Corona virus

Razne teme, pitanja, iskustva
Zaključana tema
Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od Vladapetr » 10 Dec 2020, 11:56

Osnovni problem u borbi sa teorijama zavere je taj što se po pravilu mogu sažeti u rečenicu ili dve, poput parola. Nema argumenata, samo "istine". Da ih argumentovano oboriš, potreban je duži i detaljan tekst koji oni koji gutaju teorije zavere nisu u stanju ni da sa razumevanjem pročitaju, kamoli usvoje.

Najbolji primer je Šeklerov tekst o maskama i njihovoj efikasnosti. Zaista ne mogu da zamislim jednostavnije i detaljnije objašnjenje svih mogućih aspekata u vezi maski, a onda pogledajte komentare na taj tekst.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6750
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Corona virus

Post od ljuba » 10 Dec 2020, 12:30

Bas nisi u pravu. Istina ima mnogo. Najbolji primer ti je npr odnos Holandskih strucnjaka i vlade oko bas tih maski. Jako dobro dokumentovano sa stotinama dokumenata. Ako te zanima istrazivanja poslacu ti linkove...

Ovo je vremenski tok...

Pocetak marta...
1. Info da nema dovoljno maski i da maske nisu potrebne u standardnom zivotu jel bi dale laznu sigurnost.
2. Dodatno istrazivanje kako maske ne pomazu, odnosno da je njihov uticaj minimalan.

maj
3. Prolazak prvog talasa bez da je iko nosio maske osim medicinskog osoblja

jun
4. Maske i dalje ne preporucuju - na nivou eksperata, vlade unutar Evrope pocinju da pritiskaju Holandiju zbog njenih stavova...
5. Maske postaju obavezne u gradskom saobracaju

Jul
6. Politicari pocinju da napadaju strucnjake zasto ne preporucuju maske kada ceo svet to mora da nosi
7. Politicari donose preporuku da se maske nose i ako i dalje strucnjaci (nas akcioni tim) kaze da nema potrebe ali bez zakona
8. Posto nema ustavnog prava da bilo sta teraju ljude treba da se usvoji zakon koji to omogucuje. Pokusavaju da ga usvoje za nedelju dana, velika revolucija protiv uzurpacije vlasti
9. Smiruje se prica oko zakona

Septembar
10. Rast slucajeva, opet bitka izmedju politike i nauke
11. Mediji iznose pricu kako vlada i ako pritiska oko maski ne uzima ozbiljno... Predlozena velicina i model maski na vladinom sajtu kao gace za debele, niko ne moze da ih stavi, sve preporuke samo neko kopirao odakle je stigao nisu ni citali. Sve maske na trzistu niti su testirane na kvaliete niti imaju CE certifikat, niti su testirane u nekoj laboratoriji na efikasnost. Kada su pitane laboratorije i naucnici kazu vladu to ne zanima...

Oktobar
12. Ponovo dolazi na red zakon i pokusavaju opet brzo da ga usvoje sa maksimalnim ovlastenjima
13. I dalje veliki otpor pa smanjuju zelje

Novembar
14. Usvajaju zakon i najavljuju da od 1. decembra pocinju da kaznjavanje za ne nosenje maski...
15. Akcioni tim i dalje ostaje pri svome da maske minimalno smanjuju sansu uz i malo normalno ponasanje ljudi, a uz nenormalno ni maske ne pomazu...



I posle kako nekoga uzeti ozbiljno osim kud svi tu i mali Mujo... I to kao u jednoj koliko toliko kvalitetnoj demokratiji gde se po malo zna ko je gde i sta mora da se radi. Toliko nedoslednosti, nesposobnosti za sramotu...

