Banke - odabir, utisci...

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14180
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od pedja » 29 Jan 2021, 20:34

Znam za tri slučaja da su uzeli stambene u MTS banci. Najniža kamata.


TapaT


tlazar
Postovi: 862
Pridružio se: 24 Feb 2017, 15:24
Garaža: Elantra 1.6mpi

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od tlazar » 29 Jan 2021, 21:03

Je l daju sa 20% ucesca?

Sent from my SM-N975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14180
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od pedja » 29 Jan 2021, 23:05

To je minimalni uslov, ali imaju diskreciono pravo da traže i više.

Ovi su neki programeri, dali su 20%. Valjda nisu rizični

U Kombank daju povoljniju kamatu zaposlenima (ili njihovim supružnicima) firmi čija je osnovna delatnost računarsko programiranje 6201. Verovatno važi i za neke druge, ali mi savetnik tako reče. Nisam zalazio u detalje.


TapaT


tlazar
Postovi: 862
Pridružio se: 24 Feb 2017, 15:24
Garaža: Elantra 1.6mpi

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od tlazar » 30 Jan 2021, 00:20

Bas sam guglao malopre koji su uslovi i naidjem na neki clanak da rajfajzen i postanska daju i sa 10%. Malo mi je to nerealno, ali ako je tacno morace i ostali da ponude.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk



Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14180
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od pedja » 30 Jan 2021, 07:32

Neće morati ništa.
To je preporuka NBS, za kupce prvog stana. Nije obavezujuće, a banka svakako procenjuje klijenta i traži % koliko smatra.

Sudeći po trenutnom interesovanju za tih 10%, nema pritiska tržišta na banke da moraju spustiti na 10% ide im dobro i ovako. Sve češće traže i 30%.


TapaT


Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3263
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od Puzo81 » 30 Jan 2021, 07:47

tlazar je napisao:
30 Jan 2021, 00:20
Bas sam guglao malopre koji su uslovi i naidjem na neki clanak da rajfajzen i postanska daju i sa 10%. Malo mi je to nerealno, ali ako je tacno morace i ostali da ponude.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Poštanska 10% učešće samo za njihove zaposlene.

Išao kolega da pita jer kupuje stan, baš se ponadao sa je 10%.

Korisnikov avatar
klisko
Postovi: 666
Pridružio se: 01 Okt 2016, 00:09
Garaža: Octavi A7FL 1.6TDI 2019, Octavia A5FL 1.9TDI 2010
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od klisko » 31 Jan 2021, 02:04

To je protivzakonito već 10-15 godina. Moraju da daju još nekome te uslove. Dok sam radio u banci, zaposleni su imali iste uslove kao i zaposleni nekoliko najvećih poslovnih klijenata. Objašnjenje je bilo da nama ne smeju da daju bolje uslove nego klijentima jer su kazne ogromne.

darkman
Postovi: 27
Pridružio se: 19 Jan 2020, 11:32

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od darkman » 31 Jan 2021, 10:12

sebekkg je napisao:
29 Jan 2021, 18:06
Kolege da li je neko od vas upućen u rad mts banke? Valja li uopste? Vidim imaju povoljne kes kredite pa se razmišljam da možda refinansiram kredit u intezi i predjem kod njih.

Vidim da je fiksna rata i to niza nego u intezi, kreditna master.

