Corona virus

Razne teme, pitanja, iskustva
Zaključana tema
Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11077
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Corona virus

Post od Bax » 04 Apr 2020, 19:33

Pa i sta da kazu pametno, imali smo gomilu primera ispred sebe i ponovile su nam se sve greske, koje smo pokusali da sprecimo.
Polako, tek se ovo zakuvava....
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12312
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Corona virus

Post od shandu90 » 04 Apr 2020, 19:48

Sramota je da se prvi oni po lekarima. Zelim im dug i zdrav zivot. Lekari se dovijaju kako znaju i umeju za zastitnu opremu, posto drzava pre skuplja jeftine poene uzimajuci maske a ne opremu za lekare.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
member
Postovi: 3673
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Corona virus

Post od member » 04 Apr 2020, 20:11

Šta tvoj ćale kaže , kakva je situacija ?

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12312
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Corona virus

Post od shandu90 » 04 Apr 2020, 20:19

Brine ga sto vise nema pravila kad je u pitanju virus, plus minoran procenat prezivelih koji su prikljuceni na respiratore. Spominjao je neke ACE inhibitore. Ne znam sta je to ali su ljudi koji to koriste visoko rizicna grupa.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45800
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Corona virus

Post od Geza » 04 Apr 2020, 20:59

Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od Grujic » 04 Apr 2020, 21:15

ACE inhibitori su lekovi koji se koriste za hipertenziju, ne bih previše ulazio u detalje mehanizma dejstva jer iskreno ne znam, ali u sklopu svog mehanizma dejstva ima ciklus koji se odvija u ćelijama pluća i zato je on kao i hipertenzija spominjana kao faktor rizika. Opet, postoje članci koji govore da to nema uticaja, da čak ti lekovi pružaju protektivan faktor itd... Sve u svemu, ne zna se.
Heinz je napisao:
04 Apr 2020, 17:53
Nastupaju kao političari, ne kao struka. Svi su pali na ispitu. Kaži kako jeste, ili nemoj sedeti tamo. Ali fotelje su bitne.

Da li bi neki dr House podržao ovog našeg vođu potpisivanjem bilo kakvog spiska?
Ne bi. Al u Diznilendu ;)
Ja ne znam gde vi živite...
Ponoviću, njegov potpis i ako jeste potpisao je potpuno irelevantan. Ali potpuno.

Drugo, za taj test ljudskosti i solidarnosti se ne slažem da su pali, nisu oni to ni trebali da polože, već da daju odgovore na pitanja iz svog domena. Generalno ne pratim sve izjave, tako da ne mogu da isključim da ima i takvih vrdajućih odgovora, al ono što sam ja video jeste bilo ok uglavnom.

Vlado, a šta po pitanju nedostatka opreme treba oni da urade na konferenciji tog tipa? Ozbiljno pitam, ne vidim zašto oni to treba da rešavaju, i na takvom mestu? To je na prvom mestu zadatak direktora tih ustanova, ako oni to moraju/žele da prikriju, šta direktor jedne druge klinike ima sa tim?

Ovo da su se med. radnici zarazili van ustanova, po onome što sam ja čuo, jeste bilo tačno u početku, sada već ne znam.


Morate da shvatite i prihvatite jednu realnost, ko god da sedi na tim mestima, reakcije ljudi bi bile iste. I njih bi ste kritikovali 100%.
Ako se samo forum uzme kao uzorak, šta god da se uradi biće onih za i protiv. Za svako meru imate ljude koji tvrde da je suviše malo i suviše kasno, kao i one koji su u stilu "šta nas maltretiraju". U prevodu, šta god da uradiš, ne valja.

Ovo je nešto neralno i neočekivano za sve, i treba se tome prilagoditi najbolje moguće, u početku je opšti haos bio svima, ne možete ni da zamislite kako je teško prilagoditi svoje resurse pacijentu sa koronom koji treba da se operiše, jbt tu iskaču problemi na koje ja nisam ni pomislio razmišljajući na suvo, tako da nije sve ovo uopšte lako i jednostavno, radi se najbolje što se može.

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od Vladapetr » 04 Apr 2020, 21:51

Danas je sestra iz Narodnog fronta, koja je zaražena koronom, objavila par poruka na ovu temu. Nisu imali maske, nije postojao nikakav protokol o zaštiti, u prvim danima je direktor pretio personalu koji nosi maske zato što bez potrebe dižu paniku. Zato je sad u Frontu toliki broj zaraženog osoblja.

Sličnih primera ima bezbroj, maltene ih svi imamo u neposrednom okruženju. Ovaj pominjem jer se žena javno i glasno deklarisala. Šta su ovi uradili po tom pitanju, varijanta gurni pod tepih?

Stavim na panj ovo malo muškosti ako je neko radio ozbiljno istraživanje o uzroku infekcije kod medicinara, pa je Darija zato nastupila sa tom tezom. Nego se prebacivanjem na ličnu neodgovornost lekara prebacuje tema sa činjenice da ti je u zemlju ušlo tonu gastarbajtera koje niti si testirao niti dao jasna uputstva kako njima tako i medicinarima u ustanovama u koje su se vratili.

Nijedna ustanova nije bila opremljena kako treba, tim najosnovnijim zaštitnim sredstvima. Značaj tih sredstava možemo da ne znamo ja i ti, ali epidemiolog bi morao da zna. Šta je trebalo da urade zaista ne znam, možda da se ne dozvoli nijedna maska kako u prodaji tako i onim sns volonterima, pre nego se pokrije personal u svim zdravstevim ustanovama?

