Banke - odabir, utisci...

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
ftj
Postovi: 12985
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od ftj » 13 Maj 2023, 12:36

ljubitelj je napisao:
Telekom nije državno /javno/ preduzeće kao što je već jasno napisano već akcionarsko privredno društvo.

Telekom za početak nije preduzeće ako ćemo da se držimo striktno zakona, danas se to zove privredno društvo. Istina, nije javno društvo ali jeste privredno društvo u većinskom vlasništvu države, kolokvijalno nazvano 'državno preduzeće' što je više netačno zbog tog preduzeće nego državno.
Akcije možeš da kupiš kao gradjanin i možeš da prodaš (na berzi) kao gradjanin, za mene to znači trgovanje.
Ovo nisam ja napisao :)

ljubitelj
Postovi: 10551
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od ljubitelj » 14 Maj 2023, 22:22

Uroš S. je napisao:
13 Maj 2023, 10:26
A svi znamo sta znaci "odgovornost" države.

Sent from my iPhone using Tapatalk
To je nešto sasvim drugo od obaveze primanja plate u državnoj banci MTS od strane zaposlenog u državnom preduzeću Telekom. Ko upravlja je tako nevažno, netačna je bila ta početna premisa svega i početak komentarisanja toga pa je otišlo na drugu stranu.
Eto i zaposlen u Telekomu je jasno napisao da je netačna.


A svi to znamo što si naveo, primera da država ne ume da privredjuje i nema odgvornost ima širom sveta, od našeg EPSa preko norveškog Telenora i nemačkog DBahna...itd.

Jedno vreme je Srbija imala manjinski udeo u Telekomu pa isto nije bilo bajno upravljanje a stranci su vodili glavnu reč.

ljubitelj
Postovi: 10551
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od ljubitelj » 14 Maj 2023, 22:34

ftj je napisao:
13 Maj 2023, 12:36
ljubitelj je napisao:
Telekom nije državno /javno/ preduzeće kao što je već jasno napisano već akcionarsko privredno društvo.
Telekom za početak nije preduzeće ako ćemo da se držimo striktno zakona, danas se to zove privredno društvo
Tako je za početak i napisano. :)

Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od somi-car » 26 Maj 2023, 12:53

Koliki je dnevni limit za uplatu deviza na svoj racun a da ne moram da potpisem izjavu onu o sprecavanju pranja novca i slicno?

Trebam da uplatim neki veci iznos na svoj devizni racun pa ne bi da se smaram danima oko uplata a sumnjam da ce banka da dozvoli da u danu uplatim ceo iznos

Korisnikov avatar
Momčilo
Postovi: 1345
Pridružio se: 21 Mar 2020, 22:44
Garaža: Peugeot 407 2.0 HDi

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od Momčilo » 26 Maj 2023, 13:48

Mislim da to zavisi od banke do banke, uglavnom je 10 ili 15 hiljada € na mesečnom nivou.

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk


Vukasin994
Postovi: 131
Pridružio se: 31 Jul 2018, 17:57
Garaža: Octavia A7 1.6 TDI Style
Lokacija: Novi Sad

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od Vukasin994 » 26 Maj 2023, 23:05

Tako je, svaka banka ima svoje interne procedure kada je sprečavanje pranja novca u pitanju. 15k eura je limit iz Zakona ali su neke i rigoroznije. Mislim da je Raiff najlabilniji i da daju tipa do 50k samo uz popunjavanje izjave o poreklu, a neke banke ne puštaju uopšte na izjavu već traže konkretnu papirologiju za lovu...

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4123
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od carov2 » 26 Maj 2023, 23:13

somi-car je napisao:Koliki je dnevni limit za uplatu deviza na svoj racun a da ne moram da potpisem izjavu onu o sprecavanju pranja novca i slicno?

Trebam da uplatim neki veci iznos na svoj devizni racun pa ne bi da se smaram danima oko uplata a sumnjam da ce banka da dozvoli da u danu uplatim ceo iznos
Zbog čega ne, naprotiv, otprilike sve što misliš samo skroz suprotno. Slika

Može za jedan dan, čak i vrlo brzo ukoliko nema gužve u banci, a ni papirologija nije neko veliko smaranje.

Smisliš neki razlog odakle ti novac, tipa štednja, tvoja, ženina, babina, baba devizni penzioner Slika napišeš, potpišeš i to je to, kakva zajebancija od par dana i dnevni limit, tek je to što si zamislio zajebancija.