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od Vladapetr » 10 Dec 2020, 12:42

Teorija zavere nije da li maske štite ili ne štite, da li su potrebne ili ne. To je potpuno novo pitanje i niko ga do sad nije ni detaljno ni dugo analizirao, zato je normalno da ima različitih stavova.
Teorija zavere je da ljudi ne oboljevaju od Covid19 nego od trovanja sarinom, ili zbog prskanja otrovima iz vazduha. Da su zabranjene obdukcije pa se u stvari ne zna od čega ljudi zaista umiru. Itd...

Koja je uspešna procedura u borbi sa novom bolešću koja je definitivno i zaraznija i drugačijeg ponašanja od svega sa čime smo se do sada sreli, naravno da niko ne zna na prvu loptu. Naravno da će biti pogrešnih pretpostavki i zabluda. Neko lepo reče, ovako nauka i funkcioniše sve vreme, gomila teza i uzaludnih pokušaja dok se ne dođe do trajnog rešenja. Samo sada ljudi to gledaju uživo i osećaju na svojoj koži, ali je problem što se nalaze prozvanim da propovedaju i pametuju oni koji sa strukom veze nemaju.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Superb III
Postovi: 748
Pridružio se: 16 Maj 2016, 23:15
Lokacija: Makedonija

Re: Corona virus

Post od Superb III » 10 Dec 2020, 12:45

Vladapetr je napisao:
10 Dec 2020, 08:21
Čekam da se ti oglasiš sa "moja mama kaže", Slika
:rofl: :rofl: :rofl:

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6750
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Corona virus

Post od ljuba » 10 Dec 2020, 12:48

Teorija zavere (skoro po definiciji) je da vlade rade protiv naroda u svom (ili nekom drugom) interesu. Sada to je tesko razaznati od ne kompetentnosti i gluposti koji politicari standardno naprave... O tome pricamo na drugom mestu...

A na prvom mestu pricam o slepom verovanju u bilo sta, i nasilnickom ponasanju prema drugim stavovima, ma koliko pogresni oni bili... u kome su neki clanovi sampioni :) Mislim svakome se desi da bude ovakav ili onakav, samo ne bi trebalo da bude takav konstantno :)

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od Vladapetr » 10 Dec 2020, 12:57

Poenta je da, konkretno ja, ne verujem bespogovorno ni u šta, a pogotovo nemam slepa verovanja. No, svestan sam kad o nečemu ne znam niti mogu da znam, i smatram da je realna procena sopstvenih sposobnosti dužnost svake osobe . Još su stari Latini rekli Ne sutor ultra crepidam iliti "obućaru, ne dalje od obuće". Drugim rečima, o onome što ne znaš nemoj (ne konkretno ti, nego kao pravilo) da pametuješ, a kamoli da budeš isključiv.

Kad već o nečemu ne znam, onda ću iz dve ili više ponuđenih opcija uvek izabrati onu koja deluje bezbednije po mene i okolinu. Dakle, staviću masku uvek kad treba jer NE ZNAM da li će pomoći, ali sigurno neće odmoći.

A što se tiče stava prema gluposti, neko je davno lepo rekao: "Da bi zlo napredovalo, dobri ljudi trebaju samo – ne činiti ništa".
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
starac vujadin
Postovi: 11396
Pridružio se: 13 Jan 2012, 20:58
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od starac vujadin » 10 Dec 2020, 13:12

Grujic je napisao:
10 Dec 2020, 11:34
starac vujadin je napisao:
10 Dec 2020, 11:29
Kada bi se na tzv "terije zavere" reagovalo sa smirenim argumentima koji bi se protokom vremena pokazali kao tačnim, a ne ismejavanjem, vređanjem i ignorisanjem, onda bi bilo mnog manje "pogonskog goriva" ta tzv "teoretičare zavere".
Ovo je tačno, dobar skoriji primer su MMR vakcine.

Iako je kod nas to došlo jako kasno u odnosu na svet i izvornu zemlju (UK) inicijalni pristup je bio jako mlak i tanak. Tek pred kraj je pristup bio kako treba ali kasno. Protok vremena je pokazao svoje, pa tako i epidemija morbila koja srećom nije bila velikih razmera, ali dovoljno da potseti kakva je to bolest kada se slobodno pusti...