Kod testa ljudskosti stručno znanje i inteligencija nemaju ulogu, štaviše otežavajući su faktor. Ako nešto nije kako treba dužan si da to kažeš, jer si sada najodgovorniji. Ali ne, vrana vrani oči ne vadi, što bi iznosio javno da neki kolega loše radi... Umesto morala i interesa za opšte dobro, oni prikazuju jakuza ili koza nostra mentalitet, čuvam ledja kolegi.
Nisu oni sad izuzeci ili crne ovce, erozija morala i osećaja odgovornosti je na sve strane. Ali sam siguran da bi oni, kao dokazani stručnjaci na pozicijama, mnogo lakše i efikasnije mogli da istupe i kažu šta ne valja. Mnogo pre nego medicinska sestra kojoj je pukao film.

Suma sumarum: Hrvatska je bliža Italiji i Švajcarskoj nego mi, a situacija im je drastično bolja nego nama iako im je zdravstvo u podjednako lošem stanju. Na istom broju registrovanih imaju nekoliko puta manje mrtvih, a nemaju ova izdrkavanja sa policijskim časom. Za sve ostale i mogu da poverujem, ali Hrvati nisu toliko disciplinovaniji ni odgovorniji od nas. Uzrok je u nečem drugom.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19259
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Corona virus

Post od Heinz » 04 Apr 2020, 22:00



Poslednja izmena od Heinz u 04 Apr 2020, 22:05, izmenjeno 1 put ukupno.

ftj
Postovi: 13036
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od ftj » 04 Apr 2020, 22:03

Interesantno da i taj direktor narodnog fronta(Miković) vazi za vrhunskog strucnjaka i statijaznam. Sve sami experti i strucnjaci.

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od Vladapetr » 04 Apr 2020, 22:07

Biti dobar stručnjak i biti dobar rukovodilac su veštine koje zahtevaju potpuno različite sposobnosti. Radojičić je dokazano dobar dečiji doktor, ali se evo ispostavilo da ima i slinu od karaktera.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
member
Postovi: 3673
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Corona virus

Post od member » 04 Apr 2020, 22:52

Brao ti ga bate.
Mene smara da toliko pišem.

Jesi video u Hrvatskoj. Na temu korone se Plenković ni Milanović uopšte ne petljaju.

A on njihova doktorica jes da spram Darije izgleda ko kaludjerica ali izgleda da baba zna posao.

Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3263
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Corona virus

Post od Puzo81 » 04 Apr 2020, 23:15

shandu90 je napisao:
04 Apr 2020, 20:19
Brine ga sto vise nema pravila kad je u pitanju virus, plus minoran procenat prezivelih koji su prikljuceni na respiratore. Spominjao je neke ACE inhibitore. Ne znam sta je to ali su ljudi koji to koriste visoko rizicna grupa.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Da li posle skidanja sa respiratora pluća vrate funkciju 100% ili izgube 20-30-40%?

Korisnikov avatar
rage_man
Postovi: 176
Pridružio se: 18 Mar 2016, 00:05

Re: Corona virus

Post od rage_man » 04 Apr 2020, 23:24


member je napisao:
A on njihova doktorica jes da spram Darije izgleda ko kaludjerica ali izgleda da baba zna posao.

TebraaaSlika


Sent from my SM-A520F using Tapatalk


Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12312
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Corona virus

Post od shandu90 » 04 Apr 2020, 23:31

Puzo81 je napisao:
shandu90 je napisao:
04 Apr 2020, 20:19
Brine ga sto vise nema pravila kad je u pitanju virus, plus minoran procenat prezivelih koji su prikljuceni na respiratore. Spominjao je neke ACE inhibitore. Ne znam sta je to ali su ljudi koji to koriste visoko rizicna grupa.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Da li posle skidanja sa respiratora pluća vrate funkciju 100% ili izgube 20-30-40%?
Utice respirator dosta na pluca, potreban je oporavak Tesko je odrediti u kom procentu, jer je svaki covek jedinstven. Da je manji broj slucajeva u pitanju, vise bi vremena mogli da posvete pacijentu i verovatno bi im respirator bio poslednja opcija.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Scuderia
Postovi: 13495
Pridružio se: 22 Jan 2012, 20:20

Re: Corona virus

Post od Scuderia » 04 Apr 2020, 23:57

Grujic je napisao:
04 Apr 2020, 21:15
ACE inhibitori su lekovi koji se koriste za hipertenziju, ne bih previše ulazio u detalje mehanizma dejstva jer iskreno ne znam, ali u sklopu svog mehanizma dejstva ima ciklus koji se odvija u ćelijama pluća i zato je on kao i hipertenzija spominjana kao faktor rizika.
ACE inhib. deluju na RAAS i za pojedine molekule iz grupe, npr ramipril, lizinopril, mozda i jos neki, ne mogu se sad setiti, postoji dokazano pojacana ekspresija ACE2 za koji smatraju da je mesto vezivanja Covida. Teorijski mozda i ima smisla razmisljati na ti temu, mada ima inficiranih pacijenata sa covidom u drugim tipovima celija koje nisu vezane za ACE2 tako da ne verujem da je ACE2 primaran tu.

Zaključana tema