Corona virus

Razne teme, pitanja, iskustva
Zaključana tema
Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12306
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Corona virus

Post od shandu90 » 19 Apr 2020, 16:54

Puzo81 je napisao:11 maja Vučko daje 100 jura.
11 maja moze da mi polize yaya


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Corona virus

Post od nikaragva » 19 Apr 2020, 17:02

Jel treba negde da ostavimo broj računa za tih sto evra?

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12306
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Corona virus

Post od shandu90 » 19 Apr 2020, 17:05

Donece ovi jehovini svedoci, cim krene predizborna groznica. Samo me brine ta groznica, da ne predje u nesto gore i eto nama drugog talasa.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Woodoo
Postovi: 2344
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:12
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od Woodoo » 19 Apr 2020, 17:38

Geza je napisao:
19 Apr 2020, 14:41
steva_anya je napisao:
19 Apr 2020, 13:30
#4 kako je kod nas Corona dosla nesto posle Ita, Nem, UK, i kako su nasi videli da se gastosi vracaju mozda su stekli utisak "kao da beze od lavine snega". Ako se na to doda SNS kampanja i Vuciceve izjave kako su gastosi jedni od krivaca i kako se kaje sto nije zatcorio granice ...
Kako se zaraza pojavila u Srbiji? Preko chemtrailsa? :)
U svim drzavama osim u Kini su gastosi "krivi" za dolazak virusa tako da je to svaljivanje krivice na njih obicno populisticko medijsko spinovanje i prebacivanje krivice.

dragc3
Postovi: 6
Pridružio se: 01 Apr 2020, 21:48

Re: Corona virus

Post od dragc3 » 19 Apr 2020, 18:07

trojanac je napisao:
19 Apr 2020, 10:59
dragc3 je napisao:
stevo ne lupaj umiru ljudi koju uopste nisu stari i nemaju pridruzene bolesti...
Možeš da ne slažeš sa nečijim mišljenjem ali ne možeš reći nekome da lupa. Pogotovo ne sa ovako kratkim stažom na forumu i par postova.


Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
Ja se stvarno izvinjavam. Ne slazem se sa Stevinim izjavama o koroni i o tome kako mlad zdrav covek umre od srcanog udara....

Korisnikov avatar
steva_anya
Postovi: 5456
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:29
Garaža: Honda Civic 1.8 Sport 2011
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od steva_anya » 19 Apr 2020, 18:09

U Sloveniji su recimo zakljucili da su Coronu doneli oni koji su bili na zimovanju u Italiji.

Ja se gnusam na atmosferu linca i mrznje prema nasim gastosima koji su dosli tj vratili se, kako od politicara tako i od naroda koji to prihvata.
stomatologija na drugaciji nacin: tomorrow tooth
https://www.facebook.com/LegeArtisDrKopanja

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od Grujic » 19 Apr 2020, 18:15

Ihaj koliko dugih postova, posle cu sa kompa da detaljno procitam i odgovorim.

Samo sada mora da skrenem paznju na jednu stvar, ukupna smrtnost u drzavi za ovaj period kada se poredi sa prethodnim godinama daje laznu sliku jer je znacajno manja smrtnost zbog drugih uzroka, traumatizam na prvom mestu.

Teskih trauma koje se izvesno zavrsavaju smrtnim ishodom je neuporedivo manje, a cak i neke stvari poput spontanog krvarenja, infarkta itd se manje javljaju.

Znam, sad bi neko rekao ima ih samo ne mogu da dodju do doktora - ne bih rekao da je samo to, moj utisak je da prosto su ljudi manje izlozeni faktorima koji su okidac

Sent from my HTC U11 using Tapatalk


ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Corona virus

Post od ikac2000 » 19 Apr 2020, 20:48

Dobar svez intervju sa Igorom Rudanom.

https://www.nedeljnik.rs/profesor-rudan ... -singapur/

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk


Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od Grujic » 19 Apr 2020, 21:29

Idem redom koliko mogu.
Ono na cemu ja insistiram kad pricam sa kolegama [sve van foruma naravno] jesu cinjenice. Cinjenice iz ranijih ili sadasnjih podataka.
Recimo, nama se medijski predstavlja kako "italijanski lekari padaju mrtvi kao pokoseni".
Da, imaju umrle, ali niko nije proverio podatke, i uradio neku analizu.
Malo o brojkama preminulih medicinskih radnika u Italiji.
Prosecna starost im je 70.1 god. Raspon godina 49-93.
45% umrlih su oni koji su bili u penziji. 13% umrlih su stariji od 80 godina.
Broj registrovanih doktora u Italiji = 403454.
Broj Italijana uzrasta 24-100 god = 45 miliona.
1 doktor na 100 ljudi.
U trenutku ove analize [ovo sam pisao na nekim nasim med forumima], broj umrlih cija se smrt povezuje sa Covid-19 = 15000
Broj umrlih lekara cija se smrt povezuje sa Covid-19 = 122.
Svakog meseca umre oko 250 lekara od ukupnog broja.
Teško je baratati sa brojevima jer je opšta ludnica sa podacima... Em ne volim da toliko kalkulišem, em smatram da je još uvek prerano i nepouzdano za neke uže zaključke i šire komparacije sa drugim zemljama.

