Corona virus

Razne teme, pitanja, iskustva
Zaključana tema
Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9068
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Corona virus

Post od Darko » 11 Apr 2020, 17:40

Jesi siguran za to "ako ti neko da otkaz od radnika da se to ne racuna u smanjenje"? Nigde to nisam procitao. Moze biti problem za one ispod 10 ljudi jer ne smeju ni bez 1-og da ostanu.

I molim za objasnjenje oko plata. Ko donosi odluku da li radnicima idu duple plate ili ne?

Korisnikov avatar
ChobbyNS
Postovi: 1036
Pridružio se: 30 Avg 2017, 15:25
Garaža: Alfa Romeo GT

Re: Corona virus

Post od ChobbyNS » 11 Apr 2020, 17:52

Ti kao poslodavac, koliko sam ja razumeo.
Ako imas para daj im redovnu platu i dodaj ovo od drzave, ako smatras da ti je to opterecenje nemoj im dati.
Mislim da svi znamo kako ce se ovo zavrsiti po radnike :D

Meni jedna stvar nije jasna.
Otac je vlasnik firme i ja i on se vodimo kao zaposleni.
Da li ce firma kao pravno lice dobijati 3x30.000 + on i ja kao radnici zasebno svako po 3x30.000?
Ili ce njega kao vlasnika firme i zaposlenog racunati kao jednu isplatu?

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9068
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Corona virus

Post od Darko » 11 Apr 2020, 18:49

Ako sam dobro razumeo, samo redovno zaposleni imaju to pravo.
Npr da ti je otac vlasnik firme recimo penzioner i ne uplacuje doprinose sebi, nece imati pravo na nadoknadu iako je vlasnik pravnog subjekta.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30014
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Corona virus

Post od trojanac » 11 Apr 2020, 18:50

Radnici će dobiti minimalac, ni govora o duploj plati sve i da firma ima obezbeđena sredstva. Malverzacije u najavi. Al pomoći će se privredi da se oporavi. A onda zna se, idu izbori.

Sent from my HTC Desire 12 using Tapatalk

Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3259
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Corona virus

Post od srdjanyo » 12 Apr 2020, 07:44

Ajd još malo razjasnite, rasčlanite.

Ako radimo npr. u firmi od 200-300 zaposlenih, koja je ovih dana otpustila radnike po Ugovoru na određeno vreme, da li takva firma taj dobija minimalac od države?
Ako ta ista firma redovno isplaćuje plate, malo veće od minimalca (40-59-60 000)da li takva firma ima pravo na taj minimalac?
Ako ta firma I dobije ta sredstva da li znači automatski povećanje plata za taj minimalac? To June, neće da nas mune, ali bolje da i to pitam.
:kezo:

Послато са SM-A605FN помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
djole155
Postovi: 263
Pridružio se: 19 Avg 2012, 10:54
Garaža: Alfa Romeo 167
Lokacija: Vrcin

Re: Corona virus

Post od djole155 » 12 Apr 2020, 08:26

Kako ce se rasporediti svakako ce zavisiti od poslodavca i bice mnogo malverzacija ako se ne bude kontrolisalo. Konkretno, firma u kojoj radim nas ima 25 zaposlenih i razbijamo se od posla odkad je pocelo sve ovo, ali bukvalno belezimo rekordnu prodaju. Inace se bavimo bojama, lakovima i ostalim materijalima za gradjevinsku i auto industriju.Plate se naravno redovno isplacuju i sve ostale obaveze, ali kad su potvrdili ove mere, jasno je poruceno poslodavcu da taj novac treba da ide onom kome je namenjen jer firma posluje zdravo i nije pogodjena ovom krizom, cak stavise posluje bolje nego pre. U redu bi bilo da je smanjen obim posla pa da se isplacuje minimalac, da se rastereti budzet firme. Ali ovako ce biti dodatak na platu, sto svakako dobro dodje. Konkretno meni je sestra ostala bez posla u ugostiteljstvu, otac isto tako u trgovini i znacice za ovaj period od par meseci dok ne nadju ponovo posao.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8368
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od grujicd » 12 Apr 2020, 08:41

