Corona virus

Razne teme, pitanja, iskustva
Zaključana tema
Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od Grujic » 18 Apr 2020, 13:47

petarboj je napisao:
18 Apr 2020, 11:09
U prvom postu na koji smo se i Gruja i ja osvrnuli si dao dve mogućnosti - da su ljudi pili preventivno i da su ljudi pili zbog simptoma. To nas je trigerovalo, jer obojica mislimo da je daleko veći broj onih koji su kupili za "ne daj bože", što nisi spomenuo.

Ako ja napišem nešto tipa "ko zna koliki je Vučić peder" zna se šta je cilj te rečenice.

Sent from my Mi Max 3 using Tapatalk
Upravo to, malo je prejako pisao prethodne postove, kao da ima proveren podatak da su ljudi mahom pili lek preventivno. Pomama je nastala sasvim očekivano, ljudi su hteli da se obezbede, prosto nemaju poverenja, takve su bile informacije u tom trenutku i to je to?

Btw, šta je zaključak, jel lek bio u slobodnoj prodaji, ili je morao na recept? Pre svega ovoga.


Cozmo, jel znaš ti šta je citokinska oluja? Ne copy/paste sa gugla, nego jel ti zaista razumeš šta je to? Šta su citokini, neke osnove imunologije, itd?


A zanimljivo je kako su svi u pravu u ovoj temi :)

I ovi koji tvrde da je u Srbiji nepotrebna panika i strah (doduše, ikac, ne znam otkud ti to), i ovi koji tvrde da je sve previše nonšalantno.



I za kraj, o ovome se priča u poslednje vreme i meni zanimljivo zvuči i moglo bi da bude objašnjenje nekih stvari

https://www.thailandmedical.news/news/m ... al-protoco
https://chemrxiv.org/articles/COVID-19_ ... n/11938173

Samo što još ne nalazim radove na pubmedu.

Korisnikov avatar
steva_anya
Postovi: 5456
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:29
Garaža: Honda Civic 1.8 Sport 2011
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od steva_anya » 18 Apr 2020, 14:39

Grujicu, ti si dokor medicine, proslo je poprilicki vremena i od Corone u Kini, pa Italiji i sada kod nas.

Iznesi svoj licni stav, samo nemoj onako neutralno kao do sada, vec strucno i argumentovano:
- za koju si strategiju i kakvu?
- da li se slazes sa odlukama kriznog staba ili ne?
- da li si za imunitet krda ili ne?

Hvala unapred u licno ime i forumase koje zanima stav lekara a ne mene kao zubara ili Cozmovog ortaka iz Tunisa.

P.S. ovo da napada hemoglobin sam pisao malocas da Italijani rade RCT i da nalaze trombozu u kapilarima umrlih.

Mislim da je to cak i "ludi Radule" tj Radulovic iz DJB spominjao.
stomatologija na drugaciji nacin: tomorrow tooth
https://www.facebook.com/LegeArtisDrKopanja

Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7065
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Corona virus

Post od DukeNS » 18 Apr 2020, 14:42

Pričam danas sa kumom iz Francuske... Kaze da su tamo mere bar do 11.05., ali da ljudi vec polako gube strpljenje, pa tako skoro niko vise ne nosi masku (cak ni u zatvorenom prostoru), ljudi sve vise izlaze bez onih popunjenih formulara... Drzi se distanca, naravno, ali za razliku od pre par nedelja, kada su ljudi nosili maske i dok se vozaju kolima, sve je to sad mnogo opustenije.

Korisnikov avatar
steva_anya
Postovi: 5456
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:29
Garaža: Honda Civic 1.8 Sport 2011
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od steva_anya » 18 Apr 2020, 14:54

Smeju li u parkove? Imaju li pokicijski cas?
stomatologija na drugaciji nacin: tomorrow tooth
https://www.facebook.com/LegeArtisDrKopanja

Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3263
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Corona virus

Post od Puzo81 » 18 Apr 2020, 14:54

Sestra u Parizu, i dalje strogo, kazne fine ako uhvate i često prave "levak".