Sent from my LE2121 using Tapatalk


Korisnikov avatar
hyundai_i30
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2022, 05:13
Garaža: Hyundai i30 1.4 16V, 2011. (plin + benzin)
Lokacija: Niš

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od hyundai_i30 » 27 Maj 2023, 07:06

somi-car je napisao:Koliki je dnevni limit za uplatu deviza na svoj racun a da ne moram da potpisem izjavu onu o sprecavanju pranja novca i slicno?

Trebam da uplatim neki veci iznos na svoj devizni racun pa ne bi da se smaram danima oko uplata a sumnjam da ce banka da dozvoli da u danu uplatim ceo iznos
Kao sto su rekli ranije, to zavisi od banke i naravno salteruse koja naidje jer ne mozes svaku bas tako da smotas. Za bilo koji veci iznos deviza ce traziti neku potvrdu kao dokaz, nesto sto ima potpis, pecat, jer maltene svi su po zakonu u obavezi da traze neki vid porekla tog novca u slucaju preko 10-15k EUR recimo. Sve se obavlja u jednom danu naravno, ne beze oni od onoga od cega zive i mi ih prakticno izdrzavamo Slika. Tako da ne verujem da postoji max limit za takvu uplatu ni u jednoj banci jer realno ne uplacujes milion EUR, vec verovatno par desetina hiljada ili stotinak hiljada u vrh glave. Da cepas sa milionima verovatno ne bi bio na ovom forumu... salim se naravno.

Kada sam prebacivao veci iznos deviza iz Intesa banke u Erste jer su pogorsali uslove u Intesi pa sam tamo ugasio nekoliko racuna, u Erste su bili najrigorozniji po tom pitanju. Iako sam imao potvrdu iz Intesa banke o podignutoj svoti i objasnio sam im da novac prebacujem iz jedne u drugu banku zbog uslova i stednje, u Erste su me zatrpali papirologijom koju sam morao da potpisem. Ali, zadesilo se da su i tada menjali neke uslove oko svojih deviznih racuna i iako sam vec imao devizni kod njih, oduzilo se bas, ali je zavrseno naravno sve u toku dana. To je bilo nakon korone, svi su tada pogorsavali uslove za nas i menjali stalno nesto, mozda su sad olabavili ili sam samo naisao na sluzbenicu banke koja nije popila adekvatan broj kafa tog dana, pa se istripovala jer ljudi uplacuju znatno vece iznose...

Inace, Erste je i tada bila retka banka gde se NE naplacuje odrzavanje deviznog racuna, Intesa je uvela 50 RSD mesecno odrzavanje, a i vecina ostalih koje ranije nisu naplacivale odrzavanje deviznog. Pricam za to vreme, ne znam kako je sad, ali sigurno nije pojeftinili odrzavanje.

Sa druge strane pri uplati veceg iznosa deviza na svoj decizni racun u drugoj banci pre par meseci su mi trazili bilo kakvu potvrdu jer moraju da je zavedu pri uplati kao dokaz o poreklu novca. Dakle, nema sanse da bez neke potvrde, pa makar i izmisljene na licu mesta u dogovoru sa salterusom obavis to. Posto sam imao potvrdu iz prethodne banke iz koje sam podigao novac, samo su je zavali i sve je obavljeno za bukvalno 10-15 min. Tako je u principu i najlakse jer kada znaju da samo prebacujes iz jedne u drugu banku ne prave nikakav problem, slucaj Erste je samo bio specifican ali pomenuh da su menjali i tada nesto u svom sistemu pa se zato i oduzilo i trazili su potpisivanje veceg broja dokumenata kao da i devizni tada otvaram, a imao sam ga vec godinama u toj banci.

Zakljucak je da se radi sve u jednom danu, tj. pri jednoj uplati pa makar bila i milion EUR.

P.S. Sa druge strane, navedi mi banku ne kod nas, nego bilo gde u svetu gde ces odmah nakon uplate recimo milion EUR na svoj racun moci da ih podignes sa tog istog racuna...? To moze, ali tek za 24h u najboljem slucaju, iako samo sto si im predao milionce, bukvalno ne postoji banka koja ce ti istog dana iskesirati tvoje rodjene pare, dakle bilo koji veci iznoz (a tu se podrazumeva par desetina hiljada EUR ili vise) banci mora da se najavi bar jedan dan ranije kako bi to spremili za isplatu narednog dana. Tako da tvoje milionce mora da "odlezi" kod njih i obrnu ga makar na taj jedan dan pod izgovorom da je procedura to podici iz trezora banke. Ali, uplata milion EUR ide bez ovih procedura i nema frke sto se tice trezora Slika.

