Banke - odabir, utisci...

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8366
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od grujicd » 12 Okt 2015, 11:45

U RF moraš da najaviš ako hoćeš da podižeš preko 5000e, verovatno i svuda ostalo. Ali se na tome završava, nisu mi nikad ništa dodatno tražili.

Uzgred, postoji li neki pametniji način za prebacivanje veće količine deviza iz banke u banku od toga da nosiš keš? Stignu pare elektronski sa druge strane zemljine kugle, a bez veze je da ovde šetaš pare po ulici kad hoćeš da promeniš banku.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14188
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od pedja » 12 Okt 2015, 15:50

goblin je napisao:Ni ja se ne secam vecih kamata od 6% na orocenu deviznu stednju.
Potražih - http://www.kamatica.com/analiza/nedelja ... mate/12625
Poređenje iz godine u godinu. 2007 - 10,25%

goblin
Banned
Postovi: 3364
Pridružio se: 18 Nov 2014, 23:23
Lokacija: Novi Sad

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od goblin » 12 Okt 2015, 16:26

Geza je napisao:Iznajmi sef, pa podigni novac bez pitanja. :)
Nije problem kad vec imas kes, ali sta kad primis uplate na privatni racun, moras nekako da podignes taj kes i tu dolazi do problematicne procedure. ;)
ljubitelj je napisao:
goblin je napisao: Niti su oni poreska, niti je novac orocen, legalno je dospeo na racun uz poreklo (pratecu dokumentaciju) i placenim porezima... i sada ti ne mozes sa tim novcem da radi sta hoces zato sto banka zahteva neku potvrdu (npr. kupoprodajni ugovor) da bi podigao taj novac. Strasno.
Intesa. Novac se uplacuje bez ikakve pratece dokumentacije, ne placaju se porezi, ne treba nikakva potvrda za podizanje, za dinarski tekuci raciun.
Tako je od prvog dana od kada je osnovana Delta banka do danas za preduzetnika-fizicko lice.

Mozda ti opisujes racun privrednog drustva, tada jeste potrebno odobrenje a sve nadzire NBS. Tada nisu tvoje pare vec firmine bez obzira sto si vlasnik firme i/ili ovlasceno lice firme.

I tako je u svakj banci u Srbiji propisano zakonom.
Ne mozes primiti novac na devizni racun (privatno/fizicko lice) bez pratece dokumentacije.
Novac stize iz CB ali se ne pusta sve dok ne dostavis pratecu dokumentaciju.

Idemo dalje.
Kada vec imas taj novac na racunu (opet fizicko lice), taj novac ne mozes da podignes bez najave od minimum 24h i bez potvrde za cega dizes novac (npr. kupoprodajni predugovor...).
Ne pisem vam napamet, licno sam podizao i to ne tako davno, nisam mogao da dobijem svoj legalni novac za koji sam platio porez i prilozio pratecu dokumentaciju prilikom prijema, sve dok im nisam najavio podizanje i dostavio dokumentaciju za koju podizem novac.

Doduse, dovoljno je napraviti i fiktivni predugovor koji odmah nakon podizanja mozes ponistiti, ali nesto moras da im dostavis ili nece da isplate novac.
Delija je napisao:Za privatni racun nema trika da traze tako nesto, vec samo za racun firme.
Mogu da traze i traze poreklo novca kada se isti uplacuje.
Istu stvar sam gore opisao.
Doduse u pitanju je devizni racun ali nema veze, svakako se radi o privatnom racunu fizickog lica sa legalnim oporezovanim sredstvima.

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od Ji 4Tze » 12 Okt 2015, 16:30

Jedno je podizanje a drugo pravdanje uplate.
Pravdanje uplate tj. osnov priliva mora da se podnese da bi ti pustili sredstva na račun.
A onda kod podizanja prvi put čujem da ti traže nekakav osnov...
Boringly average, but also perfect for school run mums

goblin
Banned
Postovi: 3364
Pridružio se: 18 Nov 2014, 23:23
Lokacija: Novi Sad

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od goblin » 12 Okt 2015, 16:30

Ji 4Tze je napisao:Možda ima neko ograničenje na sumu, ovako "sitnurija" do 10k ne postavljaju pitanje.
E to je vec moguce, podizao sam dosta vecu sumu.

