Corona virus

Razne teme, pitanja, iskustva
Zaključana tema
Korisnikov avatar
BRABUS
Postovi: 449
Pridružio se: 14 Dec 2016, 08:51

Re: Corona virus

Post od BRABUS » 30 Nov 2020, 11:54

Grujic je napisao:
30 Nov 2020, 10:34
I ja sam u klubu :mrgreen:

Blagi simptomi, ukus i miris nemam...
Ako nije tajna, sta si imao od simptoma ranije koji su te naveli da radis test na antitela kasnije?

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od Grujic » 30 Nov 2020, 11:58

Testirali su zdravstvene radnike u nekom trenutku, trajalo par dana testiranje.

Mislim da je bilo u sklopu studije al nisam siguran, mene zanimalo ovako da znam.

Tada simptome nisam imao nikakve.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11079
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Corona virus

Post od Bax » 30 Nov 2020, 12:14

gago2 je napisao:
30 Nov 2020, 01:05
Korona je u Italiji bila koliko se sećam najzastupljenija u jednoj ili dve regije, tako da se ne može baš tako prosto posmatrati 500-600 umrlih na ukupan broj stanovništva.
U svakom slučaju kod nas je prilično loša situacija na nivou cele zemlje i ne vidim da će se u narednih mesec, mesec i po dana nešto popraviti.

Sent from my SM-A750FN using Tapatalk
Evo kako to ide, Hrvatska danas.
Stožer: 74 osobe su umrle, imamo 1830 novih slučajeva od 5027 testiranih
Smanjuje im se kao broj zarazenih, a broj mrtvih je grozomoran, nikad gori, ekvivalent 1100 mrtvih u Italiji npr.




-----------------------------------


malo sam jos gledao ovo je za teoreticare, koji ovo porede sa gripom...


https://www.hzjz.hr/sluzba-epidemiologi ... 17-3-2019/

Ove sezone bilježi se veći broj dojava o smrtnim ishodima zbog gripe i njezinih komplikacija u uspredbi s prethodnim sezonama, pa je tako do sada dojavljeno 107 smrtnih ishoda, dok je u sezoni 2017./2018. bilo prijavljeno ukupno 29 umrlih.
......
Procjenjuje se da u Hrvatskoj zbog gripe umire do 500-tinjak osoba godišnje, od kojih samo manji broj bude i službeno prijavljen”, objavio je HZJZ./
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

ljubitelj
Postovi: 10587
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od ljubitelj » 30 Nov 2020, 13:35

To sa procenjenim brojkama je klizav teren i inače. Evo kod nas u poslednjih dana sam nekoliko puta čuo kao podatak (da li je tačan i pouzdan?) da od zagadjenja vazduhom umre godišnje 6.000 ljudi.

To bi značilo da je ovaj Covid virus višestruko manjih posledica a opet za onih 6.000 se ništa (da li se ipak nešto?) ne preduzima a za Covid utrošeni silni resursi.

Ako su životi najvažniji onda su valjda i sve bolesti važne, ili je možda sada do izražaja došao marketing do punog izražaja s obzirom na način kako nam se serviraju brojke, mere, troškovi....teško je pohvatati šta su verodostojne brojke.

Svakako da je Covid ove godine tema ali stručnjaci kažu da korona virusi su već dugo vreme sa nama i da i ranijih godina ima obolelih i umrlih od njih. Ako jeste tako zašto i ranijih godina nije bilo medijske pokrivenosti, nije bilo interesa Vlasti ili nije bilo bitno kao sada kada se razne mere ograničenja kretanja eksperimentalno uvode?

Ne mislim na našu Vlast i državu samo, generalno što kada je bio MERS što ptičji, što svinjski grip što još razne zarazne bolesti nije bilo ovakvog medijskog eksponiranja brojki.
Nekako mi se preteruje, kao da se utrkuju ko će više bombardovati lošim vestima.
Toliko ljudi je prebolelo Covid a retko i slabo se obraća pažnja na te brojke. Slabo se vide dobre vesti.

Ispada da je stopa preživljavanja Covida 99%, kamo sreće i da je kod drugih bolesti tako dobra situacija.
Mislim, može i tako da se gleda na situaciju.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od Grujic » 30 Nov 2020, 13:46

Korona virusi kao takvi su odavno poznati, ali ovo ovako do sada nije bilo.

