Banke - odabir, utisci...

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
meidling
Postovi: 1055
Pridružio se: 02 Feb 2017, 19:16
Garaža: Volvo XC90 II D4
Lokacija: Wien_Leskovac

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od meidling » 21 Nov 2019, 18:58

Koju šifru treba odabrati za plaćanje računa za struju (EPS)?Da li se poziv na broj popunjava sa crticama kao na računu ili treba upisati samo brojeve?

Gesendet von meinem SM-A750FN mit Tapatalk



ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od ikac2000 » 21 Nov 2019, 20:18

Ako mislis na Intesu 289 transakcije po nalogu gradjana, pa onde 97, pa poziv na broj sa crticama

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk


programer
Postovi: 375
Pridružio se: 07 Apr 2017, 17:31

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od programer » 21 Nov 2019, 20:20

Ne bi trebalo da je vezano za banku. Kod vecine (ako ne i svih) je 289.

Korisnikov avatar
meidling
Postovi: 1055
Pridružio se: 02 Feb 2017, 19:16
Garaža: Volvo XC90 II D4
Lokacija: Wien_Leskovac

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od meidling » 21 Nov 2019, 20:21

Hvala.Što prosto kad može i komplikovano.U AT mi treba samo primaoc i IBAN tako da su mi ove šifre nepoznanica.Tek sad kapiram da je 189 za gotovinsko a 289 za bezgotovinsko placanje

Gesendet von meinem SM-A750FN mit Tapatalk



Korisnikov avatar
jaksa
Postovi: 3567
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:15
Garaža: Jugo 45

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od jaksa » 21 Nov 2019, 20:45

ne moraju crtice

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od snork » 23 Nov 2019, 05:15

Zavisi od modela. Najčešći (model 97) ne predviđa upotrebu crtica, već se unosi samo jedan broj. Vidim da Intesina aplikacija dozvoljava da se unese sa crticama (može i bez) kao što piše na većini računa. Aplikacije nekih drugih banaka (Societe Generale, Unicredit) ne dozvoljavaju.

Pojedini drugi modeli formiranja poziva na broj (npr. model 11 koji koliko znam koristi samo Infostan) predviđaju više polja razdvojenih crtama (svako ima svoje značenje), pa tako treba i unositi.

Najgore je kad nema modela - tada je poziv na broj proizvoljan i nema automatske provere ispravnosti. Ako se pogreši u kucanju, ode pogrešno popunjen račun. Od velikih firmi, jedina za koju znam da korisnicima šalje račune bez modela je SBB. Ostalo iz vremena dok su bili mali kablovski operater iz Kragujevca. :)

Što se tiče šifre plaćanja, za račune koje plaćaju fizička lica to nije preterano bitno i najbolje da uvek stoji 189 (papirni) ili 289 (elektronski). Npr. Infostan šalje građanima račune na kojima stoji šifra plaćanja 122 ("usluge javnih preduzeća"), a EPS 189. Zna li neko pouzdano da li je za fizička lica predviđeno da uvek unose šifru 189/289?
Ђенерал Јанковић

programer
Postovi: 375
Pridružio se: 07 Apr 2017, 17:31

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od programer » 23 Nov 2019, 10:20


snork je napisao:Zavisi od modela. Najčešći (model 97) ne predviđa upotrebu crtica, već se unosi samo jedan broj. Vidim da Intesina aplikacija dozvoljava da se unese sa crticama (može i bez) kao što piše na većini računa. Aplikacije nekih drugih banaka (Societe Generale, Unicredit) ne dozvoljavaju.
SoGe/OTP ipak dozvoljava. Redovno popunjavam sa crticama, poslednji put platio pre par dana.

Korisnikov avatar
member
Postovi: 3671
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od member » 24 Nov 2019, 07:38

Na forumu ima ljudi koji rade u bankama pa ako mogu dati neki odgovor. Čuo sam za dva slučaja kradje novca sa računa prošle sedmice.
Drugaru neko digao s privatnog računa 30.000din ,mesto isplate u Obrenovcu, a čovek nikada u životu tamo nije bio.
Drugi slučaj: ženinoj drugarici neko digao 100.000 sa Poštanske štedionice, novac koji se dobija nakon porodjaja od države. Mesto isplate Kruševac.

