Corona virus

Razne teme, pitanja, iskustva
Zaključana tema
Korisnikov avatar
Uninuni
Postovi: 892
Pridružio se: 21 Jan 2013, 19:30
Garaža: Fiat Bravo 1.9 2007, Mazda Cx 5 2,2 2017
Lokacija: Novi Sad, Serbia

Re: Corona virus

Post od Uninuni » 16 Nov 2020, 18:01

Bogdan je napisao:Sin i žena, negativni. Dobro je

Gesendet von meinem EVR-L29 mit Tapatalk
Cisto da provjerim jel sin maloljetan i gdje je on radio provjeru ? Pitam zbog mog copora, danas se i moj mali pozalio na temp :(

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11044
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Corona virus

Post od Bax » 16 Nov 2020, 18:03

ljuba
A Australija i Novi Zeland, kako oni resise zimu?
To je isto zapadna civilizacija.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Bogdan
Banned
Postovi: 1129
Pridružio se: 15 Avg 2020, 13:10

Re: Corona virus

Post od Bogdan » 16 Nov 2020, 18:08


Uninuni je napisao:
Bogdan je napisao:Sin i žena, negativni. Dobro je

Gesendet von meinem EVR-L29 mit Tapatalk
Cisto da provjerim jel sin maloljetan i gdje je on radio provjeru ? Pitam zbog mog copora, danas se i moj mali pozalio na temp :(

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
Sin ima 4 godine, radili smo test svi ovde u bolnici, u de. Sin nenam nikakve simptome, dobro je skroz.
Žena će za koji dan još jednom da se testira, cisto reda radi da vidimo situaciju.

Gesendet von meinem EVR-L29 mit Tapatalk


Korisnikov avatar
Uninuni
Postovi: 892
Pridružio se: 21 Jan 2013, 19:30
Garaža: Fiat Bravo 1.9 2007, Mazda Cx 5 2,2 2017
Lokacija: Novi Sad, Serbia

Re: Corona virus

Post od Uninuni » 16 Nov 2020, 18:18

Fala, kod nas izgleda malu djecu ne testiraju (bar zena tako informisana). Valjda nece ni trebati, ovo danas je bilo neprijatno meni :(

Sent from my SM-T580 using Tapatalk


Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Corona virus

Post od nikaragva » 16 Nov 2020, 18:29

Bax je napisao:
16 Nov 2020, 16:01
https://journals.sagepub.com/doi/full/1 ... 1620974755


Studija u Italiji na osnovu specificnih antitela iznosi zanimljivu tezu da je Korona kruzila u Italiji jos od septembra 2019 godine, dakle puuuno pre prvog potvrdjenog slucaja, cak i u Kini.

Ovo daje za pravo i jednoj tezi koja je meni zanimljiva, da smo mi prvi talas imalo ovde pocetkom februara, za koji se i ne zna.
Nisam skroz ni siguran da se ne zna, odnosno da se nije znalo.

Moja deca su imala prehladu, koja je tekla ovako nekako:

1. mladji sin odmah posle 1-2 dana temperatura oko 39-40. Lekar mu slusalicama detektovao da ima nesto na plucima. Dobio AB. Uz napomenu da zovemo svaki dan. Mi zvali svaki dan pedijatra, izvestavali. Temperatura ne pada nikako. Pio naizmenizno brufen i paracetamol (ja mislim da se tako zove). Skine bukvalno pola stepena, eventualno stepen. Cim prodje dejstvo i to neko kratko, mozda 2h, temperatura odmah na 39+. A nisam mu smeo davati cesce od na svaka 4h. Masirao, hladio kako sam znao i umeo. Drzala ga temperatura sigurno 7-10 dana (39+ ga drzalo oko 3-5 dana ne secam se tacno). Sveukupno nije isao u skolu mozda cak i tri nedelje. Stalno su ga sa kontrole vracali na jos oporavka. Mislim da je imao dve ture AB (pancef ili tako nesto)

2. stariji sin, sa mozda danom zakasnjenja, dobija temperaturu izmedju 37 i 38. I njega odvedemo kod lekara, zbog mladjeg sina, da predupredimo. Medjutim tamo kazu za sada sve ok, javite se ako bude promena. Nakon terapije od oko nedelju dana i bolovanja, temperatura prolazi skroz. Odlazi jedan dan u skolu. Vraca se uvece sa 39+. Opet i sa njim agonija kao i sa mladjim, ne mogu da spustim tempraturu. I njega kod lekara. I on dobija AB, ali temperatura ne prolazi tako lako. Sve se manje vise ponovilo i sa njim, kao i sa mladjim sinom, da ne davim.