I to poređenje sa drugim hroničnim nezaraznim bolestima mi je ono.... Ne znam odakle da počnem.

Ovo je nešto što parališe ceo sistem i to brzo ako se slobodno pusti niz vodu.


Mislim da posle ovoliko poznatih koji su preminuli, i posle (svako neka pogleda u svojoj okolini) koliko zna ljudi da su imali pneumoniju od covida, nema potrebe više da se priča o ozbiljnosti i poređenju sa drugim virusima, gripom, itd itd

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8367
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od grujicd » 30 Nov 2020, 13:50

Koliko ja vidim iz svega do sad, najveća je frka da ne dođe do situacije da se radi trijaža, za koga ima kiseonik, respirator, ili bolnički krevet, a koga otpisuju u startu. Kad se dođe do toga onda rastu brojke i nisi više na tom "standardnom" stepenu smrtnosti.
A drugo, ako virus prođe kroz celu populaciju, a ima potencijal s obzirom kako se lako prenosi, onda 1% umrlih nije zanemarljiv broj. To je kao da se te godine duplira broj umrlih.

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5036
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Corona virus

Post od cozmo » 30 Nov 2020, 14:17

Kako saznaju "Novosti", stručnjaci u okviru Kriznog štaba zatražili su danas da se zatvore ugostiteljski objekti i sve radnje, izuzev prehrambenih prodavnica.
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

ljubitelj
Postovi: 10587
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od ljubitelj » 30 Nov 2020, 14:29

Pa u tome i jeste meni poenta, priča se puno o poznatim koji su umrli od Covida a istovremeno se ne priča o poznatim koji su umrli od nečeg drugog. I dalje umiru, i stalno umiru i obični i poznati ali to nije u medijskom fokusu kao Covid umrli.
Imam ja u familiji, imam u okolini, ja sam imao koronu...indivudalno je od osobe do osobe kako se prodje.
Ne vidim neko čvrsto pravilo koje je ponovljivo.
Mislim da je malo šira priča u vezi medija i Covida.

Koliko ljudi godišnje kod nas umre od nekog oblika raka a pri tome dijagnostika se ne radi sistemski, nema ovolikog masovnog testiranja. Na primer, daleko je manja šansa preživljavanja od raka nego od Covida. U medijima retko ima o tome, ne poziva se narod na preventivne preglede.

Slažem se da je zdravstveni sistem sada na ili preko limita dostupnosti ali tako nije bilo u martu ili aprilu kada je bila slična ili isto ovako jaka medijska pokrivenost i razne brojke kružile.
Pa zvanično je tada država tj njen Štab objavio da je sistem u /ide ka/ raspadanju, da je italijanski scenario na nekoliko sati (tada) a pokazalo se da to baš i nije bila verno i istinito preneto stanje dostupnosti.
Onaj čuveni noćni panični cirkularni SMS poslat preko MTS-a.
Pa one razlike u brojkama što je BIRN otkrio, a kriv navodno softver.

Ne znam, meni deluje da osim prirodnog problema stvarne bolesti i širenja zaraze nekako je pridodata priča da se napumpa strah kod ljudi, da se lakše uvode neke odluke koje inače ne bi smele ni pod razno.

Na primer meni nije jasno kako je na proleće raspuštena Skupština Srbije jer navodno nije mogla da se sastane usled epidemije i brojnosti zaraženih a sada u novembru na istom mestu može Skupština Srbije redovno da funkcioniše a pri tome su brojke zaraženih kudikamo ozbiljnije/ veće ?

Takodje, onda 65+ godina zatvoreni totalno 24h danima, nedeljama, sada može da se svako 65+ neograničeno 24h kreće i ide bilo kuda.

Šalteri MUPa, APRa, i mnogo čega onda totalno zatvoreni, sada sve radi.

Šta je onda bio problem a sada nije problem?
Šta je postalo drugačije po pitanju same bolesti ili njenog širenja?
Priznajem, ne kapiram uopšte PM, ili upravljanje projektom, odnosno način kako država vodi gradjanstvo kroz krizu, kako upravlja i zdravstvenim i uopšte sistem organizacije rada države.
Evo pratimo i ovde kako je u Holandiji, Nemačkoj, Švedskoj....ista je bolest ali ne deluje mi da je isto ponašanje predstavnka države. Da li tamo svaki dan na TV-u neke objave sa strašnim najavama, sa pretnjom ovom ili onom merom, sa zatvaranjem ovako ili onako...i to da premijer i predsednik države tako gotovo kampuju na TV ekranima.

