Banke - odabir, utisci...

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
machak99
Postovi: 66
Pridružio se: 11 Jun 2015, 20:34

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od machak99 » 04 Dec 2019, 17:25

To su zadnja tri iznosa koja si podizao, uvek je tako...

Послато са POCO F1 помоћу Тапатока



Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29862
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od trojanac » 04 Dec 2019, 17:33

Ne bih rekao. Ne podižem tolike iznose. 5000 uglavnom, dok ove velike ne.

Sent from my HTC Desire 12 using Tapatalk

Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3249
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od Puzo81 » 11 Dec 2019, 17:51

Ajmo bankari :D

Imam stambeni kredit. Ovih dana je došao mail da prema propisima NBS zbog procene vrednosti nepokretnosti (na svake 3 god) donesem poresko rešenje koje prihvataju da je validno inače će biti aktiviran procenitelj o mom trošku (100e kao prvi put ili spominju 4000RSD za glonalnu procenu).

Koliko znam procena se vrši na TAČNO svake tri godine (tj od dana plasmana kredita) gde se množi ostatak kredita odnosno glavnice i euro po srednjem kursu NBS?

Logično da ne bi bilo pucanja na procenitelja vrednost vrednost nekretnine (hipoteke) na poreskom rešenju mora biti veća od ostatka glavnice stambenog kredita.

Od ličnog bankara nema hleba jer se ne javlja 3dana na mail, profesionalnost na nivou, klasična franšiza :glavomuzid: .

Korisnikov avatar
Spa-Francorchamps
Pobednik Garaža - Classic lige
Postovi: 577
Pridružio se: 03 Feb 2018, 12:02
Garaža: Hyundai i20 1.2 GL Premium

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od Spa-Francorchamps » 11 Dec 2019, 18:11

Nisam razumeo ovaj boldovani deo...

Tebe ne treba da zanima rezultat procene, jer banka ne može da promeni uslove kredita ilii da raskine ugovor, ma koliko procenjena vrednost nekretnine bila. Ako je procenjena vrednost niža od iznosa glavnice koju ti duguješ banci, to je problem za banku, jer će NBS taj kredit da klasifikuje kao rizičan.

Edit: koliko je meni poznato, banka ne može da traži od tebe da snosiš troškove procene ni u kom slučaju

Korisnikov avatar
klisko
Postovi: 666
Pridružio se: 01 Okt 2016, 00:09
Garaža: Octavi A7FL 1.6TDI 2019, Octavia A5FL 1.9TDI 2010
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od klisko » 11 Dec 2019, 18:31

Osim ako nema član ugovora koji kaže da se obavezuje da će dostaviti i druge instrumente obezbeđenja, u slučaju da se vrednost hipotekovane nepokretnosti umanji iz bilo kog razloga.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19189
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od Heinz » 11 Dec 2019, 18:31

Po ugovoru je tako.
Samo im šibni poresko na email.

Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3249
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od Puzo81 » 11 Dec 2019, 19:05

Spa-Francorchamps je napisao:
11 Dec 2019, 18:11
Nisam razumeo ovaj boldovani deo...

Tebe ne treba da zanima rezultat procene, jer banka ne može da promeni uslove kredita ilii da raskine ugovor, ma koliko procenjena vrednost nekretnine bila. Ako je procenjena vrednost niža od iznosa glavnice koju ti duguješ banci, to je problem za banku, jer će NBS taj kredit da klasifikuje kao rizičan.

Edit: koliko je meni poznato, banka ne može da traži od tebe da snosiš troškove procene ni u kom slučaju
Ne mogu mi upoređivati vrednost na poreskom i ostatak glavnice na 2,5 godine kada je propis da se to radi na tri godine (logično da će tada glavnica biti još manja a vrednost na poreskom rešenju ista ili malčice veća).

Mogu da angažuju procenitelja na moj račun i ako je vrednost na poreskom manja od ostatka glavnice.

Njihov mail:

Poštovani,

Ovom prilikom želimo da Vas obavestimo da je propisom Narodne banke Srbije predviđena obaveza procenjivanja vrednosti nepokretnosti nad kojom je konstituisana hipoteka najmanje jednom u tri godine od poslednje procene nepokretnosti.

Kao validan dokument o vrednosti nepokretnosti prihvata se i rešenje Poreske uprave o utvrđivanju poreza na imovinu fizičkih lica ukoliko je vrednost nepokretnosti iskazana po m2. Ukoliko na hipotekovanoj nepokretnosti postoji više suvlasnika, potrebno je da se dostave poreska rešenja za sve suvlasnike. Poresko rešenje može biti i od prethodne godine ukoliko Vam Poreska uprava nije izdala rešenje za tekuću godinu.

