Corona virus

Razne teme, pitanja, iskustva
Zaključana tema
Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5031
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Corona virus

Post od cozmo » 17 Dec 2020, 11:58

Nema sanse. Samo duzi kontakt, face to face. Za NS je podatak takav prema dosadasnjem istrazivanju. Cak face to face na otvorenom 0 slucajeva. Lift teoretski moze ako zarazeni nema masku i ako je vise ljudi u liftu pa neko kaslje ili kija. Najveci izvori su u NS firme, zurke, druzenja vise ljudi u zatvorenom prostoru. I poslovni kontakti kome je takav posao. Naprimer gerontologija NS, zaposleni dolazio vise dana zaredom zarazen i brinuo o korisnicima (asimptomatski).

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk

"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od Grujic » 17 Dec 2020, 12:52

Nije bas sad moje polje, al kad me prozvase :)
Ldh se u aktuelnim radovima spominje kao marker koji je u vezi sa tezinom bolesti, kao prognosticki faktor.

Ali iskreno, ne znam koja bi konkretna bila korist od toga nekome ko se sa blazim simptomima kucno leci.



Sent from my HTC U11 using Tapatalk


Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8366
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od grujicd » 17 Dec 2020, 13:00

Ako gledamo računicu onog imunologa, ako neko infektivan kašne ili kine u liftu bez maske, i ti uđeš u taj lift u narednih 10 minuta, velika je šansa zaražavanja. Mali prostor, koji se slabo provetri kad otvoriš vrata. Ljudi nose maske po radnjama, ali kad uđu u zgradu ili lift ipak ne u toj meri.

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9060
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Corona virus

Post od Darko » 17 Dec 2020, 13:19

Sto se tice tih racunica. Nama mesec dana nije aspolutno niko dolazio u kucu, niti smo mi negde isli u privatne posete. U poslovne objekte smo svi ulazili i boravili svakodnevno ali uvek sa n95 maskom. A u objektima i svi ostali nose "kakve takve" maske. Znaci da je virus kod nekoga od nas prosao kroz masku.

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5031
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Corona virus

Post od cozmo » 17 Dec 2020, 13:21

Pa, u NS nije zabelezen takav slucaj, bar niko nije rekao od ispitanih, a vrlo su, u 90 posto slucajeca, u pocetku skloni laganju da nigde ne idu, nikog ne kontaktiraju, a onda kad vide da nije za zezanje oktriju sve kako je bilo. Moguce je tako se zaraziti ali je procenat nemerljiv. Kod mene u zgradi sa 20 i kusur stanova nema zarazenih, lift se koristi redovno.

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk

"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Korisnikov avatar
Nikolaa
Postovi: 1316
Pridružio se: 09 Feb 2014, 10:58
Garaža: Reasonably Priced Car
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od Nikolaa » 17 Dec 2020, 13:24

"n95" maske koje se prodaju kod nas vec mesecima veze sa zivotom nemaju(iliti, kineski fuš koji je evropa vratila kinezima), a razlika u zastiti od kovida maltene ne postoji cak j da koristiš pravu n95 masku...

Ja uzmem kn95 samo zato sto mi je udobnija :D

Sent from my Mi 9T using Tapatalk


Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11078
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Corona virus

Post od Bax » 17 Dec 2020, 13:25

Poslednja izmena od Bax u 17 Dec 2020, 13:26, izmenjeno 1 put ukupno.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9060
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Corona virus

Post od Darko » 17 Dec 2020, 13:26

Znam tacno koliko su se pazljivo i moji ponasali.
Imamo jednu radnicu koja se zarazila par dana pre nas. I isli smo svaki dan u taj objekat do njenih simptoma. Ali i ta radnica nije skidala masku nikada zbog prirode posla, a ni mi dok smo bili tamo. Verovatno je bilo u vazduhu u prostoriji i proslo kroz maske. Ali to je tako moglo da nam se desi gde god da smo usli u bilo koji poslovni objekat

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od Grujic » 17 Dec 2020, 13:48

Mene jako zanima koje je to istrazivanje bazirano na anketi koje moze da zakljuci da se ne mkze preneti u liftu?

Sent from my HTC U11 using Tapatalk


Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5031
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Corona virus

Post od cozmo » 17 Dec 2020, 14:13

Drugar koji se bavi klinickim istrazivanjem sa KCV.

