Corona virus

Razne teme, pitanja, iskustva
Zaključana tema
Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11073
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Corona virus

Post od Bax » 14 Nov 2020, 17:55

https://www.houstonmethodist.org/blog/a ... 9-at-home/

Posto je ocigledno da ce polako rasti broj inficiranih ljudi i na forumu, a i zdravstveni sistem polako ide ka prepoterecenju.

Nije lose znati da merac koseonika u krvi imaju neki smart telefoni, konkretno neki iz samsung Galaxy serije. Svakako moze da posluzi za hvatanje problema sa plucima u zacetku u kucnim uslovima, u slucaju nedostupnosti zdravstvene zastite.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od Vladapetr » 14 Nov 2020, 18:09

Ja u te napredne opcije smart telefona ništa ne verujem. Huawei pametni sat ima softver za praćenje disanja tokom sna, razvijen u saradnji sa Harvardom, pokazuje mi kako tokom sna maltene perfektno dišem (95+ poena od mogućih sto), a onda dođe čovek i nakači aparat sa kojim prespavam i otkrije da imam ozbiljan oblik poremećaja disanja, tzv. sleep apnea.

@member drži se, i ne oklevaj sa terapijom. Ovo sranje ume mnogo brzo da eskalira.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8362
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od grujicd » 14 Nov 2020, 19:49

Čuo sam da ima tih merača zasićenosti za male pare. I ovaj u ambulanti je izlgedao kao igračka, kao trećina kutije cigara i to staviš prst. Ne bode te, ne znam kako radi, moguće da snima kamerom i analizira nešto.

Drugaricina drugarica u Holandiji je koristila tako nešto u martu kad im je bila najveća frka. Rekli su joj da prati i ako padne ispod npr. 94% da se javi i ide u bolnicu. Lupio sam procenat, ali princip im je bio taj.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11073
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Corona virus

Post od Bax » 14 Nov 2020, 19:59

Tako je, napravis svoj baseline, pa pratis jel mozda pada, mozes da primetis probleme i pre nego li ih osetis.
Inace ti uredjaji su prosti, rade na osnovu nekih ledica, tj ispaljuju svetlost kroz prst pa onda prate koliko svetlosti prodje kroz prst i tako racunaju koliko hemoglobina nosi kiseonik.
Eto ne skodi to znati, za prvu pomoc.

Zdrav covek ima oko 95% i vise saturaciju kiseonika u hemoglobinu.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

sasha015
Postovi: 1215
Pridružio se: 04 Maj 2012, 10:59
Garaža: kia ceed 1.4, pezo 206 1.4 hdi
Lokacija: Loznica

Re: Corona virus

Post od sasha015 » 14 Nov 2020, 20:36

Izvinjavam se ali jace je od mene.Necu vise.
Moram jos sada.
Sve preko 92 je u redu.Saturacija,spo2.
Ispod 92 traziti medicinsku pomoc.
Testirano vise puta gt2 ,huawei band i medicinski uredjaj u bolnici.
Sve isto.
Taj mali uredjaj sto meri saturaciju na prstic je oko 50,valjda ga svaka apoteka ima za prodaju.
Prikačeni fajlovi
IMG_20201114_203212.jpg
IMG_20201114_203212.jpg (66.32 KiB) Pogledano 872 puta

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8362
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od grujicd » 14 Nov 2020, 20:55

Ta naša žena što je u Holandiji i što je fasovala koronu proletos - jedva je disala, borila se za svaki dah, ali joj zasićenost nije pala ispod granice za hospitalizaciju. Imam dva zaključka iz ovog :)
Kad krenu problemi sa disanjem znaćeš i bez tog aparata, a kao drugo, to što ti subjektivno izgleda da jedva dišeš, e pa može i gore od toga.

ftj
Postovi: 13024
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od ftj » 14 Nov 2020, 20:59

Bilo je price da bas to moze da bude problem, kao nisi svestan da ti je saturacija pala ispod nekog nivoa a nisi u bolnici i posle se jako tesko vracas u normalno stanje.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Corona virus

Post od nikaragva » 14 Nov 2020, 21:04

Treba nekad i putovati. Ne možemo živeti 80g :)

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8362
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od grujicd » 14 Nov 2020, 21:07

Jeste, bilo je, bolje je meriti ako postoji mogućnost. Nego evo šetam se, pola sata laganog hoda, a puls 115, a pre je to obično bilo 80-90. I osećam da mi nije lako. A korona me samo okrznula.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Corona virus

Post od nikaragva » 14 Nov 2020, 21:51

Ima tu i subjektivnosti, nekad više nekad manje.
Imao si virus, sad očekuješ simptome i posledice o kojima se pričalo. Ispituješ sebe.

Korisnikov avatar
Nikolaa
Postovi: 1316
Pridružio se: 09 Feb 2014, 10:58
Garaža: Reasonably Priced Car
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od Nikolaa » 14 Nov 2020, 21:56

aj i ja da se prijavim :D

negativan PCR, negativan na antitela
pre dve nedelje sam imao 4 dana temperaturu 38+, splasnulo, i pre par dana opet odjednom 38+ opet... odmah nakon "drugog talasa" sam isao na rendgen jer osecam da me stezu grudi, desno plucno krilo upaljeno, ali nije strasno.. na cetvrtoj sam turi antibiotika trenutno.

