Banke - odabir, utisci...

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od somi-car » 17 Mar 2020, 18:43

Opet ja o bankama :)

Da ne trolujem onu temu o koroni...da li je neko video ovu odluku NBS-a? I da li sada trebamo da cekamo da nam banka da ponudu i saopsti uslove?

B92: NBS donela odluku o moratorijumu na plaćanje kredita http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... id=1667301

nick79
Postovi: 447
Pridružio se: 27 Feb 2014, 07:26
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od nick79 » 17 Mar 2020, 19:47

Koliko sam ja shvatio neće tebi banka davati nikakvu ponudu. Banke treba da objave na svojim sajtovima da će pauzirati kredite. Ti ako nećeš pauzu imas rok od 10 dana da ih obavestiš o tome inače podrazumeva se da pauziraš sa kreditom.

Znači, default je da pauziraš sa kreditom.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3250
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od Puzo81 » 17 Mar 2020, 19:51

Evo sad na dnevniku!

Nejasno... Spominju neće računati ZATEZNU kamatu a redovna piči ili se zamrzava na x dana stanje glavnice kako jeste?

Ako npr. vanredno bude 3meseca, da li će ta tri meseca biti dodata po totalnom isteku perioda otplate kredita ili će po okončanju vanrednog te neplaćene tri rate biti razvučene na sledeće anuitete pa samin tim anuitet biti lupam umesto redovnih 200 recimo 220jura!

nick79
Postovi: 447
Pridružio se: 27 Feb 2014, 07:26
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od nick79 » 17 Mar 2020, 19:54

Pa meni je logično da ako su hteli da "pomognu" stanovništvu da će bukvalno biti pauza, a ne ono kao ide ti redovna kamata. Čini mi se da su neke banke i ovako davale mogućnost da se jedan mesec pauzira i ranije. Ako će da ide kamata (ne zatezna) onda nije to to.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk


Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od somi-car » 17 Mar 2020, 20:29

Obzirom da sve odluke krecu od NBS-a, bice isto za sve...

Da sad je malo jasnije ali cekamo sutra objavu od strane banke.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od Saša » 18 Mar 2020, 01:31

nick79 je napisao:Koliko sam ja shvatio neće tebi banka davati nikakvu ponudu. Banke treba da objave na svojim sajtovima da će pauzirati kredite. Ti ako nećeš pauzu imas rok od 10 dana da ih obavestiš o tome inače podrazumeva se da pauziraš sa kreditom.

Znači, default je da pauziraš sa kreditom.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
Rekao bih da je obrnuto, ako hoćeš pauziranje kredita moraš da ih obavestiš, inače skidaju i dalje ratu kredita sa računa. Suprugi skinuli redovno novac za ratu kuće koju smo nedavno kupili.

TT


nick79
Postovi: 447
Pridružio se: 27 Feb 2014, 07:26
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od nick79 » 18 Mar 2020, 06:03

Kad su joj skinuli? Odluka tek stupa na snagu. Otkud znam, u novinama pise drugacije - onako kako sam napisao. Mada me sa nasim bankama nista ne iznenadjuje. Na ufo92 sam citao pa pogledajte sta pise, mozda ja gresim u tumac3nju onoga sto tamo pise.

Sent from my SM-T510 using Tapatalk



Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19189
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od Heinz » 18 Mar 2020, 07:32

https://www.nbs.rs/internet/cirilica/sc ... verzija=no
Propisan zastoj u otplati obaveza (moratorijum)

Imajući u vidu neophodnost očuvanja dostignutog nivoa i daljeg jačanja stabilnosti finansijskog sistema u uslovima potencijalnih rizika uzrokovanih vanrednom zdravstvenom situacijom u zemlji, Narodna banka Srbije je na danas održanoj vanrednoj sednici Izvršnog odbora, usvojila odluke kojima se propisuje zastoj u otplati obaveza dužnika (moratorijum) i to:

- Odluku o privremenim merama za očuvanje stabilnosti finansijskog sistema i
- Odluku o privremenim merama za davaoce lizinga u cilju očuvanja stabilnosti finansijskog sistema.

Povodom usvojenih mera guverner Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković je izjavila: „Finansijska stabilnost je neophodna i u redovnim i posebno u vanrednim okolnostima u zemlji. Narodna banka Srbije u koordinaciji sa drugim državnim organima preduzima i preduzimaće sve što je neophodno da zaštiti stabilnost i u vanrednim okolnostima olakša poziciju građana i privrede Republike Srbije. Svest o neophodnosti odgovornog ponašanja svih tržišnih učesnika je u ovim osetljivim trenucima od neprocenjivog značaja za prevazilaženje teškoća sa kojima se možemo suočiti.“.