Ostaje knjigovođe rastumače ovo, ali meni za sad deluje da ako firma da radniku tih 30k dobijenih od države, i dalje je dužna doprinose za taj iznos, samo se uplata tih doprinosa pomera za kasnije. Tako da ako neko očekuje da mu plata poraste za 30k, mora da računa da će to firmu da košta još 15-20k doprinosa, da ne kopam sad tačne procente.

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9068
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Corona virus

Post od Darko » 12 Apr 2020, 09:20

Mislim da je tih 30k oslobodjeno doprinosa.

@srdjanyo koliko sam shvatio receno je da se ugovori na odredjeno ne racunaju nego samo stalno zaposleni i samo za stalno zaposlene se mogu dobiti sredstva. Procitaj joj jednom sta je mali rekao.

@djole155 ako nije tajna od koga je poruceno kako se moraju potrositi sredstva?

Koliko vidim veoma lose su definisali ovu pricu. Trebalo je da se jasnije postave kriterijumi. Ovako ce samo doci do sukoba poslodavaca i zaposlenih u vezi tih para jer ce obe strane ocekivati taj novac. Opet se postavlja pitanje ko stavlja granicu na koju ce stranu ici taj novac ili odnosno da li ce radnici dobiti "duple" plate ili ne.
Takodje postoji i uslov da poslodavac mora da garantuje 6 meseci da nece smanjivati broj radnika. Sto je jasno otezavajuca okolnost u vreme krize. Pa se postavlja pitanje da li ce se neki manji poslodavci i prijaviti za ova sredstva. Na primer, novac ide radnicima i pored redovnih plata, poslodavac garantuje to 6 meseci i ne daj boze dodje do vece krize i mora se smanjiti broj zaposlenih, poslodavac je duzan da vrati da sredstva drzavi a ne radnici koji su ih dobili.
Poslednja izmena od Darko u 12 Apr 2020, 09:47, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10571
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Corona virus

Post od Sloba » 12 Apr 2020, 09:24

Koliko znam, drzava placa minimalac, firma doprinose. Nema oslobadjanja.

Inace, ne treba biti ekspert da bi znali da su mere ishitrene i populisticke. Prvo, tih sto evra... To je preko pola milijarde evra koje cemo sta... pozajmiti sa kamatom, naravno. O ideji da svako dobije isti iznos tek ne treba polemisati. Na prvu je pravedno, a zapravo je nepravedno i stetno.

Sent from my MI 9 using Tapatalk





Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14192
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od pedja » 12 Apr 2020, 10:02

Novac se uplaćuje na namenski račun, sa kojeg se mora isplatiti zaposlenima. Zbog toga mnogi tumače to kao pare preko redovne plate, što nije istina. Ovo je pomoć firmama, a ne zaposlenima, koji su se uzalud obradovali. Znam za više primera tih optimista.

Da li će poslodavac isplatiti nešto preko tog minimalca, to je isključivo na njemu. Koliko sam čuo, doprinosi se plaćaju na tu pomoć (od naredne godine, na rate), ali nisam siguran, niti je sada bitno.

Isplivaće, u novinama, neki slučaj da je isplaćena puna plata + pomoć države. To će biti neka botovska firma, ipak idu izbori. Čast izuzecima, koji će sigurno postojati, u nekoj meri. Realno, neki su i zaslužili.

Bez obzira na sve, čekamo da vidimo u kojoj meri će da prsne SAD, a zatim globalna ekonomija, pa da vidimo šta će nas zadesiti... Neće taj minimalac mnogima pokriti gubitke koji tek slede, niti iko može garantovati da će poslovanje biti održivo u narednih šest meseci.
--

Dobro napisa Sloba, ta ravnomerna pomoć države, kao i onih 100€, nema baš smisla, ali teško je drugačije odrediti, tj. nema ko da se pozabavi time.

