijam za državu, a još manje za RTS. Samo kažem da uzimanje zakona "u svoje ruke" ne vodi ničemu. Za razliku od Miloševićevog režima koji je krao glasove kosovskih Albanaca i tako uspevao da "pobeđuje" na izborima, sada živimo u manje-više demokratskoj zemlji i tako treba i da se ponašamo. Inače sam bio među tim građanima na ulici, od 1992. kao osnovac, pa do 5. oktobra 2000. kada sam bio student.
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: RTS - Konačna opomena pred utuženje

Post od Texonja » 13 Jan 2012, 19:48

Razumemo se, Snork, do mene je sto sam burno reagovao posto bi se moglo reci da ono sto mi priredjuje ova drzava prerasta vec u frustraciju. Oduvek sam bio prvi za to da ako postoji zakon onda treba i da se primenjuje i da ga svi postuju, a ko ga ne postuje da bude prisiljen od drzavnih organa da ga na kraju ispostuje. Medjutim, previse (previse!) puta sam ispao magarac i moglo bi se reci da mi se smucilo da budem postenjacina (sto u prevodu na srpski znaci "budala").
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Korisnikov avatar
swemir
Postovi: 3836
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:52
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: RTS - Konačna opomena pred utuženje

Post od swemir » 13 Jan 2012, 19:52

Sve je ok, ali oni imaju reklame duze nego na pinku...

Fora je sto traze da se plati pretplata, a portir ima preko 50.000din, dok tijanic tuze preko 200.000 din +


I ponasaju se potpuno trzisno, full sa svim sponzorima, a ovamo kao traze napatu mesecno :nonono:

gde su naucne emisije u njihovoj produkciji

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14189
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: RTS - Konačna opomena pred utuženje

Post od pedja » 13 Jan 2012, 20:27

Филиповић je napisao:Проверио - у регистру судске праксе нема ниједне одлуке уставног суда по том питању...
Cudnog li cuda :lol:

Na RTSu su se hvalili kako je UStavni sud pprotumacio kako je sve OK. Niko drugi tu odluku video nije. Mozda i postoji.

Uglavnom, znam da se to razvlaci vec duze vreme i da se dugo cekalo na to tumacenje. Stoga se zapitah da nije slucajno, u skorije vreme, ipak neko tumacenje izaslo...

Stjepa
Postovi: 2200
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:36
Kontakt:

Re: RTS - Konačna opomena pred utuženje

Post od Stjepa » 18 Jan 2012, 12:18

S' pravne strane ne kazem nista, ovo samo prosledjujem javno tekst koji sam dobio u mailu:

ВАЖНО САОПШТЕЊЕ:


АКО ВАМ, ОД СУТРА ПА НАДАЉЕ, ПОШТАР ДОНЕСЕ КОВЕРТУ ИЗ СУДА - НЕ ПРИМАЈТЕ JЕ!!!

У КОВЕРТИ СЕ НАЛАЗИ ВАШЕ УТУЖЕЊЕ ЗА НЕПЛАЋЕНУ РТС ПРЕТПЛАТУ!!!

РТС ПОКУШАВА ДА НАПЛАТИ ЗАСТАРЕЛА ( !!! ) И НЕЗАКОНСКА ПОТРАЖИВАЊА ОД ГРАЂАНА ПОШТО СУ ОСТАЛИ БЕЗ НОВЦА - НЕ НАСЕДАЈТЕ НА ТУ ПРЕВАРУ!

АКО ПРИМИТЕ КОВЕРТУ УШЛИ СТЕ СА ЊИМА У ПОСТУПАК ПРИНУДНЕ НАПЛАТЕ-МОЛИМ ВАС ПРОСЛЕДИТЕ ОВО ПИСМО СВОЈИМ ГРУПАМА И ...ПРИЈАТЕЉИМА.

РТС је послао 390 000 тужби пошто је остао без пара, а треба нахранити 7000 !!! партијских кадрова који су у њему запослени, а не раде ништа осим што примају плату!

Уставни суд Србије је оборио одлуку Скупштине о плаћању РТС-а и прогласио је неуставном. Такође је ЕПС-у Србије забрањено да РТС претплату ставља на рачун за струју јер није регистрован за ту врсту делатности. РТС-у је наложено да склопи појединачне уговоре са грађанима-што РТС, до данас није учинио.

Сва потраживања старија од годину дана су по закону о облигационим односима застарела...


Naravno procitao sam sta je Filipovic pisao, ali eto ja ovo prosledih a mi i dalje svojim glavama rasudjujmo kako sami zelimo. Za to vreme placam komunalije redovno, internet&kablovsku i to je to od mene. TV RTS pretpaltu ne svrstavam u komunalije i ne smatram da im nesto dugujem. Javni servis, tja tresla se gora rodio se mis. I PTT ima ispred JP, znaci li to da od sutra treba i nju da izdrzavamo? :mig: Sve su to profitabilna preduzeca.

Odgovori