Ali opet mi nije logicno niti opravdano da prilazim kroz takvu proceduru.
Legalno primis novac iz inostranstva preko CB, dostavis i banci i poreskoj pratecu dokumentaciju, uredno platis porez i provizije banaka, sredstva ti stoje na licnom privatnom racunu bez ikakvog orocavanja, sve legalno i transparentno, nemas nikakve terete i ogranicenje.....
I kada zelis da podignes svoj novac moras da najavljujes 24h ranije, imas ogranicenja koliko mozes podizati odjednom bez najave, i jos ne mozes dobiti svoj licni novac dok im ne "dokazes" za cega ti treba tvoj sopstveni novac. :glavomuzid:

ftj
Postovi: 13036
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od ftj » 12 Okt 2015, 16:39

Niko te ne pita 'za cega' ti treba novac, ne znam odakle ti to. Jedno je kad primas uplate ili uplacujes nekom na devizni racun, ali ako podizes bilo kakvu sumu sa svog privatnog racuna niko te nece pitati 'za cega' ce ti pare.

A procedura za podizanje vece kolicine novca je krajnje zdravorazumska prvo iz bezbednosnih razloga(zloupotreba identiteta i slicno) a drugo je da bi bilo krajnje neprakticno da svaka filijala u svakom trenutku ima milione evra u kesu.

Bilo je dvocifrenih kamata 2007. i 2008. al samo u par banaka(laiki npr.) al je zato bilo gomila njih sa preko 9% pa se cak jedne godine nije placao porez na kamatu i mogao si cistih 9 i nesto posto da uzmes sto se vise nikad nece ponoviti.

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od Paja » 12 Okt 2015, 16:42

Prvo devizni i dinarski račun nisu ni blizu isto.
Drugo, sve devizne transakcije preko 15.000€ se prijavljuju Upravi za sprečavanje pranja novca i zato traže osnov.
Diži 10 po 10 i niko te neće ništa pitati, osim što moraš da najaviš da ti spreme keš jer ne drže toliko gotovine u ekspoziturama.

goblin
Banned
Postovi: 3364
Pridružio se: 18 Nov 2014, 23:23
Lokacija: Novi Sad

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od goblin » 12 Okt 2015, 16:43

ftj je napisao:Niko te ne pita 'za cega' ti treba novac, ne znam odakle ti to. Jedno je kad primas uplate ili uplacujes nekom na devizni racun, ali ako podizes bilo kakvu sumu sa svog privatnog racuna niko te nece pitati 'za cega' ce ti pare.
Jesi li procitao sta sam pisao?

Meni licno su trazili dokumentaciju zbog koje podizem svoj novac sa deviznog racuna bez cega nisam mogao podici novac!
Znaci, nije mi niko pricao ili prenosio, meni licno trazili.
Ako hoces detaljno, u Banci Intezi u NS na sumu od 180.000$ (dolari su bili u pitanju) pre odprilike 7-8 meseci. Uplata primljena iz Rusije na osnovu prodaje nekretnine, uredno placen porez i troskovi transakcije, uz pratecu dokumentaciju (list nepokretnosti i overen ugovor kod notara...).

Nisam mogao podici novac sa deviznog racuna sve dok im nisam dostavio barem fiktivni ugovor za cega novac podizem!!!

goblin
Banned
Postovi: 3364
Pridružio se: 18 Nov 2014, 23:23
Lokacija: Novi Sad

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od goblin » 12 Okt 2015, 16:52

Paja je napisao:Prvo devizni i dinarski račun nisu ni blizu isto.
Drugo, sve devizne transakcije preko 15.000€ se prijavljuju Upravi za sprečavanje pranja novca i zato traže osnov.
Diži 10 po 10 i niko te neće ništa pitati, osim što moraš da najaviš da ti spreme keš jer ne drže toliko gotovine u ekspoziturama.
Znam za to, ali kada imas cistu sliku onda nema potrebe da muljas. Neka proveravaju koliko hoce kada je sve cisto i transparentno, uredno placeni porezi i takse, prijaveljna kompleta suma, legalna roba sa kojom se trguje....
Pa mi je bas zbog toga sto je sve tako transparentno i legalno i placeni porezi.... i nije jasno zasto traze dodatnu dokumentaciju za podizanje novca.

