Banke - odabir, utisci...

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21097
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od nidza » 30 Avg 2022, 12:49

Ovo nije EMV kartica.

Premotaj gde prikazuje da je skinuo broj i expiration date, ne mogu da nađem.

ftj
Postovi: 13045
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od ftj » 30 Avg 2022, 13:05

Ne kapiram kakve to ima veze, oces da kazes da citanje broja kartice ne moze da se pojača sa postojećih par cm koje može svaki mobilni da očita, na 30-40 cm uz neku ultra jaku antenu?

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21097
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od nidza » 30 Avg 2022, 13:09

I šta može šetajući sa uređajem veličine 24" monitora kojim ti maše ispred nosa, sem da ti skine 3000 din ili već koliko je limit za bežičnu komunikaciju bez PIN ?

Pritom da bi imao POS terminal mora da ima registrovanu firmu negde, adresu, direktora, itd.

ftj
Postovi: 13045
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od ftj » 30 Avg 2022, 13:15

Eh šta može, pa lopov samo vreme i ima da smišlja šta s tim može da uradi :) Poenta je da se broj i expiration date više maltene uopšte ne smatraju ultra bezbednom informacijom jer su bez cvv2 skoro pa beskorisni, međutim ako ti to očita pa još stane pored tebe dok kucaš pin kod, možda neko i može nešto da uradi.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21097
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od nidza » 30 Avg 2022, 13:18

Ma ne može da očita ništa bitno da ti skine neke veće pare, ne sekiraj se, niti da klonira karticu, jednostavno tehnički nije izvodljivo.

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2119
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od Gazu » 30 Avg 2022, 23:59

carov2 je napisao:
30 Avg 2022, 12:15
Pre tri godine je prijatelju neko u Beogradu ukrao milion dinara. U pitanju je takođe banka Intesa, neko je došao sa potpisanim nalogom za isplatu, njegov potpis, kao i pečat, a banka bez ikakve provere isplatila.
Prijatelj je iz Pirota, kao i njegova firma, čije su pare skinute sa računa.
Da niko ne pozove i proveri, neverovatno.
Baš neobična priča, i primer koji potvrđuje da ne treba s ljudima deliti broj svog računa. Ali opet, kako to da čini čovek koji ima firmu, i s tog računa konstantno vrši isplate.

U svakom slučaju, neki put ranije smo komentarisali ovde na temu koliko je to sve s bankama sigurno, kako bi banke vratile sav novac u slučaju krađe, ali sad dolazimo ipak do ovoga da banke itekako hoće da iskiviraju vraćanje para. Ja sam navodio svoje sitne primere gde me je banka upućivala da kontaktiram prodavca, pa da mi on stornira. (Mislim da je to bila dopuna za A1 prepaid broj, ili tako neke sitnice.) Možda bi mi banka svakako vratila pare, a da su me upućivali da trgovca kontaktiram kako bi bilo sigurno da je između trgovca i mene sve OK, al ipak. Pogotovi i ove priče čovek kad čuje. Sve obećavaju da je maksimalno sigurno kad treba da se navučeš na njihove te usluge, a posle molimo boga da sve bude ipak OK.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13051
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od Saša » 01 Sep 2022, 14:15

Zeza li još nekog Intesina aplikacija danas? Neće da se pokrene iz prve, javlja "proveri" Internet vezu (a Internet veza naravno savršena), na kraju ipak počne da radi ali traljavo, nalog za plaćanje uspem da pošaljem tek iz 4-5 pokušaja... :(

ftj
Postovi: 13045
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Banke - odabir, utisci...

Post od ftj » 01 Sep 2022, 14:17

Evo sad probah i meni ne radi. Jbg prvi u mesecu, inteza se solidno obrukala sa pouzdanoscu.

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12323
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od shandu90 » 01 Sep 2022, 15:00

carov2 je napisao:
dragvorl je napisao:Kumu neko u USA svukao oko 500 dolara sa kartice u Intesi. Banka mu vratila sumu ali su mu skinuli proviziju neku kao. Prvo je krenula sa 50e provizije pa kad se pobunio su smanjili na pola. Pijaca style.
Pre tri godine je prijatelju neko u Beogradu ukrao milion dinara. U pitanju je takođe banka Intesa, neko je došao sa potpisanim nalogom za isplatu, njegov potpis, kao i pečat, a banka bez ikakve provere isplatila.
Prijatelj je iz Pirota, kao i njegova firma, čije su pare skinute sa računa.
Da niko ne pozove i proveri, neverovatno.


