Corona virus

Razne teme, pitanja, iskustva
Zaključana tema
Korisnikov avatar
starac vujadin
Postovi: 11396
Pridružio se: 13 Jan 2012, 20:58
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od starac vujadin » 06 Apr 2020, 14:22

Grujic je napisao:
06 Apr 2020, 11:30

Sto se tice ovog clanka, meni odmah pada na um pitanje kolika je pouzdanost testova, i koliko je zapravo virus realno rasporostranjen...

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
Pouzdanost testova je veliko pitanje. Već ima dosta priloga o tome, naročito od Nemaca, o prevelikoj osetljivosti testova koji utiču na pouzdanost rezultata. Zbog toga ima potrebe nekoliko puta testirati jednog istog pacijenta jer se često dobijaju lažno pozitvini rezultati. Osim toga postoje različiti proizvođači testova...bilo je kritika na račun "kineskih". Ko zna, možda ovi naši kada su vidlei kakvi su kineski testovi što smo dobili su rešili da to ne koriste mnogo...teoretišem :)
Prof. Pavlovic. On jeste jedan od najboljih srpskih lekara svih vremena, covek je u penziji uveliko, al su upravo on i njegova generacija iznedrili kvalitetan kadar da im budu naslednici, i sam Stevanovic Prof Pavlovica imenuje kao svog ucitelja.
Večeras je gost na N1 u 18.30.

Korisnikov avatar
Momčilo
Postovi: 1360
Pridružio se: 21 Mar 2020, 22:44
Garaža: Peugeot 407 2.0 HDi

Re: Corona virus

Post od Momčilo » 06 Apr 2020, 14:41

Heineken je napisao:
06 Apr 2020, 08:59
Zato se i nadam da ce biti 24h .
Pojavio se jedan slučaj i u Šidu. Medicinska sestra sto radi u Kamenici.

Korisnikov avatar
Pulp Fiction
Postovi: 1629
Pridružio se: 19 Jul 2015, 21:52
Garaža: Astra G 1.7 dti

Re: Corona virus

Post od Pulp Fiction » 06 Apr 2020, 15:04

A boravište nije u Šidu?

Korisnikov avatar
Momčilo
Postovi: 1360
Pridružio se: 21 Mar 2020, 22:44
Garaža: Peugeot 407 2.0 HDi

Re: Corona virus

Post od Momčilo » 06 Apr 2020, 15:14

Koliko sam čuo, jeste.

Korisnikov avatar
Pulp Fiction
Postovi: 1629
Pridružio se: 19 Jul 2015, 21:52
Garaža: Astra G 1.7 dti

Re: Corona virus

Post od Pulp Fiction » 06 Apr 2020, 15:55

E onda jebeno :) Sad treba ukućane pratiti, testirati, pa njihove kontakte, još ako su zaposleni, to je onda širok krug ljudi.

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od Ji 4Tze » 06 Apr 2020, 16:30

pa zato to i zovu masovno testiranje. :D
Ali kod nas "masovno" testiranje znači nešto drugo - ne znam samo što lepo ne kažu jasno glasno - mi ovako mislimo da treba i paljba, neće valjda s novinarima svaku odluku da objašnjavaju u sitna crevca pa posle treba na forumima da ih prozivaju zbog nacionalne pripadnosti, frizure i sl
Boringly average, but also perfect for school run mums

gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: Corona virus

Post od gazza » 06 Apr 2020, 16:32

Grujic je napisao:
06 Apr 2020, 11:30
Ovo na slici ne da nije Stevanovic nego postaje smesno koliko troluje ovaj covek...
:kezo:

eno ceo tviter ga razvlaci i sad ja trolujem? kako kupio, tako prodao.
ne znam zasto ne bi mogao da bude on, ista frizura, kosulja i sako u ruci. da ima neki close up bez maske pa da donesemo zakljucak, ovako koliko ja trolujem isto toliko trolujes i ti.
zasto mislis da stevanovic ne bi mogao da odvede kineze tamo, jel se po necem do sad posebno istakao da to ne bi uradio? mozda je dobio i partijski zadatak...

Korisnikov avatar
BRABUS
Postovi: 449
Pridružio se: 14 Dec 2016, 08:51

Re: Corona virus

Post od BRABUS » 06 Apr 2020, 16:33

Mislim da je nezahvalno porediti podatke iz razlicitih drzava i na osnovu toga donositi zakljucke, mada razumem potrebu ljudi i novinara da to rade.

Uzmite na primer famozni broj testova, neke zemlje u okruzenju npr Bugarska, Hrvatska prijavljuju koliko testova je obavljeno, kod nas objavljuju koliko je ljudi testirano (bez da je jasno da li se covek broji dva putq, s obzirom da je potrebno vise od jednog testa do otpustanja). Postoji i nejasnoca o tome kako koja zemlja objavljuje broj mrtvih i koji su kriterijumi, pocevsi od toga da li registrujes primarni uzrok smrti ili svaki skucaj s koronom brojis, kao i to sto dosta zemalja broji samo preminule u bolnicama, a ne i one koji umru u starackim domovima ili kod kuce.

Cinjenica je da ni jedna zemlja na svetu nije bila spremna na ovo, uprkos upozorenjima i vremenu da se pripremi. Glavni razlog je po meni sto su svi sistemi u okviru drzava (s izuzetkom vojnih) bili prilagodjeni da se snabdevaju na efikasan nacin a zanemarili su odrzivost ako nesto zakaze, jbg, losa strana globalizacije. Vojska na stanju ima potrosnog materijala za godine ratovanja, a zdravstveni sistem ima hiruskih maski, lekova itd za mesec dana, jer ceo supply chain za zdravstvo moze da ih snabdeva u roku od 48 sati...,sve dok jednog dana ceo svet ne stane i to na sta su racunali vise ne postoji i krece bitka za nabavku materjala.

