Banke - odabir, utisci...

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14180
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od pedja » 02 Feb 2019, 19:00

Još mi je neko to rekao, a nije R banka, za fiksiranog uplatioca. Sve bi to bilo OK da ne mogu popuniti uplatnicu i uplatiti kao Paja Patak, na šalteru, ako mi se hoće...

TapaT


Korisnikov avatar
klisko
Postovi: 666
Pridružio se: 01 Okt 2016, 00:09
Garaža: Octavi A7FL 1.6TDI 2019, Octavia A5FL 1.9TDI 2010
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od klisko » 02 Feb 2019, 19:44

Upravo tako. U najgorem slučaju, mogli su da mi traže da donesem papire za članove porodice (kada su već tražili da lično dođem u banku zbog tog zakona protiv terorizma i pranja novca) pa da unesu njihove podatke u sistem i da ih izaberem iz drop down liste. Ali mislim da se ovde radi o tome da su neki plaćali bez provizije račune za prijatelje, rodbinu, komšije... Što su opet mogli da reše tako što je X plaćanja besplatno, a posle se plaća provizija. Za mnoge njihove odluke sam se pitao da li svesno žele da oteraju klijente, nije ovo prva...
Mobilna aplikacija je tek za**ana, samo sam bacio pogled kratko i pobegao.
Ima li neka druga banka koja dozvoljava da unesem drugog platioca? Tačno ću da otvorim račun negde dalje samo zbog toga, i ovako se objašnjavam svako malo što plaćam elektronski, još treba da se pravdam što nije detetovo ime na uplatnici...

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od Grujic » 02 Feb 2019, 22:11

Intesa za sada dozvoljava.
To je veliki problem ako ne moze, banalan primer, podstanari, telefon i internet ce placati na sebe, infostan i struju na ime vlasnika, itd...

Послато са HTC U Play уз помоћ Тапатока


Korisnikov avatar
jaksa
Postovi: 3567
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:15
Garaža: Jugo 45

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od jaksa » 02 Feb 2019, 22:57

grujicd je napisao:
02 Feb 2019, 18:52
Sve se slažem, veliki korak na gore. Poslao sam im mail da pitam kako da uplatim npr. za dete, ili ako hoću da mi dobrovoljni prilog bude anoniman. Evo odgovora:

Banka u skladu sa odredbama Zakona o sprečavanju pranja novca i finasiranja terorizma, donela poslovnu odluku da se naziv platioca fiksira (platilac je vlasnik računa). U svakom slučaju, to ne sprečava izvršenje transakcije.
Takođe, može se koristiti polje “Svrha plaćanja” za dodatne detalje koje želite da navedete, a koje ste ranije upisivali u polje “Naziv platioca” (ime deteta, roditelja i sl.)
Ha-ha. Pranje novca...A meni ta banka nudila kredit sa 100% učešća...

ftj
Postovi: 13026
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od ftj » 03 Feb 2019, 11:47

Mnoge banke su zadnjih nekoliko meseci donele gomilu nekih novih glupih pravila zbog vesti da smo dospeli na listu najpozeljnijih zemalja za pranje novca pa tako i to. Cisto da bude da se kao nesto radi.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14180
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od pedja » 03 Feb 2019, 12:06

Kao što su uveli onu registraciju stvarnog vlasnika, gde APRu prijavljuješ ko je stvarni vlasnik firme, na "majke mi" (elektronskim potpisom), a tamo si već registrovao vlasnike. Ko nije hteo da bude registrovan, neće se ni sada prijaviti, zar ne?

Tako i sa ovim fiksiranjem imena...uvek ima načina da se zaobiđe, ali eto - mi smo uradili šta smo mogli.



TapaT


Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od snork » 03 Feb 2019, 12:31

jaksa je napisao:
02 Feb 2019, 22:57
Ha-ha. Pranje novca...A meni ta banka nudila kredit sa 100% učešća...
Kredit sa 100 % učešća? :o

Od kada sam u italijanskom dokumentarnom filmu "Kosovo - La guerra infinita" video poslovnice Procredit i Raiffeisen banaka na Kosovu koje uzimaju keš od albanske narko mafije bez ikakvih pitanja o poreklu, ne poslujem sa, niti ulazim u strane banke koje "operišu" u južnoj pokrajini i time direktno pomažu i pranje novca i finansiranje terorizma.
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14180
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od pedja » 03 Feb 2019, 12:33

Ti 100% krediti su pre bili u svim bankama. Sada se proredilo.