Ja sam odavno prestao da pratim TV i te konferencije, mnogo mi mirnije u glavi i sve mi je puno lakše.
Vidim oko sebe izbezumljene ljude, samo o tome pričaju, baš se uvukao strah, neki se boje i da izadju na ulicu da prošetaju prirodom, da protegnu mišiće.

Šta znam, mene ovo podseća na onu medijsku pokrivenost sa prirodnim pomračenjem Sunca kada je širena panika i traženo da ljudi pobegnu u podrume i podzemna skloništa, ko promoli glavu i izadje napolje maltene će odmah oslepeti i slično.. Ok, bila je beše 1999. i inače po nas čudna godina ali mediji čudo umeju da naprave sa propagandom.

ftj
Postovi: 13036
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od ftj » 30 Nov 2020, 14:37

Ma da, ista prica totalno, samo sad moras bas da budes faca ako ti u ovom trenutku zatreba bolnicki krevet.

milanns
Postovi: 379
Pridružio se: 12 Okt 2012, 18:25

Re: Corona virus

Post od milanns » 30 Nov 2020, 14:55

ljubitelj je napisao: Evo pratimo i ovde kako je u Holandiji, Nemačkoj, Švedskoj....ista je bolest ali ne deluje mi da je isto ponašanje predstavnka države. Da li tamo svaki dan na TV-u neke objave sa strašnim najavama, sa pretnjom ovom ili onom merom, sa zatvaranjem ovako ili onako...i to da premijer i predsednik države tako gotovo kampuju na TV ekranima..
Ne prete, ne najavljuju, nego druge zemlje sprovode. Sa više ili manje uspeha.

Ne treba tv. Iz mnogo razloga. Ja vidim prijatelje, kolege, rođake, poznanike zdravstvene radnike i zdravstveni sistem definitivno jeste pukao u većini gradova. Lekari zaraženi, kreveta za kovid nema. Ljudi se zarazavaju na operacijama. I zaglavljuju jeza posle. Sad hebiga što to kod nekog budi strah, ali tako je.

A obaveštavalo se o poznatim umrlim od raka, "duge i teške bolesti" kako bre nije. Ali zbog toga zdravstveni sistem nije bio u kolapsu. Ma koliko ovo delovalo (i bilo) bezopasno za neke.

Sent from my HRY-LX1 using Tapatalk





Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8367
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od grujicd » 30 Nov 2020, 14:58

Čujem sad da su komšinicu poslali u Banju Koviljaču jer nigde bliže Beogradu nije bilo mesta.

Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8760
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Corona virus

Post od H4wkeye » 30 Nov 2020, 16:04

I pored svega ovoga, neki ce i dalje terati po starom.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk


Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12315
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Corona virus

Post od shandu90 » 30 Nov 2020, 16:49

Lepo rece jedan (sa drugog foruma). Ovakve ‘mere’ posle odredjenog vremena stvaraju bunt medju ljudima, umesto da se radi na podizanju svesti. Kod nas su se uvek sprovodile represivne mere, nikad preventivne.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od Grujic » 30 Nov 2020, 17:00

Nije to nikakva velika nauka recena, niti je problem u samim strogim merama.

Te mere u pocetku su bile uzmimo ok, jer nismo znali neprijatelja, sluzbe nisu bile organizovane, oprema, lekovi itd... Da nas je ovo ovako udarilo u martu ne znam sta bi bilo...

Problem je sto je sve posle bilo bzvz, pa i sada sve metiljavo, ako mene pitate bio bi neki oroceni lockdown jos pre nekog vremena.


A ova ljubiteljeva relativizacija....

Sent from my HTC U11 using Tapatalk


ljubitelj
Postovi: 10587
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od ljubitelj » 30 Nov 2020, 17:58

milanns je napisao:
30 Nov 2020, 14:55

Ne prete, ne najavljuju, nego druge zemlje sprovode. Sa više ili manje uspeha.

Ne treba tv. Iz mnogo razloga.
Pa da, sprovode i nema svaki dan na TVu ispiranje mozga pa narod veruje u saopštenja jer imaju poverenja u informacije.
Slažem se, ti TV prenosi ne trebaju.

Zaključana tema