Sve vreme na osnovu reakcije lekara vidim da mu nije svejedno, da nesto zna da se desava. I on sam kaze da je epidemija (ali gripa, produzili su raspust).
Taman kad se sve sa njima zavrsilo, nisu ni krenuli u skolu nakon bolovanja, jer je uveden prinudni raspust. Nakon 2,3 dana od kraja bolesti, Srbija dobija prvog zarazenog.

Da li je to bila korona ili grip, ne znam.
Znam samo da nikad nismo imali takvu prehladu sa decom niti takav tretman kod lekara. Da nam je strogo podvukao da ga zovemo na svaku promenu.
Ranije je bilo cajevi i lezanje, 39 je ok temperatura, ubija se virus itd. Popije brufen, temperatura padne na 37.5-38. Jednom (ako i jednom) odes kod lekara, to ti kaze i to je to. Lezi kuci i smrdi 2,3 dana.

Korisnikov avatar
Bogdan
Banned
Postovi: 1129
Pridružio se: 15 Avg 2020, 13:10

Re: Corona virus

Post od Bogdan » 16 Nov 2020, 18:33

Uninuni je napisao:Fala, kod nas izgleda malu djecu ne testiraju (bar zena tako informisana). Valjda nece ni trebati, ovo danas je bilo neprijatno meni :(

Sent from my SM-T580 using Tapatalk
Molim i drugi put.
Ovde testiraju, ali rade bris samo iz grla, za decu, ne znam do kog uzrasta.

Gesendet von meinem EVR-L29 mit Tapatalk


Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19189
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Corona virus

Post od Heinz » 16 Nov 2020, 19:14

Bax je napisao:https://journals.sagepub.com/doi/full/1 ... 1620974755


Studija u Italiji na osnovu specificnih antitela iznosi zanimljivu tezu da je Korona kruzila u Italiji jos od septembra 2019 godine, dakle puuuno pre prvog potvrdjenog slucaja, cak i u Kini.

Ovo daje za pravo i jednoj tezi koja je meni zanimljiva, da smo mi prvi talas imalo ovde pocetkom februara, za koji se i ne zna.
Negde sam video da je korišćen neki levi test. I ko zna koju koronu su našli.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3250
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Corona virus

Post od Puzo81 » 16 Nov 2020, 19:23

Rolla je napisao:
16 Nov 2020, 16:39
Pametno, i moja je otisla na bolovanje cim smo saznali. Mnogo komplikacija u trudnoci moze da izazove Covid, plus sto moze da ima problema sa prijemom u domove zdravlja za preglede u slucaju da je Covid pozitivna.
Ma treba odmah, neka uživaju.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11044
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Corona virus

Post od Bax » 16 Nov 2020, 19:39

Pise na linku koji je test koriscen, sad uvak je moguce da su nesto omasili.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4120
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Corona virus

Post od carov2 » 16 Nov 2020, 22:03

nikaragva je napisao:
Bax je napisao:
16 Nov 2020, 16:01
https://journals.sagepub.com/doi/full/1 ... 1620974755


Studija u Italiji na osnovu specificnih antitela iznosi zanimljivu tezu da je Korona kruzila u Italiji jos od septembra 2019 godine, dakle puuuno pre prvog potvrdjenog slucaja, cak i u Kini.

Ovo daje za pravo i jednoj tezi koja je meni zanimljiva, da smo mi prvi talas imalo ovde pocetkom februara, za koji se i ne zna.
Nisam skroz ni siguran da se ne zna, odnosno da se nije znalo.