Samo mi pojasni, šta ti govori taj podatak da im umiru doktori iz penzije - ako sam dobro shvatio šta si napisao?

Meni kaže da su otišli u čabar i da su morali da povuku u ispomoć ljude iz penzije. Oni su baš pukli tamo, to čujem od ljudi odande, za to mi ne trebaju cifre.


Drugo, ako se prati euroMOMO sajt mozete videti da Italija nema nista znacajniji broj umrlih, cak je skoro izasao podatak da im je o ovom periodu 2020 umrlo ukupno manje nego u istom prosle godine.
Ovaj podatak nema apsolutno nikakav značaj kao takav. Pa saobraćaj ne postoji, tako da smrtnost od s. udesa je zanemarljiva.
Italijanski predsednik njihovog Instituta za statistiku Djan Karlo Blandiardo je izneo podatak da je Ita imala vise slucajeva pneumonije prosle god bez Corone nego ove godine sa Coronom. To je zvanican podatak. I ovaj podatak, iz evropski najugrozenije zemlje, ide u prilog tome da je ovo virus kao i ostali koje se javljaju, nista fundamentalno drugaciji, inace bi brojke MORALE biti drugacije.
Za ovo je okačio ftj link



Sada se prica okrece, i ko zna da li ce se i koliko puta jos okrenuti, oko respiratora i kiseonika/tromboze u plucima,
Apsolutno, tek će se iskristalisati nešto, ne zna se dosta toga još uvek


Na pitanje da li je ovaj virus nov ili ne odgovor je prost?
Da nov je, ali nije nepoznat. Kao sto ce sledece sezone ili za godinu-dve biti "taj virus samo nov".
Ovaj virus cini 5-15% udela u virusima koji izazivaju respiratorne infekcije.
Sta to znaci samo nov? To znaci da on mutira, nesto se malo promeni kako bi preziveo.
Isto je sa npr eserihijom i s-kokama, to je jedna bakterija, ali se ona promeni kad se naprave rezistentni sojevi.
ISTO to je i sa virusom gripa. Uvek je "virus gripa" ali se on malo promeni. To je razlog zasto je vakcina protiv gripa slabog ucinka.
Taj ucinak je od 20-55%, veoma cesto bude oko 30-35% efikasnosti.
Zato oni koji misle da ce Kubanci, Bil Gejts, Rusi, Kinezi, Soros i ko zna ko napraviti vakcinu koja ce ovo izleciti - grese.
Da, mogu da naprave vakcinum, ali posto je virus takav kakav jeste nece imati uspeh kakav svi ocekuju, ukljucujuci i neke forumase, na sta naravno imaju pravo. Ovaj virus prateci sajt nextstrain.org pokazuje 1000x vecu mutaciju od Ifluence.
Sa kliničkog aspekta nije tako. Oni koji su u konaktu sa njim kažu da daje atipično fulminantno pogoršanje, daleko je od običnog gripa. Jednostavno je klinička slika takva bez obzira na molekularnu analizu samog virusa.

Sledece, da umiru mladi. Ne govorim o licnostima nego o brojevima.
Moj brat je umro od srcanog udara sa 43 godine, samo je pao u kuci. Potpuno zdrav, nepusav, mrsav.
Ali to ne znaci da ce svako ko ima 40-45 god umreti od srcanog udara.
Kako sto nece ni od Corone. U Italiji je bilo umrlih ispod 40 god, ali je prosek godina umrlih pacijenara 80 ili 81 god.
Sve vreme imam utisak kao da ljudi porede normalno stanje bez korone, i dobna korone sa vanrednim merama. Tako da ne kapiram šta ti ovde porediš. Da, od korone umiru i mladi, mali %, al džaba forsiranje kako umiru stariji.
E sada, zamisli da nema ovih mera, da umru svi mladi koji bi svakako umrli od drugih razloga (s. udes, šlog, tumor, infarkt), plus oni koji bi umrli od korone, plus oni koji bi preživeli ali zbog haosa koji korona izazove ne bi dobili neophodan tretman.

Grujic: ne slazem se. Ne moramo biti infektozolo i epidemiolozi da bi znali i imali stav.
Imamo ono dr ispred imena, polagali smo infektivne bolesti i mikrobiologiju, tako da imamo vise nego dovoljno predznanja za stav, i neku analizu.
Stav da, ali nismo pričali o tome, priča je bila u kontekstu malo višeg nivoa, o toj nekoj edukaciji koju potenciraš.

