Corona virus

Razne teme, pitanja, iskustva
Zaključana tema
Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od snork » 22 Apr 2020, 04:44

Jedna od posledica veoma redukovanog automobilskog i avionskog saobraćaja je i drastično smanjenje potražnje za naftom. Većina bušotina ne može da se "zatvori", već nafta mora kontinuirano da se ispumpava. Proizvođači ostaju bez skladišnih kapaciteta, što je dovelo do paradoksalne situacije da je cena postala negativna - proizvođači ne samo da nemaju zaradu, već plaćaju onome ko uzme naftu.

https://www.blic.rs/biznis/vesti/sok-na ... te/361ktbd

Ne znam kako stoje zemlje kao što su Saudijska Arabija, UAE, Irak, Iran, Sirija, Venecuela, ali npr. Rusija ima državni budžet baziran na ceni od 25+ dolara za barel. Kad je počela tekuća kriza, rekli su da će se nekako snaći sa 20 dolara (tekstovi sa rt.com). Ali sa naftom koja uopšte ne može da se proda, ne piše im se dobro.
Ђенерал Јанковић

gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: Corona virus

Post od gazza » 22 Apr 2020, 08:06

mozda nas rusi puste na miru konacno...

Dredger
Postovi: 202
Pridružio se: 07 Jul 2017, 16:44
Lokacija: Zrenjanin

Re: Corona virus

Post od Dredger » 22 Apr 2020, 10:57

snork je napisao:
22 Apr 2020, 04:44
Jedna od posledica veoma redukovanog automobilskog i avionskog saobraćaja je i drastično smanjenje potražnje za naftom. Većina bušotina ne može da se "zatvori", već nafta mora kontinuirano da se ispumpava. Proizvođači ostaju bez skladišnih kapaciteta, što je dovelo do paradoksalne situacije da je cena postala negativna - proizvođači ne samo da nemaju zaradu, već plaćaju onome ko uzme naftu.

https://www.blic.rs/biznis/vesti/sok-na ... te/361ktbd

Ne znam kako stoje zemlje kao što su Saudijska Arabija, UAE, Irak, Iran, Sirija, Venecuela, ali npr. Rusija ima državni budžet baziran na ceni od 25+ dolara za barel. Kad je počela tekuća kriza, rekli su da će se nekako snaći sa 20 dolara (tekstovi sa rt.com). Ali sa naftom koja uopšte ne može da se proda, ne piše im se dobro.
To se desava u USA, cena otisla u minus. Vidim da je i nas NIS prikočio dobrano sa proizvodnjom.


Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Corona virus

Post od cozmo » 22 Apr 2020, 12:13

Na onkologiji je zaženo, do sada, 57 medicinskih radnika i 35 pacijenata i čitava odeljenja su zatvorena. Među zaraženima je i moja kuma, jedna od glavnih sestara, koja radi tamo preko 20 godina. Naravno, cela porodica je dobila virus od nje - kum, oba sina i devojka jednog sina, jer svi zajedno žive u porodičnoj kući.

Kod nje na poslu mere zaštite prvih mesec dana vanrednog stanja su bile nikakve - niti maski, niti vizira. Sami su se dovijali jedno vreme, šili, nabavljali maske, sklapali neke vizire priručno onako. Sve to naravno nije bilo dovoljno i tamo je sada opšte rasulo. Vidite da je i jedna devojka (Nataša Lazić, 29 godina) preminula tamo usled posledica korona virusa, mesec dana nakon utvrđene leukemije.

Moja kuma je u Banji Koviljači, sa preko 100 zaraženih radnika iz medicine. Kum je u teškom stanju na infektivnoj, na kiseoniku je (saturacija varira od 76 do 97), ima šećer, pritisak, pušač je, gojazan je, jedva su ga povratili prvo kod kuće, pa onda u infektivnoj. Mlađi sin (19 god) fitnes instruktor, ima blagu upalu pluća i zajedno je u sobi sa kumom, nikakve simptome nije imao. Kuma, drugi sin i devojka (oni su na sajmu) su, od simptoma, imali samo gubitak čula ukusa i mirisa, dok je kum imao sve (i dalje ih ima), temperatura non stop, mučnina, gubitak daha, teško disanje, teška obostrana upala pluća...