Ovo vazi ne samo za banke kod nas, nego recimo i za najjace svetske banke poput BNP Paribas gde ce zvati centralu da te provere dodatno cak i pri podizanju par hiljada EUR sa racuna i tek nakon odobrenja zavrsavaju to na licu mesta. I tako su rigorozni bas u pomenutom Parizu gde je recimo prosecna plata u tom trenutku bila 4k EUR, pre 10-ak godina, danas je manja jer grad prosto ima daleko vise ljudi nego tada pa je prosek osetno manji.

Kod nas se par hiljada EUR najcesce podize bez ikakvih problema i bez najave.

Sent from my M2101K6G using Tapatalk









Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12278
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od shandu90 » 27 Maj 2023, 11:18

Pa i nije bas lagano. Direktor kad hoce da podigne dividendu, moramo da najavimo dan ranije (iako je to smesna cifra za bilo koju razradjenu firmu).


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
AleksandarAca
Postovi: 744
Pridružio se: 21 Jul 2021, 14:54
Garaža: VW Tiguan 2.0TDI Elegance 4Motion
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od AleksandarAca » 27 Maj 2023, 12:03

U Intesi max 5k moze da se podigne u svakom momentu bez najave.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk


Korisnikov avatar
hyundai_i30
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2022, 05:13
Garaža: Hyundai i30 1.4 16V, 2011. (plin + benzin)
Lokacija: Niš

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od hyundai_i30 » 27 Maj 2023, 13:22

Tako je, Intesa, Erste i Postanska takodje ne prave probleme za iznose od par hiljada EUR, dakle ide bez najave. Ovo znam iz svog i iskustva svojih prijatelja. Nekadasnja Sberbanka takodje nije pravila problem oko toga, sada u vlasnistvu AIK banke.

Fora je sto u nekim slucajevima ne vaze ista pravila u bankama za razlicite gradove, cak niti za razlicite filijale iste banke u jednom gradu. Zato sam se zezao (ali ima i istine u tome) kada sam rekao da na kraju sve zavisi od nivoa raspolozenje salteruse sa druge strane, koje srazmerno raste sa brojem popijenih kafa u toku dana . Jer nekad nesto ne moze kod jedne, a moze kod druge u toku tog istog dana ili moze kada se pozove neko ko je nadredjen. I to je sasvim u redu, ljudi koji rade sa druge strane imaju svoje probleme kao i svako od nas i dolaze im svakakvi klijenti. Ovo za kafe narocito vazi za jedinu drzavnu banku - Postansku stedionicu...

Obicno je za iznose preko 10k EUR neophodna najava u svim bankama, sto smo vec rezimirali i vise forumasa ponovilo.

Sent from my M2101K6G using Tapatalk


Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21045
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od nidza » 27 Maj 2023, 13:35

AleksandarAca je napisao:
27 Maj 2023, 12:03
U Intesi max 5k moze da se podigne u svakom momentu bez najave.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
Po ekspozituri.

Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2261
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od Skipper » 27 Maj 2023, 14:55

U Eurodirektnoj takođe može 5k bez najave ali isplatili mi više kada sam došao pred kraj radnog vremena a imali para u kasi.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od somi-car » 28 Maj 2023, 10:59

Naravno ne radi se o milionima ali o lepoj sumi da. Poenta je da sam imao promet veliki za 6 meseci preko svojih pausalaca i sad me je neko od poverenja upozorio (naravno mozda i fantazira) da bi polaganjem na svoje ime mozda napravio problem sebi.

Tako da bih najradije a imam na koga novac uplatio na tudje ime.

Pa je pitanje da li mogu u jednom danu da bi smanjio komplikaciju.

Opet kazem mozda sam paranoican ali svakao bi da smanjim rizik da sutra imam neki problem.

Korisnikov avatar
hyundai_i30
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2022, 05:13
Garaža: Hyundai i30 1.4 16V, 2011. (plin + benzin)
Lokacija: Niš

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od hyundai_i30 » 28 Maj 2023, 15:14

Jasno, u najkracem ti je to sledeci fazon - muke kad se nema para, ne znam kako cu bez njih - muke kad se ima para, ne znam sta cu sa njima...

"Svetu se ne moze ugoditi" kao evergreen izreka

Sent from my M2101K6G using Tapatalk



Odgovori