Moratorijum je propisan za sve dužnike koji to žele (fizička lica, poljoprivrednike i preduzetnike i privredna društva), a podrazumeva zastoj u otplati obaveza koji ne može biti kraći od 90 dana, odnosno od trajanja vanrednog stanja koje je uvedeno zbog pandemije. U navedenom periodu dužnik neće biti u obavezi da otplaćuje svoje obaveze po osnovu kredita odnosno lizinga. Svakako, dužnici banke odnosno primaoci lizinga ni nakon početka primene ovih mera nisu sprečeni da redovno izmiruju svoje obaveze.

Tokom trajanja vanrednog stanja banka, kao ni davalac lizinga neće obračunavati zateznu kamatu na dospela a neizmirena potraživanja i neće pokretati postupak izvršenja odnosno prinudne naplate, niti će preduzimati druge pravne radnje u cilju naplate potraživanja od klijenata. Pored toga, banka kao ni davalac lizinga od dužnika neće moći da potražuju naknadu bilo kojih troškova u vezi sa primenom usvojenih propisa.

U cilju transparentnosti i nedvosmislenog informisanja svojih klijenata, u skladu sa navedenim propisima banke i davaoci finansijskog lizinga dužni su da obaveštenje o ponudi zastoja u otplati obaveza objave na svojim internet prezentacijama, čime će se smatrati da je obaveštenje dostavljeno svim klijentima (dužnicima banke, odnosno primaocima lizinga). Ukoliko klijent u roku od deset dana od objavljivanja ovog obaveštenja ne odbije navedenu ponudu, smatraće se da prihvata moratorijum bez bilo kakvih obaveza odolaska u banku. Upravo istekom ovog roka moratorijum počinje da proizvodi pravno dejstvo ali će dužnici biti u mogućnosti da otplaćuju svoje obaveze.

Mere su odmerene s posebnom pažnjom i uzimajući u obzir potencijalno suočavanje sa teškoćama u otplati obaveza kako građana tako i privrednih subjekata i potrebu prevazilaženja negativnih efekata po građane i privredu, usled mogućnosti suočavanja sa teškoćama u otplati obaveza dužnika banke, odnosno primaocima finansijskog lizinga, koja s obzirom na novonastalu situaciju objektivno postoji.

Narodna banka Srbije neprekidno prati situaciju u finansijskom sektoru, što nije izuzetak ni u ovim vanrednim okolnostima, te će vršiti nadzor nad primenom novih odluka i pažljivo analizirati efekte usvojenih propisa.

Kabinet guvernera

nick79
Postovi: 447
Pridružio se: 27 Feb 2014, 07:26
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od nick79 » 18 Mar 2020, 07:36

Upravo ovo što je Heinz napisao crvenim fontom. Ono što mene buni u celoj priči je sledeća rečenica da moratorijum ima pravno dejstvo nakon 10 dana. Ako rata dospeva u tom periodu da li banka može da povuče novac sa računa? Sad sam proverio na sajtu moje banke i dalje nema obaveštenja a taj rok od 10 dana počinje da teče od trenutka objave na sajtu.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk


Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8760
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od H4wkeye » 18 Mar 2020, 12:01

Nije ni jedna banka jos objavila rekao bih.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk


Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od nikaragva » 18 Mar 2020, 13:39

U tekstu se spominje samo finansijski lizing. A sta je sa operativnim?

Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od somi-car » 19 Mar 2020, 09:20

Ne mogu da shvatim ovoliki debilizam od strane banaka da jos nista nisu objavili na svojim sajtovima.

Ok imaju rok tri dana ali jebemu sve...

Nek traje moritorijum 5 godina...

Korisnikov avatar
jaksa
Postovi: 3564
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:15
Garaža: Jugo 45

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od jaksa » 19 Mar 2020, 09:29

Zato uredno šalju sms i spamuju viber porukama kako brinu o nama u vreme covid-19 pandemije.

Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3250
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od Puzo81 » 19 Mar 2020, 09:42

"Kako su propisi objavljeni u Službenom glasniku RS 17. marta 2020, a stupili na snagu 18. marta, obaveza banke (i davaoca lizinga) je da dužnicima ponudi zastoj u otplati obaveza u naredna tri dana (do 21. marta), te da na svojoj internet prezentaciji objave ponudu o zastoju otplate obaveze", kažu u NBS.
NBS objašnjava moratorijum na otplatu kredita: Evo kolike će rate plaćati građani
https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.ph ... id=1667719

nick79
Postovi: 447
Pridružio se: 27 Feb 2014, 07:26
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od nick79 » 19 Mar 2020, 10:22

Znači ipak ide kamata... Sviranje q.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk


Odgovori