Banke - odabir, utisci...

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14138
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Banke - odabir, utisci...

Post od pedja » 08 Mar 2012, 18:46

Poslednjih dana je par ljudi (u mojoj okolini) imalo dilemu oko banke u kojoj bi otvorili racun.
Vecaju, sabiraju, oduzimaju, te iznos odrzavanja racuna, te kartice, kamate, bla, bla.

Niko da se zapita o rasporedu ekspozitura i sl...

Recimo: Ja sam (na prvom poslu) otvorio racun u nekadasnjoj Delta banci, iz dva razloga. Prvi je bio sto nam je iz firme preporuceno (zbog saradnje sa bankom), a drugi je bio taj sto je ekspozitura bila na 100, a bankomat na oko 50m od posla.
Vremenom se ispostavilo kao pametan potez, pre svega sto bankomata i ekspozitura ima gde god da krenes +online bankarstvo (i putem telefona, ali to ne praktikujem), tj gde god mesta nadjes, ti Maxi posadi, a u istom uvek vreba bankomat Intese :D Iako stalno skitam po Srbiji, ne nosim kes sa sobom (nesto sitno, za usput), jer znam da cu u svakoj vecoj naseobini naci bankomat, ili paltiti karticom.

Ne, nije najbolja banka u istoriji najboljih banaka. Dozivljavao sam sve i svasta, a jednom je malo falilo da ugasim racun.
Ipak, da sutra otvaram racun, opet bih otvorio u istoj banci.

No, ono sto mene interesuje je:
Kada ste otvarali racun u banci, o cemu ste razmisljali, tj da li ste razmisljali i sta je uticalo na izbor?

Korisnikov avatar
bane valjevo
Postovi: 3224
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:57
Garaža: Hyundai Getz 1.3b
Lokacija: Beograd-Valjevo

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od bane valjevo » 08 Mar 2012, 19:10

Kada sam otvarao racun, gledao sam gde ima ekspozitura u blizini tadasnjeg mesta stanovanja, ali i generalnu zastupljenost ekspozitura u gradu, kao i cenu odrzavanja racuna... Racun sam otvorio u Societe banci, i moram da kazem da sam generalno vrlo zadovoljan... Pre nekoliko nedelja im je poskupelo odrzavanje racuna, i to nenormalno, ali sta cu, izdrzacu... Sada kada se preselio jos uvek nisam ukapirao gde ima Societe na Karaburmi, pa za sad i dalje idem do Vukovog spomenika kada mi treba nesto, ali to je retko, retko...


Drugi racun je u Intesi, i sa njom smo izuzetno, izuzetno zadovoljni za sad... Nikakvih problema nema sa njima, on line banking sto nama izuzetno treba funkcionise kao podmazan, i generalno sve je super...
http://www.felicity.edu.rs" onclick="window.open(this.href);return false;

Korisnikov avatar
dunx81
Postovi: 5575
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:20
Garaža: Civic 1.8
Lokacija: Zrenjanin

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od dunx81 » 08 Mar 2012, 19:43

Ja sam Intesi. Ne ljubim ih nesto, bez ikakve najave ili obavestenja su mi smanjili doz.minus pa sam imao neprijatno iznenadjenje kad sam saznao da mi je stanje 0 i da sam jos u nedozvoljenom minusu.. Al sta cu kad su oni bili jedini koji su davali dozvoljeni minus klijentu cija je firma u blokadi.

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od NexT » 08 Mar 2012, 21:13

Tekuci mi je u Intesi... Ne cimam se mnogo s njima, ljubazni su, bankomati na svakom cosku... (jos da ima para na racunu :kezo: )

Racun firme je u ProCredit-u :glavomuzid:
retardirano radno vreme poslovnica, srecom, usput mi je kad god krenem prema gradu, a bankomati mi nista ne znace... Ugl, za sve imaju neke debilne procedure, odlazak u maticnu filijalu (koja mi je na drugom kraju grada), i deru sa cenama za sve dodatne usluge (tipa e-bankar)

Mada, msm da se na kraju sve to svede na isto, svi su djubrad i lopovi :mrgreen:

Korisnikov avatar
nuk
Postovi: 7607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:49
Garaža: Renault Espace 2.0dCi
Lokacija: Ns
Kontakt:

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od nuk » 08 Mar 2012, 21:22

intesa iskljucivo :D
imao sam racun u meridian (katastrofa) i komercijalnoj.
meridijan ne bih pominjao dok komercijalna nije losa, odlican e-banking, ljubazno osoblje, povoljnije kamate na kreditne kartice i dozvoljeni minus (u odnosu na pomenute dve banke) ali mi je problem bilo daljina najblize poslovnice, te predjem u intesu.
intesa hit tekuci racun (mesecno odrzavanje 300din) podrazumeva master i amex kreditne bez placanja godisnje clanarine (nije mala stavka), dozvoljeni minus u visini primanja (klasika), devizni racun, povoljniji kurs u odnosu na NBS (1- 2din), bez ogranicenja broja cekova (retko koristim al nije lose), mogucnos placanja mastercard-om na 3-12 rata bez kamate u skoro svim trgovinama, bar onim vecim i ozbiljnijim (vise nego odlicno).
dodao bih i intesinu "Visa internet" karticu koju takodje koristim za online ino kupovinu uz kreditnu i "intesa mobi" uslugu tj. aplikaciju za mobilne uredjaje pomocu koje mozete da placate i generalno, baratate racunima kao i sa racunara.