Sent from my LE2120 using Tapatalk
I meni je malo cudno da toliki iznos lako ode jer kod nas kad direktor dize pare u OTP, mora da se javi dan ranije za podizanje i onda oni jave kad spreme parice.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4177
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od carov2 » 01 Sep 2022, 15:51

Jeste i u Pirotu u Komercijalnoj/NLB, dođe naš vozač ili neko iz firme, koga znaju, pa oni opet pozovu telefonom da provere.
Ovo što se njemu desilo, vrlo je moguće da je u saradnji sa nekim iz banke.

Sent from my LE2120 using Tapatalk


lami
Postovi: 3275
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od lami » 01 Sep 2022, 16:00

Vezano za aplikaciju, meni od jutros. Stiglo mi obavestenje da je nesto placeno, najverovatnije odrzavanje racuna i kad sam hteo da pogledam sta je, cvrc.
Diletanti najobicniji. Da nisu jedni od retkih sto rade posle 16-17, plus su mi blizu posla, ne bi me videli vise.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12323
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od shandu90 » 02 Sep 2022, 23:04

carov2 je napisao:Jeste i u Pirotu u Komercijalnoj/NLB, dođe naš vozač ili neko iz firme, koga znaju, pa oni opet pozovu telefonom da provere.
Ovo što se njemu desilo, vrlo je moguće da je u saradnji sa nekim iz banke.

Sent from my LE2120 using Tapatalk
U to sam i ja ubedjen. Dodju sluzbenici cesto u iskusenje. Mnogo im para prodje kroz ruke, a plate krs.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od Vladapetr » 03 Sep 2022, 00:59

Pisao sam kako su mi pre neku godinu svukli nekih 80k dinara sa AMEX Intesine kartice. Za AMEX ne stiže sms kad je promena stanja, bukvalno slučajno sam u nedelju veče upalio Intesa aplikaciju da vidim da li su mi izdali neku drugu karticu koja je istekla, kad stanje na ovoj u debelom minusu

Neko je u petak oterao u minus do maximuma, napravio nekih 5-6 transakcija. Prvo poručio nešto za 350e, onda sve manje iznose dok nije došao do nule.

U banci se prave mrtvi, u fazonu rešićemo valjda ali ne znamo kada. Pare sam uspeo da povratim sam, neko me posavetovao (ftj, ti li si?) da po kodu svake transakcije pronađem prodavce i kontaktiram ih, svi su bili predusretljivi i odmah stornirali.
Intesa je te pare ipak držala još X dana, zato sam ih i napustio uz puno buke i grandiozno, glasno napušavanje

A sad najzanimljiviji deo: ta kartica se nije koristila za plaćanja. Godinu i nešto pre ovog slučaja je upisana u PP, jednom sam preko nje online platio aqua park u Segedinu, i to je sve. Nisam je ni nosio van kuće, tako da je nisu mogli snimiti ili klonirati.


Sent from my iPhone using Tapatalk
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2119
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od Gazu » 03 Sep 2022, 08:43

Sve se bojim da idemo ka tome da možda i sve banke budu sve bezobraznije po tom pitanju. Nadam se da će uvek biti barem po koja korektna.

Kao što su i za reklamacije trgovci postali bezobrazni: odbiju reklamaciju u roku od 7 dana, a kažu "ali još ćemo mi testirati", i time kao fol formalno ispune ono što zakon traži da se odgovori u roku od 7-8 dana.

Bezobrazni jer im se može.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk


danijel00
Postovi: 361
Pridružio se: 17 Jun 2014, 04:51
Garaža: Suzuki SCross
Lokacija: Novi Sad

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od danijel00 » 03 Sep 2022, 09:32

Da li neko ima informacije na sledeće teme:

Koji procenat plate može da se optereti autokreditom? Eurobank ako ima razlike
Kako banke gledaju na to ako ste nekom žirant, pri čemu se kredit redovno placa

Sent from my SM-G781B using Tapatalk

Using Tapatalk

Odgovori