Inače su kumića i devojku na sajam sprovele 4 (četiri) patrole policije zajedno sa kolima hitne pomoći, navrat nanos, jedva su uspeli da bace ključ u dvorište da može neko od rodbine da uzme ključ. Sestra od kume je sve snimala i privođeni su na sajam kao najgori kriminalci iz razloga što su hteli da sačekaju prvo pola sata da skoro onesvešćenog kuma neko odveze na infektivnu, i da nekom predaju ključ od kuće. To nije dozvoljeno, pa su morali da bace ključ u dvorište. Zatim su 5 sati držani u jednoj sobi na infektivnoj čekajući snimak pluća, da bi u 4 ujutru bili prevezeni na sajam. Kuma je prethodno prevezena u Koviljaču, dok su ostali čekali rezultate.

Inače rezultati jednog kumića su bili, pazite sad, ovakvi:

-pozitivan, negativan, pozitivan, negativan, pozitivan

Totalni je haos sa tim testovima, rasulo, i sad opet čekaju potvrdu, a kum je na terapiji kiseonikom, hlorokinom, antibioticima, paracetamol, itd. Užasno zvuči, ali srećom može da priča bez gubitka daha što je dobar znak.

Poenta je da vidite koliko je naš sistem u rasulu, koliko se ne vodi računa o porodicama i pogotovo o medicinskim radnicima i pacijentima. Rezultati su nepouzdani, procedure prijema na infektivnu i sajam su katastrofa.

Inače na sajmu nema lekara, već sve stažisti - zubari i slično, samo su tu da kao bude neko dežuran.

Snimak će biti prosleđen Ani Lalić, a takođe svi sa onkologije se spremaju da tuže državu. Ono što sam čuo od njih je strašno. Pričao sam sa još par njenih koleginica sinoć, ja nemam reči koliko je kod nas medicinsko osoblje ugroženo. Sreća je što su svi sa blažim simptomima. ali svi sa nekim problemima (kao moj kum) su u životnoj opasnosti. Nadam se da neće morati na respirator, jer je jako rizična grupa.

Ovo sam napisao za onkologiju i ne mogu da znam kako je drugde, ali ako je tako kako što su još neke sestre sinoć rekle, onda mislim da se nećemo lepo provesti sa ublažavanjem mera. Jedino dobro u svemu je što od skora konačno postoji dovoljno zaštitne opreme, ali prvih mesec dana je bilo katastrofalno stanje, što je i sam Kon priznao (doduše onako malo uvijeno).

Takođe, reče mi kuma sinoć, 99 posto se prenosi samo tim direktnim kontaktom na duže vreme - eto njima je sad ispao problem u ovom karantinu, zarazila je celu porodicu.
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

ftj
Postovi: 13039
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od ftj » 22 Apr 2020, 12:19

https://nova.rs/drustvo/zarazen-irineje ... litrugiju/

Izgleda ipak ne važi ona priča da ako dovoljno veruješ nećeš se zaraziti.

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12316
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Corona virus

Post od shandu90 » 22 Apr 2020, 12:27

Pa kad ni oni sami ne veruju u tu secernu vodicu.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Woodoo
Postovi: 2344
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:12
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od Woodoo » 22 Apr 2020, 12:34

Slika

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd
Birthday

Re: Corona virus

Post od Grujic » 22 Apr 2020, 12:39

@cozmo

Ti si doajen "proverenih informacija", ovo je smešno. Odakle ti to da nema lekara na sajmu??? Znam nekoliko kolega koji tamo rade smene, šta pričaš bre ti?

Jel znaš uopšte šta je stažista, ili kao uobičajeno nabacuješ pojmove?