Niko s kim sam bio u kontaktu se nije razboleo, proslo je dve nedelje...
Drugar se zarazio, i devojka njegova isto, temperaturu dva dana imali i to je to...

jos se ja pazim kao budala, sve dezinfikujem itd :D
naravoucenije, svugde je ovo govno, i dzabe sve, ako ti je tako sudjeno najebaces, ako ne ima da te prodje kao grip...



btw zemunska bolnica je popunjena, radi kovid ambulanta unutra ali se ceka po 6 sati verovatno... pre neki dan kad sam bio su samo dovozili penzose iz starackog doma gore iz marije bursac... bukvalno puni kombiji.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11073
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Corona virus

Post od Bax » 14 Nov 2020, 22:23

Kad utrpaju ljude u kuce prenos se zaustavi, tako da pranje ruku i dezinfekcija, nije od preterane pomoci, isklucivo izolacija od ljudi. Drugo nije donelo rezultat, bar ne kad kola krenu nizbrdo.
Evo Belgija i Ceska su usle u pad i to znacajan.

Mada lupetam, najvazniji je stav naroda, tj.kolektivna svest.
Neki narodi to imaju izrazeno, neki dobiju pod pritiskom, neki dobiju po ogromnim pritiskom, mi smo ovi treci...
Poslednja izmena od Bax u 14 Nov 2020, 22:29, izmenjeno 2 puta ukupno.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: Corona virus

Post od gazza » 14 Nov 2020, 22:27

beogradske kovid bolnice smatraju saturaciju 94% kriticnom i savetuju da se odmah javi lekaru ako ne moze da se podigne. koleginica zaduzila oksimetar i prati to.

medigroup trenutno ima dosta dobro (ne bih da zvuci kao reklama ali u poredjenju sa haosom u kovid ambulantama, jeste) razradjen sistem. mozes da uradis krvnu sliku, rentgen pluca i pregled kod specijaliste, plus za sada postoji seroloski test koji u nekim fazama upale pokazuje pozitivan rezultat.

laboratorija bez rentgena ne mora da bude merodavna. pomenuta koleginica pozitivna na PCR testu, imala temperaturu na pocetku, jake bolove u grudima pa i gusenja, saturacija padala ispod 94%. svejedno krvna slika kao da je zdrava, CRP na donjoj granici od 0.5, nijedan pokazatelj infekcije u organizmu. pa ja za jace prehlade ili angine imam CRP 10-15 da ne kazem da sam jednom kod teskog isijasa imao 55, doktorka mi rekla da to nikad nije videla i odmah me poslala da uradim D-dimer. svejedno, da se vratim na temu, sa takvom laboratorijom ona na rentgenu ima jedno upaljeno plucno krilo..... ja da imam simptome odmah bi radio i jedno i drugo privatno, ne moze da izadje sve vise od 100 EUR, nek ide zivot.

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5029
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Corona virus

Post od cozmo » 14 Nov 2020, 22:55

grujicd je napisao:
14 Nov 2020, 20:55
Ta naša žena što je u Holandiji i što je fasovala koronu proletos - jedva je disala, borila se za svaki dah, ali joj zasićenost nije pala ispod granice za hospitalizaciju. Imam dva zaključka iz ovog :)
Kad krenu problemi sa disanjem znaćeš i bez tog aparata, a kao drugo, to što ti subjektivno izgleda da jedva dišeš, e pa može i gore od toga.
Ja sam imao anksiozni napad, mislio sam da cu da se ugusim koliko nisam mogao da disem, a kiseonik 99% bio :) Mom kumu je saturacija pala na 72 kad je imao koronu. Saturacija 94 je normalna, njemu su tako rekli. Idealan raspon je od 94 do 100, prosecno je 98 ili 99 kod svih zdravih osoba. Ja kao neko ko ima alergijsku astmu odlicno znam osecaj nedostatka udaha, iako je saturacija idealna.

Inace, svaki telefon sa blicem i kamerom tacno meri nivo kiseonika u krvi, bez problema. To rade i oksimetri u bolnicama. Uporedio sam tad sa telefonom i pokazuju identicno. Ima aplikacija sa odlicnim algoritmom i pokazuje tacno (ista procedura kao merenje pulsa kamerom).
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5029
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Corona virus

Post od cozmo » 14 Nov 2020, 22:56

Bax je napisao:
14 Nov 2020, 22:23
Kad utrpaju ljude u kuce prenos se zaustavi, tako da pranje ruku i dezinfekcija, nije od preterane pomoci, isklucivo izolacija od ljudi. Drugo nije donelo rezultat, bar ne kad kola krenu nizbrdo.
Evo Belgija i Ceska su usle u pad i to znacajan.
Onda ce tako morati vecno ukoliko se ne nadje vakcina / sta god. Nije to nikakvo resenje.
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Zaključana tema