Banke - odabir, utisci...

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14140
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od pedja » 26 Jun 2019, 18:51

Zavisi i gde se radi. Doduše, uglavnom za veće iznose (automobil, stan).

T-T


Korisnikov avatar
havijer
Postovi: 3068
Pridružio se: 28 Mar 2015, 07:55
Garaža: I30 mk1 1,4
Lokacija: Kragujevac/GM

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od havijer » 26 Jun 2019, 21:04

Debili iz erste banke. Od 01.09 70 din provizija za plaćanje preko mbankinga. Slika

Sent from my Mi A1 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Spa-Francorchamps
Pobednik Garaža - Classic lige
Postovi: 577
Pridružio se: 03 Feb 2018, 12:02
Garaža: Hyundai i20 1.2 GL Premium

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od Spa-Francorchamps » 26 Jun 2019, 21:22

Nisi dobro video... Ovo je za bezgotovinsko plaćanje, za elektronsko je min. 15 dinara

Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od somi-car » 26 Jun 2019, 22:17

@shandu90

U praksi i do 2.000.000 din na 10 god za prosek od 55-60.000 din. Bez opterecenja....

I to glat dobija ako je cist kreditni izvestaj...

Sad mozes i on line da apliciras i za jedan dan da dobijes.

Ali obrati paznju. Kamate se razlikuju, uglavnom su svuda ogromne.

Imas akciju kod nekih banaka da ne naplacuju trosak obrade kredita koji nije zanemarljiv i zasto bi im ostavio taj iznos (euro efg trenutno ima tu akciju)

Takodje neke lopovske banke kao npr unicredit imaju trosak odrzavanja kredita, jednom godisnje da ti naplate 7-8.000 za odrzavanje kredita.

Uglavnom svi zakidaju gde mogu tako da moras dobro da razmotris ponude, uzmes sve parametre u obzir.

Imas na mislim kamatici sajtu, uporedni prikaz za isti iznos u svim bankama da ti izlista kamatu, ratu i ostale sitnice....

Prijateljski savet, uzmi sto manje jer krediti nikome dobro nisu doneli...

Korisnikov avatar
Spa-Francorchamps
Pobednik Garaža - Classic lige
Postovi: 577
Pridružio se: 03 Feb 2018, 12:02
Garaža: Hyundai i20 1.2 GL Premium

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od Spa-Francorchamps » 26 Jun 2019, 22:42

Teško će dobiti keš kredit na 10 godina, tačnije teško na period veći od 8 godina.
Kamate na kredite konstantno padaju, mada onome ko uzima kredit su uvek visoke.

Korisnikov avatar
klisko
Postovi: 666
Pridružio se: 01 Okt 2016, 00:09
Garaža: Octavi A7FL 1.6TDI 2019, Octavia A5FL 1.9TDI 2010
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od klisko » 26 Jun 2019, 22:53

Kredit ima smisla samo ako imate čistu računicu da biste bez kredita lošije prošli. Recimo, plaćate kiriju 30 godina po 250 evra i to je 90k evra, a kamata i ostali troškovi kredita na 30 godina su 75k, onda ima smisla kredit. Ili ćete da stavite fasadu i nove prozore, kredit vas košta 2k evra, ali ćete za tri godine da uštedite na grejanju/hlađenju 3k evra...
E sad, dešavaju se razne stvari, nekada je kredit jedini izbor da se prevaziđu neke nepredviđene okolnosti. Tada je bitno ograničiti se na ono što može da se vrati i ne produžavati rok mnogo. Dužom otplatom banka uzima značajno više.

Korisnikov avatar
havijer
Postovi: 3068
Pridružio se: 28 Mar 2015, 07:55
Garaža: I30 mk1 1,4
Lokacija: Kragujevac/GM

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od havijer » 26 Jun 2019, 23:24

Spa-Francorchamps je napisao:Nisi dobro video... Ovo je za bezgotovinsko plaćanje, za elektronsko je min. 15 dinara
Upravu si, moja greška. Stigao mi dopis da se to menja pa sam mislio da su bezgotovinske transakcije zapravo plaćanje preko mbankinga.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk


Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od somi-car » 26 Jun 2019, 23:53

Spa-Francorchamps je napisao:
26 Jun 2019, 22:42
Teško će dobiti keš kredit na 10 godina, tačnije teško na period veći od 8 godina.
Kamate na kredite konstantno padaju, mada onome ko uzima kredit su uvek visoke.
U pravu si, jos jedna od preporuka NBS-a da banke smanje period sa 10 na 8 god za kes kredite.

Ali ima jos banaka koje daju na 10.

Naravno ako mu je sve to cilj. Ja sam morao da koristim kredite zadnjih 10 god. Svaki gasio pre isteka ali opet je sve to puno kostalo.

Obecao sam sebi da je ovo poslednji. Nadam se da ce tako i biti...

Korisnikov avatar
milospinkfloyd
Postovi: 2014
Pridružio se: 25 Maj 2015, 22:32
Garaža: Mini Cooper S F56 - Brera V6 Q4
Lokacija: subotica

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od milospinkfloyd » 27 Jun 2019, 13:09

Spa-Francorchamps je napisao:
26 Jun 2019, 18:19
Zavisi od iznosa koji tražiš. Svaka banka ima svoj kriterijum za procenu kreditne sposobnosti. Uglavnom zavisi od mesečnog priliva i trenutnih zaduženja, ali postoje i drugi elementi koji utiču na kreditnu sposobnost.