Korisnikov avatar
klisko
Postovi: 666
Pridružio se: 01 Okt 2016, 00:09
Garaža: Octavi A7FL 1.6TDI 2019, Octavia A5FL 1.9TDI 2010
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od klisko » 24 Nov 2019, 18:09

Ne radim u banci, ali ne shvatam šta je ovde pitanje? Da li se dešava - dešava se. Svaki blagajnik može da odštampa nalog, potpiše ga i uzme pare. Oni bi trebalo da imaju sliku potpisa svake stranke (da bi mogli da ga verifikuju). Kada sam podizao veće sume tražili su mi da se potpišem ponovo jer mi potpis nije bio isti kao u bazi.
Trebalo bi da imaju video snimke iz filijale gde se lepo vidi ko je bio na blagajni u vreme podizanja novca. Problem može da bude ako je čovek bio i podigao neku sumu, a blagajnik uradio još jedan nalog sebi na 30000. Onda zavisi od kvaliteta snimke kamere i veštine krivotvorenja potpisa. Mada, ako dođe tri stranke i požale se na istog blagajnika, teško će on da se izvuče. Verujem da je bankama uvek u interesu da ne dođe do suđenja, da ne pukne bruka i gledaće da obeštete klijenta (ako su prave, dobiće i neki mesec free održavanje računa...)

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12306
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od shandu90 » 24 Nov 2019, 22:34

Porodiljama znaju da zakinu ovi iz javnih kuca (drzavne sluzbe). U manjim mestima je kaubojstina. Skoro nam je dolazila jedna porodilja iz SM, kaze dobija 10k manju nadoknadu i isla zalila se svuda, izvozali je tamos vamos i na kraju jadna odustala.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk



Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7256
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od dag81 » 24 Nov 2019, 23:34

Placaju PIO porodilje, tj deo. kao sto se i obracunava pri plati. Lopovska posla.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
member
Postovi: 3671
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od member » 25 Nov 2019, 06:10

^^
Dobro pitanje "Šta je pitanje" , jer vidim i ja da ga nisam postavio. :)
Druže, jel tebi to normalno da neko u drugom gradu može da digne pare s tvog računa, i nikom ništa?! Policiju bole uvo ( tj.javiće kad nešto urade) ,a šefovi iz banke se nisu mnogo potresli jer što se njih tiče, sve je u redu.
Razumem ja da živimo u rasulu od države, ali ipak se svaki put iznova šokiram.

Korisnikov avatar
klisko
Postovi: 666
Pridružio se: 01 Okt 2016, 00:09
Garaža: Octavi A7FL 1.6TDI 2019, Octavia A5FL 1.9TDI 2010
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od klisko » 25 Nov 2019, 08:02

Pa nije normalno da bilo ko može da podigne pare sa mog računa u bilo kom gradu, ako ga nisam ovlastio. Kako je banka reagovala mnogo govori o samoj banci. Postoji procedura za takve stvari, a ako banka to ne ispegla brzo, može da pretrpi mnogo veću štetu od par desetina hiljada. Zvanično, prvo se piše prigovor banci, pismeno. Sledeće je NBS, a na kraju (a može i na početku) su novine koje će banku najviše da zabole. Takođe, krivična prijava protiv nn lica.
Ako banka neće da sarađuje, biće potrebno vreme da se novac dobije nazad, ali će to banku da košta daleko više. Kazne NBS nisu nimalo naivne, a ako dospe do novina, to će biti još gore po njih. U interesu banke je da sarađuje, samo šefićima to možda nije jasno. Treba to prijaviti u centralu, pisati direktno centrali, odeljenju za bezbednost ili odeljenju za odnose sa medijima i reći im jasno da imaju tri dana da vrate pare ili sve ide u novine. Oni moraju da imaju dokaz da su pare isplatili tog dana u to vreme onome ko je ovlašćen da pare podigne. Ako nemaju to, imaju problem.
Edit: prvi link na Google:
https://www.google.com/amp/s/informer.r ... nske-banke
Poslednja izmena od klisko u 25 Nov 2019, 08:02, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10569
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od Sloba » 25 Nov 2019, 08:15

Suprugina majka je nedavno na izvodu primetila potrosnju od 1.000 dinara, a penzioner kao penzioner, vodi racuna i posumnja. Da skratim pricu, pare su potrosene u nekoj kladionici. Za dva dana banka joj je vratila pare. OTP banka.

Sent from my MI 9 using Tapatalk


Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8365
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od grujicd » 25 Nov 2019, 08:32

Pre 15 godina supruzi tako dignute pare u Komercijalnoj banci. Samo što su tada molili da se ne zove policija i da će oni to srediti - očigledno su znali da imaju problematičnog radnika. I sredili su.

Odgovori