Da li sam nesto propustio?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Imam pozitivna iskustva sa MTS bankom. Pre godinu dana sam uzeo keš kredit u MTS banci da bih refinansirao kredit u CA. Sada je još povoljnija kamata nego tada.
U osnovnim crtama, uslov je bio prenos plate u MTS (otvorio sam Račun plus https://mtsbanka.rs/sr-Latn-RS/stanovni ... #gsc.tab=0, ovde su osnovne karakteristike računa), uzimanje "paketa" od tri "usluge", u mom slučaju jedna usluga je keš kredit, druga je dozvoljeni minus (nema troškova ako se ne koristi) i treća usluga je Dina kreditna kartica (ne treba mi, nužno je zlo, plaćam održavanje mesečno 40 rsd).
Održavanje računa Plus se plaća 100 rsd (što je mislim ubedljivo najpovoljnije održavanje).
Pošto nemaju svoje bankomate novac podižem na bilo kom bankomatu bez provizije.
Inače račun može da se otvori i online (ili u nekoj od MTS poslovnica), ugovor šalju postekspresom, ali kada se podiže kredit mora se ići u njihovu centralu u Bg radi potpisivanja papirologije (blanko šalju mejlom, može se štampati i odneti popunjena) i posle se mora otići još jednom da bi se preuzela Dina kreditna (ne šalju je poštom). Ova dva odlaska u centralu su za mene, za sad, bila jedina mana jer sam iz "unutrašnjosti" pa sam uzimao slobodne dane :)
Mogu ponovo kod njih uzeti novi keš kredit da bih refinansirao stari, ali na iznos kredita koji imam nije mi velika razlika u rati, pa mislim da nije vredno cimanja. Samo da pomenem kao "kuriozitet", koleginica iz firme (iz obračunske službe) je zvala centralu, ali pošto je pitanje bilo specifično dali su joj broj koji da nazove, na tom broju se javio neko iz Kosovske Mitrovice. Kao da je centrala u stvari u Kosovskoj Mitrovici :think:

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10385
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od sebekkg » 31 Jan 2021, 12:17

Hvala. Pozvacu ih sutra da vidim za to. Jedino ne znam da li imaju neku karticu za internet plaćanje. To bi mi trebalo. Mada ako nemaju da li mogu da ostanem u intezi samo sa ovom za internet plaćanje? I da li bi posle I dalje mogao mbankingom da stavljam page sa mts na intesa internet karticu?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Slika

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14180
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od pedja » 31 Jan 2021, 12:18

MTS banka je nekadašnja Dunav banka. Dunav osiguranje je pre toga kupilo Prištinnsku banku.

Mislim da je sedište (Dunav) banke bilo u Zvečanu.

Otuda verovatno i zadržavanje dela poslovanja i zaposlenih na KiM. Ipak je to državna banka.


TapaT


Korisnikov avatar
noodles
Postovi: 946
Pridružio se: 21 Jun 2016, 19:54
Garaža: KIA Sportage 1.6 GDi
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od noodles » 31 Jan 2021, 13:48

sebekkg je napisao:
31 Jan 2021, 12:17
Hvala. Pozvacu ih sutra da vidim za to. Jedino ne znam da li imaju neku karticu za internet plaćanje. To bi mi trebalo. Mada ako nemaju da li mogu da ostanem u intezi samo sa ovom za internet plaćanje? I da li bi posle I dalje mogao mbankingom da stavljam page sa mts na intesa internet karticu?
Otvaranjem računa plus, dobijaš master card, i ona ti je bukv sve. Možeš sa njom da plaćaš na internetu, naravno. Osim dinarskog, preko iste kartice, imaš i devizni "deo računa", za dolare, evre ili švajcarce. Za kupovinu preko interneta sa stranih sajtova i ne moraš da imaš devize na računu, autom. ti skida dinare po srednjem kursu, sve ok.
U svakom trenutku možeš da kontrolišeš akcije sa karticom, da uključ/isključ plaćanje preko neta, podizanje sa bankomata ili plaćanje u radnjama. U svakom trenutku možeš da promeniš pin, preko aplikacije ili računara.
Još jedna dobra stvar je i kreditna kartica koju nude, jer istom može da se plaća na rate, uz proviziju 0.5% od cifre koja se plaća i ta provizija se uključuje uz svaku ratu. Posle plaćanja tom karticom, imaš "fore" do kraja meseca da se izjasniš da to hoćeš na rate, i na koliko istih. Od sledećeg meseca, svakog 15-tog je skidanje. Održavanje takve karticce je 195din mesečno ili čini mi se 250din ako hoćeš i uključeno putno osiguranje. Min iznos za kupovinu na rate je 3000din ili 30€. Sa njom takođe može plaćanje preko neta. Iznos na kreditnoj biraš sam.
Neko je već rekao, svaki bankomat je "tvoj", bez provizije.
Mts banka ima i nekoliko _svojih_ bankomata po Srbiji, i preko njih su moguće uplate/isplate na tekući, kako dinara tako i evra.

Ja sam prešao u mts banku čim je krenula sa radom, do tad bio u poštanskoj, i svanulo mi. Istina, radim u Telekomu, pa mi imamo prvi prioritet i razne pogodnosti. Znam gomilu kolega koje su stambene kredite prebacili u mts banku.

