Corona virus

Razne teme, pitanja, iskustva
Zaključana tema
Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12316
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Corona virus

Post od shandu90 » 18 Apr 2020, 23:58

Popusta mere, moras priznati.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od snork » 19 Apr 2020, 00:15

Grujic je napisao:
18 Apr 2020, 13:47
A zanimljivo je kako su svi u pravu u ovoj temi :)
Pa dobro, to je očekivano na javnom forumu. :) Svako iznosi mišljenje u skladu sa sopstvenim uverenjem i doživljajem situacije. Pri tome su samo vas nekoliko lekari, dok smo mi ostali laici koji nemaju veze sa medicinom. U tom smislu, ono što pišemo nema neku naročitu težinu, ali je ipak lepo što možemo da napišemo šta mislimo i pročitamo razmišljanja i reakcije drugih.

Grujic je napisao:
18 Apr 2020, 13:47
Cozmo, jel znaš ti šta je citokinska oluja? Ne copy/paste sa gugla, nego jel ti zaista razumeš šta je to? Šta su citokini, neke osnove imunologije, itd?
Pošto ste pomenuli ovaj pojam, setih se članka na Wikipediji o epidemiji španske groznice 1918-1920. godine. U drugom talasu, 1919. najviše su umirali mladi, zdravi ljudi sa dobrim imunitetom, i taj paradoksalni efekat se pripisuje upravo citokinskoj reakciji.

U tom smislu se slažem sa onim što su napisali ljubitelj i steva_anya, da sadašnja epidemija pokazuje ono što je normalan tok za većinu bolesti, a to je da umiru uglavnom najstariji i oni koji već su već bolesni od nečeg drugog. Ali navedeno je i par primera da su umrli oni koji nisu bili u rizičnoj grupi, što jeste zabrinjavajuće.

Inače, od španske groznice (danas poznate kao virus gripa tip H1N1) je od tadašnje 2 milijarde stanovnika planete obolela 1/4, tj. 500 miliona, a umrlo je (u zavisnosti kako se računa, jer se epidemija preklopila sa 1. svetskim ratom i epidemijama drugih bolesti) od 20-100 miliona.

Bax je napisao:
18 Apr 2020, 10:16
Ma mogu da budu fokusorani do sutra, dok ne nadju lek koji radi, i dostipan je, ili ne nadju vakcinu, ili neki blokator za vezivanje virisa na pluca, ili se viris sam dezintegrise putem svoie prirode, covecanstvo ide nizbrdo brzim tempom...
Bax, mislim da neće biti ništa od efikasne vakcine ili leka, već će se desiti ovo drugo što si naveo - virus će mutirati i epidemija će stati sama od sebe. To se desilo i sa pomenutom španskom groznicom. Inače, pogledaj koliko je ljudi tada umrlo, pa čovečanstvo ipak nije "otišlo nizbrdo".

sasa lbg je napisao:
18 Apr 2020, 10:37
Trajni imunitet je najbolja varijanta medjutim i imunitet kraci period 1,5 -2 sezone ili delimicni imunitet su jako dobri verovatno i dovoljni.

Ova pandemija je realno nista u odnosu na neku pot. sa visokom smrtnosti recimo 40 %

Malo se relasirajte covecanstvo zbog ove epidemije ne ide nizbrdo osim ekonomije koja ide baš tamo zahvaljujući delom i prenaglašenim strahom.
:plusone:

Postoje neki virusi koji ne mutiraju brzo (npr. virusi raznih boginja). Kad se jednom preleže, ostaje trajni imunitet, a mogu se napraviti i dobre vakcine.

Drugi virusi, na primer virusi gripa, spadaju u klasu brzo mutirajućih. Ima nekoliko sojeva, ali se svi oni stalno menjaju. Svake godine se pravi nova vakcina, u zavisnosti od virusa koji trenutno cirkulišu. Pa opet, kao što je naveo Steva, vakcina pruža samo delimičnu zaštitu.

Korona virusi, bar sudeći prema virusu obične prehlade (eng. common cold) koji je jedan od njih, mutiraju vrlo brzo. Kad preležite prehladu, nema garancije da je nećete opet "zakačiti" za par nedelja. Naravno da ovo govorim kao običan laik, ali mislim da od efikasne vakcine nema ništa.
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7069
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Corona virus

Post od DukeNS » 19 Apr 2020, 00:50

shandu90 je napisao:
18 Apr 2020, 23:58
Popusta mere, moras priznati.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Ma neka se napuši kurca!

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12316
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Corona virus

Post od shandu90 » 19 Apr 2020, 00:53

Dace bog da budu izbori ove godine, da ga se konacno resimo. Ko god da dodje, samo ovog ne gledati.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7069
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Corona virus

Post od DukeNS » 19 Apr 2020, 01:01

Nema sanse da ga skinemo jos neko vreme...

Korisnikov avatar
Ikac
Postovi: 1759
Pridružio se: 19 Apr 2012, 22:29
Garaža: Fiat Bravo 198 (2011) 1.6 multijet

Re: Corona virus

Post od Ikac » 19 Apr 2020, 01:12

:plusone:

Realno, nemamo čemu da se nadamo u naredne 2-3 godine. Izgubiće on neki procenat, ali mislim da će teško moći da padne ispod 1.5 miliona glasova. Nažalost dosta ljudi ga i dalje podržava, uglavnom stariji ljudi i penzioneri, i plus ovi ucenjeni i kupljeni što moraju da glasaju za njega, a i na to sve kada se dodaju razne "nepravilnosti" u izbornom procesu, da ne kažem krađa glasova, dolazimo do zaključka da neće on brzo. Iskreno voleo bih da grešim, ali mislim da je ovo realna situacija.