Jedna banka je davala kredit uz 105% depozita. Da se dodatno osiguraju :D

TapaT


ftj
Postovi: 13026
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od ftj » 03 Feb 2019, 15:47

To nema veze sa pranjem novca nego sa stvaranjem kreditnog rejtinga.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk


Korisnikov avatar
klisko
Postovi: 666
Pridružio se: 01 Okt 2016, 00:09
Garaža: Octavi A7FL 1.6TDI 2019, Octavia A5FL 1.9TDI 2010
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od klisko » 03 Feb 2019, 16:29

Jedan poznanik je uzeo takav kredit negde 2005 ili 2006 (100% depozit). Dobila mu žena nasledstvo skoro 5k€. Oni stavili u banku, uzeli kredit u tom iznosu sa kamatom četiri, pet posto, da ulože i otvore svoj biznis (prodavnicu). Razlog, kaže lik: samo tako sam siguran da ću nakon tri godine i dalje imati tih 5k€. I još kaže kako je super, dobili su i kamatu ~ 1% na depozit tako će na kraju imati celih 5k€, a ne skoro toliko, kao u momentu uzimanja kredita. U to vreme se dobijala kamata 3-4 posto na štednju, na dobar dan.
Džaba mu pričali, računali, govorili da ako pukne prodavnica i ne bude vraćao kredit, puca i depozit... On je i posle godinu dana bio ubeđen da je napravio pravu stvar. Nismo se posle viđali, nemam pojma kako je prošao ali se sećam da je banka uzela stotine evra samo da bi on bio siguran da će odvajati pare svaki mesec i da će mi ostati 5k€ na kraju.

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12304
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od shandu90 » 03 Feb 2019, 22:43

pedja je napisao:Kao što su uveli onu registraciju stvarnog vlasnika, gde APRu prijavljuješ ko je stvarni vlasnik firme, na "majke mi" (elektronskim potpisom), a tamo si već registrovao vlasnike. Ko nije hteo da bude registrovan, neće se ni sada prijaviti, zar ne?

Tako i sa ovim fiksiranjem imena...uvek ima načina da se zaobiđe, ali eto - mi smo uradili šta smo mogli.



TapaT
Joj nemoj. Sajt im je ocajan, podrska naravno nikakva. Posebno bi izdvojio onaj nexu 'program' za potpisivanje koji svaki put puca.

Sent from my P10 Lite using Tapatalk


Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od Ji 4Tze » 04 Feb 2019, 17:17

klisko je napisao:
02 Feb 2019, 19:44
Upravo tako. U najgorem slučaju, mogli su da mi traže da donesem papire za članove porodice (kada su već tražili da lično dođem u banku zbog tog zakona protiv terorizma i pranja novca) pa da unesu njihove podatke u sistem i da ih izaberem iz drop down liste. Ali mislim da se ovde radi o tome da su neki plaćali bez provizije račune za prijatelje, rodbinu, komšije... Što su opet mogli da reše tako što je X plaćanja besplatno, a posle se plaća provizija. Za mnoge njihove odluke sam se pitao da li svesno žele da oteraju klijente, nije ovo prva...
Mobilna aplikacija je tek za**ana, samo sam bacio pogled kratko i pobegao.
Ima li neka druga banka koja dozvoljava da unesem drugog platioca? Tačno ću da otvorim račun negde dalje samo zbog toga, i ovako se objašnjavam svako malo što plaćam elektronski, još treba da se pravdam što nije detetovo ime na uplatnici...
Može Telenor koliko vidim, ima opcija, nisam još probao...
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
klisko
Postovi: 666
Pridružio se: 01 Okt 2016, 00:09
Garaža: Octavi A7FL 1.6TDI 2019, Octavia A5FL 1.9TDI 2010
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od klisko » 04 Feb 2019, 23:34

Nemam račun pa sam otvorio demo na sajtu (web pristup, ne mobilnu aplikaciju). Kada odem na Plaćanja -> Plati pravnom licu -> Na račun, mogu samo da unesem primaoca, iznos, svrhu... ali ne i onoga ko uplaćuje. Opet ne može dete da uplati
Ili im je demo različit od produkcije?

Korisnikov avatar
Kornjaca Rade
Postovi: 3811
Pridružio se: 15 Feb 2014, 08:57
Garaža: Lancia Delta 1.8 Di T-Jet
Lokacija: Bg

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od Kornjaca Rade » 04 Feb 2019, 23:42

U intesi i mts banci moze da se menja platilac.

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4166
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od carov2 » 04 Feb 2019, 23:49

Može i kod Telenor banke...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Odgovori