E sad, krajem 2019. i početkom 2020. se uveliko pričalo da će mts banka da se "pripoji" Poštanskoj šted., čak su i kolege iz poslovnice iz Bgd-a to potvrdile. Bila je neka fora, dal je država ograničena u koliko banaka može da bude vlasnik. Komercijalna je sad prodata, pa ne znam dokle se stiglo sa tim pripajanjem mts poštanskoj. Nadam se da ako i dođe do toga, da ću zadržati sve ove pogodnosti koje imam sada.
Sa budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo, a onda te dotuku na iskustvo!

darkman
Postovi: 27
Pridružio se: 19 Jan 2020, 11:32

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od darkman » 31 Jan 2021, 14:19

Razmišljao sam da li da uopšte i pominjem K.M. da priča ne ode u nekom nepotrebnom pravcu. Vidim da u APR-u između ostalih postoji i zabeležba:
"Уписује се у Регистар привредних субјеката Решење Народне банке Србије Г.бр.8705 од 28.09.2006 године о давање сагласности на Предлог измена и допуна Уговора о оснивању KOSOVSKO METOHIJSKЕ BANKЕ AD ZVEČAN и давању сагласности на Предлог Статута KOSOVSKO METOHIJSKЕ BANKЕ AD ZVEČAN."
Nebitno za nas kao krajnje korisnike.
pedja je napisao:
31 Jan 2021, 12:18
Ipak je to državna banka.
Upravo tako.
noodles je napisao:
31 Jan 2021, 13:48
Za kupovinu preko interneta sa stranih sajtova i ne moraš da imaš devize na računu, autom. ti skida dinare po srednjem kursu, sve ok.
Ovo nisam ni ja znao. Hvala za info.
noodles je napisao:
31 Jan 2021, 13:48
E sad, krajem 2019. i početkom 2020. se uveliko pričalo da će mts banka da se "pripoji" Poštanskoj šted., čak su i kolege iz poslovnice iz Bgd-a to potvrdile. Bila je neka fora, dal je država ograničena u koliko banaka može da bude vlasnik. Komercijalna je sad prodata, pa ne znam dokle se stiglo sa tim pripajanjem mts poštanskoj. Nadam se da ako i dođe do toga, da ću zadržati sve ove pogodnosti koje imam sada.
Ovo za pripajanje Poštanskoj štedionici (ili neka slična priča) je čuo kolega (koji se takođe prebacio u MTS) od svog agenta u banci.

tlazar
Postovi: 862
Pridružio se: 24 Feb 2017, 15:24
Garaža: Elantra 1.6mpi

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od tlazar » 31 Jan 2021, 16:17

Puzo81 je napisao:
tlazar je napisao:
30 Jan 2021, 00:20
Bas sam guglao malopre koji su uslovi i naidjem na neki clanak da rajfajzen i postanska daju i sa 10%. Malo mi je to nerealno, ali ako je tacno morace i ostali da ponude.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Poštanska 10% učešće samo za njihove zaposlene.

Išao kolega da pita jer kupuje stan, baš se ponadao sa je 10%.
Meni je u planu u narednih nekoliko meseci da uzmem kredit, pa cu se detaljnije raspitati. Ako ne bude znacajno skuplje pojuricu neki sa 10%.
Ja sam u IT-u isto, tako da se nadam da ce biti nekih povlastica za nas.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od Vladapetr » 04 Mar 2021, 14:21

Da li je neko skoro istraživao stambene kredite, koje su banke sad povoljne? I koje ne mrse puno oko prezentacije, dokumentacije, itd...

Već treći put mi se dešava da se prezentacija posle 2 minuta pretvori u gomilanje predloga kakve sve kredite i pozajmice mogu da mi uvale firmi. Tek sam počeo, a već mi je pun kufer :mrgreen:
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

dzonic87
Postovi: 1352
Pridružio se: 05 Okt 2016, 18:53
Garaža: Hyundai Tucson 2.0crdi (2016, 4wd)

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od dzonic87 » 04 Mar 2021, 14:52

Ja nekako sve završavam u Komercijalnoj baš zbog tog faktora. Znam ljude (manje mesto) i sve mi jasno i kratko pokažu narodnim rečnikom.
Pa makar i bili nepovoljniji, bar mi pokažu jasnu sliku.

Odgovori