Valjda je logicno da fizicko lice ima pravo da radi sa svojim novcem sta god pozeli ako je on legalan i oporezovan. Zbog cega bi imao obavezu da dodatno nekome podnosim racune i ostavljam tragove sta zelim da radim sa svojim novcem.
Ako hocu mogu da ga zapalim, da ga potrosim u kazinu i ne ostavim nikakvog traga, potrosim u kafanama......

Sa moje tacke gledista skroz debilna pravila zbog kojih sam bio kivan na banku. Bukvalno te teraju u sivu zonu. Odradis sve legalno i onda da bi podigao kes moras da se bavis sivim radnjama (pravis fiktivne ugovore) totalno bez potrebe. :thumbdown:

ftj
Postovi: 13036
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od ftj » 12 Okt 2015, 16:53

Znaci nisu ti trazili ugovor na osnovu koga si primio uplatu nego ugovor na sta ces pare da potrosis?

To mi zvuci krajnje neverovatno, pogotovo sto sam u istoj banci vec 10 godina i nikad nisam imao slicno iskustvo niti sam cuo da je nekom tako nesto trazeno.

Tu ce pre biti nesto drugo u pitanju.

ljubitelj
Postovi: 10585
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od ljubitelj » 12 Okt 2015, 16:57

Devizni racun je sasvim nesto drugo od dinarskog. Napisao sam jasno da se odnosi na dinarski, ti u startu nisi napisao na sta se odnosi vec si apostrofirao banku.
Isto je kod svih banaka, sve moraju da sprovode isti zakon.
Za devize se vrsi po proceduri NBS i treba papirologije nezavisno od toga da li si fizicko ili pravno lice.

ftj
Postovi: 13036
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od ftj » 12 Okt 2015, 17:05

Ma naravno da nikakva papirologija ne treba da bi kao fizicko lice podigao svoj novac sa racuna pa makar i 5m eura bilo u pitanju, to je i poenta banke.

goblin
Banned
Postovi: 3364
Pridružio se: 18 Nov 2014, 23:23
Lokacija: Novi Sad

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od goblin » 12 Okt 2015, 17:11

ftj je napisao:Znaci nisu ti trazili ugovor na osnovu koga si primio uplatu nego ugovor na sta ces pare da potrosis?

To mi zvuci krajnje neverovatno, pogotovo sto sam u istoj banci vec 10 godina i nikad nisam imao slicno iskustvo niti sam cuo da je nekom tako nesto trazeno.

Tu ce pre biti nesto drugo u pitanju.
Upravo tako. :thumbup:

Trazili su oni pratecu dokumentaciju i za prijem novca, ali sve to je odavno zavrseno i imao sam na svom deviznom racunu potpuno legalan oporezovan novac sa poreklom i pratecom dokumentacijom...

Problem je nastao kada sam jednostavno dosao na salter banke i trazio da podignem svoj novac u kesu.
Prvo mi je receno da moram sacekati minimum 24h a nakon toga su me pozvali u kancelariju gde su me iz kojeg razloga podizem novac i trazili da im dostavim dokumentaciju. Kada nisam zeleo da odgovorim za cega mi je potreban novac, receno mi je da novac ne mogu da isplate dok im ne dostavim dokumentaciju za cega mi je novac potreban, skroz debilno pravilo.

Na kraju sam se savetovao i sa advokatom i sa knjigovodjom iz firme, cisto da ne napravim neku glupost. Ispostavilo se da je potpuno legalno da napravim "fiktivni" ugovor za kupovinu nekretnine sa prijateljem, i taj ugovor nakon podizanja novca jednostavno ponistimo.
Ovim postupkom se ne krsi nikakav zakon ali me banka bespotrebno terala u trosak dve overe i trazenje nekoga ko zeli da pristane da ucestvuje u tome, i jos sam izgubio 3-4 dana na celu proceduru.... Opet ponavlja, nerazumljivo i debilno sa njihove strane. :thumbdown:

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od Paja » 12 Okt 2015, 17:12

Treba papirologija za ulaz para na račun, a ne za izlaz.
Ako si se legitimisao kao Cg državljanin onda je možda drugačije.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21087
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od nidza » 12 Okt 2015, 17:12

Intesa ne pita ništa. Ispraznili smo i gospođa i ja devizne račune pre mesec dana.

Tapatalk

Odgovori