Menadžer joj se vratio iz izolacije, imao blaže simptome (3x dnevno ga zvali iz bolnice i saopštavao im parametre sa neke zajebancije). Nisu ga testirali :o. Vratio se da radi, bio sa zaposlenima 2dana, bunili se i zapalio na godišnji. Daće plazmu jer su mu to tražili.
Neverovatno da nije testiran, ne razumem!

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od Grujic » 18 Apr 2020, 15:19

Realno stručno ne mogu da iznesem, (nisam infektolog, virusolog, pulmolog...) a uzdržan sam upravo iz tog razloga jer smatram da sam završen fakultet nije ulaznica da bi stručno govorio o nekoj temi ako ti to nije oblast delovanja. Ako mene pitaš ti za neke oblasti previše slobodno daješ odgovore iako se time ne baviš, ja možda previše šturo - stvar ličnog pristupa.

Al svakako ću odgovoriti na osnovu onoga s čim raspolažem.

- Virus realno jeste opasnost, i ne slažem se da je sve ovo besmielno. Stanje je ozbiljno ako se uzme smrtnost (direktno u %) pa se stavi u funkciju vremena u smislu koliko bi ljudi odjednom bilo kritično - u skladu sa tim treba reagovati oštro.

Kao primer za ilustraciju tvrdnjama koje kruže po netu da ukupno na nivou nacija nema povišenog mortaliteta nego prethodnih godina možemo uzeti broj preminulih doktora u poslednjih par nedelja. Uzmimo tu doktorsku populaciju kao prosečan neutralni uzorak, i da za tako kratko vreme umre toliki broj ljudi koji pre Korone nisu imali naznake da će se to desiti nam govori da stanje ipak nije toliko naivno.


1. Lično sam za ovakav vid strategije, ne za švedski model. To govorim na osnovu celokupnih kapaciteta i na osnovu zdravlja nacije, imamo puno hroničnih bolesnika, nismo sveukupno zdrava nacija. Naš sistem za sada ima kapaciteta za Koronu, ali su zato neke druge oblasti svedene na minimum silom prilika. Na stranu resursi, prosto ne treba hospitalizovati ljude zbog elektivnih stvari koje nisu hitne, to je u suprotnosti sa distanciranjem. Znači nemamo kapacitet da radimo približno normalno + haos oko Korone. Ono što se dešavalo po Italiji niko ne bi izdržao bez sloma, slomili bi se i mi.

Što se samih finesa tiče suviše je široko o tome pričati. Generalno je mali broj nacija koji bi poštovali preporuke bez restriktivnih mera. Da nema policijskog časa već da je samo preporuka o socijalnom distanciranju, ne bi bilo dobro po nas.
Same finese, u smislu rada prodavnica, šetanja ljubimaca, satnice itd, ne bih komentarisao jer šta god da se odluči biće zamerki. Sa nečim se ne slažem, sa nečim slažem, al u globalu mislim da treba ovako.


2. Preširoko pitanje, em ima puno odluka, em ja nemam uvid u sve, ali generalno mislim da izvlače najbolje iz date situacije. Prosto mi ne znamo sve činjenice i probleme. Ono što mi se ne sviđa je što imam utisak da se ograničava transparentnost što nije od starta bilo. Po mom ukusu bi bilo da je informisanje skroz transparetno pa kakvo god stanje bilo, al nije to samo pitanje puke struke.
Ono što mi je npr potpuna nepoznanica jeste testiranje, koji su kapaciteti, šta su ograničenje, problemi, itd - apsolutno ne znam, a oko toga ima gomila pitanja...

Ako te zanimaju neke konkretne odluke, navedi ih pa mogu da dam komentar.


3. Isto nejasno šta misliš pod ovim?
Kokelktivni imunitet svakako mora da se ostvari, ovako ili onako, ako si pod pitanjem mislio na taktiku zemalja koje su imale ideju da se virus što pre prokuži kroz naciju bez nekih značajnijih restrikcija - ne nisam za to, mislim da bi cena bila prevelika.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Corona virus

Post od nikaragva » 18 Apr 2020, 15:42

Stevo jel može neki izvor o tome da virus nije nov i ako nije nov da se objasni onda zašto nismo imuni na njega? Barem neki.