Mislim da je jedan od razloga zašto se na teorije zavere ne reaguje adekvatno je zbog toga što ih smatraju nebitnim i bezazlenim, što nikako nije tačno. Doduše, u ovoj situaciji razbijanje tih teorija zahteva resurse koji su potrebniji drugde...
...ali su se pokazale tačnijim u primeru za vakcinu za H1N1 nego što su nam propovedale zvanične institucije i ovde i u svetu.

Pre svega, treba shvatiti da su tzv. "teorije zavere" legitimni deo javnosti, a ne samo gomila ludaka koji lupetaju gluposti. "Teoretičari zavere" je pežorativni termin koji se sada gura, i koji zamenjuje izraze "sumnja", "pitanje", "skepsa", "drugačiji pristup" ili "drugačije objašnjenje"... Nažalost, danas se normalnim pojmovima daje pojačano pogrdno značenje ili ublaženo u zavisnosti od političke i društvene klime. Drugo, najbesmislenije "teorije zavere" produkuju budale naravno što i nije nekakvo čudo i kojih će uvek biti, ali bitnije od toga - i oni koji se navodno bore protiv "teorija zavere" da bi time obesmislili bilo kakvo drugačije mišljenje i obeshrabrilo ljude da izraze sumnju jer je to društveno neprihvatljivo i bili bi ismejani i odbačeni. Za to se koriste besmislene generalizacije, etiketiranja, ignorisanje. Još gore od toga što oni koji najviše osuđuju "terije zavere" vrlo rado posežu za njima kad im je to korisno. Evo recimo kod nas (a svuda je tako) - oni koji preziru "teorije zavere" se sprdaju u stilu "haha te zavere, mrze vakcine, zemlja je ravna ploča, 5g, Vatikan zavere, Gejts, Rotšildi, reptili, sve su im Amerikanci krivi". ali isto vremeno vole da pričaju "o malignom ruskom uticaju i ruskim gubernijama, otuđenim centrima moći, sve db organizuje, mekom kineskom zagrljaju koji će nas udaviti, mračnoj crkvi i vladikama koji povezuju konce sa db, crna ruka"...i sve mora u paketu - ako nisi baš rad da potrčiš da primiš vakcinu odmah i bez pogovora onda sigurno smatraš i da je zemlja ravna ploča i da si protiv abortusa npr. Inače, taj primer podsmevanja "sa ravnom pločom" je posebno žalostan i glup jer su Nikola Kopernik i Galileo Galilej bili takođe smatrani "teoretičarem zavere" u svoje vreme i zbog toga prošli velike golgote.
Zato, treba omogućiti normalnu debatu o raznim pitanjima. S jedne strane, imamo ignorisanje i odbacivanje odgovora na normalna pitanja (npr, ja sam laik, ali meni liči da smo do sada mogli da znamo da li je virus veštački ili stvoren u prirodnim uslovima...itd, itd..), a s druge strane se stvara preterani pritisak oko trivijalnih, tehničkih stvari i kreira se neobjektivna slika o razmerama epidemije gde imamo i zataškavanja i pojačavanja razmera. Zato iimamo gomilu sluđenih ljudi i pitanje je da li ovi neupućeni, neuki ili nezainteresovani bolje prolaze u svemu ovome od onih koji čitaju, gledaju, prate. Da zvanični sistem daje ispravnu sliku, bez šumova, sve bi bilo lako i ne bi bilo diskusije šta je pametnije.

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od Vladapetr » 10 Dec 2020, 13:28

Ne možeš dati ispravnu i sliku "bez šumova" o nečemu što je novo i nepoznato. Do rešenja u velikim problemima se i dolazi tako što probaš i probaš, x puta udariš u zid, i onda rešiš. Varijanta u kojoj ti jabuka padne na glavu i obasja te sunce saznanja postoje samo u filmovima.