Moja deca su imala prehladu, koja je tekla ovako nekako:

1. mladji sin odmah posle 1-2 dana temperatura oko 39-40. Lekar mu slusalicama detektovao da ima nesto na plucima. Dobio AB. Uz napomenu da zovemo svaki dan. Mi zvali svaki dan pedijatra, izvestavali. Temperatura ne pada nikako. Pio naizmenizno brufen i paracetamol (ja mislim da se tako zove). Skine bukvalno pola stepena, eventualno stepen. Cim prodje dejstvo i to neko kratko, mozda 2h, temperatura odmah na 39+. A nisam mu smeo davati cesce od na svaka 4h. Masirao, hladio kako sam znao i umeo. Drzala ga temperatura sigurno 7-10 dana (39+ ga drzalo oko 3-5 dana ne secam se tacno). Sveukupno nije isao u skolu mozda cak i tri nedelje. Stalno su ga sa kontrole vracali na jos oporavka. Mislim da je imao dve ture AB (pancef ili tako nesto)

2. stariji sin, sa mozda danom zakasnjenja, dobija temperaturu izmedju 37 i 38. I njega odvedemo kod lekara, zbog mladjeg sina, da predupredimo. Medjutim tamo kazu za sada sve ok, javite se ako bude promena. Nakon terapije od oko nedelju dana i bolovanja, temperatura prolazi skroz. Odlazi jedan dan u skolu. Vraca se uvece sa 39+. Opet i sa njim agonija kao i sa mladjim, ne mogu da spustim tempraturu. I njega kod lekara. I on dobija AB, ali temperatura ne prolazi tako lako. Sve se manje vise ponovilo i sa njim, kao i sa mladjim sinom, da ne davim.

Sve vreme na osnovu reakcije lekara vidim da mu nije svejedno, da nesto zna da se desava. I on sam kaze da je epidemija (ali gripa, produzili su raspust).
Taman kad se sve sa njima zavrsilo, nisu ni krenuli u skolu nakon bolovanja, jer je uveden prinudni raspust. Nakon 2,3 dana od kraja bolesti, Srbija dobija prvog zarazenog.

Da li je to bila korona ili grip, ne znam.
Znam samo da nikad nismo imali takvu prehladu sa decom niti takav tretman kod lekara. Da nam je strogo podvukao da ga zovemo na svaku promenu.
Ranije je bilo cajevi i lezanje, 39 je ok temperatura, ubija se virus itd. Popije brufen, temperatura padne na 37.5-38. Jednom (ako i jednom) odes kod lekara, to ti kaze i to je to. Lezi kuci i smrdi 2,3 dana.
Pritom je danas ceo svet tako dobro povezan, da je nemoguće da neko iz Vuhana nije doneo virus(visoko zarazan) u Beograd pre marta. (Da uzmemo decembar kao početak)

Sent from my SM-G980F using Tapatalk


Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Corona virus

Post od nidza » 16 Nov 2020, 23:15

Takođe smo imali pakleni februar porodično, jedino ja sam jeftino prošao, jedan dan temperatura. Deca su bila bolesna kako ja nisam bio nikad u svom životu otkad pamtim. Tad su svi imali slične čudne simptome, temperatura visoka, užasne muke sa kašljem i grlom, i naizgled prođe posle 2 dana. Treći dan dete ko novo, ali već naredni dan se vrati i poklopi ga još gore nego prvi put. Drugi je imao identičan tok bolesti.

Dijagnoza je bila virusna upala pluća, lečenje AB i spuštanje temp paracetamol za preko 38.5.

Malo mi je preterana koincidencija da u godini sa koronom bude baš najgori neki drugi virus kakav nisam do sad doživeo. Biće da nas ovo tambura mesecima ranije, a da sa nekim dužim imunitetom može da se obriše guzca.

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45621
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Corona virus

Post od Geza » 17 Nov 2020, 00:31

Covid-19 was present in Italy as early as SEPTEMBER 2019, study of lung cancer screenings shows
https://www.rt.com/news/506796-coronavi ... september/
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7024
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Corona virus

Post od DukeNS » 17 Nov 2020, 01:04

Dašak optimizma...


Sir John Irving Bell is a Canadian immunologist and geneticist. From 2006 to 2011, he was President of the Academy of Medical Sciences, and since 2002 he has held the Regius Chair of Medicine at the University of Oxford, UK. He was since 2006 Chairman of the Office for Strategic Coordination of Health Research (OSCHR) but as of 2020 is just a regular member. Bell was selected to the Vaccine Taskforce sometime before 1 July 2020.



Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29864
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Corona virus

Post od trojanac » 17 Nov 2020, 06:59

I mi smo svo četvoro zaglavili u februaru. Ja sam odležao jedan dan, drugi već bilo bolje. |ženu slomilo kao nikad ranije. Deca su dobila AB, mi se nismo ni javljali lekaru jer nije bilo kritično. Ali je za pamćenje.
Posetite www.garaza.rs !