Šta podrazumevaš pod čistim kreditnim biroom? Da nemaš docnju ili da nemaš nikava zaduženja? Sva zaduženja, bez obzira što ih uredno otplaćuješ, će ti smanjiti kreditnu sposobnost. Pretpostavljam da ti nijedna banka neće praviti problem ako ti ukupna zaduženja, uključujući i ratu za novi kredit ne prelaze 40% priliva. Ako ti je plata veća i spadaš u neku od posebnih kategorija ovo može da ide i do 60%.
podrazumevam da nemam kasnjenja (jer nikada nisam ni uzimao kredit) a nemam ni zaduzenja, nisam nista duzan. Biro sam izvadio u rajfajzen banci gde mi leze plata, i u izvestaju pise da je sve ok.

@somi-car hvala na savetima. Bitno mi je sa bankom da dogovorim da mi u slucaju prevremene otplate kredita oproste kamate. Znaci tipa uzmem 10k eura, vracam na rate u 60 meseci svaki mesec 250e (15k eura), ali ako vratim sve posle godinu dana da ne bude ukupno 15k vec 11-12k. A to cu sve videti sa bankom

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od Ogi » 27 Jun 2019, 13:13

U slucaju prevremene, banka ti naplacuje kamatu do tog dana od prethodne naplate. Mozes dogovoriti da nemas naknadu za prevremeno.

Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od somi-car » 27 Jun 2019, 13:32

Prevremena otplata je isto regulisana pravilima koje je NBS tada postavila i promenila da se u slucaju prevremene otplate kredita ne naplacuje kamata. Mada mislim da ima 1-2% kamate. Ali opet je to neki mali iznos...

Pazi ti docnju u kreditnom birou mozes da imas po osnovu dozvoljenog minusa, kreditne kartice i sl. Ali ako nisi imao kredite nemas docnju u otplati kredita a to je ono sto bi ti prilikom uzimanja kredita proveravali kao najbitniji parametar. Tako da kao sto si napisao cist si...

Takodje tolerise se docnja do 10.000 din kada se uzima kredit u razmatranje.

Ima milion parametara ali ispunjavas onaj najbitniji...

Sve ostalo uporedi, proveri tri puta i ako je i potrebno promeni banku. Moze da se desi da druga banka daje neke stvari povoljnije. Npr za 15.000 eur uzece ti sigurno oko 30-40.000 din troskove obrade kredita pa zasto bi to njima poklonio ako vec pripada tebi. Lepo promenis banku i teraj.

Ne mogu da kazem da bakarski sektor ne napreduje u nasu korist. Ima velikih promena svake godine i to je ok. Medjutim iza svega toga se krije sve vec robija klijenata i sve vece uvaljivanje u kreditna zaduzenja sto je opet parametar koji pokazuje kontra situaciju.

To je i NBS navela kao razlog kada je objavila preporuku bankama da smanje period otplate sa 10 na 8 godina za gotovinske kredite. Zbog kreditnog rejtinga Srbije u naredne 2 godine moramo da poboljsamo kreditni rejting.

Da se razumemo ja radim u IT sektoru, ali zbog privatnog biznisa koji je bio aktivan godinama imao sam milion i jedan susret sa bankama i sistemima koje koriste pa ti opet sve ovo pisem kao neko ko je samo imao dosta iskustva. Opet ti to proveri na kraju sam....

Korisnikov avatar
Spa-Francorchamps
Pobednik Garaža - Classic lige
Postovi: 577
Pridružio se: 03 Feb 2018, 12:02
Garaža: Hyundai i20 1.2 GL Premium

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od Spa-Francorchamps » 27 Jun 2019, 18:35

Kod promene banke može da bude problem, jer većina banaka traži da primaš platu preko njih određeni period (3 ili 6 meseci) da bi stekao pravo na kredit. Ali, zavisi i od iznosa kredita i od toga kako te banka proceni kao klijenta.

Što se tiče prevremene otplate kredita, plaćaš samo glavnicu, tj preostali iznos glavnice. Baš zbog toga u prvim ratama kredita plaćaš mnogo veći deo kamate. U svakoj sledećoj rati raste udeo glavnice, a opada udeo kamate.

Uglavnom sada banke ne naplaćuju naknadu za prevremenu otplatu. U svakom slučaju, kad odeš u banku dobićeš ponudu u kojoj je sve precizno navedeno i ta ponuda obavezuje banku određeni broj dana (npr. 8) da mora da ti da kredit po uslovima iz ponude.

Korisnikov avatar
milospinkfloyd
Postovi: 2014
Pridružio se: 25 Maj 2015, 22:32
Garaža: Mini Cooper S F56 - Brera V6 Q4
Lokacija: subotica

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od milospinkfloyd » 27 Jun 2019, 18:58

jos jedno pitanje imam, ako me pitaju za sta ce mi kredit da li treba da kazem i sta da kazem?

Korisnikov avatar
Spa-Francorchamps
Pobednik Garaža - Classic lige
Postovi: 577
Pridružio se: 03 Feb 2018, 12:02
Garaža: Hyundai i20 1.2 GL Premium

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od Spa-Francorchamps » 27 Jun 2019, 19:32

Ako je kredit namenski, onda ćeš morati da doneseš dokaz (ugovor za auto kredit ili stambeni kredit), a za keš kredit te niko neće pitati.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14140
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od pedja » 27 Jun 2019, 20:19

milospinkfloyd je napisao:jos jedno pitanje imam, ako me pitaju za sta ce mi kredit da li treba da kazem i sta da kazem?
Ne, ako je keš.

T-T


Odgovori