U poslovanju firme se pojavi problem, probam da ga rešim na jedan način - ne ide, probam na drugi način. Ako me radnici miniraju dok probavamo ovaj prvi način, jer eto oni misle da tako ne treba, da li nije uspeo zato što stvarno ne valja ili bi možda uspeo da su svi uradili kako je dogovoreno?
Da li bi neko, posle 3 neuspela metoda i prelaska na četvrti, mogao da kaže "vidi ovog glupandera, ne zna gde udara, a sigurno i radi protiv interesa (svoje firme)"?

Oko prirode ovog virusa je gomila diskusija, a suština se preskače: bilo da je prirodan, veštački nastao slučajno (pobegao iz laboratorije) ili veštački pušten namerno - šta to konkretno menja? Imamo li ili nemamo lek, možemo li zauzati epidemiju ili ne možemo, to su bitna pitanja.

Teorije zavere koje se trenutno plasiraju su, sve do jedne, plod zaludnih i/ili zlih mozgova. Nikola Kopernik je za svoje ideje izneo dokaze, druga stvar je broj onih koji su hteli da ih pogledaju. Kad neko bude prezentovao kvalitetan dokaz da su Soroš i Rokfeler sedeli i pričali o tome kako da nam se useru u život, onda o tome možemo da diskutujemo. Ovako su razglabanja o tome šta vladari Duboke države dogovaraju među sobom, pričajući u šiframa preko vrhunski zastićenih komunikacionih linija, zaista besmislena.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: Corona virus

Post od gazza » 10 Dec 2020, 14:12

kada dodje do toga da teorije zavere plasiraju zaludne budale, tada je kasno. sve je to deo jednog organizovanog politickog procesa koji ide iz rusije i siri se planetom svuda gde postoji pogodno tlo. anti vakseri anti 5g anti migranti - nogo levijatan buhanac narodne patrole doktorka stojkovic - sve to finansira deo duboke drzave u srbiji koji je opet povezan sa rusijom. sve go putinovac, ogrezao u zaludjivanju da bi im legla kinta na racun. da je spontano, bile bi simbolicne cifre kao sto su oduvek i bile medju antivakserima. ovo je medjutim jedna organizovana i dobro napravljena kampanja koja je sve samo ne spontana. sluzba i njihove ispostave na mrezama za racun sludjivanja zemlje i destabilizacije drustva.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6750
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Corona virus

Post od ljuba » 10 Dec 2020, 14:31

Znas kako se kaze glupe i ne informisane lako zbunis. Vece je pitanje zasto mogu nekog da zbunjuju nego ko to radi. Pa psiholoskih ratova i lazi je bilo od nastanka civilizacije. Ko je napravio doktrinu zavadi pa vladaj :) (Divide et impera - Julije Cezar) Ja sam se u recimo BBC razocarao ‘99 kada sam gledao kako besomucno lazu u izvestajuma a da ne trepnu. Najveci problem je kada ljudi pocnu da ne veruju, tada moraju jos vise da lazu, odnosno da grade price, a uz sadasnji nivo sposobnosti to ide bas tesko :)

A pricati da to samo Rusija radi je posebno glupo, sve oko njih nevinasce do nevinasca :) Mislim stvarno... Poverenje se tesko gradi, a lako rastura.. A traziti razloge zasto nesto ne uspeva svuda osim kod sebe je posebna prica..

Cherokee
Postovi: 1536
Pridružio se: 17 Jan 2012, 21:35
Garaža: Audi A4 B9 Avant 2.0TDI
Lokacija: München

Re: Corona virus

Post od Cherokee » 10 Dec 2020, 23:18

Da kazem i ja malo iz svoje perspektive.

Malo vise od godinu dana se nalazim u Minhenu.