Kabal
Postovi: 2878
Pridružio se: 05 Avg 2015, 10:01
Garaža: Volvo XC60 D5 AWD
Lokacija: Novi Sad

Re: Corona virus

Post od Kabal » 17 Nov 2020, 08:25

Sa drugog foruma

"Elem, da kazem par reci o mRNK vakcini...

Nas imuni sistem ima razlicite mehanizme odgovora tj. odbrane, tzv. celijski i humoralni imunitet.
U celijskom imunom odgovoru ucestvuju makrofagi, NK-celije, T-limfociti... Humoralni imunitet predstavljaju antitela. Svi oni zajedno reaguju na odredjenje specificne delove neprijatelja (antigen). Kada se taj antigen prepozna od imunog sistema, dolazi do njegovog aktiviranja i odbrambene reakcije.

Slika
Ovde imamo sematski prikaz naseg SARS-CoV-2. Bitno je primetiti dve stvari: spike protein i RNK. Ovaj spike protein je zapravo antigen. On virusu sluzi da se zakaci za nas ACE2 receptor, sjedini svoj omotac sa celijskom membranom i ubaci svoj RNK u citoplazmu tj. unutrasnost celije. Hajdemo sada malo unutra.

Slika

Ovo je nasa celija. Tu nas pre svega interesuju ribozomi. To su celijske organele na kojima se vrsi sinteza proteina. Shvatite to jednostavno kao jednu stampariju proteina. Kako su ribozomi toliko pametni pa da znaju sta treba da prave? Pa nisu. Pametni su nasi geni koji nose te informacije. U procesu koji se zove transkripcija, vrsi se prenos genske informacije i stvara se mRNK ili na nasem jeziku iRNK (messenger ili informaciona RNK). Ona nosi informaciju sa gena iz jedra celije (gde se nalazi genetski materijal) do ribozoma i prakticno im predaje naredbu sta oni treba da rade. To mozete da zamislite kao neki programerski kod. Idemo dalje.

Slika
Ovo je tabela koja predstavlja kako su aminokiseline na iRNK kodirane. Dakle ona se ocitava u bloku od po tri purinske/pirimidinske baze i na osnovu tog koda se dodaje odredjena aminokiselina, sve dok se ne dodje do STOP naredbe kada se taj lanac aminokiselina iseca i to onda cini jedan protein. Virusna RNK nosi informaciju, kojom korosteci nase "proizvodne pogone" replicira (umnozava) sebe. Virus, kada jednom ubaci svoj RNK u celiju, hakovao je istu. Ta RNK odlazi do ribozoma i proizvodi proteine virusa. Ribozomi su (zakljucili smo vec) ne bas mnogo inteligentni. Oni samo rade sta im se kaze.
Tako dolazi do umnozavanja virusa koji napada jednu po jednu celiju.

Nauka poznaje RNK SARS-CoV-2. Do detalja. I tacno se zna koji deo je zaduzen za sintezu ovih spike proteina (antigena). Cilj Pfizer/BionTech vakcine je modifikacija ove informacije na genetskom materijalu virusa. Tacnije uradilo se "isecanje" i eliminisanje svih ostalih informacija. Ostaje samo ta koja je vezana za proizvodnju spike proteina. Dakle sve ono sto se odnosi na proizvodnju omotaca, umnozavanje genetskog materijala... je izbaceno. Cilj je da se ta mRNK ili iRNK ubrizga u nase telo. Ona sad ulazi u celiju i stvara na nasim ribozomima samo te spike proteine. Oni nsami ne mogu da izazovu infekciju, ali ce, od strane naseg imunog sistema, biti prepoznati kao "persona non grata" i stvorice se antitela na njih. Ta nasa "razljucena" antitela, kada sutradan dodju u dodir sa virusom, koji na sebi nosi te spike proteine, odmah ce da se razbesne, napadnu i blokiraju te spike proteine, tako da ce kontakt izmedju njih i celijskih ACE2 receptora (preko kojih virus ulazi u celiju) biti onemogucen. Njima se prikljucuju druge celije odbrambenog sistema koje onda ubijaju virus u jednoj sinergistickoj akciji.

Pitanje koje se postavlja...Sta ako se umesto koda za taj spike protein ubaci jos neki drugi???
Ostavlja se mnogo prostora za razne teorije zavere.

Korisna animacija.

"

Zaključana tema