Preporuke za sve i svašta

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19246
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac
Birthday

Re: Preporuke za sve i svašta

Post od Heinz » 15 Nov 2021, 07:37

Misliš da Word nije dovoljan?

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Preporuke za sve i svašta

Post od somi-car » 15 Nov 2021, 08:21

Mislim na kompletnu pricu i proceduru oko pisanja takvih stvari....ako sam dobro razumeo njeno je da napise rad postujuci neke odredjene stvari (pozivanje na tudja misljenja, bla,bla..kako rad ne bi bio plagijat), lektorisanje od strane drugog strucnog lica.

Da li uopste imamo neke izdavace, da li mora preko izdavaca? Ko odobrava takve radove da bi bili zvanicni?

Realno meni je sve to nepoznanica, osim nekih stvari koje sam procitao na netu, ali bih voleo da joj malo olaksam informisanje u vezi toga.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Preporuke za sve i svašta

Post od Grujic » 15 Nov 2021, 08:30

Mislim da mora imati i recezente, lektore...

Послато са SM-G780F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19246
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac
Birthday

Re: Preporuke za sve i svašta

Post od Heinz » 15 Nov 2021, 09:16

Sad mi se meša, jel stručni rad, udžbenik...

Knjigu kao knjigu je lako odštampati, tehnički.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Preporuke za sve i svašta

Post od somi-car » 15 Nov 2021, 09:35

Grujic je napisao:
15 Nov 2021, 08:30
Mislim da mora imati i recezente, lektore...

Послато са SM-G780F помоћу Тапатока
Da, po onome sto sam nasao to mogu da budu kolege znaci isto profesori.

Konkretno mora da bude strucni rad, nije mnogo precizirano, mozda cak i ne mora jer u pravilniku pise ''napisana knjiga'' toliko i toliko bodova. Ne znam koliko ste upoznati sa bodovanjem u skolama. Njoj bi pisanje knjige, narodski receno resilo neke probleme oko podele casova i lose pisanog zakona o prosvetnim radnicima. Profesor rumunskog jezika predaje engleski i ima pravo na veci fond casova nego ona koja je zavrsila engleski na filoloskom samo zato sto je duze u skoli i samim tim malo vecu razliku u bodovima.

Ali da o tome ne duzim.

Znacice mi bilo koji info.

Korisnikov avatar
motorista
Postovi: 620
Pridružio se: 09 Avg 2020, 18:11

Re: Preporuke za sve i svašta

Post od motorista » 15 Nov 2021, 12:21

somi-car je napisao:
15 Nov 2021, 07:33
Mozda sam i promasio temu ali je pitanje specificno pa mozda neko uspe da mi da pravi odgovor.

Supruga je profesor engleskog i javila se potreba da napise knjigu/strucnu literaturu kako je vec pravilan naziv.

Da li neko ima neki info koliko je to tesko ili uopste moguce uraditi u sopstvenoj reziji?

Bilo kakav info bi mi znacio
Vidi ovde:

https://www.mycity-military.com/Ostalo- ... davac.html

Mislim da bi za nju bilo idealan neki stručni časopis — ne stručno-popularni (kiosk), već baš stručni (arhiv, muzej, književni klub...). Dakle, treba joj »Nauka i motorna vozila« a ne »Sat plus«. ltcolonel je urednik nekoliko istorijskih, ali tebi je potrebno nešto drugo, čisto prelistaj temu sa linka kao ilustraciju... Tamo je pola postera napisalo po neku knjigu, znam nekolicinu i lično.

Sada žurim, nadam se da ovo može pomoći.

Morse
Postovi: 178
Pridružio se: 28 Jul 2020, 10:06
Garaža: Lancer 2009. 1.5

Re: Preporuke za sve i svašta

Post od Morse » 15 Nov 2021, 12:28

somi-car je napisao:
15 Nov 2021, 07:33
Supruga je profesor engleskog i javila se potreba da napise knjigu/strucnu literaturu kako je vec pravilan naziv.
Mislim da je ovde pitanje da se objavi, a ne da se napiše stručni rad - ako je to u pitanju, a verujem da jeste, onda zavisi od branše, svrhe rada, teme itd. Za bilo kakvo bodovanje, rad mora biti objavljen ili u stručnoj publikaciji, gde opet ima razlike da li je domaći, strani itd. mada se nešto kroz maglu sećam da mora imati ISSN (ili slično), ili mora biti objavljen kao knjiga, sa svojim ISBN kodom. Naravno, vrednost i sručnost rada mora biti kvantifikovana od strane "stručne zajednice", što ostavlja dosta mesta za tumačenje, ali to opet zavisi od branše, svrhe itd.

Pošto je u pitanju prosveta, mislim da je Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja prava adresa za sva pitanja i instrukcije, ma koliko kafkijanski to zvučalo; jedino oni mogu imati uvid u sve detalje potrebne oko pisanja, izdavanja, objavljivanja i vrednovanja/bodovanja stručnih radova.

https://www.mpn.gov.rs/

Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Preporuke za sve i svašta

Post od somi-car » 15 Nov 2021, 13:20

Uh ministarstvo je od koristi kao kamen u bubregu, veruj mi.