Kako je krenula prica oko korona virusa da se zakuvava u martu ove godine, doslo je do naglog zatvaranja svega - ostali su samo supermarketi da rade, pri cemu unutra moze da bude samo ogranicen broj ljudi. Mi smo oterani na home office.
Napolje si smeo ici do prodavnice, da ides da trenrias (trcis, vozis bicikl) ili da prosetas (solo ili sa clanovima svoje porodice). Javni saobracaj je skoro prazan, mada moze se videti da ima dosta vise automobila na ulicama. Na televiziji stalno propaganda "ostanite kod kuce, budite odgovorni, zastitite sebe i druge". Naroda napolju skoro da i nema (a nastanjen sam blizu centra grada), dosta puta imao sam fles iz Call of Duty 4 "50 thousand people used to live here, now it is a ghost thown" (mada Minhen ima preko milion stanovnika ali kontate poentu :kezo: ). Granice zatvorene, ne moze se nigde. Broj obolelih je takav kakav je, dnevno je bilo mislim 3-4 hiljade obolelih (na 85 miliona stanovnika), Nemacka oznacena kao uzor u borbi protiv korona virusa.

U maju dolazi do postepenog otvaranja granica. Uvodi se kategorizacija "rizicnih zemalja", obavezno testiranje pri povratku iz takvih zemalja, karantin.
Obnavlja se putnicki, zeleznicki i vazdusni saobracaj postepeno, ali opet ne u tolikoj meri kao sto je nekad bilo (malo zbog straha, malo zbog razloga navedenog gore).
Zivot se vraca u normalu, naroda ima na ulicama. Otvaraju se prodavnice, kafici, restorani itd, uvodi se obaveza nosenja maski u prevozu, prodavnicama i lokalima kad ne sedis, ali licno mi i nije toliki problem bio zato sto mi je maska trebala efektivno sat vremena dnevno. Broj obolelih je opao popriicno u odnosu na mart.

Dolazi leto, pocinje sezona godisnjih odmora. Uvodi se testiranje na aerodromima, zeleznickim stanicama, autobuskim stanicama, autoputevima. Broj testova na dnevnom nivou znacajno povecan.
Dnevno obolelih u rasponu 200-400. Javi se ponekad i znacajno veci broj, ali to su okarakterisani kao "izolovani slucajevi" (npr. izbijanje epidemije na nekoliko farmi, klanica i slicno).
Zivot funkcionise skoro pa normalno, ljudi su u ovim vremenima imali prilike da odu i na more, planine, gde god.

Dolazi kraj leta i pocetak jeseni, brojevi odose u nebo odjednom skoro u svim drzavama u Evropi.
U Nemackoj vlasti okrivljuju narod da je neodgovoran i da se ne pridrzava mera. Mera koje su tu skoro pola godine i drzale brojeve na nivou statisticke greske u odnosu na broj stanovnika.
Uvodi se obaveza nosenja maski na prometnim mestima (npr. centar grada u Minhenu), brojevi dalje rastu.
Uvodi se zabrana prodaje i konzumiranja alkohola na javnim mestima, brojevi i dalje rastu.
Uvodi se "lockdown light", zatvaraju se kafane i restorani, preporucuje da se predje opet na home office ko god moze. Brojevi i dalje rastu.
Odmah nakon uvodjenja blagog lockdowna izlazi u medijama informacija da Phizer-ova vakcina ima ucinkovitost kod 90 i nesto procenata ispitanika, Merkelova i Zoder (glavni covek za Bavarsku i verovatno buduci kancelar Nemacke) pozdravljaju vest, kazu vakcinacija krece uskoro i odmah napominju da vakcinacija je na dobrovoljnoj bazi. Brojevi su visoki (15-20 hiljada obolelih dnevno) ali stagnira u tom rasponu.
Smrtnost je povecana naravno ali je po meni reciprocna u odnosu na broj obolelih, sto svakako dovodi do toga da Bavarska pojaca mere i vrati se bukvalno na stanje od marta, uz dodatak da svaki okrug koji predje 200 obolelih na 100.000 u rasponu od 7 dana uvodi policajski cas u periodu 21-05h. Minhen je presao taj prag juce, i od sinoc vazi policajski cas.
Stize najava da se zavrsavaju pripreme za vakcinisanje, ocekuje se da pocetak bude 5.januara, vakcinacija ce se vrsiti na Sajmu koji se nalazi u juznom delu grada.
U medjuvremenu se razmatra da citava Nemacka predje na jos stroziji lockdown.