Evo nasumice primera, razmisli šta možeš da kažeš nekome ko te pita o varičeli, Leriche sindromu, Birgerovoj bolesti, ALS-u, akutnom pankreatitisu, psorijazi, virusnom meningitisu? Ovako iz glave, bez potsećanja? Da li bi rekao nešto mnogo više od osnovnih informacija, ili onoga što piše na nekim medicinski relevantnim sajtovima gde laici mogu dobiti osnovne informacije? Ako kažeš da bi - na osnovu čega? Koliko si takvih pacijenata pregledao, lečio, video komplikacije i ishode, propratio tok bolesti? Ili barem pročitao subspecijalističku literaturu?
Isto i za vakcine i autizam, ta priča je upravo krenula iz prestižnog Lanceta koji si spomenuo, priča je dignuta na jezivo visok nivo. I tu mogu da brane (tj su mogli da brane) samo oni koji imaju mnogo znanja iz toga (infektolozi, dečji neurolozi, itd), a ne svako sa dopisanim dr. Mnogo doktora koji imaju veze sa temom je tada pisalo razne članke, a šta bi ti više rekao od njih, kada niti si lečio morbile, niti si se bavio autizmom.

Zato kažem, imati stav je jedno, a ulaziti u dublju priču i preuzeti odgovornost da nekoga malo edukuješ nešto sasvim drugo. Ja smatram da to nosi veću težinu i zato sam uvek rezervisan, o onome o čemu nemam više znanja osim osnovnog (nije mi oblast, nemam više kontakta sa tim, nisam se silom prilika udubio zbog npr nekog bližnjeg...) govorim opšte informacije koje su zapravo sada dostupne svima, usmerim kome se i gde javiti, rastumačim neke nejasnoće koje su prirodne za nekog ko medicinski nije potkovan i to je to.


Trece- kolektivni imunitet ne moze da se stvori ako ovo dugo traje i imamo drugi talas sa manje ili vise ponovo mutiranim virusom.
Šta podrazumevaš pod predugo? Koji vremenski okvir? Ako imunitet zaista traje par godina, neka je i dve, to je dovoljno da se opterećenje malo rasporedi ovim merama koje će realno gledano kratko trajati.


I za kraj, jel možeš molim te da odgovoriš na ista pitanja koja si postavio meni?
Pošto iz svega nisam uspeo da zaključim do kraja koji ti je stav.

Korisnikov avatar
steva_anya
Postovi: 5456
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:29
Garaža: Honda Civic 1.8 Sport 2011
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od steva_anya » 19 Apr 2020, 21:52

Pisem kad budem imao vremena

Ono sto cu sada napisati su 3 stvari:
- ja nikog ne edukujem, nemam zelju i potrebu, kao sto nemam zelju i potrebu da se slaze neko sa mnom
- ja samo iznosim svoj stav i misljenje na osnovu meni dostupnih i razumljivih podataka. I svako od nas radi tako, barem oni koje ova tema zanima.
Ja samo volim malo vise kriticki da pristupim svemu, pa i ovom.

Odgovor na pitanja koja sam tebi postavio sam vec dao: ja sam za ono sto je prof Knut Witkovaki rekao za sta sam ostavio ovde link u temi (izolacija starih i rizicnih, ostali kolektivni imunitet, posle njihovo slobodno "pustanje"). I ovu strategiju primeniti svake sezone gripa.
stomatologija na drugaciji nacin: tomorrow tooth
https://www.facebook.com/LegeArtisDrKopanja

Korisnikov avatar
123456
Postovi: 1956
Pridružio se: 30 Nov 2012, 05:14
Garaža: Nissan X-trail e-power Tekna
Lokacija: Slovenija

Re: Corona virus

Post od 123456 » 19 Apr 2020, 21:54

Grujic +1

Korisnikov avatar
zdushan
Postovi: 1638
Pridružio se: 12 Jan 2013, 13:02
Garaža: Škoda Superb 2.0 TDI 4x4
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od zdushan » 19 Apr 2020, 22:17

Svaka cast Grujiću. Danas, kada svi sve znaju, retko se može videti argumentovan i dobro odmeren stav. Svaka cast!

Sent from my SM-A605FN using Tapatalk


Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6743
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Corona virus

Post od ljuba » 19 Apr 2020, 22:24

Jedan interesantan sajt sa mogucnosti poredjenja podataka...

https://datagraver.com/corona/#/

Recimo kada se porede podaci po 1M stanovnika Holandija nije mnogo boljer prosla od Italije

https://datagraver.com/corona/#/?countr ... 20country.

Jedino je Belgija sve zeznula
https://datagraver.com/corona/#/?countr ... 20country.
Poslednja izmena od ljuba u 19 Apr 2020, 22:28, izmenjeno 3 puta ukupno.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11076
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Corona virus

Post od Bax » 19 Apr 2020, 22:25

Grujicu dobar si, sazreo si.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7062
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Corona virus

Post od DukeNS » 19 Apr 2020, 22:44

ikac2000 je napisao:
19 Apr 2020, 20:48
Dobar svez intervju sa Igorom Rudanom.

https://www.nedeljnik.rs/profesor-rudan ... -singapur/

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk


Zanimljivo za pročitati. Vrlo dobar...

Zaključana tema