Za sve sto im se obratis, samo ti sutnu mail sa nekom drugom sluzbom/adresom....

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Preporuke za sve i svašta

Post od Grujic » 15 Nov 2021, 13:26

Rad se obajvljuje u nekom strucnom casopisu, zavisno od casopisa zavisi i impact factor koji ima, al je to cenim malo teze za nauke te vrste, no, to svakako nine isto sto i strucna knjiga, koja moze biti u formi udzbenika, prirucnika, praktikuma, recnika, itd...

Jel ona ima neki materijal napisan ili krece od nule?


Za recezente da, to su kolege, al ne ide bas bilo ko, uvek se gleda da budu sto "jaci" makar po formalnom zvanju.

Послато са SM-G780F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Preporuke za sve i svašta

Post od somi-car » 15 Nov 2021, 13:30

Ima vec nesto napisano na neku temu, iskreno nisam bas zapamtio temu.

Navodno da bi dobila potreban broj poena i resila svoj problem, potrebno je da ima izdatu knjigu/strucni rad kako bi se ti bodovi uvazili.

Kapiram sledece:
- Tiraz ne mora da bude veliki (troskove stampanja ja bi snosio, vidim da se spominje neka cifra od 1000-1500 eur).
- Ima starije kolege koji bi mogli da budu saradnici.
- Sad kome predati takav rad i kako ozvaniciti taj rad da bi mogli da joj uvaze?

Procitacu link koji je postavljen iznad, u sustini vec informacije ste mi dali.

Mares
Postovi: 878
Pridružio se: 13 Avg 2012, 19:44
Lokacija: NS

Re: Preporuke za sve i svašta

Post od Mares » 24 Nov 2021, 12:59

Planiram kupovinu duseka za spavanje, 2x2m, kakva su iskustva sa Slarafijom, Andrijasevic, Philip, Dormeo dusecima? Obisao sam Slarafiju i Dormeo za sada, uglavnom ne bih uzeo memorijsku penu, isao bi na zicano jezgro (ovi novi tipovi) + slojevi pene.

Ok, sto se tice udobnosti, to je individualno, nego me vise interesuje da li stvarno vrede tih novaca duseci iz pomenutih radnji (modele koje sam gledao krecu se oko 90-120k ugrubo), ili i povoljniji proizvodjaci mogu da im stanu na crtu (R Dreams, YJSK, Vitapur, i sl.)?

Vidim i garancije su razlicite, neki daju 15 neki 5 godina na zicana jezgra, 2 godine na sam dusek, itd...da li su te garancije samo marketing ili stvarno treba obratiti paznju i na taj deo?

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19246
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac
Birthday

Re: Preporuke za sve i svašta

Post od Heinz » 24 Nov 2021, 13:13

Moraš sam da odlučiš, nema druge. Mi smo uzeli Šlarafiju Queen i za sada je odličan (nama). Dva odvojena umesto jednog velikog, Teški su za manipulaciju i odvojeni, a u komadu tek...

Mares
Postovi: 878
Pridružio se: 13 Avg 2012, 19:44
Lokacija: NS

Re: Preporuke za sve i svašta

Post od Mares » 24 Nov 2021, 13:35

I ta opcija kod Slarafije mi je interesantna sto se moze iskombinovati dva razlicita (ili ista) duseka da budu pod istom navlakom kao jedan, da li se u tom slucaju oseca prelaz izmedju dva duseka ako legnes preko tog dela? Prodavacica mi je objasnila da se u tom slucaju rade ivice oba duseka sa maksimalnim uklapanjem.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14175
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Preporuke za sve i svašta

Post od pedja » 24 Nov 2021, 14:08

Ima i Tempur neki "jeftin" žičani dušek, kažu da ga uzima Meriot. Deluje OK na prvu, ni tvrd ni mekan (što je idealno za hotele). U 180x200 je 80-90k dinara.

Ono "jeftin" je u odnosu na ostalo šta nude.

Inače, imaju zanimljive "specijalizovane" jastuke.

TapaT



milanns
Postovi: 377
Pridružio se: 12 Okt 2012, 18:25

Preporuke za sve i svašta

Post od milanns » 25 Nov 2021, 01:19

Somi,iz tvoje priče mi deluje da bi za nju bilo bolje da napiše rad i objavi u nekom naučnom časopisu. Spisak domaćih časopisa po kategorijama imas i na sajtu Ministarstva. To mi deluje kao formalno najjednostavnije rešenje. Knjigu je mozda i lakše napisati u smislu da ozbiljnu kritičku recenziju zapravo i nemaš, ali nisam siguran koja je procedura u školama da se ta knjiga prizna kao udžbenik. A ako knjiga nije ni udžbenik ni praktikum ne znam od kakve joj formalne koristi može biti. Ali samo nagađam.

Edit: ili, jos lakse, napise i objavi rad na nekoj od konferencija.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Odgovori