Sad je trenutno u Tunisu zbog posla oko verifikacije vakcina. Ja sam jos na prolece pisao da se prvi rezultati ocekuju u junu i tako je i bilo, drugaru je to posao i time se bavi, i ima licencu od KCV da se time bavi, kao i od min. zdravlja. Radio je i ranije virusologiju. Ove godine samo koronu i retke bolesti.

Dakle, svi uglavnom priznaju kako su se zarazili. Naravno ko je pristao da ucestvuje u istrazivanju. Elem:

1. Posao
2. Zurke
3. Izlasci, druzenja
4. Porodicna druzenja slavlja

Pod posao se podrazumeva sve, radno mesto, poslovni kontakti. Moj brat se tako zarazio, vlasnik je stamparije i sa gomilom ljudi je u kontaktu.

Niko nije naveo zarazavanje napolju i u liftu. Jednostavno, voznja liftom je kratka za bilo sta, osim ukoliko je direktan kontakt sa zarazenim sa izbacivanjem kapljica.

Ne prozivam nikog naravno, samo kazem da je 90 posto ljudi bukvalno izbegavalo odgovor u smislu "Nigde ne idemo, nikog ne primamo, nosimo maske svuda". A ovamo je na poslu, skida masku, idu na krstenje, slavu, na kafu.

Da je toliko lak prenos (otprilike je zaraznost 6 puta u odnosu na grip, konkretno je poredio sa H1N1), do sada bi ceo NS i Beograd bili zarazeni jer gomila ljudi se vozi liftom, ide u prodavnice i slicno.

Ako se racuna do 200.000 gripoznih u proseku, pomnozite sa, ugrubo, 6 i dobicete broj zarazenih u ovom talasu koji ce trajati sigurno jos 2 meseca.
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od Grujic » 17 Dec 2020, 14:20

Molim te ne spominji vise tog drugara, do sada su i vrapci naucili sta je i gde radi :)

Ali, sta god on bio, to njegovo zvanje ne daje autoritativnost tvojim postovima, jer su oni samo tvoje shvatanje onoga sto ti on kaze.

Drugo, sad si dao odgovor, znaci studija se bazirala na tome da ljudi u anketi kazu gde su se zarazili???

To je metodoloski suplje ko svajcarski sir.
Nema potrebe da se opsirno diskutuje zasto jer je jasno - npr sto se tice lifta, niko ga nije naveo, pre znaci da nikome nije pao na pamet nego da je to dokaz da je nemoguce zaraziti se tako.

Naravno, ja verujem da je istrazivanje ipak slozenije nego tako kako si ti shvatio, ali ovako napisao lift nikako nije iskljucen.

Sent from my HTC U11 using Tapatalk


Korisnikov avatar
HKS
Postovi: 11164
Pridružio se: 14 Jan 2013, 17:31
Lokacija: Soba

Re: Corona virus

Post od HKS » 17 Dec 2020, 14:30

Darko je napisao:Sto se tice tih racunica. Nama mesec dana nije aspolutno niko dolazio u kucu, niti smo mi negde isli u privatne posete. U poslovne objekte smo svi ulazili i boravili svakodnevno ali uvek sa n95 maskom. A u objektima i svi ostali nose "kakve takve" maske. Znaci da je virus kod nekoga od nas prosao kroz masku.
A oči?




P.s. i ja nesto ne vjerujem ovim kineskim n95 bez proizvodjaca, ali sta drugo covjeku ostaje.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8760
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Corona virus

Post od H4wkeye » 17 Dec 2020, 14:34

Zasto vise ne objavljuju broj izlecenih? Vidim jos neke zemlje su prestale.




Sent from my SM-A505FN using Tapatalk


ftj
Postovi: 13036
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od ftj » 17 Dec 2020, 14:46

Darko analogija je slicna voznji motora, dzaba dobra zastitna oprema ako cesto ides da vozis na stazi, neminovno je da ces jednom pasti. Dakle svakodnevno ulazenje u poslovne objekte i bliska interakcija sa ljudima ocigledno povecava rizik od infekcije.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6747
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Corona virus

Post od ljuba » 17 Dec 2020, 14:55


Zaključana tema