Ima firmi koje rade bolje nego inače, ima onih kojima je minimalac realno slamka spasa, da opstanu i zadrže kolektiv. Biće i onih kojima ni to pomoći neće.

Ima ljudi koji nemaju nikakve prihode, a ima i onih koji iz kreveta ne ustaju za 100€...








T-T


Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12317
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Corona virus

Post od shandu90 » 12 Apr 2020, 10:04

srdjanyo je napisao:Ajd još malo razjasnite, rasčlanite.

Ako radimo npr. u firmi od 200-300 zaposlenih, koja je ovih dana otpustila radnike po Ugovoru na određeno vreme, da li takva firma taj dobija minimalac od države?
Ako ta ista firma redovno isplaćuje plate, malo veće od minimalca (40-59-60 000)da li takva firma ima pravo na taj minimalac?
Ako ta firma I dobije ta sredstva da li znači automatski povećanje plata za taj minimalac? To June, neće da nas mune, ali bolje da i to pitam.
:kezo:

Послато са SM-A605FN помоћу Тапатока
Nije mi jasno zasto bi firma dobila nesto ako nije ponudila radnicima nov ugovor ili aneks. Ako je istekao ugovor na odredjeno, sve je to da kazem normalno, bez obzira na epidemiju. Radnici odlaze i dolaze.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od Ji 4Tze » 12 Apr 2020, 11:07

pedja je napisao:
Da li će poslodavac isplatiti nešto preko tog minimalca, to je isključivo na njemu. Koliko sam čuo, doprinosi se plaćaju na tu pomoć (od naredne godine, na rate), ali nisam siguran, niti je sada bitno.
Gde si ovo procitao?
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14192
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od pedja » 12 Apr 2020, 11:19

Nisam pročitao, dvojica knjigovođa tako nešto skontaše, u razgovoru sa drugim knjigovođama, a i velika većina ljudi je tako skontala. Još uvek ništa nije izvesno, ali preovladava mišljenje da se i na to plaćaju doprinosi od 2021., na 24 rate.


Da se ne plaćaju doprinosi, mnogi (koji su možda i imali nameru) ne bi iz svojih sredstava ništa plaćali radnicima (ili bi planirane iznose umanjili) preko tog državnog minimalca, što bi bilo katastrofalno za već katastrofalnu državu.

Ipak, ništa nije nemoguće. Čekamo.

T-T


Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3265
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Corona virus

Post od Puzo81 » 12 Apr 2020, 11:22

Tih 17000 poreza i doprinosa na minimalac 30000 se plaća od sledeće godine na rate izjavio je Mali.

Većina poslodavaca će garant isplatiti samo taj obavezni minimalac sa tog namenskog i možda nešto preko i to je to pa poslovao 1000x bolje ili lošije.

Korisnikov avatar
djole155
Postovi: 263
Pridružio se: 19 Avg 2012, 10:54
Garaža: Alfa Romeo 167
Lokacija: Vrcin

Re: Corona virus

Post od djole155 » 12 Apr 2020, 12:20

Kod mene u firmi konkretno, posto se posluje bolje nego pre, trazili smo od gazde da nama pripadne taj minimalac,ako treba da se plate doprinosi na taj deo nije frka. Tih 17 hiljada koliko su doprinosi mi cemo da vratimo od ovih 30 hiljada, tako da ostaje po 13 hiljada naredna 3 meseca dodatno na platu. Svima ce nam znaciti, jer svako ima nekog u porodici ko je pogodjen ovom krizom pa njima treba pomoci.Ja cu svakako dati otkaz ako ne isplati,radim jos jedan posao pored ovog a drugi cu naci vrlo brzo.

Zaključana tema