Korisnikov avatar
Woodoo
Postovi: 2344
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:12
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od Woodoo » 19 Apr 2020, 01:13

Mislim da žuri sa izborima, videćemo kako će da se odvija situacija sa ukidanjem mera.

dragc3
Postovi: 6
Pridružio se: 01 Apr 2020, 21:48

Re: Corona virus

Post od dragc3 » 19 Apr 2020, 09:34

Woodoo je napisao:
18 Apr 2020, 17:33
steva_anya je napisao:
18 Apr 2020, 09:38
Ovo je DOBAR virus. Ne ubija decu i adolescente, to je sustina i najbitnije. Ubija tj jako je opasan za stare i medicinski kompromitovane bez obzira na uzrast.
Sa većinom se slažem osim sa ovim. Kod moje žene u bolnici preminula devojka '90-to godište bez istorije bolesti. Da li je držala neke dijete ili nečim drugim uzrokovala slabiji imunitet ne znam, zvanično nije imala nikakvu skrivenu predispoziciju da joj se desi tragedija.
stevo ne lupaj umiru ljudi koju uopste nisu stari i nemaju pridruzene bolesti...

dragc3
Postovi: 6
Pridružio se: 01 Apr 2020, 21:48

Re: Corona virus

Post od dragc3 » 19 Apr 2020, 09:38

Woodoo je napisao:
19 Apr 2020, 01:13
Mislim da žuri sa izborima, videćemo kako će da se odvija situacija sa ukidanjem mera.
Tek sad se nece skinuti sa vlasti, bice dozivotni presednik kao TITO. Kad prodje ova korona neces ostati ziv od njega JA ovo JA ono JA JA JA... :pop:

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45823
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Corona virus

Post od Geza » 19 Apr 2020, 10:45

Odbili da ga leče, tužili ga zbog zaraze, na kraju umro
https://nova.rs/drustvo/odbili-da-ga-le ... raju-umro/

Novosadski stomatolog Stanislav Ostojić, protiv kog je pokrajinska vlast pokrenula krivičnu prijavu jer je navodno “namerno radio zaražen”, a kog danima nisu hteli da hospitalizuju, preminuo je jutros u Kliničkom centru Vojvodine od posledica koronavirusa.
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30012
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Corona virus

Post od trojanac » 19 Apr 2020, 10:59


dragc3 je napisao:
stevo ne lupaj umiru ljudi koju uopste nisu stari i nemaju pridruzene bolesti...
Možeš da ne slažeš sa nečijim mišljenjem ali ne možeš reći nekome da lupa. Pogotovo ne sa ovako kratkim stažom na forumu i par postova.


Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6749
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Corona virus

Post od ljuba » 19 Apr 2020, 11:28

Kad vec diskutujete na tu temu. Vest od danas i 4000+ mrtvih
Prvi tinejdžer umro od koronavirusa u Holandiji

U subotu RIVM izveštava da je osoba prvi put umrla u starosnoj grupi od 15 do 19 godina. Osoba je punoletna, pa mora imati osamnaest ili devetnaest godina. RIVM izveštava da je imao osnovne zdravstvene probleme.

Ako pogledamo dosadašnje cifre (plava boja je prijem u bolnicu, crveni smrtni slučaj), vidimo da je ta osoba najmlađa osoba do danas koja je umrla od koronavirusa u Holandiji. Generalno, većina ljudi koji umre od koronavirusa ima između 45 i 89 godina.
https://www.nu.nl/uitleg-over-het-coron ... ieken.html

A ovo je pozitivniji grafikon, broj primljenih na bolnicko lecenje:
Prikačeni fajlovi
7480B2C6-9476-4B59-AA72-DFB704D0A063.jpeg
Poslednja izmena od ljuba u 19 Apr 2020, 11:42, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd
Birthday

Re: Corona virus

Post od Grujic » 19 Apr 2020, 11:40

Najavljuju popuštanje mera što je mač sa dve oštrice...

Ja sam se plašio da nas ne zezne prerano opuštanje, nadam se da će ići postepeno i ne prebrzo.

Ono što je dobro je što su ljudi sada naučeni kako da se ponašaju, tako da i kada krene popuštanje nosiće maske i držace distancu u velikoj većini.

Dredger
Postovi: 202
Pridružio se: 07 Jul 2017, 16:44
Lokacija: Zrenjanin

Re: Corona virus

Post od Dredger » 19 Apr 2020, 11:53

Socijalna distanca je mera koja treba zauvek da ostane. Maske su ok, rukavice takodje, ali to rastojanje je neprocenjivo. Nema vise onih gurkanja po radnjama, disanja za vrat, to sam oduvek mrzeo. I bice super ako ljudima ostane navika da cim udju u kucu operu ruke. Prvo to, pa sve ostalo. Ja inace cesto perem ruke, verovatno imam okp, pa tu meru nisam ni osetio :-) Ne kaze se za dzabe "čistoća je pola zdravlja"

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45823
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Corona virus

Post od Geza » 19 Apr 2020, 11:58

Kako očekujete socijalnu distancu u prepunom autobusu?
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Zaključana tema