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6885
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Corona virus

Post od blaugrana » 18 Apr 2020, 16:00

Nego, sta nam je sa Danilom?

Sent from my Blaumi Note 5 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Woodoo
Postovi: 2344
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:12
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od Woodoo » 18 Apr 2020, 17:33

steva_anya je napisao:
18 Apr 2020, 09:38
Ovo je DOBAR virus. Ne ubija decu i adolescente, to je sustina i najbitnije. Ubija tj jako je opasan za stare i medicinski kompromitovane bez obzira na uzrast.
Sa većinom se slažem osim sa ovim. Kod moje žene u bolnici preminula devojka '90-to godište bez istorije bolesti. Da li je držala neke dijete ili nečim drugim uzrokovala slabiji imunitet ne znam, zvanično nije imala nikakvu skrivenu predispoziciju da joj se desi tragedija.

Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3258
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Corona virus

Post od srdjanyo » 18 Apr 2020, 17:52

Ono kad te baš hoće.

*slikano pre 45 minuta *Slika

Послато са SM-A605FN помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od Ji 4Tze » 18 Apr 2020, 17:57

Nisi ti Stevo toliko mlad da si zaboravio priču o SARS-u, ono iz 2003.
Ne da je "dobar" nego je prilično loš virus... Mislim to je to, SARS, MERS, SARS-C2 - stope smrtnosti su ipak prevelike. A nije samo prosto stopa smrtnost nego u ovom slučaju se drastično povećava zbog preopterećenja zdravstvenog sistema.
Druga stvar, kako je pokazao slučaj jednog nosača aviona, gde su imali jednog umrlog i 3-4 teška slučaja, od 1,200 personala - čak 60% nije razvilo nikakve simptome bolesti a virus ih je sve protrčao.
A na nosaču aviona nema starih i medicinski kompromitovanih..
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30006
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Corona virus

Post od trojanac » 18 Apr 2020, 18:28

Prelistaj Informer...

Slika

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Posetite www.garaza.rs !

lami
Postovi: 3270
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Corona virus

Post od lami » 18 Apr 2020, 19:34

srdjanyo je napisao:Ono kad te baš hoće.

*slikano pre 45 minuta *Slika

Послато са SM-A605FN помоћу Тапатока
Tu zeleno traje kratko, kombi ocigledno hteo da ispostuje, a ovoj delovalo prazno.
Plus imas dosta ljudi koje se odviklo od voznje. Ja u prethodnih vise od mesec dana sam mozda presao 20km sveukupno.
P.S.
Cekaj, ovo su iskljuceni semafori? Onda su bas baksuzi, plus ako nemaju dozvole za kretanje, zeznuto

Послато са SM-G950F помоћу Тапатока




Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30006
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Corona virus

Post od trojanac » 18 Apr 2020, 22:38

Najavljeno ublažavanje mera posle Uskrsa.

Kako predsednik navodi, ići će se na ublažavanje mera, a prva mera je skraćenje policijskog časa koji od utorka počinje od 18 časova.

“Ostavljamo sat vremena duže za prodavnice I apoteke, da mogu da rade. Važan sat dajemo više za rad, ne ugrožavajući ono što smo uradili”, kaže predsednik.

Za penzionere biće obezbeđen period od 18 do 01 čas posle ponoći - utorak, petak i nedelja, najviše pola sata.

“Penzioneri će od 18 do 01 imati mogućnost da izaberu svojih pola sata za šetnju. Cilj nam je da izbegnemo da svih 1,5 do 1,7 miliona penzionera bude u isto vreme na ulicama”, objasnio je Vučić dodajući da će ostati dosadašnje pravilo za odlazak u prodavnicu za penzionere.

Narednih nedelja, penzionerima će možda biti omogućeno svaki dan da izlaze u tom periodu.

Od utorka se otvaraju sve zanatske radnje, a sve druge radnje od 27. aprila.



Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7065
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Corona virus

Post od DukeNS » 18 Apr 2020, 23:12

Sat vremena?! :o :sreckovic:

Kako da čovek za njega ne glasa?!

Zaključana tema