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Corona virus

Post od cozmo » 22 Apr 2020, 13:14

Sinoć sam se čuo sa kumićem na sajmu i pričao je sa "dežurnim" lekarima. Tako mi je preneo. Sinoć je bio dežuran - stomatolog.

"Ne možeš da veruješ, ovde sve klinci, stažisti, zubari, sluđeni". ETO TIM REČIMA.

Jesi li ti na sajmu? Ja ako želiš ima da snimim razgovor, a kumić je i fotograf, pa će sve da dokumentuje kako treba, sve će to izaći na videlo.

Ne komentarišeš onkologiju? Ana Lalić je stupila u kontakt sad sa njima.

A snimak odvođenja njihove dece na sajam (23 i 21 god) veruj mi ne možeš da veruješ šta rade. Prosleđen je medijima.

I shvati da TEBI NE VERUJEM, već samo ljudima sa kojima sam blizak i KOJI SU NA LICU MESTA. Kao i moj drug epidemiolog koji je sada dobio ODOBRENJE da pomogne KC Vojvodine u razvoju lečenja pacijenata. E NJEGA SLUŠAM!

I nemoj mi više repliciriati. Ko god nije na licu mesta da DOKUMENTUJE za mene nije ozbiljan.

Odjavljujem se sa teme, tako da možete da replicirate do sutra.
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd
Birthday

Re: Corona virus

Post od Grujic » 22 Apr 2020, 13:22

Onkologiju ne komentarišem jer nemam informacije iz prve ruke - time bi moj komentar bio lupetnje.

Ako saznam iz prve ruke mogu da odgovorim, drugačije ne.

Ana Lalić ne znam ko je.

Tebi ne veruje pola foruma, za sve ove godine si se pokazao sa tačnošću informacija, a pošto se izdaješ za novinara način pisanja ti upravo i jeste takav.
Inače na sajmu nema lekara, već sve stažisti - zubari i slično, samo su tu da kao bude neko dežuran.
Ovo je netačno!!!!
Da, očigledno da ima i zubara, i stažista, i mnogih kao ispomoć, ali ovo ovako kako ti u novinarskom stilu znači da lekara nema nikad ni u jednom trenutku!! To što ti je tvoj kum preneo te večeri ne znači da jeste tako.
To sada i sam kažeš, već ublažavaš prethodnu izjavu, sad nije "na sajmu nema", već "sinoć bio". Uostalom, koncept sajma jeste takav da tamo nisu potrebni striktno infektolozi itd, ali reći da nema lekara nije tačno.

I ovo je baš zanimljivo, epidemiolog pomaže u lečenju.

p.s. Ako ne žečiš da ti neko replicira - ne pišeš na forumu, jako prosto. Ovde svaki post napisan je otvoren za repliku, a za nešto šta provereno znam da nije tačno ću ti lično svaki put replicirati.

Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13409
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Corona virus

Post od McGruja » 22 Apr 2020, 13:28

Ali, brate, kumić mu rek’o

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Corona virus

Post od ikac2000 » 22 Apr 2020, 14:08

Uhvatili ste se za najmanje bitan deo njegovog posta koji nije sustina njegove poruke vec zapazanje za koje naravno da nema celu sliku, uz komentar da mu pola foruma ne veruje.

Vrlo pristrasno i agresivno.

Apropo diskusije zasto ljudi napustaju forum, sa ovakvim ogranicenim pristupom i spinovanjem, sve je jasno.




Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk



Korisnikov avatar
Blackshadow
Postovi: 775
Pridružio se: 22 Dec 2013, 01:41
Garaža: W 211 2004 E200 NGT 163KS
Lokacija: Voždovac

Re: Corona virus

Post od Blackshadow » 22 Apr 2020, 14:53

Pravda za Cosmo-a!



Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока

Kanis li pobijediti, ne smijes izgubiti!

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Corona virus

Post od nikaragva » 22 Apr 2020, 15:23

Sta smo docekali da nas zubari lece od korona.

Zaključana tema