Korisnikov avatar
fq400
Postovi: 1458
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:59
Garaža: Lancer

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od fq400 » 08 Mar 2012, 21:33

NexT je napisao:Mada, msm da se na kraju sve to svede na isto, svi su djubrad i lopovi :mrgreen:
Apsolutno tačno, nažalost.

Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13405
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od McGruja » 09 Mar 2012, 05:44

Izabrao bih Raiff ili Komercijalnu, zbog odličnih e-banking mogućnosti
Intesa mi ide na qrac sa njihovim software-om

Ovo ostalo je sve isto, tako da je raspoloživost bankomata i ekspozitura verovatno presudna stvar

Korisnikov avatar
dunx81
Postovi: 5575
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:20
Garaža: Civic 1.8
Lokacija: Zrenjanin

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od dunx81 » 09 Mar 2012, 06:54

Da,Intesi je bankomat spor nevidjeno. Po sata se prebira dok ne izbaci jednu crvenu...

Sent from my Ericsson 628 using Tapatalk

Korisnikov avatar
nuk
Postovi: 7607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:49
Garaža: Renault Espace 2.0dCi
Lokacija: Ns
Kontakt:

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od nuk » 09 Mar 2012, 09:00

sto bi rekli, daje teska srca :D

Korisnikov avatar
dunx81
Postovi: 5575
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:20
Garaža: Civic 1.8
Lokacija: Zrenjanin

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od dunx81 » 09 Mar 2012, 09:08

A moji novci :kezo:

Korisnikov avatar
TheWickerMan
Postovi: 10461
Pridružio se: 13 Jan 2012, 12:46
Garaža: AR Giluietta TCT
Lokacija: Stuttgart,DE

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od TheWickerMan » 09 Mar 2012, 09:14

McGruja je napisao: Intesa mi ide na qrac sa njihovim software-om
dunx81 je napisao:Da,Intesi je bankomat spor nevidjeno. Po sata se prebira dok ne izbaci jednu crvenu...

Sent from my Ericsson 628 using Tapatalk
Nije više spor bankomat... nekad je bilo baaaaš sporo, u zadnjih 2 meseca u Kraljevu je ultra brz...i na Karaburmi... u Bulevaru K. Alkesandra je spor... Nisu stigli svugde da apdejtuju softver :mrgreen:

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29862
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od trojanac » 09 Mar 2012, 09:28

Do sada sam uglavnom bio uslovljen od strane firme u kojoj banci da otvorim račun, tako da nisam puno mogao da šetam. Komercijalna banka je bila prva, po meni sasvim ok.
Kasnije sam prešao u Rajfajzen i stekao utisak da deru gde god stignu, posebno kad su krediti u pitanju jer pored toga što su kamatne stope visoke, uzimaju i na razlici u kursu koja je kod njih najveća od svih banaka.
Od njih sam prebegao u Credit Agricole i za sada sam zadovoljan. Nisu nešto rasprostranjeni, ali tamo gde se obično krećem imaju filijale ili bankomat. Imam i e-bank nalog koji radi bez problema, mada ga nešto i ne koristim u poslednje vreme.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od snork » 09 Mar 2012, 10:26

Firma tražila da otvoriš račun u određenoj banci? Razumem ja da se njima ne daje tih 0.5 % ili koliko već provizije kada ti uplaćuju platu, ali ne bi smeli to da traže, jer je protivzakonito.

Inače, naravno da su sve banke "lopovi" (figurativno rečeno), ali ipak treba imati u vidu da profit ide vlasniku banke i zemlji u kojoj mu je sedište. Postoje domaće banke: Komercijalna, AIK, Agro (za ovu poslednju nisam siguran koja je vlasnička struktura), postoji npr. Moskovska banka (ko voli ;) ), zatim grčke: Pyraeus-Atlas, Eurobank EFG i jedna kiparska: Marfin, bivši Laiki (mada ne znam ko bi se u današnje vreme usudio da tamo drži novac), zatim ugledne evropske banke (Intesa - druga najveća u Evropi, Unicredit - malo manja od nje, ali takođe raste sve više - pokupovali su relativno skoro neke silne banke širom Evrope), a postoje kokošari koji posluju samo na Balkanu i okolini (neki od njih ne rade ni u matičnoj zemlji) kao što su Raiffaisen, Procredit, Hypo-Alpe-Adria, Volks, Erste, itd.
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
Rakhil
Postovi: 8335
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:01
Garaža: Ford Focus Mk2 1.6 16V, KTM Leggero Cross
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od Rakhil » 09 Mar 2012, 10:35

Prilicno detaljna i tacna analiza, snork, posebno mi se svidja deo za kokosare :mrgreen:

Meni su racuni firme i moji privatni racuni u Intesi. Mada mi idu na nerve, svestan sam da drugi nisu nista bolji, a kod Intese bar mogu da kombinujem 500 usluga. Ne kapiram ljude koji imaju racun u, recimo, Postanskoj stedionici, to mi deluje na papiru kao teski mazohizam.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29862
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od trojanac » 09 Mar 2012, 10:39

Naravno da te uslovljavaju. Doduše, mi smo prvo bili kod RF pa je firma pokrenula saradnju sa CA kao primarnom bankom i ko je hteo ostao je u RF, a ko je hteo mogao je da prebaci račun u CA. Ima još 3 banke pored RF i CA sa kojima firma sarađuje pa mogu kod njih da otvorim račun, ali su najpovoljniji uslovi u CA jer nam je to "glavna" banka. Da hoću sutra recimo da pređem u EFG, ne bi mogao.
Posetite www.garaza.rs !

Odgovori