Takodje je i zalosno to sto za lecenje simptoma prehlade, gripa i upale pluca skoro nista nije napredovalo decenijama, uprkos eksponencijalnom povecanju troskova za zdravstvo i medikamente.

Procice ovo uskoro, al ce biti ozbiljna recesija u svetu, kao i ozbiljno preispitivanje prioriteta drzava

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8365
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od grujicd » 06 Apr 2020, 16:57

Evo jedan tekst na tu temu. Priča o fabrici hirurških maski u USA:

https://www.dallasnews.com/news/watchdo ... ess-again/

Korisnikov avatar
Pulp Fiction
Postovi: 1629
Pridružio se: 19 Jul 2015, 21:52
Garaža: Astra G 1.7 dti

Re: Corona virus

Post od Pulp Fiction » 06 Apr 2020, 16:57

Pa ja mislim da nije bilo vremena baš da se pripremi nijedna evropska zemlja, tako da krivim Kineze i imam transfer blama za one sve izjave ljubavi i zahvalnost Kinezima, još samo da ih izljubimo ko brata što su ceo svet sjebali...
Em su krili od sveta, prozivali i pretili svojim koji su provalil da nešto nije u redu. Još u januaru su govorili da se može preneti zaraza samo kontaktom sa zaraženim životinjama i tek krajem istog proglasili epidemiju, a Italijani su imali prvog lika 20.2. tako da nzm kako da se ljudi pripreme...

Korisnikov avatar
Ikac
Postovi: 1759
Pridružio se: 19 Apr 2012, 22:29
Garaža: Fiat Bravo 198 (2011) 1.6 multijet

Re: Corona virus

Post od Ikac » 06 Apr 2020, 17:03

Gledao sam danas konferenciju i ako sam dobro razumeo Kona, zaštitne opreme ima u dovoljnim količinama, ali ljudi iz pojedinih zdravstvenih ustanova (direktori i ko još već), ne znaju ili neće da trebuju dovoljne količine.

Iskreno ne znam šta je gore. Ako je istina, onda je to tužno i to je dokaz da bukvalno nesposobni i neodgovorni ljudi vode te zdrav. ustanove. A ako nije istina onda je to možda još i tužnije, zato što Kon da bi sakrio nesposobnost države i ljudi koji bi trebalo da obezbede tu opremu, direktno svaljuje krivicu na svoje kolege.

Korisnikov avatar
steva_anya
Postovi: 5456
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:29
Garaža: Honda Civic 1.8 Sport 2011
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od steva_anya » 06 Apr 2020, 17:09

To sto je Kon rekao je samo zalosna potvrda koliko lose rade:
- ili oni iz kriznog staba treba da posalju opremu svim zdrav ustanovama, narocito bolnicama
- ili svi direktori zdrav ustanova narocito bolnica treba da traze-zahtevaju

Samo je "upeglao" koliko je mogao njihov los rad.

Isto kao sto ne dr Kisic "upeglala" odgovor za Zakliju sa N1 da je hirurg dosao iz Austrije i nije bio testiran ...
stomatologija na drugaciji nacin: tomorrow tooth
https://www.facebook.com/LegeArtisDrKopanja

Korisnikov avatar
BRABUS
Postovi: 449
Pridružio se: 14 Dec 2016, 08:51

Re: Corona virus

Post od BRABUS » 06 Apr 2020, 17:19

Pulp Fiction je napisao:
06 Apr 2020, 16:57
Pa ja mislim da nije bilo vremena baš da se pripremi nijedna evropska zemlja, tako da krivim Kineze i imam transfer blama za one sve izjave ljubavi i zahvalnost Kinezima, još samo da ih izljubimo ko brata što su ceo svet sjebali...
Em su krili od sveta, prozivali i pretili svojim koji su provalil da nešto nije u redu. Još u januaru su govorili da se može preneti zaraza samo kontaktom sa zaraženim životinjama i tek krajem istog proglasili epidemiju, a Italijani su imali prvog lika 20.2. tako da nzm kako da se ljudi pripreme...
Nisam mislio da se pripreme od momenta kad je ovo izbilo u Kini, nego kroz godine pre toga, dobar clanak sto je @grujicd postavio, placa se cena dugogodisnjeg trenda.

Ne mislim da je bila neka zavera odozgo u Kini, oni su verovatno najveci gubitnici dugorocno, drzava im stajala dva meseca, i dalje nije dobro uprkos kraju epidemije (20% manji saobracaj u toku nedelje, a 80% manji vikendom, zamisli kakav je to udar na potrosnju) + ako se smanji zavisnost zapadnih zemalja o kinesku proizvodnju, nece biti dobro za njih.


Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6743
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Corona virus

Post od ljuba » 06 Apr 2020, 19:09

Kod nas (NL) bas pricaju kako ova faza virusa - izolacija u manjem ili vecem obliku moze da se zadrzi i preko godinu dana :) Pa prema tome ko se nije prilagodio, nece dobro proci :) Inace meni juce iz cista mira puce (naprsao celom duzinom) prozor od 3x2m na visokom spratu, koja ce to biti nocna mora zameniti... Proklete samonosece fasade :) a posebno u ovoj situaciji...

Zaključana tema