Novu procenu vrednosti nepokretnosti koja predstavlja obezbeđenje po stambenom kreditu, odnosno fotokopiju rešenja Poreske uprave uz original na uvid, potrebno je dostaviti (ukoliko već niste) najbližoj ekspozituri ///////u što kraćem roku, ne dužem od 30 dana.

U slučaju da niste u mogućnosti da u navedenom roku dostavite jedan od traženih dokumenata, /////// će angažovati procenitelja što će za Vas predstavljati uštedu kako u vremenu tako i novcu.

Trošak centralizovanog angažovanja procenitelja, po ceni znatno nižoj od redovne cene za pojedinačne procene, neće biti veći od 4.000,00 RSD i za taj iznos će biti zadužen Vaš tekući račun.

Ukoliko ipak želite da lično angažujete procenitelja za izradu pojedinačne procene u navedenom roku, listu ovlašćenih procenitelja možete dobiti u svim našim filijalama.


Kao i do sada, //////// ostaje Vaš pouzdan partner i podrška u realizaciji jednog od najvažnijih životnih ciljeva – obezbeđivanja stambenog prostora Vašoj porodici i Vama.

Unapred se zahvaljujemo na nastavku uspešne saradnje.

Korisnikov avatar
klisko
Postovi: 666
Pridružio se: 01 Okt 2016, 00:09
Garaža: Octavi A7FL 1.6TDI 2019, Octavia A5FL 1.9TDI 2010
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od klisko » 11 Dec 2019, 19:14

Znaš li sigurno šta kaže propis? U njihovom tekstu kaže *najmanje* jednom u tri godine. Ne kaže da ne smeju i češće. Meni u ugovoru stoji "po isteku svake tri godine od prethodne procene" što bi značilo da nemaju pravo da traže ranije. Ali propis je bitniji od ugovora pa onda verovatno i mogu.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19189
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od Heinz » 11 Dec 2019, 19:24

Formalnost, meni se ništa ni sa čim ne slaže i sve to prolazi, samo redovno plaćaj rate.

Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3249
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od Puzo81 » 11 Dec 2019, 19:29

Naći ću taj propis.

A jeste može i ranije, najbolje posle petog anuiteta da procene opet :kezo: . Čak i u planu otplate kredita su stavili procenu posle 36og anuiteta a ne petog -osmog- šesnaestog.

Svakako mi je vrednost na poreskom rešenju veća od ostatka glavnice po srednjem kursu.

Korisnikov avatar
klisko
Postovi: 666
Pridružio se: 01 Okt 2016, 00:09
Garaža: Octavi A7FL 1.6TDI 2019, Octavia A5FL 1.9TDI 2010
Lokacija: Beograd

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od klisko » 11 Dec 2019, 19:55

Šta te briga onda, daj im poslednje rešenje i uživaj. Mene brine kako da nateram banku koja je projektno finansirala izgradnju da skine hipoteku. Pare su navodno dobili, ali im se ne žuri da skinu hipoteku, a moja banka traži dokaz da na stanu nema drugih tereta.

Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od somi-car » 19 Feb 2020, 12:55

Da li su sve banke postavile maksimalan rok otplate kredita na 8 god tj na 7 od ove godine?

Procitao sam kao da su neke banke zadrzale duzi rok otplate ali ne mogu da pronadjem ni jednu sa tacnim informacijama.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od Saša » 19 Feb 2020, 15:12

Za kakav kredit pitaš?

TT


Kabal
Postovi: 2878
Pridružio se: 05 Avg 2015, 10:01
Garaža: Volvo XC60 D5 AWD
Lokacija: Novi Sad

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od Kabal » 19 Feb 2020, 15:20

Ima li neko Visa Infinite kartice od Intese? Kakva je razlika u odnosu na Hit racun i Visa Inspire karticu, rec je o debitnim

Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Banke - odabir, utisci...

Post od somi-car » 19 Feb 2020, 23:23

Saša je napisao:
19 Feb 2020, 15:12
Za kakav kredit pitaš?

TT
Refinansirajuci. Konkretno ulazim u neku investiciju pa razmisljam da refinansiram postojeci zbog dodatnog kesa (kupovina masina) pa gledam da rata bude sto manja.

Nacuo sam da su neke banke zadrzale max period od 10 godina ali nisam nasao neku konkretnu ponudu.

Odgovori