Za ovaj period koliko je aktivna prica oko korona virusa, sve ljude koji znam da su oboleli od kovida su bili iz Srbije. Iz Nemackog nikog ne znam, mada i manji je krug ljudi koji poznajem ovde naravno.
Bilo je ljudi koji su prosli kao da su imali prehladu (slabiju ili jacu), bilo je i onih koji su prosli kao bosi po trnju (visoke temperature, zavrsavali u bolnici, ostecena pluca itd). Nema pravila.
Ne sporim postojanje virusa, virus postoji, virus predstavlja problem. Doduse, smatram da se prica oko virusa jako mnogo zloupotrebljava zarad raznih interesa - pravi se totalni mindfuck, politicari koriste virus kao izgovor za razna prepucavanja (mislim da je letos najizrazitiji bio slucaj prepucavanja izmedju Austrije i Hrvatske), a sad se narocito radi na sirenju panike i straha - kako je jedna drzava kao Nemacka je mogla u pocetku da bude "za primer svima", a onda su odjednom izgubili kontrolu (iako smatram da nemacki zdravstveni sistem moze da ishendla i vise od 20 hiljada obolelih dnevno?).
Sve ovo jako smrdi...

Bitno je voditi racuna o sebi - treba obratiti paznju sta jesti, imati dovoljno sna, ne izlagati se previse stresu i ostalo.
Ali koja je poenta ovoga svega ako psihicki puknemo? Treba ziveti koliko-toliko normalno, treba se paziti, ali ne treba paranoisati...

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Corona virus

Post od ikac2000 » 10 Dec 2020, 23:54

Treba biti odgovoran prema drugima, i ne izlagati ih riziku, bez obzira na licna uverenja.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6750
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Corona virus

Post od ljuba » 11 Dec 2020, 09:34

Bas tako, najgore je sto isplivavaju nesposobnosti vlada i drzava na povrsinu svom snagom, a igra se standardna igra krivi sve samo ne sebe...
A sto se tice virusa, gadan, ali nece biti ni prvi ni posledni u problemima prenaseljenog razmazenog i prenapetog drustva... To je ozbiljan problem...

Evo ja bas jutros razmisljam kako je super sto mi cerka ima normalnu skolu kada nocas u 12h stizu poruke kako je par dece zarazeno i nemaju skolu danas... A od ponedeljka mozda :) Inace bila diskusija da li ce produziti bozicni raspust (pocinje sledecog petka) sa 2 na 3 nedelje, ali su odustali...

Inace i kod nas od pre neki dan nagli rast, opet krive Belgijance koji su nagrnuli u Holandiju posto je kod njih bilo sve zatvoreno... i velike guzve tokom cenog petka. I naravno kazu kako ovaj kao lockdown se nije ni osetio u privredi, posto je sve radilo potpuno normalno, samo potrosnja iz restorana i kafica je usmerena u druge grane...

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7262
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Corona virus

Post od dag81 » 11 Dec 2020, 13:38

U svakoj drzavi ista prica i uvek drugi krivi.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
half man
Postovi: 1641
Pridružio se: 22 Jan 2012, 14:17
Garaža: Passat b8 ,Infiniti Fx30d S
Lokacija: Novi Sad

Re: Corona virus

Post od half man » 11 Dec 2020, 14:08

353 strane o virusu od kog je smrtnost 0.87 % (bez obdukcionih nalaza ) i to najvecim delom ljudi preko 70 godina. To be continue...

Zaključana tema